Γαστρονομικές ιδέες και γλυκές απολαύσεις

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Kαμια συνταγη για σουπα κολοκυθας εχουμε??
Πω, πω τι είπες τώρα!!! Στην Αυστρογερμανία τις τσάκιζα καθημερινώς αλύπητα! Η αλήθεια είναι ότι τη συγκεκριμένη σούπα την πετυχαίνουν εξαιρετικά εκεί πάνω. Δεν έχω φτιάξει ποτέ, αλλά ορίστε μια συνταγή (πάλι) από τον Δρίσκα:
http://www.driskas.com/articles.php?category_id=7&product_id=183

Οι Αυστρογερμανοί πάντως την σέρβιραν με τσιγαρισμένους κολοκυθόσπορους (πασατέμπο) από πάνω σαν γαρνιτούρα. Κοοοολαση! (Όχι, δεν έχω φωτογραφίες :p)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
8.144
Πω, πω τι είπες τώρα!!! Στην Αυστρογερμανία τις τσάκιζα καθημερινώς αλύπητα! Η αλήθεια είναι ότι τη συγκεκριμένη σούπα την πετυχαίνουν εξαιρετικά εκεί πάνω. Δεν έχω φτιάξει ποτέ, αλλά ορίστε μια συνταγή (πάλι) από τον Δρίσκα:
http://www.driskas.com/articles.php?category_id=7&product_id=183

Οι Αυστρογερμανοί πάντως την σέρβιραν με τσιγαρισμένους κολοκυθόσπορους (πασατέμπο) από πάνω σαν γαρνιτούρα. Κοοοολαση! (Όχι, δεν έχω φωτογραφίες :p)
Μισες δουλειες... δεν πηρες τη συνταγη φευγοντας... σε εφαγε ο προσκυνηματικος τουρισμος...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.726
Likes
11.633
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το τόλμησες λοιπόν το μπεργκεράκι, ε; Χαίρομαι!
Ναι, δεν μπόρεσα να αντισταθώ! :)
Αν και οι περισσότερο "τολμηρές" γαστρονομικές μας αναζητήσεις στο Μαρόκο αφορούσαν μάλλον το street food! Ειδικά στη Φεζ! Παντού μαγαζάκια με βιτρίνες όπου μόστραραν διαφορετικούς τύπους κρέατος (αλλά και συκωτάκια, εντόσθια και λοιπά) σε μικρά κομματάκια! Επέλεγες κρέας (ή, ακόμα καλύτερα, συνδυασμούς κρεάτων), τo έψηναν στα κάρβουνα και τo έβαζαν σε πίτα ή ψωμάκι με λαχανικά, σάλτσες και διάφορα συνοδευτικά! Οι μυρωδιές κάθε φορά μας τρυπούσαν τα ρουθούνια! Και παρ' όλο το χυμαδιό δεν είχαμε καμία παρενέργεια! :D



Φαντάζομαι τιμήσατε κι εσείς αυτά τα εκπληκτικά βρώμικα! :p

Πήρες και το βιβλίο μαγειρικής (συνεχίζω το βιολί μου με τους τσελεμεντέδες :p); Εκεί έχει και μια συνταγή για burger αρνίσιο με τυρί φέτα! Το έχουμε δοκιμάσει, είναι όντως πολύ ωραίο.
Όχι, δεν το πήρα! Βασικά δεν το είδα κιόλας. Γενικώς λόγω χειραποσκευής δεν αγόρασα πάρα πολλά! Ταζίν πήρα πάντως! :p

Το περιστέρι είναι ότι χειρότερο έχω φάει στη ζωή μου ...
Η συγκεκριμένη φωτό όντως καθόλου ψηστική! Και πιστεύω θα έχει πολύ σκληρό κρέας! Πάντως αν είχα βρει θα είχα δοκιμάσει για την εμπειρία να πω την αλήθεια!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Πάντως αν είχα βρει θα είχα δοκιμάσει για την εμπειρία να πω την αλήθεια!
Δεν χάνεις τίποτα. Μπορεί μέχρι το Μαρόκο να μην έφτασα αλλά περιστέρι και άλλα περίεργα πτηνά έχω φάει στην Ελλάδα και με εξαίρεση τα ορτίκια (ορνιθοτροφείου όμως) όλα τα άλλα ήταν άγρια,σκληρά και άνοστα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Δεν χάνεις τίποτα. Μπορεί μέχρι το Μαρόκο να μην έφτασα αλλά περιστέρι και άλλα περίεργα πτηνά έχω φάει στην Ελλάδα και με εξαίρεση τα ορτίκια (ορνιθοτροφείου όμως) όλα τα άλλα ήταν άγρια,σκληρά και άνοστα.
Γιάννη για θυμήσου καλύτερα, και τα ορτύκια χάλια δεν ήταν;;
Όταν ήμουν μικρή είχα ένα ζευγάρι ορτύκια για κατοικίδια και είναι πολύ έξυπνα και όμορφα πτηνά.. Μη τα τρώτε τα καημένα!
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Γιάννη για θυμήσου καλύτερα, και τα ορτίκια χάλια δεν ήταν;;
Όταν ήμουν μικρή είχα ένα ζευγάρι ορτίκια για κατοικίδια και είναι πολύ έξυπνα και όμορφα πτηνά.. Μη τα τρώτε τα καημένα!
Δεν τα έχω δει live ζωντανά οπότε δεν ξέρω αν είναι όμορφα. Τα ορτύκια μου αρέσουν από ορνιθοτροφείο που μεγαλώνουν όπως και τα κοτόπουλα που τρώμε και συσκευάζονται για σουπερ μαρκετ, κρεοπωλεία κτλ.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Δεν τα έχω δει live ζωντανά οπότε δεν ξέρω αν είναι όμορφα. Τα ορτύκια μου αρέσουν από ορνιθοτροφείο που μεγαλώνουν όπως και τα κοτόπουλα που τρώμε και συσκευάζονται για σουπερ μαρκετ, κρεοπωλεία κτλ.
Ναι κατάλαβα, απλά τα ορτύκια επειδή τα έζησα τα λυπάμαι.. :)
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Kαμια συνταγη για σουπα κολοκυθας εχουμε??
Δεν έχω φτιάξει ποτέ, αλλά ορίστε μια συνταγή (πάλι) από τον Δρίσκα:
http://www.driskas.com/articles.php?category_id=7&product_id=183
Εγώ πάντως επειδή μου αρέσει κι όποτε μου στέλνουν κολοκύθες φτιάχνω πάντα βελουτέ αλλά δεν ακολουθώ ποτέ συνταγές κάνω του κεφαλιού μου, έχω καταλήξει οτι της πάει πολύ ο χυμός πορτοκάλι, το κάρδαμο, το τζίντζερ που αναφέρει κι ο Δρίσκας και λίγο κάρυ ή μοσχοκάρυδο ανάλογα τα γούστα.
Επίσης βάζω μόνο μία πατάτα και προσθέτω καρότα.
 

Daphne 1231

Member
Μηνύματα
34
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντιν/πολη ξανα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Αυτος ο Δρίσκας βρε κοριτσια,καλος αλλά πολύ ....πληθωρικος στα μαγειρέματα του(στην τηλεοραση που τον έχω δει δηλαδή ,τα βιβλία του δεν τα ξέρω)....καθε συνταγη είναι θερμιδική βομβα,τιγκα στα λιπαρα ....βαζει πολλά υλικά και πλουσια ....το αποτελεσμα σιγουρα θα ειναι νοστιμο αλλά εγώ θα έχω ενοχες αν μαγειρέψω ετσι.....
Γεια σου βρε Δαφνη συνονοματη!Συμφωνω απολυτα μαζι σου!Εκτος απο τα λιπαρα, νομιζω οτι βαζει παααρα πολλα υλικα στις συνταγες του.Τα πιατα του μου φαινονται παραγεμισμενα...Θα μου πεις γουστα ειναι αυτα..Παντως κι εμενα ο Πετρετζικης μου αρεσει πολυ περισσοτερο..Α!Και οτι συνταγη του εχω κανει εχει επιτυχια!Δεν κρυβει μυστικα.Δινει καθαρες συνταγες.Οπως και η Μπαρμπαρηγου.Αυτη που απολαμβανω να βλεπω ομως ειναι η Ψυχουλη.Μου αρεσει πολυ!Απλα αναρωτιεμαι αν ολη μερα,τρωει τιποτα αλλο,εκτος απο αυτα που δοκιμαζει στην εκπομπη..:rolleyes-80:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.155
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν χάνεις τίποτα. Μπορεί μέχρι το Μαρόκο να μην έφτασα αλλά περιστέρι και άλλα περίεργα πτηνά έχω φάει στην Ελλάδα και με εξαίρεση τα ορτίκια (ορνιθοτροφείου όμως) όλα τα άλλα ήταν άγρια,σκληρά και άνοστα.
Δοκιμασε φασιανο. Απο τα ωραιοτερα πτηνα. Μεχρι και η πεθερα μου τον πετυχαινει!
Τα ορτυκια συμφωνω πως ειναι πολυ νοστιμα. Περιστερι δεν μπορω να φαω γιατι το μυαλο μου τα εχει συνδεσει με τις κουτσουλιες, οποτε δεν εχω αποψη.

Α, και η σουπα κολοκυθα δεν μ'αρεσει.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Δοκιμασε φασιανο. Απο τα ωραιοτερα πτηνα. Μεχρι και η πεθερα μου τον πετυχαινει!
Τα ορτυκια συμφωνω πως ειναι πολυ νοστιμα. Περιστερι δεν μπορω να φαω γιατι το μυαλο μου τα εχει συνδεσει με τις κουτσουλιες, οποτε δεν εχω αποψη.

Α, και η σουπα κολοκυθα δεν μ'αρεσει.
E δεν χρειάζεται να το συνδέσεις με τις κουτσουλιές:Dόπως και να έχει χάλια είναι.
Φασιανό ίσως να έχω φάει αλλά με άλλη ονομασία. Φραγκόκοτα? Τσικρικόνι?Δεν ξέρω αλλά μάλλον έχω φάει. Επίσης η πάπια είναι αμφιλεγόμενη αλλά μου αρέσει σε αρκετές παραλαγές που την έχω δοκιμάσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.710
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom