Γαμήλιο Ταξίδι τον Οκτώβριο..Ρώμη ή Τυνησία;

matis7

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βενετια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ
Aν εχεις γυρισει την Ευρωπη ,και ειναι η πρωτη σου εξοδος στην Αφρικη η Ασια,τοτε ανεπιφυλακτα θα σου προτεινω Τυνησια. Την Ρωμη την θεωρω μια απο τις ΤΟΠ ευρωπαικες πολεις ,ενα υπαιθριο μουσειο,ιδανικη για περιπατους αλλα στην Τυνησια θα δεις εικονες τελειως διαφορετικες .Χωρις να εχει την λαμψη της ΑΙΓΥΠΤΟΥ προσφερει το κατι αλλο (οχι εξωτικο) στον ευρωπαιο τουριστα.Οσο για τον καιρο ολα ειναι σχετικα ,εμεις πηγαμε αυγουστο και εβρεχε με 19 βαθμους. Βολτες με καμηλες,οασεις,υπαιθρια παζαρια, η ερημος Σαχαρα, σιγουρα δεν θα πληξεις.
 

elle81

Member
Μηνύματα
43
Likes
7
Να 'μαι και γω! Άργησα αλλα τα κατάφερα και σας ξαναβρήκα. Μετά απο αρκετές διαμάχες, εντερικες διαταραχές, διαδρομές με τρένα, χλιδάτα spa και περίτεχνα κλουβιά και αφου καταφέραμε και πιστήκαμε οτι η Τυνησία υπερτερεί των ευρωπαικών πρωτευουσών για γαμήλιο ταξίδι καταλήξαμε επιτέλους...στη ΡΩΜΗ!:clap: (Ενας-ένας παιδία μην βαράτε ολοι μαζι!). Ο αγαπημένος σύζηγος πήρε πολυ βαρέως το πρόγραμμα των ταξιδιωτικών γραφείων με τα πολλά χιλιόμετρα και τις αλλαγές ξενοδοχείου ανα 2-3 μέρες και κατέληξε οτι θα καλύτερα θα ήταν να περιηγηθούμε την Ρώμη! Ευτυχώς που είμαι και βολικό κορίτσι και αισιόδοξο αφου πιστεύω οτι θα μπορέσω να πάω σε ολα εκεινα τα μέρη που επιθυμώ απλά είναι θέμα χρόνου ώστε να τα δούμε όλα.;) Φυσικά είναι και το οικονομικό στη μέση αλλα καθώς δεν διακρινόμαστε για την μεγάλη ζωή που κάνουμε μπορούμε να χαρίζουμε κανένα ταξιδάκι στον εαυτό μας.;) Οσοι λοιπον θέλετε να μας δώσετε καμιά πληροφορία για Ρώμη (αν μετά απο όλα αυτα τα post σας εχει μείνει κουράγιο να αλλάξετε προορισμό) θα περιμένω τις συμβουλές σας. Το ταξίδι μας θα είναι 7ήμερο και θα φροντίσω να υπάρχει και μια μερα για Φλορεντία αν γίνεται..Σας ευχαριστώ για την μέχρι τώρα βοήθεια :clap:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αν ξεχωρίσεις μια μέρα, άσε τη Φλωρεντία και πήγαινε στη Σιένα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Να 'μαι και γω! Άργησα αλλα τα κατάφερα και σας ξαναβρήκα. Μετά απο αρκετές διαμάχες, εντερικες διαταραχές, διαδρομές με τρένα, χλιδάτα spa και περίτεχνα κλουβιά και αφου καταφέραμε και πιστήκαμε οτι η Τυνησία υπερτερεί των ευρωπαικών πρωτευουσών για γαμήλιο ταξίδι καταλήξαμε επιτέλους...στη ΡΩΜΗ!:clap: (Ενας-ένας παιδία μην βαράτε ολοι μαζι!). Ο αγαπημένος σύζηγος πήρε πολυ βαρέως το πρόγραμμα των ταξιδιωτικών γραφείων με τα πολλά χιλιόμετρα και τις αλλαγές ξενοδοχείου ανα 2-3 μέρες και κατέληξε οτι θα καλύτερα θα ήταν να περιηγηθούμε την Ρώμη! Ευτυχώς που είμαι και βολικό κορίτσι και αισιόδοξο αφου πιστεύω οτι θα μπορέσω να πάω σε ολα εκεινα τα μέρη που επιθυμώ απλά είναι θέμα χρόνου ώστε να τα δούμε όλα.;) Φυσικά είναι και το οικονομικό στη μέση αλλα καθώς δεν διακρινόμαστε για την μεγάλη ζωή που κάνουμε μπορούμε να χαρίζουμε κανένα ταξιδάκι στον εαυτό μας.;) Οσοι λοιπον θέλετε να μας δώσετε καμιά πληροφορία για Ρώμη (αν μετά απο όλα αυτα τα post σας εχει μείνει κουράγιο να αλλάξετε προορισμό) θα περιμένω τις συμβουλές σας. Το ταξίδι μας θα είναι 7ήμερο και θα φροντίσω να υπάρχει και μια μερα για Φλορεντία αν γίνεται..Σας ευχαριστώ για την μέχρι τώρα βοήθεια :clap:
Α.. α.. α elle μου θα σε μαλωσω..θα σε μαλωσω!Τοσο κοπο κατεβαλαν τα παιδια να σε πεισουν για Τυνησια και συ τους την κανεις γυριστη τελευταια στιγμη!:bleh::haha:
Υ.Γ. Να περασεις τελεια στη Ρωμη!
Αρχισε εντατικο διαβασμα ευθυς αμεσως ..ιστοριες για Ρωμη +βαλε στην αναζητηση τη λεξη Ρωμη να σου βγαλει ολα τα σχετικα threads.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Διάβασε οδηγούς και ταξιδιωτικές ιστορίες για Ρώμη, ψάξε την εκδρομή που θες είτε για Φλωρεντία είτε για άλλη πόλη κι όταν σου ρθουν οι πρώτες απορίες, εδώ είμαστε:D
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το ταξίδι μας θα είναι 7ήμερο και θα φροντίσω να υπάρχει και μια μερα για Φλορεντία αν γίνεται..Σας ευχαριστώ για την μέχρι τώρα βοήθεια :clap:
Προσωπικά βαριέμαι να κάθομαι για μια βδομάδα στο ίδιο μέρος, έστω και αν είναι η ομορφότερη πόλη... σου προτείνω να ξεχωρίσεις 2-3 μέρες και να πας Φλωρεντία ή εναλλακτικά Νάπολη...
 

elle81

Member
Μηνύματα
43
Likes
7
Kleopatra μου δεν φταιω εγώ :( έκανα απέλπιδες προσπάθειες αλλα δεν εισακούστηκα! Δεν πειράζει θα κάνω την αναζήτηση μου με τις λέξεις κλειδιά στο site να δω πως τα πέρασαν οι υπόλοιποι συνταξιδιώτες! Πάντως το πρόγραμμα απο οσα ταξιδιωτικά έχω βρεί περιλαμβάνει μία μέρα προαιρετικά Φλωρεντία, μία Πομπηία και μία ακόμα σε μια άλλη πολη (δεν θυμάμαι το όνομα) με γραφικό χαρακτήρα και οινοποιία (που δεν το βλέπω να πηγαίνω σε αυτο το τελευταίο). Η Ρώμη απο αγορά τι λέει; Θα τσιμπάει ε;
 

elle81

Member
Μηνύματα
43
Likes
7
babaduma θεωρείς οτι η Σιένα υπερτερεί της Φλωρεντίας; Πόσο μακριά είναι εχοντας υπόψη οτι θα πρέπει μετακινηθούμε προς τα εκει με κάποιο τρένο ή λεωφορείο;
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μην αφήσεις τη Ρώμη! Και στη Φλωρεντία δεν σου φτάνει με τίποτα η μια μέρα, θέλει σίγουρα 3 μέρες που αυτόματα σημαίνει οι υπόλοιπες 4 στη Ρώμη! Τι θα πρωτοκάνεις? Θα δεις τα βασικά, αν αυτό σου φτάνει τότε οκ!
Από αγορά έχει τα πάντα! Και ακριβά και πιο οικονομικά!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
babaduma θεωρείς οτι η Σιένα υπερτερεί της Φλωρεντίας;
Η Σιενα καλυπτεται σε μια μερα, και ειναι και κουκλα, η Φλωρεντια οχι θελει πολυ περισσοτερο διαστημα.
 

elle81

Member
Μηνύματα
43
Likes
7
Εριξα μια ματια στους φίλους που εχουν παει Ρώμη και μια γυρα στο διαδίκτυο και μου φάνηκε ατελειωτη η Ρώμη. Ακόμη και την ημερήσια στην Φλωρεντία σκέφτομαι. Θέλω να παω και να γνωρίσω την πόλη οχι να την γυρίσω τρέχοντας.... Προβληματίζομαι λοιπον στο αν ζητήσω ατομική εκδρομη απο το ταξιδιωτικό ή ομαδική; Πάντα πίστευα πως το καλο με τα ομαδικά είναι η ξενάγηση που χωρις να διαβάσεις με τις ώρες μαθαίνεις την ιστορία και αλλες πληροφορίες για την πόλη, τουλάχιστον την πρώτη φορα που θα πας χρειαζεται. Απο την άλλη αυτη η μισάωρη παραμονή στα μουσεία και τις πλατείες δεν σε αφήνουν να ζήσεις το μέρος παρα μόνο να πεις "ήμουν και εγω εκει..".
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom