Αυστρία Γενικές Εντυπώσεις από Βιέννη

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες.Πολύ με βοήθησες.Είμαι ένα βήμα από το να κλείσω τα εισητήρια(Austrian Airlines) για Βιέννη για να πάω 3 μέρες μετα τις 15 Γενάρη του 2013.
 

newtraveller

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
να κανω μια ερωτηση..χρησιμοποιωντας τη viennacard ποση εκπτωση εχει δηλαδη στα μουσεια περιπου?
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Καλημερα , να ρωτησω κατι ,θα παω 26-30 βιεννη και θελω να μαθω πως μπορουμε να παμε στο γκριντσιχ ,εχω ακουσει καλα λογια ,αλλα δεν ξερω ουτε πως να παμε ουτε τι ωρες ειναι καλυτερα.εαν γνωριζει κανεις απο εδω θα με βοηθουσε πολυ ευχαριστω !!!:xmas_wink: :xmas_mrgreen:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλημερα , να ρωτησω κατι ,θα παω 26-30 βιεννη και θελω να μαθω πως μπορουμε να παμε στο γκριντσιχ ,εχω ακουσει καλα λογια ,αλλα δεν ξερω ουτε πως να παμε ουτε τι ωρες ειναι καλυτερα.εαν γνωριζει κανεις απο εδω θα με βοηθουσε πολυ ευχαριστω !!!:xmas_wink: :xmas_mrgreen:
Θα πάρεις το U-Bahn (U2 για Schottentor ή U6 για Nussdorfer Strasse). Από εκεί, το τραμ 38 για Grinzing.



awww.checkinwien.com__files_Vienna_trams_vien_linienplan_tram.png
awww.checkinwien.com__files_Vienna_U_Bahn_Netz_Wien_hi_res.png
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Το γκρίντσινγκ είναι πολύ ωραίο είχαμε παέι το καλοκαίρι.Μετά το τράμ πήραμε και λεωφορείο γιατί είναι 3-4 στάσεις με το λεωφορείο αλλά δεν θυμάμαι πιο λεωφορείο γιατί μας βοήθησε ένας αυστριακός.Αλλά ρώτα όλοι το ξέρουν.Έχει ωραίο φαγητό και μπύρες και κάποια μαγαζιά έχουν και μουσική και είναι ήσυχη σαν περιοχή.
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Σας ευχαριστω πολυ και τους δυο !!!:xmas_cheesygrin:

Θα παμε με γκρουπ κα θα παιζουν τα ξενοδοχεια που εχουν παντα

Intercity 4* , Ananas 4* k savoyen hotel.(το hilton δεν το αναφερω καν)

Ξερετε κανενα απο αυτα ?? οι διαφορες ειναι 400 ,455, 470-490ευρω.

Απ οτι ειδα σε φορουμ για τα δυο πρωτα λενε...πολλα ασχημα...
Ποιο ειναι κοντα στο κεντρο ,ξερει κανεις??
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Θα παμε με γκρουπ κα θα παιζουν τα ξενοδοχεια που εχουν παντα

Intercity 4* , Ananas 4* k savoyen hotel.(το hilton δεν το αναφερω καν)

Ξερετε κανενα απο αυτα ?? οι διαφορες ειναι 400 ,455, 470-490ευρω.

Απ οτι ειδα σε φορουμ για τα δυο πρωτα λενε...πολλα ασχημα...
Ποιο ειναι κοντα στο κεντρο ,ξερει κανεις??
Στο Intercity μείναμε πέρσι. Νομίζω ότι κάπου έχω ξαναγράψει γι' αυτό. Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι, καθαρό, με εξαιρετικό πρωινό, προσωπικό πολύ φιλικό και εξυπηρετικό και το μετρό ακριβώς κάτω από την είσοδο του ξενοδοχείου. Για τα σχόλια που λες, δες αν πράγματι αφορούν σε πράγματα/ υπηρεσίες που είναι για σένα σημαντικά/ές. Για παράδειγμα στο booking του δίνουν πολύ χαμηλή βαθμολογία επειδή δεν έχει ασύρματο ίντερνετ. Εμάς δεν μας ενδιέφερε αυτή η υπηρεσία, οπότε δεν δώσαμε σημασία σε αυτού του είδους τα σχόλια.

Πάντως, επειδή το είχαμε ψάξει αρκετά, η τιμή του είναι πολύ καλή σε σχέση με αυτά που προσφέρει. Για πόσες μέρες είναι τα 400 ευρώ;
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Στο Intercity μείναμε πέρσι. Νομίζω ότι κάπου έχω ξαναγράψει γι' αυτό. Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι, καθαρό, με εξαιρετικό πρωινό, προσωπικό πολύ φιλικό και εξυπηρετικό και το μετρό ακριβώς κάτω από την είσοδο του ξενοδοχείου. Για τα σχόλια που λες, δες αν πράγματι αφορούν σε πράγματα/ υπηρεσίες που είναι για σένα σημαντικά/ές. Για παράδειγμα στο booking του δίνουν πολύ χαμηλή βαθμολογία επειδή δεν έχει ασύρματο ίντερνετ. Εμάς δεν μας ενδιέφερε αυτή η υπηρεσία, οπότε δεν δώσαμε σημασία σε αυτού του είδους τα σχόλια.

Πάντως, επειδή το είχαμε ψάξει αρκετά, η τιμή του είναι πολύ καλή σε σχέση με αυτά που προσφέρει. Για πόσες μέρες είναι τα 400 ευρώ;

Για 4 νυχτες ειναι 5 μερες δλδ.:xmas_wink:

Ψαχνω να βρω διαφορα γενικα απο οτι εχετε γραψει για βιεννη και το καλοκαιρι που πηγα ισπανια βρηκα πολλες πληροφοριες εδω !!:xmas_mrgreen:

Καλα ναι αυτο με το wi fi πολυ οτι να ναι και μενα μου εκανε εντυπωση που σε πολλα ξενοδοχεια αυτο το θεωρουσαν τραγικο και εκαναν τοσα σχολια για αυτο...

Τελικα κλεισαμε στο savoyen ειχε παει κ μια γνωστη μου και μας ειπε τα καλυτερα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εξαιρετικά παλιός χάρτης. Έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα... (π.χ. η U2 έχει άλλες τόσες στάσεις, ο Sudbahnhof έχει κατεδαφιστεί, κ.α...)
OK, μπορεί. Δεν έψαξα τη χρονολογία έκδοσής του γιατί δεν μ' ενδιέφερε (αν έχεις κάποια σύνδεση με τον πιο πρόσφατο χάρτη του δικτύου, γιατί δεν την παραθέτεις για να βοηθηθούμε όλοι; ). Αυτό που ήθελα να δείξω ήταν ότι είναι εύκολο να πάει εκεί με τα μέσα μεταφοράς και ότι με λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο μπορούσε να βρει τις απαντήσεις. Αλλά, και επί της ουσίας: Ήταν λάθος η πληροφορία που έδωσα; Αν ναι, συγγνώμη. Αν όχι, τι σημασία έχει πόσο παλιός ήταν ο χάρτης;

(ΥΓ. Όχι, δεν παρεξηγήθηκα. Αλλά βρε φίλε taver, ώρες-ώρες - και με το συμπάθιο δηλαδή - παραδιϋλίζεις τον κώνωπα για μερικά πράγματα).
 

stelstef

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Δηλαδη 400 το ατομο ολα μεσα η μονο το ξενοδοχειο ειναι αυτη η τιμη?Πηγαινεις 26 με 30 Δεκ η Ιαν??
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.755
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom