Αυστρία Γενικές Εντυπώσεις από Βιέννη

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Είναι 2 χιλιόμετρα η απόσταση Hauptbahnhof - Όπερα οπότε είτε περπατάς είτε παίρνεις την κόκκινη γραμμή U1 του μετρό από τη στάση Ηauptbahnhof και κατεβαίνεις στην Karlsplatz, από εκεί η πόρτα της Όπερας είναι μόλις 150 μέτρα!

Για πες μου ημερομηνία,εάν θες, να ρίξω κι εγώ μια ματιά.
 
Last edited by a moderator:

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Για 11 Σεπτεμβριου την επομενη Κυριακη θα ειμαστε εκει και την Δευτερα απογευμα φευγουμε.
Λες μας συμφερει να βγαλουμε καρτα 1 ημερας για ολα τα μεταφορικα και αν ναι ποιο το κοστος;Θα εχουμε αυτοκινητο αλλα κλεισαμε παρκινγκ στο ξενοδοχειο.
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Ααα μιλάμε για τόσο σύντομα! ΟΚ, τόσο σύντομα δεν υπάρχει όντως τίποτα δυστυχώς. Σκέψου ότι για όπερα και μπαλέτο στη Βουδαπέστη τα Χριστούγεννα έκλεισα από τον Αύγουστο και ήδη τελείωναν τα εισιτήρια.

Το εάν σας συμφέρει η κάρτα εξαρτάται από το πρόγραμμα σας και τα δρομολόγια που σκοπεύετε να κάνετε. To ένα εισιτήριο κοστίζει 2,20 ευρώ, το 24ωρο για τη ζώνη 1 κοστίζει 7,60, οπότε εάν κάνετε πχ 4 διαδρομές αξίζει.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Το εάν σας συμφέρει η κάρτα εξαρτάται από το πρόγραμμα σας και τα δρομολόγια που σκοπεύετε να κάνετε. To ένα εισιτήριο κοστίζει 2,20 ευρώ, το 24ωρο για τη ζώνη 1 κοστίζει 7,60, οπότε εάν κάνετε πχ 4 διαδρομές αξίζει.
Να υποθεσω οτι η 24ωρη καρτα ισχυει για ενα ατομο σωστα;
Οποτε θα πρεπει να βγαλουμε 2 καρτες η υπαρχει καποια καρτα για περισσοτερους επιβατες οπως πχ στην Γερμανια;
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Για ένα άτομο είναι κι ενδεχομένως να σας συμφέρει η Vienna Card που προσφέρει δωρεάν μεταφορές κι εκπτώσεις σε μουσεία. Για περισσότερες πληροφορίες για τις μεταφορές, δες εδώ:

http://homepage.univie.ac.at/horst.prillinger/ubahn/english/fares.html
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα, έκλεισα και εγώ για μια βδομάδα στις αρχές του Δεκέμβρη για Βιέννη και θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει να μου πει αν από την Leopoldstadt ου βρίσκεται το διαμέρισμα που κλείσαμε περπατάς άνετα εώς το κέντρο ή να το ακυρώσω όσο προλαβαίνω !
ευχαριστώ
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπέρα, έκλεισα και εγώ για μια βδομάδα στις αρχές του Δεκέμβρη για Βιέννη και θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει να μου πει αν από την Leopoldstadt ου βρίσκεται το διαμέρισμα που κλείσαμε περπατάς άνετα εώς το κέντρο ή να το ακυρώσω όσο προλαβαίνω !
ευχαριστώ
Leopoldstadt που ακριβώς? Στον κυκλικό κόμβο του Pratersternή κοντά στην όχθη του ποταμού? Όπως και να έχει δεν είναι μακριά με τα πόδια αλλά εξυπηρετούν και οι γραμμές U1 και U2 του μετρό για το κέντρο καθώς και γραμμές τραμ.

Διαφορετικά θα είσαι αρκετά μακριά. Η Βιέννη δεν είναι μικρή και έτσι κι αλλιώς θα χρησιμοποιείς τραμ ή μετρό.
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Leopoldstadt που ακριβώς?
Στο Vienna Inn Apartments κλείσαμε. Στον χάρτη φαίνεται κοντά στο Augarten.Σίγουρα θα χρησιμοποιήσουμε σε κάποιες φάσεις μετρό κλπ απλά θέλω να δω πόσο κοντά είναι στην πραγματικότητα εώς το κέντρο για πρωινά αξιοθέατα κλπ.
http://www.booking.com/searchresult...tuW6fbYflUbJKgVItBzA6rETeRNB53ohVBoCKI7w_wcB&
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Στο Vienna Inn Apartments κλείσαμε. Στον χάρτη φαίνεται κοντά στο Augarten.Σίγουρα θα χρησιμοποιήσουμε σε κάποιες φάσεις μετρό κλπ απλά θέλω να δω πόσο κοντά είναι στην πραγματικότητα εώς το κέντρο για πρωινά αξιοθέατα κλπ.
http://www.booking.com/searchresults.el.html?aid=311101;label=vienna-inn-kulN6FTT9JuKJJnFI6J8EQS25197339857:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg:fi:tiaud-146342138710:kwd-41922339003:lp9061578:li:dec:dm;sid=787034be58073f7d0cf38b209f6a57c8;checkin=2016-12-07;checkout=2016-12-12;dest_id=-1995499;dest_type=city;expand_compset=1;highlighted_hotels=435236;hlrd=12;redirected=1;source=hotel&gclid=CjwKEAjwu8m-BRDM8KTcjdj8qy0SJACdjSZpjxcHucvZtuW6fbYflUbJKgVItBzA6rETeRNB53ohVBoCKI7w_wcB&
Μια χαρά είναι. Σας εξυπηρετεί το τραμ 31 που πάει μέχρι σταθμό Schottenring κι εκεί έχεις τις επιλογές του μετρό U2 και U4. Επίσης με το τραμ 1 από Schottenring πάς σε πολλά κεντρικά σημεία στις όχθες του ποταμού ή μέχρι τον κεντρικό κόμβο του Schottentor.

Εφόσον με το τραμ 31 πάτε μέχρι τη στάση Schottenring, ουσιαστικά είσαι στα όρια της παλιάς πόλης και με τα πόδια μπορείς να τη γυρίσεις. Από το ξενοδοχείο σας μέχρι την κεντρική πλατεία Stephansplatz είναι με τα πόδια 25-30 λεπτά. Και το 31 να μη πάρετε είστε κάνα 10λεπτο με τα πόδια από το κανάλι του Δούναβη.

Κάνε καλό προγραμματισμό για να μη γυρνάτε άσκοπα. Ίσως σε βοηθήσει η ιστορία που γράφω.
http://www.travelstories.gr/community/threads/Από-το-u-f-o-για-ηλιοθεραπεία-στη-Βιέννη.55422/
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα,
εχουμε κλεισει ενα εξαημερο ταξίδι 21-26/12 για Βιέννη Μπρατισλάβα Πράγα. Αρχικά θα ήθελα να ρωτησω κατα πόσο το ibis messe vienna ειναι κοντα στο κεντρο με τα πόδια και γενικά εάν τη Βιέννη μπορείς ευκολα μπορει να την περπατήσεις μιας και εγω και ο φίλος μου μας αρεσει τις πολεις να της βλέπουμε περπατώντας. Επιπλέον τι μπορούμε να κάνουμε μια μέρα στην Μπρατισλάβα; Για Πράγα δεν έχω ερώτηση μια και βρεθήκαμε εκει τον Ιούνιο.
Τέλος, το κρυο εκεινη την περιοδο ειναι τσουχτερο ή υποφερτο για να μπορέσεις να γυρίσεις την πόλη;

Ευχαριστω εκ των προτέρων.
Το ξενοδοχείο είναι αρκετά μακριά από το κέντρο, αλλά δεν είναι ακατόρθωτο να κάνεις την απόσταση με τα πόδια. Γενικά, η Βιέννη περπατιέται άνετα. Αξίζει και πρέπει να την περπατήσεις. Πάντως και τα ΜΜΜ, όποτε τα χρειαστείς, είναι άριστα.
Για Μπρατισλάβα: Μπορείς να διαβάσεις ιστορίες από εδώ http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=105
για να προγραμματίσεις την επίσκεψή σου. Καθώς και την ιστορία του @giannismits http://www.travelstories.gr/community/threads/Από-το-u-f-o-για-ηλιοθεραπεία-στη-Βιέννη.55422/
Αντίστοιχα για Βιέννη http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=62
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.365
Επιπλέον τι μπορούμε να κάνουμε μια μέρα στην Μπρατισλάβα;
Βόλτα στην παλιά πόλη και στο κάστρο.

Τέλος, το κρυο εκεινη την περιοδο ειναι τσουχτερο ή υποφερτο για να μπορέσεις να γυρίσεις την πόλη;
Αυτό θα το ξέρεις λίγες ημέρες πριν κοιτώντας ιστοσελίδες με τις καιρικές προγνώσεις. Ότι και να έχει, με το σωστό ντύσιμο δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.:D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom