Γαμήλιο Ταξίδι - Κρουαζιέρα στην Καραϊβική

GtC

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Την Τρίτη τα ξημερώματα δυστυχώς τελείωσε το ταξίδι μας και επιστρέψαμε στην ελληνική πραγματικότητα των απεργιών και της έλλειψης βενζίνης
Το ταξίδι ήταν υπέροχο και η κρουαζιέρα οι πιο αξέχαστες διακοπές της ζωής μου ... μέχρι τώρα
Το Celebrity Solstice απλά εκπληκτικό και το συνιστώ ανεπιφύλακτα για όποιον ψάχνει για κρουαζιέρα. Πολυτελέστατο, πεντακάθαρο, πανέμορφο και καλόγουστο.Εκδρομές κλείσαμε μέσω της κρουαζιέρας κι ας είναι και λίγο ακριβότερες γιατί δεν είχαμε κανένα άγχος ως προς το αν θα προλάβουμε το πλοίο.Φανταστείτε η μία εκδρομή μας στους ναούς των Μάγια κράτησε 8 ώρες, χωρίς έξτρα απρόβλεπτες καθυστερήσεις και μας άφησε οριακά χρόνο για 2 γουλιές μπίρα(όχι 2 μπίρες). Φαντάσου να μας τύχαινε και τίποτα στη διαδρομή
Εκεί που θέλω να σταθώ είναι το ΦΑΓΗΤΟ. Πολύ νόστιμο, καλής ποιότητας και άφθονο. Μέχρι παγωτό μηχανής είχανε οι άνθρωποι ,ΔΩΡΕΑΝ φυσικά
Όσον αφορά τα θεάματα ήταν σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο αλλά δεν έκοψα και φλέβες αν και η οργάνωση και υποδομή του Θεάτρου ήταν υπεράνω πάσης κριτικής. Πραγματικά από τα πιο εντυπωσιακά σημεία του πλοίου

Απλά έχω να προτείνω σε όποιον αποφασίσει να κάνει κάποια κρουαζιέρα στην Καραϊβική να σκεφτεί ως σοβαρό ενδεχόμενο να κάνει 2 συνεχόμενες βδομάδες κρουαζιέρα Ανατολική και Δυτική Καραϊβική. Το κόστος της κρουαζιέρας δεν είναι τόσο μεγάλο συγκρινόμενο με το κόστος των αεροπορικών εισητηρίων οπότε ίσως και να συμφέρει, δεν ξέρω μάλιστα αν θα έχει και έξτρα έκπτωση λόγω των 2 συνεχόμενων κρουαζιέρων
Υ.Γ. Ευχαριστώ Samion για τη βοήθεια σου και την εμπειρία σου.Χωρίς αυτήν ίσως να μην τολμούσα αυτό το υπέροχο ταξίδι

Υ.Γ.2 ΜΗΝ κάνετε υπερατλαντικό ταξίδι με την Swiss σε Economy Class.Οι άνθρωποι είναι εγκληματίες όσον αφορά το αεροπλάνο που πετάξαμε ΜΑΪΑΜΙ-ΖΥΡΙΧΗ και το αντίστροφο. Φανταστείτε ότι με το ζόρι χωρούσανε τα πόδια μου με το δυσθεώρατο ύψος μου των 1,73 μέτρων. Όσο για την πλάτος του καθίσματος απλά ΔΕΝ χωρούσα κι ευτυχώς καθόμουν διάδρομο οπότε συνέχεια ο ώμος και το χέρι μου ήταν έξω από το κάθισμα.Απλά απαράδεκτο.Το αεροπλάνο που μας μετέφερε Θεσσαλονίκη-Ζυρίχη είχε σαφώς μεγαλύτερο χώρο και στο πλάτος και για τα πόδια
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.000
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υ.Γ.2 ΜΗΝ κάνετε υπερατλαντικό ταξίδι με την Swiss σε Economy Class.Οι άνθρωποι είναι εγκληματίες όσον αφορά το αεροπλάνο που πετάξαμε ΜΑΪΑΜΙ-ΖΥΡΙΧΗ και το αντίστροφο. Φανταστείτε ότι με το ζόρι χωρούσανε τα πόδια μου με το δυσθεώρατο ύψος μου των 1,73 μέτρων. Όσο για την πλάτος του καθίσματος απλά ΔΕΝ χωρούσα κι ευτυχώς καθόμουν διάδρομο οπότε συνέχεια ο ώμος και το χέρι μου ήταν έξω από το κάθισμα.Απλά απαράδεκτο.Το αεροπλάνο που μας μετέφερε Θεσσαλονίκη-Ζυρίχη είχε σαφώς μεγαλύτερο χώρο και στο πλάτος και για τα πόδια
A340-300. 32'' Seat Pitch, 17.3'' Seat Width. Πες μου ποιά άλλη εταιρία πετάει SKG-MIA με καλύτερο Pitch στην οικονομική θέση στην υπερατλαντική πτήση.
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
Καλημέρα και από εμένα..
Το δικό μου ταξίδι θα γίνει χειμώνα βέβαια αλλά είπα να μην ανοίξω καινούριο τόπικ..
Λοιπόν χρείαζομαι βοήθεια από τους γνώστες και μή..Έχω στο μυαλό μου δύο διαφορετικές περίπου κρουαζιέρες 1) άφηξη 28-29 Νοεμβρίου Μαιάμι και από εκεί αναχώρηση 4 /12 με oasis of the seas για 7 μέρες ανατολική ΚαραΪβική 2) άφηξη τις ίδιες ημερομηνίες Πουέρτο ρίκο και αναχώρηση πάλι 04-05/12 για 7 μέρες νότια ΚαραΪβική..Η αναχώρηση είναι απο Θεσσαλονίκη και οι κρουαζιέρες είναι οι εξής..
Cruise Details - Royal Caribbean International

Package Detail Itinerary

Cruise Details - Royal Caribbean International=

και οι ερώτησεις έρχοναι..
1) ποία να διαλέξω? χωρίς οικονομικό κρητήριο?
2) να τα κλέισω απο νωρίς ή μπορώ να περιμένω χωρίς να αυξηθούν και τραγικά οι τιμές ( μην δώσω και τα διπλα)
3) υπάρχει η δινυκτέρευση 5 ημερών ή στο Πουέρτο Ρίκο ή στο Μαϊάμι..επαρκούν για να δείς το καθένα έτσι όπως πρέπει ή μήπως είναι πολλές οι μέρες? (ειδικά για το Πουέρτο ρίκο)
4) χρείαζομαι κάτι άλλο έκτος από το esta?
5) να κλείσω μόνη μου τα αεροπορικά και την κρουαζιέρα ή είναι καλύτερα να πάω σε πρακτορείο?
6) πόσα είναι περίπου τα λιμενικά τέλη κατά άτομο?
7) τα αεροπορικά μου ..ειδικά το μεγαλο ταξίδι μέχρι την ΝΥ είναι με LUFT. οι οικονομικές θέσεις ξέρει κανείς πώς είναι για τέτοιο πολύωρο ταξίδι?
8) και κάτι τελευταίο .. 900 το άτομο αεροπορικά Θεσ/νίκη -Πουερτο ρίκο είναι πολλά? είναι λίγα? είναι καλά ?...
αυτά προς το παρόν..
α και επίσης αν κάποιος γνωρίζει τα υπέρ και τα κατά του κάθε πλοίου ( εκτός απο το oasis που είναι λίγο πολϋ γνωστά ) θα με βοηθούσε πολύ ...
αυτά τα ολίγα...
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Καλημερα
Θα σε βοηθησω σε οσα ξέρω
1)Αυτο εξαρταται βασικα απο την τσεπη σου, ποσα μπορεις να διαθεσεις?

3)Προσωπικα θα επελεγα Μαιαμι και απο κει και περα κρουαζιερες υπαρχουν πολλες για όπου θελεις οχι απαραιτητα με τη Royal Caribbean. Σε 5 μερες μπορεις να δεις αρκετα πραγματα, μη σου πω να πεταχτεις και μεχρι Orlando αν σε ενδιαφερουν τα θεματικα παρκα.
4)Για Αμερικη χρειαζεσαι μονο esta εκτος και αν εχεις visa σε ισχυ.(και διαβατηριο εννοειταi :) )
5)κλειστα ολα μονη σου
7)Εγω εκλεισα τα δικα μου αεροπορικα 6 μηνες νωριτερα σε ευελικτο ναυλο για να μπορω να κανω αλλαγη αν χρειαστει και μου κοστισαν περιπου 900? υπολογιζε γυρω στα 700-800. Το ταξιδι Αθηνα Μαιαμι ξεκινάει απο 15 ωρες, αναλογα τωρα τι θα βρεις και τι δρομολογια υπαρχουν.

Τέλειο ταξιδάκι ειδικά για χειμωνα!
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
οι τιμές είναι πάνω κάτω οι ίδιες οπότε αυτό δεν θα είναι το βασικό κρητήριο...και επειδή μετά από αρκετό ψάξημο κατέληξα σε αυτές τις 3 περιμένω συγκεκριμένες προτάσεις για αυτές αν είναι δυνατόν..
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.032
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
5) να κλείσω μόνη μου τα αεροπορικά και την κρουαζιέρα ή είναι καλύτερα να πάω σε πρακτορείο?
Δες τι τιμές μπορείς να βρεις εσύ και μετά ρώτησε σε κάποιο αξιόπιστο ελληνικό πρακτορείο για την ίδια κρουαζιέρα σε ποια τιμή μπορεί να σου την κλείσει. Πιθανόν να πετύχεις μια αξιόλογη έκπτωση. Έχω πρόσφατη εμπειρία. Τα αεροπορικά κλείσε τα μόνη σου όπως σε βολεύουν. <O:p</O:p
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
Παιδιά δεν θέλω γνώμες με βάση το οικονομικό αλλά με βάση του τι το διαφορετικό μπορεί να μου προσφέρει η ακάθε κρουαζιέρα ξεχωριστά με βάση το πλοίο και τα λιμάνια που πιάνει καθώς και τον τόπο αναχώρησης..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
1) ποία να διαλέξω? χωρίς οικονομικό κρητήριο?

7) τα αεροπορικά μου ..ειδικά το μεγαλο ταξίδι μέχρι την ΝΥ είναι με LUFT. οι οικονομικές θέσεις ξέρει κανείς πώς είναι για τέτοιο πολύωρο ταξίδι?
Noμίζω αφού δεν έχεις πρόβλημα στο οικονομικό, θα σου πρότεινα να κλείσεις business που θα είναι σίγουρα πιο άνετα και πιο ταιριαστά για ένα γαμήλιο ταξίδι.
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
απο κρουαζιέρα ποια να διαλέξω?? καμία πρόταση....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλημέρα και από εμένα..
Το δικό μου ταξίδι θα γίνει χειμώνα βέβαια αλλά είπα να μην ανοίξω καινούριο τόπικ..
Λοιπόν χρείαζομαι βοήθεια από τους γνώστες και μή..Έχω στο μυαλό μου δύο διαφορετικές περίπου κρουαζιέρες 1) άφηξη 28-29 Νοεμβρίου Μαιάμι και από εκεί αναχώρηση 4 /12 με oasis of the seas για 7 μέρες ανατολική ΚαραΪβική 2) άφηξη τις ίδιες ημερομηνίες Πουέρτο ρίκο και αναχώρηση πάλι 04-05/12 για 7 μέρες νότια ΚαραΪβική..Η αναχώρηση είναι απο Θεσσαλονίκη και οι κρουαζιέρες είναι οι εξής..
Cruise Details - Royal Caribbean International

Package Detail Itinerary

Cruise Details - Royal Caribbean International=

και οι ερώτησεις έρχοναι..
1) ποία να διαλέξω? χωρίς οικονομικό κρητήριο?
2) να τα κλέισω απο νωρίς ή μπορώ να περιμένω χωρίς να αυξηθούν και τραγικά οι τιμές ( μην δώσω και τα διπλα)
3) υπάρχει η δινυκτέρευση 5 ημερών ή στο Πουέρτο Ρίκο ή στο Μαϊάμι..επαρκούν για να δείς το καθένα έτσι όπως πρέπει ή μήπως είναι πολλές οι μέρες? (ειδικά για το Πουέρτο ρίκο)
6) πόσα είναι περίπου τα λιμενικά τέλη κατά άτομο?
7)α και επίσης αν κάποιος γνωρίζει τα υπέρ και τα κατά του κάθε πλοίου ( εκτός απο το oasis που είναι λίγο πολϋ γνωστά ) θα με βοηθούσε πολύ ...
1. ετσι που το θέτεις φαντάζομαι εχεις καταλήξει σε αυτές κ μόνο. από αυτές το Oasis. εκτός Μαιάμι, το Adventure.
2. γενικά όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα.
3. Μαιάμι κ πάλι Μαιάμι. πολύ περισσότερα πράγματα να κάνεις.
6. το λένε τα λίνκ που έδωσες.
7. το Summit έχει τα χρονάκια του. η Celebrity έχει κοινό με μεγάλο μεσο όρο ηλικίας, περιορισμένη διασκέδαση, μικρότερο πλοίο. αλλά έχει έλληνες και εξαιρετικό φαγητό. και γι αυτό εγώ θα έπαιρνα Celebrity. αλλά αν δεν είστε σκληροπυρηνικοί σε αυτά που είπα, διάλεξε με τη λογική, δηλ δες το 1).
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
πραγματικά με τόσα που ξέρεις samion για την Καραίιβική αρχίζω να πιστεύω οτι είσαι ο Τζακ Σπάρου..χαχαχ
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
έχω καταλήξει στο περίπου σε αυτές που ανέφερα αλλά κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη φυσικά , αφού και εγώ προσέθεσα χθές και μία τέταρτη .. Eastern Caribbean Cruise with M/S Ruby Princess on 04/12/2011 (R138). ΄΄Οπως καταλάβατε όλα είναι υπό συζήτηση ακόμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.788
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom