Γαλλική Πολυνησία Γαλλική Πολυνησία - Πληροφορίες

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.996
Βρε hARI, συγγνώμη κιόλας...αλλά... έχεις κανονίσει ένα ταξίδι στα πέρατα του κόσμου, θα ξεπαντελονιαστείς στα έξοδα και ζητάς οικονομικό ξενοδοχείο στο Σαντιάγκο??? :roll::haha:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Βρε hARI, συγγνώμη κιόλας...αλλά... έχεις κανονίσει ένα ταξίδι στα πέρατα του κόσμου, θα ξεπαντελονιαστείς στα έξοδα και ζητάς οικονομικό ξενοδοχείο στο Σαντιάγκο??? :roll::haha:
Χαχαχαχα. αφασία! Πώς τα σκέφτεστε όλα δεν ξέρω! Σωστή πάντως!! :clap:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Τι ακούω βραδιάτικα....
Αν είχα ταξιδέψει στη Γαλλική Πολυνησία, δε νομίζω ότι θα είχα επιστρέψει!
Φαντάζεσαι πόσο μας κάνεις να ζηλεύουμε; :(
Με το καλό να έρθει η ώρα για το ταξίδι. Να προτείνω κάτι δεν έχω, αφού δεν έχω πάει...ζηλέυω!
ειναι παρα πολυ δυσκολο να μπορεσεις να "μεταναστευσεις" στην Γαλλικη Πολυνησια...εχουν πολυ αυστηρους νομους για να μην υπαρξει εισροη μεταναστων και εχει προβλημα ανεργιας ο ντοπιος κοσμος
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
το μονο που εχω να πω προσπαθησε να το απολαυσεις οσο μπορεις
λες οτι τα χεις ηδη κανονισει ολα.
οποτε το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι δεν υπαρχει αμφιβολια οτι θα περασεις τελεια.αυτονοητο θεωρω να προσπαθησεις να ερθεις σε επαφη με ανθρωπους,που ειναι τελειοι,να κανεις πραγματα που κανουν κι αυτοι και θα δεις τη ζωη με αλλο ματι.ενοητε ζουγκλα και βυθος φανταστικος!!!!
Εσυ κατι μας χρωστας ,μην ξεφευγεις:bleh::bleh:

ειναι παρα πολυ δυσκολο να μπορεσεις να "μεταναστευσεις" στην Γαλλικη Πολυνησια...εχουν πολυ αυστηρους νομους για να μην υπαρξει εισροη μεταναστων και εχει προβλημα ανεργιας ο ντοπιος κοσμος
δεν πειραζει ..καρυδες και ψαρια που ειπε και μια αλλη ψυχη παλιοτερα.:cool:
Φιλε καλως ηρθες και καλα να περασεις στα περατα του κοσμου!
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Εσυ κατι μας χρωστας ,μην ξεφευγεις:bleh::bleh:
ωχ,με τσακωσες:D

παντως θυμαμαι γνωρισαμε στη μουρεα την ευα περλς Tahitian Black Pearl Gallery Moorea - Eva Pearls) γαλλιδα απο την κορσικη που αποφασισε με τον αντρα της να μεινουν γαλλικη πολυνησια μολις εκαναν παιδια για να μεγαλωσουν τα παιδια τους σε πιο ανθρωπινο χαλαρο περιβαλον.βεβαια που να φανταστουν οτι τα δυδιμα ξανθα γαλανοματικα αγορακια της θ αντιμετωπισουν ρατσισμο εκει....λογο διαφορετικοτητας......
επισεις γνωρισαμε κι εναν αμερικανο που ειχε μαγαζι με μαργαριταρια...
οσο για τους ντοπιους απ οτι καταλαβα δουλευουν μονο οταν χρειαζονται χρηματα για ν αγορασουν μια καινουρια τηλεοραση η ενα κινητο...μολις μαζεψουν τα λεφτα που θελουν σταματανε τη δουλεια και συνεχιζουν την ανεμελη ζωη τους.μπυριτσα μπαρμπεκιου στην παραλια ολη μερα παρεακια,ψαρεμα ποδηλατο και χαβαλε.ευτυχισμενοι ξενοιαστοι με το φτωχικο τους καλυβακι διπλα στα καταγαλανα νερα και κατω απο τους φοινικες φαγητο απο τον κηπο τους, τη θαλασσα και τα ζωα τους και δε θελουν τιποτα αλλο απ τη ζωη.νοιωθουν ευλογημενοι απ το θεο και εχουν συνηδιτοποιησει οτι ζουν στον παραδεισο του κοσμου....δε θα ξεχασω ποτε το γελιο τους...μεσα απο τη ψυχη τους,τοσο αληθινο και ξενοιαστο.τους ζηλεψα.... εχουν πιασει το νοημα.....
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αυτα ειναι ...εχουν πιασει το νοημα!
Ουτε αγχος ,ουτε δανεια ,ουτε προτζεκτ
Εξαρταται βεβαια και απο τι γυρευει καποιος.
Ενα ατομο που δεν αρκειται στα λιγα και βαριεται ολη μερα να ξαπλαρει και ειναι καριεριστας ...θελει να δημιουργησει ..θα ελεγε οτι δεν εχουν πιασει το νοημα.
Εφη περιπου ποσο στοιχισε το ταξιδι σας αυτο?Ειναι κατι ακατορθωτο?
 

PopiTzil

Member
Μηνύματα
89
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
...........
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία,Κούβα..
μπυριτσα μπαρμπεκιου στην παραλια ολη μερα παρεακια,ψαρεμα ποδηλατο και χαβαλε.ευτυχισμενοι ξενοιαστοι με το φτωχικο τους καλυβακι διπλα στα καταγαλανα νερα και κατω απο τους φοινικες φαγητο απο τον κηπο τους, τη θαλασσα και τα ζωα τους και δε θελουν τιποτα αλλο απ τη ζωη.νοιωθουν ευλογημενοι απ το θεο και εχουν συνηδιτοποιησει οτι ζουν στον παραδεισο του κοσμου....δε θα ξεχασω ποτε το γελιο τους...μεσα απο τη ψυχη τους,τοσο αληθινο και ξενοιαστο.τους ζηλεψα.... εχουν πιασει το νοημα.....[/QUOTE]

Τι διαβάζω πρωί πρωί και σκάω!! Πραγματικά πιο πολύ σαν όνειρο ακούγεται...όσοι το ζούνε αυτό είναι απλά τυχεροί. Εγώ πότε;;;;;; :klaps:
Καλά ταξίδια Haris L!!!!
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
το μονο που εχω να πω προσπαθησε να το απολαυσεις οσο μπορεις
λες οτι τα χεις ηδη κανονισει ολα.
οποτε το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι δεν υπαρχει αμφιβολια οτι θα περασεις τελεια.αυτονοητο θεωρω να προσπαθησεις να ερθεις σε επαφη με ανθρωπους,που ειναι τελειοι,να κανεις πραγματα που κανουν κι αυτοι και θα δεις τη ζωη με αλλο ματι.ενοητε ζουγκλα και βυθος φανταστικος!!!!
Εκτός από τα παραπάνω που είναι... αυτονόητα, θα σου πρότεινα πάση θυσία να μην χάσεις την Μοορέα. Δεν ξέρω άν την έχεις ήδη στο πρόγραμμα (φαντάζομαι εκτός από την Bora Bora) αλλά είναι δύο βήματα από την Παπεέτε. Η πτήση διαρκεί μόλις 5 λεπτά (δεν ξέρω αν είναι η συντομότερη πτήση στον κόσμο) αλλά η ζωή, το τοπίο και η κουλτούρα των κατοίκων απέχει πάρα πολύ από την πρωτεύουσα (προς το καλύτερο βέβαια).
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
ειναι παρα πολυ δυσκολο να μπορεσεις να "μεταναστευσεις" στην Γαλλικη Πολυνησια...εχουν πολυ αυστηρους νομους για να μην υπαρξει εισροη μεταναστων και εχει προβλημα ανεργιας ο ντοπιος κοσμος
Δεν το έχω ψάξει το θέμα...Πώς να το ψάξω άλλωστε, μου φαίνεται πολύ μακρυνο όνειρο να βρεθώ εκεί...
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Αυτα ειναι ...εχουν πιασει το νοημα!
Ουτε αγχος ,ουτε δανεια ,ουτε προτζεκτ
Εξαρταται βεβαια και απο τι γυρευει καποιος.
Ενα ατομο που δεν αρκειται στα λιγα και βαριεται ολη μερα να ξαπλαρει και ειναι καριεριστας ...θελει να δημιουργησει ..θα ελεγε οτι δεν εχουν πιασει το νοημα.
Εφη περιπου ποσο στοιχισε το ταξιδι σας αυτο?Ειναι κατι ακατορθωτο?
τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο!!!!!!!!!!!!!!!!!
προγραμματισμος....
στοιχισε πολλααααα
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Tι τοσο ξεχωριστο εχει η γαλλικη πολυνησια απο αλλα ωραια εξωτικα μερη; Προς θεου δεν υποτιμω ενα τετοιο παραδεισενιο μερος απλα προσπαθω να δικαιολογησω τις απλησιαστες τιμες.
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Tι τοσο ξεχωριστο εχει η γαλλικη πολυνησια απο αλλα ωραια εξωτικα μερη; Προς θεου δεν υποτιμω ενα τετοιο παραδεισενιο μερος απλα προσπαθω να δικαιολογησω τις απλησιαστες τιμες.
- Το γεγονός ότι η κοντινότερη ακτή απέχει... κάτι χιλιάδες μίλια επιβαρύνοντας τα μεταφορικά.
- Το γεγονός ότι η τοπική οικονομία παράγει ελάχιστα πράγματα προς εξαγωγή ενώ για τις ανάγκες του τουρισμού εισάγει σχεδόν τα πάντα.
- Το γεγονός ότι το νόμισμά τους είναι συνδεδεμένο με το ευρώ (ελέω Γαλλίας)
Αυτοί είναι λίγοι από τους λόγους.

Το τί ξεχωριστό έχει τώρα, απομένει να το ζήσεις για να το πιστέψεις, αλλιώς μπορεί να γράφω για ώρες και πάλι να μην το καλύψω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom