Γαμήλιο Ταξίδι - Κρουαζιέρα στην Καραϊβική

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το πιο ακριβό "δωμάτιο με μπαλκόνι" του solstice:
A brand new class of staterooms on Celebrity SolsticeSM, AquaClassSM brings a tranquil, relaxing atmosphere into your stateroom, while providing unlimited access to many of the AquaSpa® amenities.

Features:
• Floor-to-ceiling sliding glass doors • Sitting area with sofa • Two beds convertible to queen-size • Vanity • Hansgrohe shower panel • 32" LCD TV • Wireless internet access* • Veranda * For a nominal fee
Πουθενα δεν αναφέρει ψυγείο ενω στις σουϊτες (πχ Skysuite):

awww.celebritycruises.com_images_spacer.gif
ούτε τη λεκάνη WC την αναφέρει. και όμως έχει..πίστεψέ με. μόλις πριν 1,5 μήνα γύρισα. ΟΛΕΣ έχουν ψυγειάκι, είναι τόσο απαραιτητο όσο και η λεκάνη πλέον.. οι σουίτες έχουν ψυγείο. δεν κυριαρχεί η νοοτροπία φερυ μπωτ στα κρουαζιερόπλοια.
 
Last edited by a moderator:

GtC

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Τελικά κλείσαμε Δυτική Καραϊβική με το Celebrity Solstice 18 Ιουλίου
Θα μείνουμε και 3 μέρες 15-18 στο Μαϊάμι, πιθανότατα στο Viceroy Hotel. Έχει κανείς εμπειρία από αυτό? Καμιά πρόταση τί να κάνουμε στο Μαϊάμι?

Να σημειώσω ότι καθότι καταργήθηκε η ΒΙΖΑ στην Αμερική απλά κάναμε μια αίτηση online στο ESTΑ και σε δευτερόλεπτα εγκριθήκαμε!!! Ας ελπίσουμε να μην έχουμε προβλήματα στο τελωνείο
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τελικά κλείσαμε Δυτική Καραϊβική με το Celebrity Solstice 18 Ιουλίου
Θα μείνουμε και 3 μέρες 15-18 στο Μαϊάμι, πιθανότατα στο Viceroy Hotel. Έχει κανείς εμπειρία από αυτό? Καμιά πρόταση τί να κάνουμε στο Μαϊάμι?
καλό το Solstice, τα μείον του όπως έχω πει είναι η διασκέδαση κυρίως το βράδυ..μην ξεχάσεις τη maho beach-sunset bar στο St Martin. το γύρο του να τον κάνεις με ΙΧ με τη φορά των δεικτών του ρολογιού.
εμπειρία από το χοτέλ δεν έχω, το νταουνταουν του Μαιάμι δε λέει πολλά, σχεδόν τίποτε. μια βόλτα στο μωλ του λιμανιού και ίσως μία βόλτα με σκάφος αν είναι στα ενδιαφέροντά σας. το βράδυ εκεί νέκρα. υποχρεωτική η βόλτα στο South Beach που εκεί έχει όλο το action.
Viscaya, Everglades κορυφαία. όπως και Venetian Pool-Coral Gables. μαστ η βολτα (με ΙΧ φυσικά) στο Key Biscayne, Sawgrass Mills.
αυτά για αρχή..
 

GtC

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Έχω ήδη κάνει τα χαρτιά μου για να αποκτήσω το νέο ευρωπαίκου τύπου δίπλωμα. που είναι σαν πιστωτική
Μ'αυτό θα μπορώ να νοικιάσω αυτοκίνητο ή χρειάζεται και τίποτα άλλο?
Από πάρκινγκ τί παίζει?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έχω ήδη κάνει τα χαρτιά μου για να αποκτήσω το νέο ευρωπαίκου τύπου δίπλωμα. που είναι σαν πιστωτική
Μ'αυτό θα μπορώ να νοικιάσω αυτοκίνητο ή χρειάζεται και τίποτα άλλο?
Από πάρκινγκ τί παίζει?
για το δίπλωμα τα εχουμε ξαναπει. πρακτικα δεν χρειαζεται αλλο, τυπικα όμως χρειάζεται το διεθνες της Ελπα για ΗΠΑ. σε έλεγχο δεν εισαι καλυμμενος με το δικο μας και σου συνιστω να μην το ρισκαρεις γιατι δεν παιζουν..
από παρκινγκ ψάξε στο ιντερνετ τι παιζει στο downtown, δεν ξέρω. εγώ έχω κόλλημα με το Southbeach και πάντα μένω εκεί. εκεί να προτιμήσεις τα φθηνότερα δημοτικά.
sobeLocalMap
 

GtC

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
It's been a while since the famous St. Maarten bar closed in July 2008, and the real Sunset Bar continues its existence only in cyberspace
Άρα samion μάλλον δεν θα πάω εκεί όπως μου προτείνεις,άσε που τα λιμάνια της κρουαζιέρας μας είναι Ροατάν-ονδούρα, Κονζουμέλ και Κοστα Μάγια στο Μεξικό και Τζώρτζτάουν στα Κέυμαν
Άκουσα ότι τα Κέυμαν είναι ο φορολογικός παράδεισος κι έλεγα να αγοράσω 1 Iphone και 1 Ipad αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν μαγαζιά ηλεκτρονικών στο Τζωρτζτάουν . Ξέρει κανείς τί να περιμένω?
Επίσης με τις πρίζες στην Αμερική καθώς και στο πλοίο τί κάνουμε? Χρειαζόμαστε αντάπτορες όπως στην Αγγλία ή λόγω τάσης δεν θα δουλεύουν οι συσκευές μας?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
It's been a while since the famous St. Maarten bar closed in July 2008, and the real Sunset Bar continues its existence only in cyberspace
Άρα samion μάλλον δεν θα πάω εκεί όπως μου προτείνεις,άσε που τα λιμάνια της κρουαζιέρας μας είναι Ροατάν-ονδούρα, Κονζουμέλ και Κοστα Μάγια στο Μεξικό και Τζώρτζτάουν στα Κέυμαν
Άκουσα ότι τα Κέυμαν είναι ο φορολογικός παράδεισος κι έλεγα να αγοράσω 1 Iphone και 1 Ipad αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν μαγαζιά ηλεκτρονικών στο Τζωρτζτάουν . Ξέρει κανείς τί να περιμένω?
Επίσης με τις πρίζες στην Αμερική καθώς και στο πλοίο τί κάνουμε? Χρειαζόμαστε αντάπτορες όπως στην Αγγλία ή λόγω τάσης δεν θα δουλεύουν οι συσκευές μας?
στα Κειμαν παντα παραλία, τα μαγαζια δεν με ενθουσιάζουν αν και υπάρχουν και ηλεκτρονικά, τα πάντα. θα προτιμούσα Αμερική για αγορές. με τις πρίζες στο πλοίο κανένα πρόβλημα, ευρωπαικές. στην Αμερική ζητάς αντάπτορα από ρεσεψιόν ή παρτον από εδώ.
καλά να περάσετε όπου κι αν πάτε. όσο για το μπαρ καλά το γκουγκλάρισες απλά δεν είδες το σωστό σαιτ..ιδιοκτησία άλλαξε δεν εκλεισε. αλίμονο.
λες να περασα τα τελευταία Χριστούγεννα στο cyberspace?;)
Sunset Bar & Grill - Sint Maarten
 

Nefeli_

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
.....θα το σκεφτώ!!!
,άσε που τα λιμάνια της κρουαζιέρας μας είναι Ροατάν-ονδούρα, Κονζουμέλ και Κοστα Μάγια στο Μεξικό και Τζώρτζτάουν στα Κέυμαν
Άκουσα ότι τα Κέυμαν είναι ο φορολογικός παράδεισος κι έλεγα να αγοράσω 1 Iphone και 1 Ipad αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν μαγαζιά ηλεκτρονικών στο Τζωρτζτάουν . Ξέρει κανείς τί να περιμένω?
Κάναμε ακριβώς την ίδια κρουαζιέρα με την διαφορά αντί για Ροατάν-ονδούρα πήγαμε Μπελίζ.
Όπως λέει και Samion η αγορά στα Κέιμαν ούτε εμένα με εντυπωσίασε.
Βρήκαμε όμως μια φωτογραφική μηχανή με καλή διαφορά τιμής από Αμερική.
Δεν θυμάμαι πως λέγονταν το κατάστημα, θυμάμαι μόνο πως όπως κατεβήκαμε στο λιμάνι κάναμε δεξιά και πίσω δύο στενά;;;
Η αγορά που θα άξιζε να δεις είναι σίγουρα του St. Maarten ειδικά για ηλεκτρονικά.
Παρόλ΄αυτά αν μετά την κρουαζιέρα παραμείνετε λίγες μέρες ακόμη στο Μαϊάμι, έχεις την πολυτέλεια να επιλέξεις αν θα το βρεις σε καλύτερη τιμή στα Κέιμαν και το αγοράσεις απο εκεί ή από το Μαϊάμι ;)
 

GtC

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Θα πάω πρώτα στο Μαϊάμι . Ξέρετε καμιά αλυσίδα ηλεκτρονικών στην Αμερική να ρίξω και εκεί καμιά ματιά?
 

GtC

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Να κάνω μια ίσως χαζή ερώτηση?
Όταν λέμε ότι ένα ξενοδοχείο έχει υπηρεσία valet parking πληρώνουμε με τη μέρα ή κάθε φορά που παρκάρουμε το αυτοκίνητο, δηλαδή 2-3 φορές τη μέρα :( ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να κάνω μια ίσως χαζή ερώτηση?
Όταν λέμε ότι ένα ξενοδοχείο έχει υπηρεσία valet parking πληρώνουμε με τη μέρα ή κάθε φορά που παρκάρουμε το αυτοκίνητο, δηλαδή 2-3 φορές τη μέρα :( ?
Εξαρτάται από το ξενοδοχείο. Αλλού είναι με τη μέρα, αλλού είναι με τη φορά.
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Θα πάω πρώτα στο Μαϊάμι . Ξέρετε καμιά αλυσίδα ηλεκτρονικών στην Αμερική να ρίξω και εκεί καμιά ματιά?

Μια από τις καλύτερες αλυσίδες για ηλεκτρονικά είναι τα best buy (Best Buy) . Μπορείς να μπεις στη σελίδα τους και να δείς τι θέλεις πριν φύγεις, καθώς όλα τα προιόντα τους τα ανεβάζουν στο site. Μέτα απλά κοιτάς το προίον που θέλεις σε πιο συγκεκριμένο κατάστημα στο Μαϊάμιι υπάρχει σε διαθεσιμότητα.
 
  • Like
Reactions: GtC

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom