Περού Γεια σε ολους! Ειμαι ολοκαινουριος και θέλω να πάω στο Περου

Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Γεια σας ταξιδιαρηδες.Ομολογώ οτι δεν ήξερα γι αυτό το site στο οποίο ανταλλασετε ιστορίες και πληροφορίες απο ταξίδια. Μετα απο αρκετό καιρό σχεδιάζω ενα νεο μακρυνό ταξίδι με φίλους και θα ήθελα λίγη βοήθεια. Θελω να πάω στο Περού και θα έχω στη διάθεση μου 14 με 15 μέρες.Θα πάω μετα τις γιορτές γύρω στις 10 Ιανουαρίου. Επειδή πρόκειται για τεραστια χώρα,τι μέρη μου προτεινετε? Να πω οτι δεν πάω για μπάνια και χλιδατα ξενοδοχεία..Με ενα πρόχειρο σχεδιασμο,χωρίς να ξέρω ακόμα σχεδόν τίποτα για αυτή τη χώρα, θέλω να κάνω οτι εκανα και σε αλλες χώρες με την παρέα.Με το που φτάνουμε στην πρωτεύουσα, περνούμε κάποιο λεωφορείο και ξεκινάμε να εξερευνουμε τη χώρα μένοντας λιγες μέρες σε κάθε μέρος.Είναι εφικτό να πάμε με λεωφορεία ή τραίνα απο τη Λίμα στο Κούσκο? Έχει στη διαδρομή πολεις ενδιαφέρουσες για μονοήμερες ή διήμερες στάσεις? Όχι για ξεκούραση αλλά για μέρος του ταξιδιού. Υπάρχει και θέμα με το υψομετρο απ οτι ξέρω.Επειδή είναι λιγες οι μέρες θα προλαβω να κάνω διαδρομή και πέρα απ το Κούσκο, πχ λίμνη Τιτικάκα? Μιλάμε για οδικως,και ο γυρισμος στη Λίμα μάλλον με αεροπλανο.Ο καιρός τον Γενάρη θα είναι σύμμαχος μας σε αυτό το ταξίδι, ή είναι κακή περίοδος?Πολλές ερωτήσεις το ξέρω αλλά η χώρα αυτή νομιζω αξίζει να πας γνωρίζοντας κάποια πραγματα,και κανοντας όσο το δυνατόν πιο πολλά στον διαθέσιμο χρόνο. Το ξέρω 14 μέρες είναι λιγες αλλά δεν μπορω παραπανω.Δε θα το παιξω σουπερ ταξιδιώτης, αλλά δεν είμαι και ο τυπικός τουρίστας που θα παει σε ενα ξενοδοχείο να ξεκουραστεί.Σε όλα τα ταξίδια κουραζομαι απίστευτα και έχω όσο το δυνατόν περισσότερη επαφη με ντόπιους.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Γεια σου ολοκαίνουριε :)
Με το καλό το ταξιδάκι σου.
 

BMG21GR

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
περου
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Τελικα...που βρισκεσαι? Και εγω για το αναλογο ταξιδι ψαχνομαι...
 
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Τελικα...που βρισκεσαι? Και εγω για το αναλογο ταξιδι ψαχνομαι...
Γεια σου BMG.Εκλεισα εισιτήρια και ψάχνω όσο μπορω ώστε να μην παω εντελώς αδιαβαστος.. Απο φόρουμ κτλ. Εδώ δεν είχα καμια απάντηση ώστε να βοηθήσει...
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Καλημέρα! Θα σου έλεγα να αγοράσεις ένα ταξιδιωτικό οδηγό για αρχή, να μαρκάρεις τις περιοχές που θέλεις να πάς σύμφωνα με τις ημέρες που έχετε διαθέσιμες και μετά να σχεδιάσεις τη διαδρομή πάνω στο χάρτη. Πρέπει να έχετε ένα αρχικό πλάνο για το τι θα θελήσετε στα σίγουρα να δείτε. Στη συνέχεια ψάξε για συγκεκριμένα δρομολόγια πια και όχι μόνο! :)
 

Miltoss

Member
Μηνύματα
44
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΑριζοναΟρλεανη Γουατεμαλα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τρένο Ιμαλαιων ΠεκίνοΛάσα
Γεια σας ταξιδιαρηδες.Ομολογώ οτι δεν ήξερα γι αυτό το site στο οποίο ανταλλασετε ιστορίες και πληροφορίες απο ταξίδια. Μετα απο αρκετό καιρό σχεδιάζω ενα νεο μακρυνό ταξίδι με φίλους και θα ήθελα λίγη βοήθεια. Θελω να πάω στο Περού και θα έχω στη διάθεση μου 14 με 15 μέρες.Θα πάω μετα τις γιορτές γύρω στις 10 Ιανουαρίου. Επειδή πρόκειται για τεραστια χώρα,τι μέρη μου προτεινετε? Να πω οτι δεν πάω για μπάνια και χλιδατα ξενοδοχεία..Με ενα πρόχειρο σχεδιασμο,χωρίς να ξέρω ακόμα σχεδόν τίποτα για αυτή τη χώρα, θέλω να κάνω οτι εκανα και σε αλλες χώρες με την παρέα.Με το που φτάνουμε στην πρωτεύουσα, περνούμε κάποιο λεωφορείο και ξεκινάμε να εξερευνουμε τη χώρα μένοντας λιγες μέρες σε κάθε μέρος.Είναι εφικτό να πάμε με λεωφορεία ή τραίνα απο τη Λίμα στο Κούσκο? Έχει στη διαδρομή πολεις ενδιαφέρουσες για μονοήμερες ή διήμερες στάσεις? Όχι για ξεκούραση αλλά για μέρος του ταξιδιού. Υπάρχει και θέμα με το υψομετρο απ οτι ξέρω.Επειδή είναι λιγες οι μέρες θα προλαβω να κάνω διαδρομή και πέρα απ το Κούσκο, πχ λίμνη Τιτικάκα? Μιλάμε για οδικως,και ο γυρισμος στη Λίμα μάλλον με αεροπλανο.Ο καιρός τον Γενάρη θα είναι σύμμαχος μας σε αυτό το ταξίδι, ή είναι κακή περίοδος?Πολλές ερωτήσεις το ξέρω αλλά η χώρα αυτή νομιζω αξίζει να πας γνωρίζοντας κάποια πραγματα,και κανοντας όσο το δυνατόν πιο πολλά στον διαθέσιμο χρόνο. Το ξέρω 14 μέρες είναι λιγες αλλά δεν μπορω παραπανω.Δε θα το παιξω σουπερ ταξιδιώτης, αλλά δεν είμαι και ο τυπικός τουρίστας που θα παει σε ενα ξενοδοχείο να ξεκουραστεί.Σε όλα τα ταξίδια κουραζομαι απίστευτα και έχω όσο το δυνατόν περισσότερη επαφη με ντόπιους.

Καλημέρα Νίκο ολοκαίνουριε !!!
Είχα παει στο Περού το 2005 , οπότε καταλαβαίνεις ίσως έχουν αλλάξει τα πράγματα αρκετά από τότε, ίσως και όχι .
15 ημέρες είναι πολύ λίγες για μια χώρα σαν το Περού ... Παρόλα αυτά όμως τα βασικότερα προλαβαίνεις να τα δεις ... Έχε υπ' όψην σου πως το οδικό δίκτυο είναι προβληματικό λόγο των Άνδεων, θα πρέπει κατά την γνώμη μου από Λίμα για Κούσκο να πας αεροπορικώς να μείνεις 2 μέρες Κούσκο να συνηθίσεις το υψόμετρο, να πάρεις το τραίνο από Κούσκο για Μάτσου Πίτσου (απίστευτη διαδρομή) να μείνεις 2 μέρες όπως και δηποτε στο Aquas calientes που είναι κάτω από το Μάτσου Πίτσου μέσα σε μια Ζούγκλα Με ορχιδέες τρεχούμενα ζεστά νερά , ένας πραγματικός παράδεισος !!! Να ξαναεπιστρέψεις με το τραίνο στο Κούσκο, να βρεις από τουριστικό γραφείο του Κούσκου και να κλείσεις ένα τετραήμερο οικονομικό πακετάκι για Αμαζόνιο με πτήση για Puerto Maltonado (όλα τα λεφτά, θα μένεις σε καλύβες, να δοκιμάσεις ανακόντα soup !!!και μαιμού με ρίζι σε μπανανόφυλλο, τέλεια η φιδόσουπα,χάλια η μαιμού ) Από το Κούσκο υπάρχει λεωφορείο για Πούνο που μέσα από τις άνδεις με υψόμετρο μέχρι 4000 μέτρα, μια διαδρομή όνειρο με απίστευτα χωριουδάκια των Άνδεων... Αν θυμάμαι καλά κάνει 17 με 19 ώρες είναι τέλειο !!! κάνει μια στάση σε ένα χωριουδάκι ,μια στάση σε ένα λόκαλ εστιατόριο, υπάρχει μπουφές με περουβιανά φαγητά , το φαγητό είναι μέσα στο εισιτήριο, και μια στάση σε ένα ινδιάνικο παζάρι!!! Το πούνο είναι χάλια, εκει βασικά μόνο διανυκτερεύεις για να πας λίμνη τιτικάκα ... και μετα αν έχεις χρόνο πας από Αρεκίπα ,γραμμές Nasca, Pisco η επιστρέφεις αεροπορικώς Λίμα ...

Τα αεροπορικά αρκετά φτηνά ( να θυμάσαι και να υπολογίζεις έναν κρυφό φόρο αεροδρομίου που δεν είναι στο εισιτήριο τον πληρώνεις κάθε φορά που φεύγεις από ένα μέρος όπως και όταν φεύγεις από την χώρα ... Ο καιρός το Γενάρη τέλειος , βέβαια τροπικό το κλίμα ... Την ημέρα πολύ ζέστη το βράδυ κρύο... Να εχεις αδιάβροχο μαζί σου και στο Μάτσου Πίτσου και στον Αμαζόνιο ....
 
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Καλημέρα Νίκο ολοκαίνουριε !!!
Είχα παει στο Περού το 2005 , οπότε καταλαβαίνεις ίσως έχουν αλλάξει τα πράγματα αρκετά από τότε, ίσως και όχι .
15 ημέρες είναι πολύ λίγες για μια χώρα σαν το Περού ... Παρόλα αυτά όμως τα βασικότερα προλαβαίνεις να τα δεις ... Έχε υπ' όψην σου πως το οδικό δίκτυο είναι προβληματικό λόγο των Άνδεων, θα πρέπει κατά την γνώμη μου από Λίμα για Κούσκο να πας αεροπορικώς να μείνεις 2 μέρες Κούσκο να συνηθίσεις το υψόμετρο, να πάρεις το τραίνο από Κούσκο για Μάτσου Πίτσου (απίστευτη διαδρομή) να μείνεις 2 μέρες όπως και δηποτε στο Aquas calientes που είναι κάτω από το Μάτσου Πίτσου μέσα σε μια Ζούγκλα Με ορχιδέες τρεχούμενα ζεστά νερά , ένας πραγματικός παράδεισος !!! Να ξαναεπιστρέψεις με το τραίνο στο Κούσκο, να βρεις από τουριστικό γραφείο του Κούσκου και να κλείσεις ένα τετραήμερο οικονομικό πακετάκι για Αμαζόνιο με πτήση για Puerto Maltonado (όλα τα λεφτά, θα μένεις σε καλύβες, να δοκιμάσεις ανακόντα soup !!!και μαιμού με ρίζι σε μπανανόφυλλο, τέλεια η φιδόσουπα,χάλια η μαιμού ) Από το Κούσκο υπάρχει λεωφορείο για Πούνο που μέσα από τις άνδεις με υψόμετρο μέχρι 4000 μέτρα, μια διαδρομή όνειρο με απίστευτα χωριουδάκια των Άνδεων... Αν θυμάμαι καλά κάνει 17 με 19 ώρες είναι τέλειο !!! κάνει μια στάση σε ένα χωριουδάκι ,μια στάση σε ένα λόκαλ εστιατόριο, υπάρχει μπουφές με περουβιανά φαγητά , το φαγητό είναι μέσα στο εισιτήριο, και μια στάση σε ένα ινδιάνικο παζάρι!!! Το πούνο είναι χάλια, εκει βασικά μόνο διανυκτερεύεις για να πας λίμνη τιτικάκα ... και μετα αν έχεις χρόνο πας από Αρεκίπα ,γραμμές Nasca, Pisco η επιστρέφεις αεροπορικώς Λίμα ...

Τα αεροπορικά αρκετά φτηνά ( να θυμάσαι και να υπολογίζεις έναν κρυφό φόρο αεροδρομίου που δεν είναι στο εισιτήριο τον πληρώνεις κάθε φορά που φεύγεις από ένα μέρος όπως και όταν φεύγεις από την χώρα ... Ο καιρός το Γενάρη τέλειος , βέβαια τροπικό το κλίμα ... Την ημέρα πολύ ζέστη το βράδυ κρύο... Να εχεις αδιάβροχο μαζί σου και στο Μάτσου Πίτσου και στον Αμαζόνιο ....
Σε ευχαριστώ παρα πολυ φιλε Μίλτο.Δε θεωρώ πολύ μακρυνο το 2005 οποτε θα είναι όπως τα θυμάσαι.Στην αρχή έλεγα να κάνω πανω κατω αυτό που μου λες.Να πάω αεροπορικώς στο Κούσκο. Αλλά φοβηθηκα την απότομη αλλαγή υψομέτρου, και σκέφτηκα να πάμε οδικώς στην Αρεκίπα,να μείνουμε 1 -2 μέρες,μετα Πουνο-Τιτικακα, και μετα Κούσκο και τις τελευταίες 3μερες να γνωρίσουμε και τη Λίμα..Νάζκα δεν ξέρω αν θα σταματήσουμε,γιατί στα αεροπλανακια που μπαινεις ώστε να μπορείς να δεις τις γραμμές δεν νομιζω να μπω...Οι μέρες είναι ελάχιστες αλλά αυτές μπορω.Μαζί με το πήγαιν ελα θα είναι σύνολο 17 μέρες..Αφήνω πίσω γυναικα με μωρο παιδι,οποτε δεν θέλω κι εγώ παραπανω...Ηδη με βοηθησες αλλά αν μπορείς πες μου τη γνώμη σου για το δικο μου σχεδιασμο, που στην ουσία είναι το ανάποδο απ αυτό που μου λες. Κολλάω στο να προσγειωθω αμέσως απο το επιπεδο θάλασσας (Λίμα) στα 3300 μετρα (Κούσκο)...
 
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Καλημέρα! Θα σου έλεγα να αγοράσεις ένα ταξιδιωτικό οδηγό για αρχή, να μαρκάρεις τις περιοχές που θέλεις να πάς σύμφωνα με τις ημέρες που έχετε διαθέσιμες και μετά να σχεδιάσεις τη διαδρομή πάνω στο χάρτη. Πρέπει να έχετε ένα αρχικό πλάνο για το τι θα θελήσετε στα σίγουρα να δείτε. Στη συνέχεια ψάξε για συγκεκριμένα δρομολόγια πια και όχι μόνο! :)
Καλημέρα! Θα σου έλεγα να αγοράσεις ένα ταξιδιωτικό οδηγό για αρχή, να μαρκάρεις τις περιοχές που θέλεις να πάς σύμφωνα με τις ημέρες που έχετε διαθέσιμες και μετά να σχεδιάσεις τη διαδρομή πάνω στο χάρτη. Πρέπει να έχετε ένα αρχικό πλάνο για το τι θα θελήσετε στα σίγουρα να δείτε. Στη συνέχεια ψάξε για συγκεκριμένα δρομολόγια πια και όχι μόνο! :)
Σε ευχαριστώ πολυ! Έχω παρει ενα οδηγό αλλά είναι απ τη σειρα explorer,και δε με τρελαινουν.Ήθελα lonely planet αλλά υπάρχει μονο στα αγγλικά.Εντάξει το χουμε λίγο το αγγλικό ,αλλά θα χάσω πολλά απ αυτά που θα περιγράφει.Έχω κανει κι ενα πρωτο σχεδιο της διαδρομής και ψαχνομαι να το καλυτερεψω,ώστε να μοιραστούν οι λιγες μέρες σωστα.Ακόμα και στην πρεσβεία του Περού στην Ελλάδα πήρα τηλ για να ρωτησω αν χρειαζομαι βιζα,και επιασα κουβέντα με την ευγενική ομολογουμένως υπάλληλο η οποία είναι περουβιανή,και μου είπε διάφορα..
 

Miltoss

Member
Μηνύματα
44
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΑριζοναΟρλεανη Γουατεμαλα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τρένο Ιμαλαιων ΠεκίνοΛάσα

Σε ευχαριστώ παρα πολυ φιλε Μίλτο.Δε θεωρώ πολύ μακρυνο το 2005 οποτε θα είναι όπως τα θυμάσαι.Στην αρχή έλεγα να κάνω πανω κατω αυτό που μου λες.Να πάω αεροπορικώς στο Κούσκο. Αλλά φοβηθηκα την απότομη αλλαγή υψομέτρου, και σκέφτηκα να πάμε οδικώς στην Αρεκίπα,να μείνουμε 1 -2 μέρες,μετα Πουνο-Τιτικακα, και μετα Κούσκο και τις τελευταίες 3μερες να γνωρίσουμε και τη Λίμα..Νάζκα δεν ξέρω αν θα σταματήσουμε,γιατί στα αεροπλανακια που μπαινεις ώστε να μπορείς να δεις τις γραμμές δεν νομιζω να μπω...Οι μέρες είναι ελάχιστες αλλά αυτές μπορω.Μαζί με το πήγαιν ελα θα είναι σύνολο 17 μέρες..Αφήνω πίσω γυναικα με μωρο παιδι,οποτε δεν θέλω κι εγώ παραπανω...Ηδη με βοηθησες αλλά αν μπορείς πες μου τη γνώμη σου για το δικο μου σχεδιασμο, που στην ουσία είναι το ανάποδο απ αυτό που μου λες. Κολλάω στο να προσγειωθω αμέσως απο το επιπεδο θάλασσας (Λίμα) στα 3300 μετρα (Κούσκο)...

Το ίδιο πλάνο είχα κάνει και σε ένα φιλαράκι μου που πήγε με την κοπέλα του μετά από μένα ...
Αυτοί σε 2 εβδομάδες, τρέχοντας βέβαια έμειναν Λίμα 2 ημέρες μετά 2 ημέρες Κούσκο, μία μέρα Aques Cal;ientes εκει στο Machu Picchu μετά 3 Διαν/σεις Αμαζόνιο πτήση για το Puerto Maltonado και από εκει με ινδιάνικο κανό στο Mandre de Dios μέσα στην ζούγκλα του Αμαζονίου , 'άλλες 2 μέρες Κούσκο ,την μία μέρα ολοήμερη εκδρομή στο Pisac σε ένα από τα μεγαλύτερα ινδιάνικά παζάρια του Περού και στην κοιλάδα Urubamba και στο ιστορικό και πανέμορφο χωριουδάκι Ollantaytambo ... Λεωφορείο για Puno δύο Δια/σεις, για να δουν την Λίμνη Τιτικάκα , από Puno οδικός για Αρεκίπα και αμέσως πτήση για Λίμα, όπου και έμειναν άλλες 2 τελευταίες μέρες πριν την επιστροφή τους στην Ελλάδα ...

Τώρα εαν θα ξεκινήσεις από Κούσκο η από Πούνο δεν αλλάζει κάτι, το Πούνο βρίσκετε στα 3800 και κάτι , για να έρθεις μετά Κούσκο θα ανέβεις στα 4200 μ. απλά ναι έτσι γίνετε κάπως πιο ομαλή η ανάβαση ... Οπότε ο σχεδιασμός σου έχει κάποια λογική !!!

Πάντως εμείς που από Λίμα πετάξαμε κατευθείαν Κούσκο μια χαρά συνηθίσαμε το υψόμετρο στην αρχή μόνο είχαμε λίγο πονοκέφαλο , μόλις φτάσαμε στο ξενοδοχείο μας κέρασαν ένα cocα tea αφήσαμε τα πράγματα στο δωμάτιο και βγήκαμε δίπλα σε μια λαϊκή και αγοράσαμε φύλλα κόκας αφού μασήσαμε αρκετά πέρασε και ο πονοκέφαλος και η κούραση !!!!!
Εμείς πάντως
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Μερικές πρόσφατες (απ' το καλοκαίρι) πληροφορίες:
  • Το τραίνο ξέχνα το. Δεν υπάρχει σύνδεση ή είναι πανάκριβη. Μόνο Κούσκο - Μάτσου Πίκτσου θα το χρησιμοποιήσεις. Υπάρχει και Κούσκο - Πούνο αλλά είναι μόνο για εμίρηδες.
  • Δεν χρειάζεται βίζα.
  • Αν χρησιμοποιήσεις νορμάλ αεροπορικές εταιρίες, οι φόροι αεροδρομίων είναι μέσα στην τιμή του εισιτηρίου. Δεν υπάρχουν "κρυφοί". Οπότε, κατά πάσα πιθανότητα, δεν θα σε απασχολήσουν.
  • Εταιρίες λεωφορείων υπάρχουν πολλές. Αυτές που προσφέρουν καλύτερες υπηρεσίες και είναι για τουρίστες είναι ακριβότερες από τα "ΚΤΕΛ" που είναι για τους ντόπιους. Τιμές και υπηρεσίες είναι ανταγωνιστικές, πάνω-κάτω όλες παρόμοια πράγματα προσφέρουν. Οι μεγάλες διαδρομές γίνονται ΠΑΝΤΑ νύκτα (απ' αυτές τις εταιρίες). Τα καθίσματα είναι άνετα, ανοίγουν και μπορείς να κοιμηθείς. Ωστόσο, ίσως χρειαστείς κουβερτούλα.
  • Το Κούσκο - Πούνο ή αντιστρόφως γίνεται με ΚΤΕΛ νυχτερινό ή με ιδιωτική εταιρία (π.χ. ΙΝΚΑ EXPRESS) ημερήσιο (8-10 ώρες) με στάσεις, φαγητό και ξεναγήσεις. Προτεινόμενο, εμείς προτιμήσαμε το ΙΝΚΑ γιατί πήγαινε και κάπου που δεν πήγαιναν οι άλλοι.
  • Επειδή δεν έχεις κάνει ακόμη πλάνο και θέλεις να κινηθείς με σφιχτό μπάτζετ, ίσως να σ' ενδιαφέρει το "Hop on - Hop off" λεωφορείο, το πρόγραμμα του οποίου μπορείς να εμπλουτίσεις και να χτίσεις το δικό σου πάνω σ' εκείνο: http://www.peruhop.com/passes/full-south-to-cusco/
  • Για το υψόμετρο θα πάρεις χάπια. Τα ζουμιά κόκας και οι καραμέλλες είναι ημίμετρα. Sorojchi pills λέγονται και θα τα βρείς παντού. Καλό είναι να τα έχεις προμηθευτεί πριν φτάσεις στα ψηλά (από Λίμα, ας πούμε). Το πρώτο το παίρνεις 8 ώρες πριν ανέβεις και μετά κάθε 8 ώρες. Ψάξ'τα από τώρα στο ιντερνετ, δες τη δραστική τους ουσία και αν ακολουθείς κάποια αγωγή, ρώτα το γιατρό σου από εδώ.
  • Τέλος, αν και θα πας καλοκαίρι, έλεγξε τις θερμοκρασίες (ειδικά τις βραδυνές) των τοποθεσιών που θα επισκεφτείς. Αν είναι χαμηλές, βεβαιώσου ότι εκεί που θα μείνεις θα έχει θέρμανση. Να επιμείνεις σ' αυτό. Ο κανόνας είναι να μην έχουν - ακόμη και 3 αστέρων, μη σου πω και τεσσάρων!
  • Και κάτι για το συνάλλαγμα: Τις καλύτερες τιμές θα βρείς στη Λίμα και το Κούσκο. Στα μικρότερα μέρη, αν ξεμείνεις, μπορεί να χάσεις ακόμη και 10% στην αλλαγή. Λάβε τα μέτρα σου. Πιστωτικές παίζουν αλλά όχι όπως στην Ευρώπη.
Αυτά τα ... ολίγα. Θα περάσεις καλά, είμαι σίγουρος.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Καλυτερα να μην παρεις φαρμακευτικη αγωγη στο Περου μονος. Οτι παρεις, Diamox δηλ, παρτο απο δω η οπως ειπε ο Baba εκει αφου έχεις ρωτησει πρωτα το γιατρό σου.
2. Μενεις Ollantaytambo 1η διανυκτερευση μετα Λιμα, πολυ χαμηλοτερα απο Cusco.
3. Δεν τρωμε ποτε, μα ποτε μαιμου. Περα απο CJD, αποφευγεις να "σκοτωνεις" ένα υπεροχο ζωο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom