Γαμήλιο τον Αύγουστο!

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Λόγω γάμου, προτείνω οπωσδήποτε ταξίδι στο εξωτερικό όπου κι αν είναι αυτό. Για Ελλάδα θα έχεις χρόνια μπροστά σου. Τα 2000 euro είναι αρκετά για να πας σε πάρα πολλά μέρη. Αν θέλεις θάλασσα και παραλία δες τα παρακάτω:
Κυανή ακτή
Δαλματικές ακτές
Ταϊλάνδη
Μπαλί - Ινδονησία
Φιλλιπίνες (ίσως λίγο πιο ακριβό)
Μαλαισια - Λανγκάουι
Μεξικό - Κανκούν

Για όλα τα παραπάνω με 1000 - 1200 euro/ άτομο σε 5star ξενοδοχεία μπορείς να βρεις έυκολα.

Τι του λες του ανθρώπου; Εκτός το οτι με τις 4-5 ημέρες που έχει δεν προλαβαίνει με τίποτα:roll:. Θα πρέπει να φαει 2 ημέρες πηγαινε - έλα (στην καλύτερη) και να κανει 2-3 διανυκτερευσεις και επιπλέον σε μεγάλο ποσοστό να γίνει και μούσκεμα λογω μουσώνων (Ταϊλάνδη,Φιλλιπίνες,
Μαλαισια - Λανγκάουι). Μωρέ έχει χάσει τα λογικά σου;:roll:
 

anevaggy

Member
Μηνύματα
15
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
7 - 12 μέρες λέει ότι έχει free οπότε πάει οπουδήποτε. Αν έχει μόνο 4 μέρες τότε ας κρατήσει τα λεφτά για του χρόνου.
Όσον αφορά τους μουσώνες νομίζω ότι 10 λεπτά βροχή την ημέρα δεν πειράζει.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Λόγω γάμου, προτείνω οπωσδήποτε ταξίδι στο εξωτερικό όπου κι αν είναι αυτό. Για Ελλάδα θα έχεις χρόνια μπροστά σου. Τα 2000 euro είναι αρκετά για να πας σε πάρα πολλά μέρη. Αν θέλεις θάλασσα και παραλία δες τα παρακάτω:
Κυανή ακτή
Δαλματικές ακτές
Ταϊλάνδη
Μπαλί - Ινδονησία
Φιλλιπίνες (ίσως λίγο πιο ακριβό)
Μαλαισια - Λανγκάουι
Μεξικό - Κανκούν

Για όλα τα παραπάνω με 1000 - 1200 euro/ άτομο σε 5star ξενοδοχεία μπορείς να βρεις έυκολα.
Και μετα θα ψαρευουν,για να τρωνε......
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όσον αφορά τους μουσώνες νομίζω ότι 10 λεπτά βροχή την ημέρα δεν πειράζει.
Επίσης τα μέρη αυτά την περίοδο των μουσώνων με το ζόρι βλέπουν 5-6 ώρες ήλιο ημερησίως που είναι το μισό απ' ότι βλέπει η περισσότερη Ελλάδα εκείνη την εποχή.
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
7 - 12 μέρες λέει ότι έχει free οπότε πάει οπουδήποτε. Αν έχει μόνο 4 μέρες τότε ας κρατήσει τα λεφτά για του χρόνου.
Όσον αφορά τους μουσώνες νομίζω ότι 10 λεπτά βροχή την ημέρα δεν πειράζει.
Εχεις βρεθει Ασια την wet season; Λατρευω την Ασια, αλλα δεν μπορω να τους συστησω να τζογαρουν το γαμηλιο. Εαν πηγαιναν για 10 διανυκτερευσεις, αντε και το παιζουν, αλλιως θα μουσκεψει μεχρι και το εσωρουχο τους και θα επιστρεψουν Ελλαδα πριν καλα καλα στεγνωσει.
 

anevaggy

Member
Μηνύματα
15
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Εχεις βρεθει Ασια την wet season; Λατρευω την Ασια, αλλα δεν μπορω να τους συστησω να τζογαρουν το γαμηλιο. Εαν πηγαιναν για 10 διανυκτερευσεις, αντε και το παιζουν, αλλιως θα μουσκεψει μεχρι και το εσωρουχο τους και θα επιστρεψουν Ελλαδα πριν καλα καλα στεγνωσει.
Μόνο wet season έχω πάει λόγω ότι έχω άδεια μόνο τον Αύγουστο. Οπωσδήποτε είναι καλύτερα το χειμώνα αλλά αν είναι να ξωδέψω τα λεφτά από δώρα γάμου στην Ελλάδα, τότε προτιμώ να βραχώ και λίγο. Εκτός αν ταξιδεύει κανείς συνέχεια και μπορεί να το κάνει άλλη στιγμή. Αν όμως δεν έχει τη δυνατότητα κάποιος λόγω χρήματος να ταξιδέψει εκτός Ευρώπης, τότε προτείνω σε όλους γαμήλιο στο εξωτερικό. Είναι ευκαιρία. Αν συγκρίνεις τα λεφτά που θα δώσεις σε φαγητά και ποτά στην Ελλάδα, τότε θα σου βγει σχεδόν το ίδιο. Φυσικά πρέπει να το θέλεις να πας κάπου διαφορετικά. Αν θέλεις να είσαι όλη μέρα στην ξαπλώστρα τότε μείνε Ελλάδα (5 euro η ομπρέλα + 5 euro ο καφές = 10 euro΄/άτομο την ημέρα) (20 euro το κεφάλι για φαί σε ταβέρνα + 5 euro για κανα σουβλάκι) (8 euro το ποτό) σύνολο 86 euro για 2 άτομα/ημέρα. Με 86 euro/ημέρα στην Ασία τρως αστακούς κάθε μέρα και γίνεσαι ζάντα από το ποτό. Anyway, δεν παντρευόμαστε εμείς (εμείς ήδη το κάναμε το λάθος) οπότε ό,τι θέλει ας αποφασίσει. Καλό κουράγιο...
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
δεν παντρευόμαστε εμείς (εμείς ήδη το κάναμε το λάθος) οπότε ό,τι θέλει ας αποφασίσει. Καλό κουράγιο...<!-- google_ad_section_end -->

Αυτό ξαναπέστο.......! Τελικά δεν ξέρω τί είναι μεγαλύτερο λάθος ο γάμος ή η Ασία το Αύγουστο... χαχαχαχαχαχα<!-- / message -->
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Λοιπόν έχουμε καταλήξει στο εξής πρόγραμμα & θέλω την βοήθεια σας!
1η μερα: Αφιξη Ρώμη απογευμα-Διαμονη Ρώμη
2η μέρα :με τρένο Φλωρεντια-Διαμονη Φλωρεντια
3η μερα:Φλωρεντια
4η μέρα: Φλωρεντία
5η μέρα: Wine taste tour. Διαρκεί όλη μέρα και κοστίζει 120Ε/άτομο, περιλαμβάνει ξενάγηση σε δύο οινοποιια, γεύμα & δοκιμή κρασιών (μάλλον θα επιλέξουμε αυτό στην περιοχή του Chianti) Το έχει κάνει κανείς αξίζει?
6η Μερα:νοικιάζουμε αυτοκίνητο από Φλωρεντία, πάμε Μπολώνια & επιστρέφουμε αργά Σιένα για διανυκτέρευση
7η Μέρα: Σιένα-Pienza-Greve-Radda-Castellina-Monteriggiori (διανυκτερευση Σιένα)
8η Μερα: Σιένα-Περούτζια-Τοντι-Ασσίζη (διανυκτέρευση Περούτζια)
9η Μερα: Ουμπρια
10η Μέρα:παράδοση αυτοκινήτου στην Ρώμη & επιστροφη
Πως σας φαίνεται βγαίνει ή θα είναι πολύ πιεσμένο?
Αν είναι πιεσμένο σε ποια περιοχη να δώσω πιο πολύ χρόνο?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Το wine trip πολλά λεφτά για το τίποτε... με 120€ το άτομο μπορείς να πας σε κάποιο εστιατόριο υπερπαραγωγή στην εξοχή της Τοσκάνης, να πιεις εντυπωσιακά κρασιά και να δοκιμάσεις menu degustation που δεν έχεις ξαναφάει στην ζωή σου...

Όσο για το πρόγραμμα μου φαίνεται αλλοπρόσαλλο... την Μπολόνια π.χ τι την θέλεις? Εγώ στην θέση σου θα νοίκιαζα κάποιο χλιδάτο αγροτόσπιτο σε ένα ονειρικό χωριό της Τοσκάνης και από εκεί θα έκανα εκδρομές την 5η 6η και 7η μέρα... μια από αυτές θα την αφιέρωνα βέβαια στην Σιένα... τις δύο τελευταίες μέρες ναι θα πήγαινα στην Ούμπρια... εκεί με βάση μάλλον την Περούτζια θα έκανα δύο εκδρομές στην Ασίζη και φυσικά στο Γκούμπιο.... παραπάνω μην βάλεις τίποτε γιατί θα χάσεις τον μπούσουλα και δεν θα το ευχαριστηθείς μια που θα είσαι συνεχώς στο τρέξιμο...
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Το wine trip πολλά λεφτά για το τίποτε... με 120€ το άτομο μπορείς να πας σε κάποιο εστιατόριο υπερπαραγωγή στην εξοχή της Τοσκάνης, να πιεις εντυπωσιακά κρασιά και να δοκιμάσεις menu degustation που δεν έχεις ξαναφάει στην ζωή σου...

Όσο για το πρόγραμμα μου φαίνεται αλλοπρόσαλλο... την Μπολόνια π.χ τι την θέλεις? Εγώ στην θέση σου θα νοίκιαζα κάποιο χλιδάτο αγροτόσπιτο σε ένα ονειρικό χωριό της Τοσκάνης και από εκεί θα έκανα εκδρομές την 5η 6η και 7η μέρα... μια από αυτές θα την αφιέρωνα βέβαια στην Σιένα... τις δύο τελευταίες μέρες ναι θα πήγαινα στην Ούμπρια... εκεί με βάση μάλλον την Περούτζια θα έκανα δύο εκδρομές στην Ασίζη και φυσικά στο Γκούμπιο.... παραπάνω μην βάλεις τίποτε γιατί θα χάσεις τον μπούσουλα και δεν θα το ευχαριστηθείς μια που θα είσαι συνεχώς στο τρέξιμο...
Ευχαριστώ Traveller για την απάντηση!
Η Μπολόνια είναι όντως άσχετη:D απλά σε κάποιο ποστ εδω μέσα διάβασα ότι αξιζει να πας. Οκ, την αφήνω για άλλο ταξίδι.
Για το wine taste απλά μου άρεσε η ιδέα να επισκεφτω κάποιο οινοποιιο & σκέφτηκα ότι μόνοι μας ίσως να μην μπορούμε να πάμε παρά μονο με γκρουπ. Το κόστος είναι όντως τσιμπημενο.
Καμιά πρόταση για εστιατόριο τέτοιου τύπου στην Τοσκάνη?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Για το wine taste απλά μου άρεσε η ιδέα να επισκεφτω κάποιο οινοποιιο & σκέφτηκα ότι μόνοι μας ίσως να μην μπορούμε να πάμε παρά μονο με γκρουπ. Το κόστος είναι όντως τσιμπημενο.
Καμιά πρόταση για εστιατόριο τέτοιου τύπου στην Τοσκάνη?
Και εγώ είχα ψαχτεί για wine tasting. Όλες οι εκδρομές ήταν πανάκριβες. Προτείνω, αφού θα νοικιάσετε αυτοκίνητο, να το κάνετε μόνοι σας. Με λίγο ψάξιμο, θα βρεις πάρα πολλά οινοποιεία που δέχονται επισκέπτες και κάνουν wine tasting.Τα χωριά Montalcino και Montepulciano θα ήταν για μένα οι πρώτες επιλογές, γιατί λάτρεψα τα κρασιά τους. Προσοχή, συνήθως η αγορά των κρασιών στα οποία αναφέρομαι, Brunello di Montalcino, Vino Nobile di Montepulciano, είναι φωτιά και λάβρα. Να δοκιμάσετε όμως σίγουρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.747
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom