Γαμήλιο Ταξίδι - Κρουαζιέρα στην Καραϊβική

GtC

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Παντρεύομαι τον Ιούνιο και σκέφτομαι για Κρουαζιέρα στην Καραϊβική τον Ιούλιο

Το ψάχνω εδώ και κάνα δυο εβδομάδες αλλά μόλις σήμερα βρήκα το forum σας και διάβαζα τον καταπληκτικό οδηγό για κρουαζιέρες :clap:

Αρχικά έχω ενθουσιαστεί με την ιδέα αλλά δεν έχω πάει ποτέ κρουαζιέρα και ποτέ δεν έχω γενικά κάνει ένα τόσο μακρινό ταξίδι στην Αμερική
Και με τρομάζει λίγο το όλο θέμα και έχω άπειρες απορίες

1)Καταρχήν φοβάμαι τον καιρό και δεν ξέρω τί να περιμένω στα μέσα Ιουλίου
2)Επίσης ενώ τιμές για κρουαζιέρες είναι αναλογικά φθηνές υπάρχουν "κρυμμένες" χρεώσεις που μπορεί να εκτοξεύσουν τον προϋπολογισμό. Όπως τα αεροπορικά εισιτήρια , οι εκδρομές και τα events που διοργανώνουν τα κρουαζιερόπλοια. Ενώ κάπου διάβασα ότι δεν περιλαμβάνονται και οι φόροι λιμανιού (γύρω στα 500 ευρώ)
3)Επιλογή πλοίου/εταιρείας - Αν και ομολογώ ότι το Oasis of the Seas με εξιτάρει λόγω μεγέθους
4)Ταξιδιωτικό πρακτορείο κατά προτίμηση στη Θεσσαλονίκη
5) Πόσες μέρες συνολικά χρειάζομαι αν υποθέσω ότι επιλέγω μια κρουαζιέρα 7 ημερών. Ξεκινώντας από Θεσσαλονίκη και επιστρέφωντας εδώ . Γιατί υπάρχει κι ένα νεογέννητο το οποίο θα κρατήσουν οι παππούδες-ελπίζω τουλάχιστον
8)Επίσης ότι έξτρα θέλουμε να κλείσουμε στην κρουαζιέρα πχ το Honeymoon package της RoyalCaribbean το κλείνουμε μόνοι μας ή μέσω πρακτορείου. Το κλείνουμε τώρα ή μπορούμε κι όταν επιβιβαστούμε?
9) Τέλος με λεφτά τί παίζει ? Κουβαλάμε ευρώ, κάνουμε δολάρια ή προτιμούμε πιστωτική?

Ότι βοήθεια μπορείτε να δώσετε σε έναν πελαγωμένο αλλά ενθουσιασμένο με τις κρουαζιέρες άνθρωπο θα είναι ευπρόσδεκτη :rolleyes:
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
καλως ορισες λοιπον!και η ωρα η καλη!
μπορεις το πακετο σου να το κλεισεις κατευθειαν απο την εταιρια που κανει την κρουαζιερα και οχι απο ελλαδα,οπως επειση και τα αεροπορικα σας,ετσι θα σας ερθει πιο φτηνα.
για τον καιρο δεν μπορω να σε ενημερωσω εγω αλλα εδω υπαρχουν πολυ εξπερ και θα σου απαντησουν!
οσο για τα χρηματα τωρα,μεσα στο κρουαζιεροπλοιο δεν πληρωνεις γενικοτερα τιποτα,ολα χρεωνονται στην καρτα που θα σου δωσουν κατα την επιβιβαση σας και στο τελος της κρουαζιερας πας στη ρεσεψιον και κλεινεις το λογαριασμο σου ειτε με πιστωτικη ειτε με μετρητα που μαλλον απο οτι καταλαβαινω πρπει να ειναι δολλαρια αμα επιλεξεις καραιβικη.
πες μας λιγο πιο συγκεκριμενα και θα σε βοηθησουμε πιο πολυ.
για μια 7ηερη κρουαζιερα υπολογισε και τις πτησεις και θα δεις ποσες μερες θα λειψετε,9-10 μερες φανταζομαι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παντρεύομαι τον Ιούνιο και σκέφτομαι για Κρουαζιέρα στην Καραϊβική τον Ιούλιο

Το ψάχνω εδώ και κάνα δυο εβδομάδες αλλά μόλις σήμερα βρήκα το forum σας και διάβαζα τον καταπληκτικό οδηγό για κρουαζιέρες :clap:

Αρχικά έχω ενθουσιαστεί με την ιδέα αλλά δεν έχω πάει ποτέ κρουαζιέρα και ποτέ δεν έχω γενικά κάνει ένα τόσο μακρινό ταξίδι στην Αμερική
Και με τρομάζει λίγο το όλο θέμα και έχω άπειρες απορίες

1)Καταρχήν φοβάμαι τον καιρό και δεν ξέρω τί να περιμένω στα μέσα Ιουλίου
2)Επίσης ενώ τιμές για κρουαζιέρες είναι αναλογικά φθηνές υπάρχουν "κρυμμένες" χρεώσεις που μπορεί να εκτοξεύσουν τον προϋπολογισμό. Όπως τα αεροπορικά εισιτήρια , οι εκδρομές και τα events που διοργανώνουν τα κρουαζιερόπλοια. Ενώ κάπου διάβασα ότι δεν περιλαμβάνονται και οι φόροι λιμανιού (γύρω στα 500 ευρώ)
3)Επιλογή πλοίου/εταιρείας - Αν και ομολογώ ότι το Oasis of the Seas με εξιτάρει λόγω μεγέθους
4)Ταξιδιωτικό πρακτορείο κατά προτίμηση στη Θεσσαλονίκη
5) Πόσες μέρες συνολικά χρειάζομαι αν υποθέσω ότι επιλέγω μια κρουαζιέρα 7 ημερών. Ξεκινώντας από Θεσσαλονίκη και επιστρέφωντας εδώ . Γιατί υπάρχει κι ένα νεογέννητο το οποίο θα κρατήσουν οι παππούδες-ελπίζω τουλάχιστον
8)Επίσης ότι έξτρα θέλουμε να κλείσουμε στην κρουαζιέρα πχ το Honeymoon package της RoyalCaribbean το κλείνουμε μόνοι μας ή μέσω πρακτορείου. Το κλείνουμε τώρα ή μπορούμε κι όταν επιβιβαστούμε?
9) Τέλος με λεφτά τί παίζει ? Κουβαλάμε ευρώ, κάνουμε δολάρια ή προτιμούμε πιστωτική?

Ότι βοήθεια μπορείτε να δώσετε σε έναν πελαγωμένο αλλά ενθουσιασμένο με τις κρουαζιέρες άνθρωπο θα είναι ευπρόσδεκτη :rolleyes:
1. αν και είναι περίοδος τυφώνων οι πιθανότητες να έχετε κακό καιρό είναι πολύ πολύ μικρές.δες και μόνος σου.
FAQ : HURRICANES, TYPHOONS, AND TROPICAL CYCLONES
2. αυτές που λες δεν είναι κρυφές. ούτε και στο πλοίο υπάρχει τίποτε κρυφό. όλα έχουν την τιμή τους, ανά πάσα στιγμή ελέγχεις το λογαριασμό σου στο πλοιο και ξοδευεις όσα θέλεις. μπορεις και τιποτε απολύτως πέρα από το ποσο που θα πληρωσεις την κρουαζιερα. εχουμε πει τι χρεωνεται. αλκοολ, εκδρομες κλπ. τις τελευταίες να τις οργανώσεις μόνος. διάλεξε την κρουαζιέρα πρώτα και αν έχεις πρόβλημα με εκδρομές στα νησιά εδώ είμαστε.
3. αυτό είναι κάτι προσωπικό. εντελώς υποκειμενικά δενθα διάλεγα την Οαση, κάπου χάνεις τη μπάλα. την εποχή που λες το Soltice της Celebrity με 700 μπαλκόνι είναι κορυφαίο value/money. ξεκίνα με ένα απλό ψαχτήρι:
http://www.seascanner.com/
και ...κλείσε Celebrity...
4. να τα κλείσεις μόνος σου όλα.
5. εγώ θα το παιρνα μαζί μου..:D πάντως να υπολογίζεις 3 μέρες πριν και 2 μετά για ξεκούραση,βόλτες,ψώνια στη Φλόριντα.
8. τώρα
9. δολάρια και πιστωτική (πιο πολύ).
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μόνο για τον καιρό μπορώ να σου πω -ως κάτοικος στη γειτονιά- ότι τον Ιούλιο κάνει ΠΟΛΛΗ ζέστη, βρέχει αλλά δε συνηθίζει να είναι κάτι παραπάνω από μια-δυο δυνατές μπόρες του μισάωρου κάθε μέρα. Οι τυφώνες είναι μια πιθανότητα, αλλά μικρή. Έτσι κι αλλιώς είναι κάτι προβλέψιμο, οπότε δεν υπάρχει κίνδυνος. Αν πέσετε σε κάτι τέτοιο...απολαύστε το.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.754
Μόνο για τον καιρό μπορώ να σου πω -ως κάτοικος στη γειτονιά- ότι τον Ιούλιο κάνει ΠΟΛΛΗ ζέστη, βρέχει αλλά δε συνηθίζει να είναι κάτι παραπάνω από μια-δυο δυνατές μπόρες του μισάωρου κάθε μέρα. Οι τυφώνες είναι μια πιθανότητα, αλλά μικρή. Έτσι κι αλλιώς είναι κάτι προβλέψιμο, οπότε δεν υπάρχει κίνδυνος. Αν πέσετε σε κάτι τέτοιο...απολαύστε το.
συμφωνω απολυτως
 

GtC

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Να κάνω μια χαζή ερώτηση ? Είδα ότι μόνο στις σουίτες στο Celebrity Solstice υπάρχει ψυγειάκι. Αν το βράδυ διψάσεις ή οποιαδήποτε άλλη ώρα της μέρας, τί κάνεις?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να κάνω μια χαζή ερώτηση ? Είδα ότι μόνο στις σουίτες στο Celebrity Solstice υπάρχει ψυγειάκι. Αν το βράδυ διψάσεις ή οποιαδήποτε άλλη ώρα της μέρας, τί κάνεις?
μα τι λες τώρα? και στην τελευταία τρύπα έχει ψυγείο. και room service 24 ώρες, και μέρη για νερό. άσε που τουλάχιστον 1 μπαρ ειναι ανοικτό ολο το 24ωρο. απλά σκέψου ένα 5αστερο χοτελ εν πλω.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Να ρωτησω κατι οσους ταξιδευουν με κρουαζιεροπλοια.
Δεν σας πιανει ενα πανικος, μια υστερια στην ιδεα οτι βρισκεσαι τοσες μερες σε ενα πλοιο με τοσο κοσμο και γυρω γυρω θαλασσα;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να ρωτησω κατι οσους ταξιδευουν με κρουαζιεροπλοια.
Δεν σας πιανει ενα πανικος, μια υστερια στην ιδεα οτι βρισκεσαι τοσες μερες σε ενα πλοιο με τοσο κοσμο και γυρω γυρω θαλασσα;
αυτο μπορει να το αισθανθει καποιος σε υπεραντλαντικό των 5-7 ημερων χωρίς λιμάνι (ή στα ψαράδικα που πάνε Τριστάν..). στην Καραιβική αλλά και αλλού σχεδόν κάθε μερα πιάνει λιμάνι. αφετέρου τα μεγάλα είναι πολιτείες, τόσο μεγάλες που πιθανόν να μην προλάβεις να τα γυρίσεις στη συνήθη εβδομαδιαία κρουαζιέρα. και οι δραστηριότητες πάρα πολλές. στα αχανή τύπου Όαση αν έχεις και καμπίνα εσωτερική ξεχνάς και το πού είσαι καταπώς λένε..
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Να ρωτησω κατι οσους ταξιδευουν με κρουαζιεροπλοια.
Δεν σας πιανει ενα πανικος, μια υστερια στην ιδεα οτι βρισκεσαι τοσες μερες σε ενα πλοιο με τοσο κοσμο και γυρω γυρω θαλασσα;

ίσα-ίσα ο κόσμος διώχνει τον πανικό.

για το άλλο εγώ τι να πω;;;;
βλέπω να μην με ακολουθείς στη επόμενη...:D
 

GtC

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
μα τι λες τώρα? και στην τελευταία τρύπα έχει ψυγείο. και room service 24 ώρες, και μέρη για νερό. άσε που τουλάχιστον 1 μπαρ ειναι ανοικτό ολο το 24ωρο. απλά σκέψου ένα 5αστερο χοτελ εν πλω.
Το πιο ακριβό "δωμάτιο με μπαλκόνι" του solstice:
A brand new class of staterooms on Celebrity SolsticeSM, AquaClassSM brings a tranquil, relaxing atmosphere into your stateroom, while providing unlimited access to many of the AquaSpa® amenities.

Features:
• Floor-to-ceiling sliding glass doors • Sitting area with sofa • Two beds convertible to queen-size • Vanity • Hansgrohe shower panel • 32" LCD TV • Wireless internet access* • Veranda * For a nominal fee
Πουθενα δεν αναφέρει ψυγείο ενω στις σουϊτες (πχ Skysuite):

Stateroom: 300 sq. ft.
Veranda: 79 sq. ft.
awww.celebritycruises.com_images_spacer.gif

Features:
• Floor-to-ceiling sliding glass doors • Two beds convertible to queen-size, bathroom with shower/tub combination and washbasin • Living room with sofa queen sleeper and vanity • Mini refrigerator • 40" LCD TV • Wireless internet access* • Veranda features lounge seating * For a nominal fee
awww.celebritycruises.com_images_spacer.gif
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.400
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom