Γαμήλιο Ταξίδι - Κρουαζιέρα στην Καραϊβική

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
και κάτι ακόμα για να καταλάβω καλά υπάρχει το δείπνο που είναι μια συγκεκριμένη ώρα κάθε μέρα σε συγκεκριμένο τραπέζι με συγκεκριμένο μενου σερβιριζόμενο και υπάρχει και ο μπουφές που δεν υπάρχει ωράριο και πάς και τρώς και κάθεσαι όπου θέλεις και ότι ώρα θέλεις?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
και κάτι ακόμα για να καταλάβω καλά υπάρχει το δείπνο που είναι μια συγκεκριμένη ώρα κάθε μέρα σε συγκεκριμένο τραπέζι με συγκεκριμένο μενου σερβιριζόμενο και υπάρχει και ο μπουφές που δεν υπάρχει ωράριο και πάς και τρώς και κάθεσαι όπου θέλεις και ότι ώρα θέλεις?
ακριβώς. το μενού εννοείται έχει 2-3 επιλογές για κάθε πιάτο. ή και παραπάνω ζητώντας ότι θέλεις από το σερβιτόρο, που θα είναι κάθε βράδυ ο ίδιος. και σε ξέρει εννοείται, και ξέρει πώς προτιμάς το φιλέτο σου και ξέρει σε τι θερμοκρασία πίνεις το κρασί σου και σου κρατάει τη φιάλη σου όσο θέλεις και και...μην κάνεις κανένα αστείο και χάσεις όλα αυτά τρώγοντας σε κανένα σελφ σέρβις! μην τα ακούω αυτά και συγχύζομαι..επέλεξε το ωράριο που σου ταιριάζει και απόλαυσε το δείπνο σου..
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
Αχ εγώ το επέλεξα το ωράριο που μου ταιριάζει αλλά πο το seascanner που έκλεισα τελικά την κρουαζιέρα μου είπαν οτι είμαι σε λίστα αναμονής για την βραδινή ώρα.... υπάρχει περίπτωση να με βάλουν πιο νωρίς? επίσης μου έστειλαν και τον αριθμό της κράτησης με βάση την οποία κάνω chek in στο site της royal carribian..αυτό πόσο καιρό πρίν πρέπει να το κάνω? μπορώ και σήμερα δηλαδή? και επίσης τι χαρτιά χρειάζεται να ¨εχω μαζί μου όταν θα φτάσω έξω απο το πλόιο και θα είμαι έτοιμη για επιβήβαση?
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
Επίσης έχω ακόμα μία σοβαρή ερώτηση. 11/12 που τελειώνει η κρουαζιέρα με βάση το προγραμμά της φτάνουμε στο λιμάνι του san juan 06,00 το πρωί. Αν κλείσω αεροπορικά απο san juna για new york 11,00 το πρωί υπάρχει περίπτωση να μην προλάβω την πτήση?
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
κατ αρχας σου ευχομαι να περασετε τελεια
απο δικη μου εμπειρια οχι στη συγκεκριμενη κρουαζιερα καλυτερα να τρως νωρις και οπως ειπε και ο σαμιον προτιμηστε το τραπεζι σας οπου θα εχετε και αψογο σερβις.

αν φτανεις 6 το πρωι θα υπολογισεις 45 με 50 λεπτα να πας αεροδρομιο υπο κανονικες συνθηκες ασχετα αν ειναι 12 χιλ περιπου οποτε μια χαρα σε βλεπω να προλαβαινεις των 11.00.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
και επίσης τι χαρτιά χρειάζεται να ¨εχω μαζί μου όταν θα φτάσω έξω απο το πλόιο και θα είμαι έτοιμη για επιβήβαση?
http://www.royalcaribbean.com/beforeyouboard/travelDocumentation.do?cS=NAVBAR&pnav=4&snav=5
υπάρχει περίπτωση να μην προλάβω την πτήση?
ζήτα την προηγούμενη early disembarkation. προβλέπεται για πρωινές πτήσεις.
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
σιγά σιγά φτάνει η ώρα της αναχώρησης και περιμένω τα φώτα σας για τα λιμάνια της κρουαζιέρας... τα νησιά που θα πιάσει το adventure of the seas είναι 1. bridgetown barbados 2. port castries st lucia 3. st john's antiqua 4. philipsburg sint maarten 5. frederiksted st croix...τι αξίζει να δεί κανείς σε αυτά τα μέρη ... αξίζουν οι εκδρομές που κάνει η εταιρία??? περιμένω απαντήσεις...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
σιγά σιγά φτάνει η ώρα της αναχώρησης και περιμένω τα φώτα σας για τα λιμάνια της κρουαζιέρας... τα νησιά που θα πιάσει το adventure of the seas είναι 1. bridgetown barbados 2. port castries st lucia 3. st john's antiqua 4. philipsburg sint maarten 5. frederiksted st croix...τι αξίζει να δεί κανείς σε αυτά τα μέρη ... αξίζουν οι εκδρομές που κάνει η εταιρία??? περιμένω απαντήσεις...
1. ΙΧ κ δυτική πλευρά-βόρεια της πρωτεύουσας. άσε την πρωτεύουσα (μέτρια) στο τέλος. από αξιοθέατα λέει το Sunbury και το Concorde.
2. Pitons, Sulphur springs, Marigot bay, Rodney bay, Anse des pitons. πρωτεύουσα (μετριότατη) στο τέλος. δρόμοι δύσκολοι, απειρες λακούβες (υπό επιδιόρθωση όμως) και πολλές πολλές στροφές. εδώ σκέψου την ιδέα να πάρεις ένα τουρ αν δεν είστε πολύ της περιπέτειας. όχι του πλοίου όμως. ψαξε κι αν θέλεις σου στελνω ένα δικό μου.
3. πάλι ΙΧ, μακριά από τη μέτρια πάλι πρωτεύουσα, παραλίες πολλές καλές, όχι σαν το 1ο που θα ευχαριστηθείς μπανιο, αλλά το 2ο καλύτερο από αυτά που θα πας. Dickenson bay, Half moon bay μαλλον ξεχωριζουν αν κ ειναι κ θεμα γουστου. θα τα βρεις κ επι τοπου.
4. βρες πόσα πλοια θα ειναι εκεινη την ημερα. αν ειναι >4 θα εχει πολυ κινηση. σε καθε περιπτωση ξεκινα νωρις με τη φορα των δεικτων του ρολογιου. Μαχο για αεροσκαφη πανω σου, Marigot κ Orient bay τα σουπερ χιτς. η ολλανδική πρωτευουσα παλι δεν λεει πολλά. κι εδώ συμφέρει το ΙΧ.
όλα είναι εύκολο να τα γυρίσεις. μην πάρεις τις πανάκριβες εκδρομές του πλοίου.
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.. θα τα ψάξω όλα αναλυτικά..για το τουρ στείλε μου και το δικό σου ... γιατί είσαι τόσο αντίθετος για τις εκδρομές του πλοίου? λόγω υπερβολικής τιμής? ή απλά δεν αξίζουν και σαν εμπειρία?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
γιατί είσαι τόσο αντίθετος για τις εκδρομές του πλοίου? λόγω υπερβολικής τιμής? ή απλά δεν αξίζουν και σαν εμπειρία?
και τα 2. να πας σε νησί και να κοιτάς το ρολόι σου στην παραλία, τι ώρα θα φύγει το πουλμανάκι? έχεις το ΙΧ σου κ κανεις οτι θες. με το μισό ή ως κ το 1/3 του κόστους.
βεβαια να μην είμαι απολυτος εχουν κ καναδυο πλεονεκτηματα. το σημαντικότερο ότι αποβιβάζονται πρωτοι και επειτα σε δυσκολα μερη εχεις εξασφαλισμενη την επιστροφη. το πλοιο περιμένει την οργανωμενη εκδρομή του, το μεμονωμενο όχι. είχα φτασει κοντά μια φορά να πάρω από Cozumel για Tulum λόγω της πολύωρης εκδρομής. και πάλι όμως δεν την πήρα, πήγα μεμονωμένα με το 1/3 του κόστους..και το σχετικό αγχος ομως για την επιστροφή. τα νησιά που πας είναι εύκολα, πλην της Santa Lucia ίσως, άσε την πρωτευουσα παντα στο τελος και κανενα πρόβλημα. μην εμπιστευθεις τοπικα ΜΜΜ που είναι υπέρ το δεον χαλαρά στα δρομολόγια. μηχανακι ή καλύτερα ΙΧ.
για Santa Lucia από δευτέρα..
 

maryv

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
καλησπέρα σε όλους!! ετοιμάζομαι και γω για ένα ταξιδάκι το φεβρουάριο (αντίστοιχο με της marianino) και χρειάζομαι την βοήθειά σας...
έχω κλείσει αεροπορικά από Αθήνα για ν.υ. με lufthansa. Μένω 7 μέρες εκεί και μετά με delta air πάμε πουέρτο ρίκο απ όπου ξεκινάει η κρουαζιέρα. Απ ότι κατάλαβα είναι η ίδια ακριβώς με της marianino( με adventure of the seas με στασεις σε: santa lucia, barbados, st maarten, antigua και u.s.virgin isl), οπότε οποιαδήποτε συμβουλή θα βοηθούσε πολύ!
κατ αρχας εχω 1 σοβαρό προβληματάκι με την πτήση της επιστροφής.. το κρουαζιερόπλοιο επιστρέφει στο san juan 6.00π.μ. και εγώ είχα κλείσει αεροπορικά για τις 11.00 π.μ. εδώ και πολύ καιρό. Δυστυχώς η πτήση έχει αλλάξει 2-3 φορές και τώρα αναχωρεί από το αεροδρόμιο san juan στις 9.15π.μ. για ν.υ. πιστεύετε πως θα προλάβω την πτήση ??? έχω αγχωθεί πολύ...
επίσης ηθελα να ρωτήσω την marianino ή όποιον άλλο μπορεί να βοηθήσει,: για την κρουαζιέρα χρειάζεται και βίζα ή αρκεί το εστα? εχω διαβάσει τις σχετικές οδηγίες της royal caribbean αλλα δεν έχω καταλάβει: χρειάζεται για κάθε νησί να ψάξω αν απαιτείται βίζα? επίσης απαιτείται κάποιο πιστοποιητικό υγείας?!?
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων κ ελπίζω να μην σας κούρασα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.727
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom