Γαμος στο εξωτερικο

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Εγώ πάλι θα σας πρότεινα να μην παντρευτείτε καθόλου και να αξιοποιήσετε όλα αυτά τα χρήματα σε ταξίδια ανά τον κόσμο! :clap::clap::clap:
συμφωνώ και εγώ....τι τις θέλεις τώρα τις φασαρίες?
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Και κυριως το εισοδημα των ορθοδοξων εκκλησιων (οχι οτι το εχουν αναγκη βεβαια!) Παντως μια πρωτη πληροφορια ειναι οτι πληρωνεις την εκκλησια της ενοριας σου ασχετα αν θα παντρευτεις σε αυτη η οχι! Φρικη!
αυτό είναι προαιρετικό δίνεις κάτι για να μη γκρινιάζει ο πάτερ της ενορίας σου
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
αν δεν πληρώσεις δε σου δίνουν πιστοποιητικό αγαμίας που χρειάζεσαι για να παντρευτείς σε άλλη ενορία.. είναι υποχρεωτικό (σου δίνουν και απόδειξη..)
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
για να παντρευτείς σε άλλη ενορία.. είναι υποχρεωτικό
Δεν νομίζω ότι είναι υποχρεωτικός ο γάμος σε εκκλησία, ούτε είναι υποχρεωτικός σε ορθόδοξη. Υπάρχουν τόσες άλλες. Οπως και στο γεύμα γάμου. Πας σε όποια αίθουσα θέλεις, η δεν πας και καθόλου. Δεν χρειάζεται άγχος, ούτε καμμιά "φρίκη". Ξέρω πολλούς που δεν έκαναν γάμο χριστιανικό, έκαναν άλλο, η και μερικούς που δεν έκαναν καθόλου θρησκευτικό. Οϋτε και γεύμα γάμου. Μερικοί δεν έκαναν γάμο (όπως πολλοί πρότειναν).

Αυτά τα πράγματα είναι πάντοτε προαιρετικά, και δεν χρειάζεται να αγχωνόμαστε. Μπορεί κάποιος να γεράσει πριν παντρευτεί, έτσι. Θέλει φιλοσοφία ο γάμος. αν δεν τον φιλοσοφίσεις, γερνάς γρήγορα.

Είναι το ίδιο όπως με τις εκδρομές. Αν δεν σου βγαίνει ο χριστιανικός γάμος απο οικονομική άποψη, μην αγχώνεσαι, ξέχασέ τον. Δε χρειάζεται.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
εγώ μίλησα για γάμο σε ορθόδοξη εκκλησία (αυτό ήταν το θέμα εξάλλου)..αν θες να παντρευτείς σε μια εκκλησία που δεν είναι η ενορία σου πληρώνεις και παίρνεις το πιστοποιητικό αγαμίας, το οποίο είναι απαραίτητο για να παντρευτείς σε ορθόδοξη εκκλησία..(απάντηση σε αυτό που λέει ο Leftris B)αυτό ήταν το θέμα..αυτό που λες εσύ είναι κάτι άλλο...
Δεν είπα ότι είναι υποχρεωτικό να παντρευτεί κάποιος..ούτε να παντρευτεί κανείς σε ορθόδοξη εκκλησία είναι υποχρεωτικό...
ούτε φίλη της εκκλησίας είμαι...απλά ο φίλος μας Leftris B έγραψε κάτι που δεν ίσχυε και έγραψα τι ξέρω εγώ ότι ισχύει..αυτά
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Συμφωνώ, απλά είπα ότι δεν πρεπει να στενοχωριόμαστε και πολύ.

Μια ακόμη λύση για όσους διαθέτουν ?1000 (για 4 ώρες) +catering.
TWIN CITY LINER 2007
H ορθόδοξη εκκλησία είναι εδώ
Flash Earth ...satellite and aerial imagery of the Earth in Flash
και η αποβάθρα ακριβώς πάνω, 200μ πιο πέρα, στο ποτάμι (το πλοίο φαίνεται στο Δούναβη).

Λύσεις για κάθε γούστο υπάρχουν.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
αν δεν πληρώσεις δε σου δίνουν πιστοποιητικό αγαμίας που χρειάζεσαι για να παντρευτείς σε άλλη ενορία.. είναι υποχρεωτικό (σου δίνουν και απόδειξη..)
δεν επιμένω γιατί δε θυμάμαι καλά την περίπτωση πάντως απόδειξη πρέπει να σου δίνουν για κάθε ποσο που δίνεις σε οποιαδήποτε εκκλησία π.χ. το δωράκι που δίνει ο κουμπάρος (που αυτό είναι σίγουρα προαιρετικό) του δίνει ο πάτερ απόδειξη
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Trapper ευχαριστω πολυ για το λινκ! Η αληθεια ειναι οτι προσανατολιζομαστε τελικα σε ναο της Μεγαλης Βρετανιας, Καρντιφ η Εδιμβουργο. Θα δουμε...
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Βεβαιως και δικαιουνται! Βασικα το σκεπτικο ειναι να συνδυασουμε ταξιδι και γαμο καπου ρομαντικα. Και οι κοντινοι μας φιλοι λενε οτι θα ακολουθησουν! Οταν με το καλο γινει θα στειλω ανταποκριση!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Νομιζω οτι για να καταληξετε τι ειναι πιο ρομαντικο πρεπει να κανετε πρωτα μια επιτοπια ερευνα στις υποψηφιες εκκλησιες ξεκινωντας απο τον Αγιο Γεωργιο της Βενετιας, προχωρωντας στη Βιεννη, κατοπιν βλεποντας τη περιπτωση της Στοκχολμης (υπεροχη πολη), ερευνωντας την Περιπτωση του all time classic του Παρισιου και προχωρωντας στην εκκλησια των εφοπιλιστων του Λονδινου. Κριμα ομως θα ηταν να αφησετε απεξω την περιπτωση της Αγιας Πετρουπολης: τσαρικη μεγαλοπρεπεια: θα σας στεφανωσουν με πραγματικα στεμματα. Νομιζω λοιπον οτι πριν αποκρυσταλλωσετε τη γνωμη σας θα πρεπει να κανετε τα σχετικα ταξιδια για να το ψαξετε το θεμα εις βαθος. Στο μεταξυ μεχρι να καταληξετε καπου, το μωρακι σας θα εχει μεγαλωσει αρκετα ωστε να ειναι και παρανυφακι. Θα ειναι τελεια αναμνηση για αυτο, δεν νομιζεις;:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.257
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom