Γαμήλιο Ταξίδι τον Οκτώβριο..Ρώμη ή Τυνησία;

thanar

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Κι άλλος ενδιαφερόμενος για Τυνισία

Χαιρετώ το forum!

Εκπληκτικό μέρος έχετε οργανώσει, με πολύτιμες και μοναδικές πληροφορίες! Πραγματικά έχω μείνει άφωνος. Μπορεί να το βρήκα μόλις σήμερα (μετά από σερφάρισμα δεκαετιών στο διαδίκτυο), αλλά μάλλον θα κολλήσω και θα οργανώσω πολλές από τις βόλτες μου μέσω του travelstories.gr!

Ετοιμάζομαι και γω τον Οκτώβρη για ένα γαμήλιο! Θα πάμε σχετικά σύντομα, κατά τις 11-12 του μήνα, γι' αυτό και είπα να ψάξω για κάτι κοντινό μια και δεν υπάρχει η πολυτέλεια του χρόνου για... σωστή αναζήτηση!

Μου άρεσε αρχικά η ιδέα της elle81 για Τυνησία και απ' όσο το έχω ψάξει από χθες το πρωί θα έλεγα πως όσο το σκέφτομαι τόσο ψήνομαι...

Εμείς βρισκόμαστε Βόρεια Ελλάδα. Υπάρχει γνώση σχετική με κάποιο γραφείο ταξιδιών που θα μπορούσα να απευθυνθώ προκειμένου να μάθω σύντομα αν υπάρχει διαθέσιμο κάτι σ' αυτά τα "γιγαντιαία" ξενοδοχεία στα οποία αναφερθήκατε στο topic νωρίτερα; Γενικά, υπάρχει κάποιος "μπούσουλας" με γραφεία τα οποία να εξειδικεύονται στο συγκεκριμένο θέμα των γαμήλιων (είμαι λίγο άσχετος με το θέμα, συνήθως φεύγω για ταξίδια μόνος και τα βρίσκω στην πορεία).

Ρώμη έχω πάει 2 φορές, πιστεύω πως δεν αξίζει για γαμήλιο. Γενικά σε όλες τις Ευρωπαϊκές πόλεις πιστεύω πως μπορεί κάποιος να πάει όποτε θέλει. Και αν πάει θα πάει για την πόλη και όχι για την επέτειο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και αν πάει θα πάει για την πόλη και όχι για την επέτειο.
πες τα πες τα..που προτείνουν ερήμους, οάσεις με το τσιρλιό να καραδοκεί. γαμήλιο= ρηλάξ, όχι να γυροφέρνεις.
γιατι δεν κλείνεις μονος σου? ένα μειλ στο χοτελ, ζήτα και μεταφορά από αεροδρόμιο, και κλεισε και αεροπορική. για Αλιτάλια από το σαιτ της για tunisair δεν ξέρω. αν παρόλα αυτά θέλετε κ καμιά εκδρομή την κανονίζει το χοτελ επιτόπου.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
εγω νομιζω οτι η κοπελα πρεπει να παει σε εξωτικο μερος.
Ας πατε αλλη φορα στη Ρωμη.
Τωρα στο γαμηλιο θες να κανεις την υπερβαση,να δεις τις οασεις, να πιες καρκαντε , να κανεις sisha............ Να χορεψεις με τους βεδουινους..
μην ακους και τρομαζεις για τα τσιρλια.. δεν εχουμε ολοι το ιδιο αποχευτευτικο συστημα..
Μαροκο κοιταξες?? Εχει τρομερα σπα- χοτελς , και νομιζω οτι ειναι πιο ενδιαφερουσα χωρα απο την Τυνησια
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
ενας ποντος στο μαροκο και απο μενα
τυνησια πηγαν καποιοι φιλοι γαμηλιο δεν ενθουσιαστηκαν
σπα εχει παντου ,δεν διαλεγουμε προορισμο με βαση το σπα
(αν και μεταξυ μας ενα σπα στο μαροκο το εκανα-μη φυγει παραεξω :D)
νισαφι ρε παιδια με τις διαρροιες
2 φορες στην ινδια αν ειχα μια ηταν ζητημα
θα τους τρομαξετε τους ανθρωπους
αν ψαξουν tripadvisor που θα φανε και αν υπαρχουν προτασεις απο μελη που εχουν ηδη παει ειναι δυσκολο να τους κατσει
αυτα τα περι χαλαροτητας τα προσπερναω ..νιοπαντρος και χαλαρος δεν υπαρχει
γενικως παντρεμενος :bleh::bleh:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τα έχουμε πει να τα ξαναπούμε μπας και βάλουν μυαλό μερικοί...

Η ΤΥΝΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΜΕΛΙΤΟΣ...

Ο Samion σας πρότεινε ένα εξαιρετικό ξενοδοχείο με ένα εντυπωσιακό σπα και σας έδωσε την ιδέα της Alitalia για να πάτε ανεξάρτητα (καλά εδώ ίσως έχετε ένα μικροπρόβλημα με τις βαλίτσες αλλά τι να κάνουμε δεν μπορεί να τα έχετε και όλα) η Renata σας μίλησε για τις καμήλες και τον καμηλιέρη και η elle81 σας είπε για τις αγορές και τα κλουβιά... τι άλλο θέλετε ρε παιδιά? Αρχίσατε τα ίδια με το νότο και τα τρένα? Είπαμε αν πάτε νότο θα έχετε πρόβλημα με το τσιρλιό... δεν τρομάζουμε κανένα απλά είναι η πραγματικότητα... δύσκολα θα το αποφύγετε το τσιρλιό... Χαλαρά στη Χαμαμέτ λοιπόν και αφήστε τους άλλους να λένε εξυπνάδες για Μαρόκο και νότο...
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
λεμε ..οτι αν ψαξουν που θα φανε ....δεν θα εχουν κανενα προβλημα ΟΠΟΥ κι αν πανε
ο samion δεν χανει ευκαιρια να πει για την αλιταλια ,δεν ειναι επιχειρημα αυτο
και ειδικα εσυ θα επρεπε μονο και μονο γι΄αυτο να εχεις απορριψει τον προορισμο ..τυνησια
και αν τρως ο,τι να ναι απο το δρομο καλα να παθεις ...για οσες φορες σε επιασε
η συζητηση εχει ξαναγινει παλαιοτερα με αλλο μελος και εχω εκφρασει τις αποψεις μου για το θεμα φαγητο
δεν χαραμιζουμε τις μερες μας ετσι ...δεν ρισκαρουμε ,παμε σαν κουταβακια οπου μας προτεινουν και χαιρομαστε τις διακοπες μας
ιδιαιτερα οταν αυτες ειναι μικρης διαρκειας ..
αν εχεις μηνα ή μηνες ...και να σε πιασει μια διαρροια δεν εγινε τιποτα
το θεμα ειναι να μην εισαι συνεχεια με τα χαπια στην τσεπη....

και οχι μυαλο δεν βαζουμε
ψηφιζουμε Μαροκο δαγκωτο (με τις διαρροιες μεσα)
 

thanar

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ρε παιδιά, την ψάχνω γι' αυτό το Sindbad, αλλά στο Google Earth μου βγαίνει δίπλα σε ένα νεκροταφείο και δεν μπορώ να βρώ πουθενά ούτε πισίνες, ούτε παραλίες, ούτε τίποτα:
Google Maps

Έχει πάει κάποιος εκεί;
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
samioooooooonnnn!!!!!!!!!!
το νεκροταφείο το θυμάσαι εσύ?
ή ο google τάπαιξε??
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ευαγγελία, Lalibela και λοιποί προβοκάτορες: σας ρώτησε κανείς? τι Μαρόκα, Μάλια, Νιγηρίες προτείνετε? εδώ το θέμα είναι Ρώμη ή Τυνησία και η πλειοψηφία απάντησε ήδη. και όλοι οι πολύ πιο έμπειροι ταξιδιώτες από μένα πρότειναν Τυνησία. τέλος να χαλάτε το πολύ ωραίο αυτό θέμα.
το χοτελ είναι σούπερ ειπαμε. τι νεκροταφεία?στο σπα τα "βλέπεις" όλα αλλά όχι φαντάσματα..και είναι on the beach. διαβάστε, διαβάστε..
Sindbad Hotel (Hammamet, Tunisia) - Hotel Reviews - TripAdvisor
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ενταξει βαζε τα λινκς , για να καταλαβαινει ο κοσμος!
Τι μισες δουλειες!! Η εχεις αναλαβει τον τομεα των γαμηλιων , η οχι!!
Κοιτα επειδη ξερουμε οτι εσυ δεν εισαι πολυ της "περιπετειας" , δε νομιζω οτι πρεπει να παιρνεις στον λαιμο σου το ζευγαρι... Αν θελουν να κανουν καποια activities , τι γινεται τοτε??? Που θα πανε??
Εγω νομιζω οτι πρεπει να κλεισουν σε μια πολη χωρις χαζοχαρουμενους τουριστες και να νοικιασουν εναν οδηγο να τους πηγαινοφερνει
Τωρα εσυ προσπαθεις να εντυπωσιασεις τα παιδια με αυτα που στελνεις(αλλος taver) , αλλα παλι πρεπει να σκεφτουμε να μην υπερβουν και το budget.
maltakia και Christian μιληστε!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ενα εχω να πω !Κραταω την κοιλια μου (και οχι απο το τσιρλιο).....
Μου φτιαξατε τη μερα.
Θα σας τα πω και απο κοντα στο Nuevo Cafe.
 

hariathan

Member
Μηνύματα
12
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
θα σου συστήσω σαφώς την τυνησία. Ρώμη είναι δίπλα και πετάγεσαι όποτε θες .Για γαμήλιο θα ήθελα πολλές διαφορετικές εικόνες για να θυμάμαι κάτι ιδιαίτερο.Αν πάρεις τα πακέτα της τυνησίας θα έχεις πολυ τρέξιμο ,3-4 αλλαγές ξενοδοχείων,αφυπνίσεις κάθε μέρα από τις 7,πολλά χιλιόμετρα,αλλά θα αποζημιωθείς τελικά από τις ξεχωριστές εικόνες.Θάλασσα,έρημο,τουριστικά θέρετρα,σπίτια υπόσκαφα,βόλτες με καμήλες,σώου βεδουίνων,οάσεις,4χ4 στην έρημο,βόλτα με deltaplan αν δεν φοβάστε,ναργιλέδες και γενικά γεμάτες μέρες που θα θυμάστε έστω και αν έχετε κουραστεί και δεν είναι ακριβώς ο κλασσικός μήνας του μέλιτος. Ο καιρός θυμίζει μεσογειακό κλίμα τώρα για αυτό και το νοέμβριο που πήγα εγώ ήταν εντελώς φθινοπωρινός με αέρα στη θάλασσα και διαφορά θερμοκρασίας το πρωί μέχρι να ζεστάνει η μέρα.Πριν πας δηλαδη τσέκαρε τον καιρό γιατί τα πρακτορεία πολλές φορές λένε βλακείες και είχαν έρθει νιόπαντροι με πεδιλάκια σορτσάκια και μαγιό κι έψαχναν μπουφαν και μακρυμάνικα τα πρωινα και το βράδυ.
Στο δίλημμα σου πάντως νομίζω ότι δεν υπάρχει σύγκριση όσο ωραία και αν είναι η Ρώμη,απλά πρέπει να φορτώσετε τις μηχανές σας με μεγάλες κάρτες μνημης για να χωρέσουν τις εικόνες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom