Γιατί δεν παίζουν προσφορές απο το αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης;

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν έπρεπε κάποιος να πετάξει Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Παρίσι - ΧΧΧ, θα σιχτίριζε και θα πήγαινε με άλλο μέσο.
Και ομως υπαρχουν πτησεις απο Αθηνα με ενδιαμεσο σταθμο Θεσσαλονικη-οπου γινεται μετεπιβιβαση- προς Γερμανια (παλι!) και ειναι γεματες με επιβατες απο την Αθηνα. Με μια τετοια πτηση πεταξα προς Θεσσαλονικη γυρνοντας απο Ινδια και οντως απορησα με το ποσοι την χρησιμοποιουσαν για να πανε στην Γερμανια. Θεωρουσα και εγω οτι λογικο θα ηταν σε τετοια περιπτωση να ειχαν επιλεξει μια αλλη πτηση, αλλα παρολα αυτα η συγκεκριμενη ηταν γεματη απο επιβατες απο την Αθηνα οι οποιοι πετουσαν προς Γερμανια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και ομως υπαρχουν πτησεις απο Αθηνα με ενδιαμεσο σταθμο Θεσσαλονικη-οπου γινεται μετεπιβιβαση- προς Γερμανια (παλι!) και ειναι γεματες με επιβατες απο την Αθηνα. Με μια τετοια πτηση πεταξα προς Θεσσαλονικη γυρνοντας απο Ινδια και οντως απορησα με το ποσοι την χρησιμοποιουσαν για να πανε στην Γερμανια. Θεωρουσα και εγω οτι λογικο θα ηταν σε τετοια περιπτωση να ειχαν επιλεξει μια αλλη πτηση, αλλα παρολα αυτα η συγκεκριμενη ηταν γεματη απο επιβατες απο την Αθηνα οι οποιοι πετουσαν προς Γερμανια.
Προσοχή, λέμε κάτι διαφορετικό. Οι άνθρωποι πετούσαν με ενδιάμεσο σταθμό αλλά χωρίς αλλαγή αεροσκάφους (χωρίς να πρέπει να σηκωθούν από τη θέση τους, να κατέβουν από το αεροπλάνο, να μπουν στο επόμενο κλπ).
Επιπλέον, για τη μεγάλη πλειοψηφία, η αφετηρία τους ήταν η Γερμανία (νομίζω η πτήση που αναφέρεις είναι από/προς τη Στουτγάρδη). Λογικά δεν πετούσαν μέσω Γερμανίας για κάπου αλλού.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σηκωθηκαν απο τις θεσεις τους, κατεβηκαν στη Θεσσαλονικη (ακατανοητως γιατι) και ξανα ανεβηκαν στο ιδιο αεροσκαφος μαζι με τους υπολοιπους Θεσσαλονικεις (και διαφορετικο αεροσκαφος να ηταν δεν θα αλλαζε πολυ το πραγμα) για να πανε καπου στη Γερμανια (θα σε γελασω που). Χασανε καμια ωρα -το λιγωτερο κανενα σαρανταλεπτο- με ολη αυτη την φασαρια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σηκωθηκαν απο τις θεσεις τους, κατεβηκαν στη Θεσσαλονικη (ακατανοητως γιατι) και ξανα ανεβηκαν στο ιδιο αεροσκαφος μαζι με τους υπολοιπους Θεσσαλονικεις (και διαφορετικο αεροσκαφος να ηταν δεν θα αλλαζε πολυ το πραγμα) για να πανε καπου στη Γερμανια (θα σε γελασω που). Χασανε καμια ωρα -το λιγωτερο κανενα σαρανταλεπτο- με ολη αυτη την φασαρια.
ΟΚ, ήταν η πτήση της Aegean ΑΤΗ-SKG-STR (Α3510). OK, πήραν μια πτήση με μία ανταπόκριση. Σπουδαία τα λάχανα. Τόσος κόσμος το κάνει καθημερινά σε όλη την Ευρώπη και όχι μόνο (είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση). Έτσι κι αλλιώς δε σχετίζεται με το πρόβλημμα που περιέγραψα, καθώς αναφερόμουν συγκεκριμένα σε 2 ή περισσότερες ανταποκρίσεις (η Στουτγάρδη είναι αεροδρόμιο που εν γένει δεν προσφέρει connections).
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
ΟΚ, ήταν η πτήση της Aegean ΑΤΗ-SKG-STR (Α3510). OK, πήραν μια πτήση με μία ανταπόκριση. Σπουδαία τα λάχανα. Τόσος κόσμος το κάνει καθημερινά σε όλη την Ευρώπη και όχι μόνο (είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση). Έτσι κι αλλιώς δε σχετίζεται με το πρόβλημμα που περιέγραψα, καθώς αναφερόμουν συγκεκριμένα σε 2 ή περισσότερες ανταποκρίσεις (η Στουτγάρδη είναι αεροδρόμιο που εν γένει δεν προσφέρει connections).
Με την ιδια ακριβως διαδικασια θα μπορουσε να υπαρχει και πτηση Αθηνα-Θεσσαλονικη -Παρισι. Και επισης να διδονται και προσφορες σε πτησεις με ανταποκρισεις. Οπως ακριβως γινεται στο Θεσσαλονικη -Βερολινο.

Και δεδομενου οτι ενας απο τους λογους- αν οχι ο κυριος - που διδονται οι προσφορες ειναι και η διαφημιση της αεροπορικης εταιρειας, οσο περισσοτερο γκρινιαζουμε που αγνοουνται τα επαρχιακα αεροδρομια στο συστημα των προσφορων των αεροπορικων εταιρειων, τοσο περισσοτερο αρνητικη διαφημιση γινεται στις εν λογω εταιρειες με ενδεχομενη συνεπεια να ακυρωνεται μερος του κερδους της θετικης διαφημισης που αποκομησαν απο την προσφορα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.075
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Mπορείς να βρεις κάποια πτήση της LH που να ξεκινά από δύο κύρια hubs της στη Γερμανία να κάνει μια βόλτα μαζεύοντας ξεχασμένους επιβάτες στα δευτερεύοντα αεροδρόμια και μετά να κατευθύνεται για Αθήνα?
Μπορείς να βρεις κάποια πτήση της Air France που να ξεκινά από Παρίσι για Αθήνα σταματώντας πρώτα σε κάποια άλλη γαλλική πόλη?
Μπορείς να βρεις κάποια πτήση της BA από Λονδίνο για Αθήνα που να σταματά καθοδόν σε άλλες αγγλικές πόλεις?
Μάλλον δεν μπορείς να καταλάβεις ότι οι πρωτεύουσες κρατών συνηθίζεται να έχουν προτεραιότητα στην αεροπορική σύνδεση με άλλες πρωτεύουσες, όπως και τα κύρια hubs αεροπορικών με άλλες πόλεις... η Θεσσαλονίκη δεν είναι ούτε πρωτεύουσα ούτε κύριο hub κάποιας αεροπορικής, άρα όλη η κουβέντα που κάνουμε είναι μάλλον για να περνάμε την ώρα μας... το καταλαβαίνω ότι θα σε βόλευε να γίνουν οι πτήσεις ΚΤΕΛ και να σταματούν όπου βολεύει τον καθένα (και εγώ θα ήθελα μια στάση στον Άραξο), αλλά οικονομοτεχνικά νομίζω ότι δε βγαίνει...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Με την ιδια ακριβως διαδικασια θα μπορουσε να υπαρχει και πτηση Αθηνα-Θεσσαλονικη -Παρισι. Και επισης να διδονται και προσφορες σε πτησεις με ανταποκρισεις. Οπως ακριβως γινεται στο Θεσσαλονικη -Βερολινο.
Όχι. Ας δώσω ένα παράδειγμα για να γίνω κατανοητός. Από τους επιβάτες μιας πτήσεως Αθήνα - Παρίσι της Air France ή Αθήνα - Φρανκφούρτη της Lufthansa, μόνο ένα 10-20% έχει ως τελικό του προορισμό τις εν λόγω πόλεις. Οι περισσότεροι πετάνε μετά για κάπου αλλού. (π.χ. Αθήνα - Παρίσι - Μόντρεαλ ή Αθήνα - Φρανκφούρτη - Ελσίνκι). Αν προσθέσεις μια στάση ακόμα, και το δρομολόγιο γίνει Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Παρίσι - Μόντρεαλ, ο επιβάτης θα έχει κάθε δίκιο να προτιμήσει να πετάξει αλλιώς (π.χ. Αθήνα - Ζυρίχη - Μόντραλ με καλύτερη διάρκεια ταξιδιού, εξίσου καλές συχνότητες δρομολογίου και πιθανώς καλύτερη αεροπορική εταιρία).

(Για την ιστορία, το καλοκαίρι η A3 προσέφερε πτήσεις Ηράκλειο-Αθήνα-Παρίσι....)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αλλα λογια ν' αγαπιομαστε μου απαντας. Ποτε δεν ζητησα να υπαρχουν απευθειας πτησεις απο τη Θεσσαλονικη σε ολους αυτους τους προορισμους. Προσφορες ζητησα να υπαρχουν: Το θεμα μας καταρχην ειναι η μη υπαρξη προσφορων και οχι οι απευθειας πτησεις απο το αεροδρομιο της Θεσσαλονικης. Οι απευθειας πτησεις αναφερθηκαν απο ατομα τα οποια ηθελαν να δικαιολογησουν την απαραδεκτη αυτη κατασταση. Και αντετεινα οτι υπαρχουν προσφορες σε περιπτωσεις μη απευθειας πτησεων παραδειγμα Θεσσαλονικης -Βερολινου μεσω Μοναχου (οταν αναφερθηκε οτι δεν δινονται προσφορες σε μη απευθειας πτησεις) και θεωρησα λογικο οτι θα μπορουν να επεκταθουν και μεσω Αθηνων. Αυτα για το ιστορικο του πραγματος.
Τωρα οσον αφορα τις προσφορες σε πολεις του εξωτερικου μια χαρα προσφορες εμφανιζονται και απο Μαντσεστερ και απο Λυον, απο μυριες οσες πολεις της Γερμανιας, της Ιταλιας της Ισπανιας κλπ προς ποικιλους προορισμους και παει λεγοντας. Φυσικα και ειναι ασχετο αυτο με την κατασταση στην Ελλαδα. Ελπιζω αυτη τη φορα να εγινα κατανοητη.
Τωρα το θεμα που ξεκινησε ο Taver για το αν υπαρχουν πτησεις που ξεκινουν απο Αθηνα με ενδιαμεσο σταθμο τη Θεσσαλονικη και περαιτερω ενδιαμεσο σταθμο αφορουσε μια απαντηση στον traveladdict και οχι σε εμενα. Εγω απλως συμπληρωσα απο την προσφατη εμπειρια μου οτι υπαρχει τουλαχιστον το Αθηνα-Θεσσαλονικη-Γερμανια.

Τωρα για το


Mπορείς να βρεις κάποια πτήση της LH που να ξεκινά από δύο κύρια hubs της στη Γερμανία να κάνει μια βόλτα μαζεύοντας ξεχασμένους επιβάτες στα δευτερεύοντα αεροδρόμια και μετά να κατευθύνεται για Αθήνα?
Μπορείς να βρεις κάποια πτήση της Air France που να ξεκινά από Παρίσι για Αθήνα σταματώντας πρώτα σε κάποια άλλη γαλλική πόλη?
Μπορείς να βρεις κάποια πτήση της BA από Λονδίνο για Αθήνα που να σταματά καθοδόν σε άλλες αγγλικές πόλεις?
Μάλλον δεν μπορείς να καταλάβεις ότι οι πρωτεύουσες κρατών συνηθίζεται να έχουν προτεραιότητα στην αεροπορική σύνδεση με άλλες πρωτεύουσες, όπως και τα κύρια hubs αεροπορικών με άλλες πόλεις... η Θεσσαλονίκη δεν είναι ούτε πρωτεύουσα ούτε κύριο hub κάποιας αεροπορικής, άρα όλη η κουβέντα που κάνουμε είναι μάλλον για να περνάμε την ώρα μας... το καταλαβαίνω ότι θα σε βόλευε να γίνουν οι πτήσεις ΚΤΕΛ και να σταματούν όπου βολεύει τον καθένα (και εγώ θα ήθελα μια στάση στον Άραξο), αλλά οικονομοτεχνικά νομίζω ότι δε βγαίνει...
μου ειναι παντελως αδιαφορο, ειτε τα αεροπλανα κανουν στασεις ειτε οχι, ειτε λειτουργουν το αεροπλανο σαν ΚΤΕΛ η σαν ταξι με διπλομισθωση, γιατι καθολου δεν σχετιζεται αυτο που αναφερεις με το θεμα της υπαρξης η οχι των προσφορων απο τη Θεσσαλονικη.
Και μια χαρα προσφορες παιζουν κατα καιρους απο πολλες πολεις που δεν ειναι πρωτευουσες κρατων.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Όχι. Ας δώσω ένα παράδειγμα για να γίνω κατανοητός. Από τους επιβάτες μιας πτήσεως Αθήνα - Παρίσι της Air France ή Αθήνα - Φρανκφούρτη της Lufthansa, μόνο ένα 10-20% έχει ως τελικό του προορισμό τις εν λόγω πόλεις. Οι περισσότεροι πετάνε μετά για κάπου αλλού. (π.χ. Αθήνα - Παρίσι - Μόντρεαλ ή Αθήνα - Φρανκφούρτη - Ελσίνκι). Αν προσθέσεις μια στάση ακόμα, και το δρομολόγιο γίνει Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Παρίσι - Μόντρεαλ, ο επιβάτης θα έχει κάθε δίκιο να προτιμήσει να πετάξει αλλιώς (π.χ. Αθήνα - Ζυρίχη - Μόντραλ με καλύτερη διάρκεια ταξιδιού, εξίσου καλές συχνότητες δρομολογίου και πιθανώς καλύτερη αεροπορική εταιρία).

(Για την ιστορία, το καλοκαίρι η A3 προσέφερε πτήσεις Ηράκλειο-Αθήνα-Παρίσι....)
Δηλαδη τωρα μου λες οτι καποιος που θελει να παει στο Μοντρελ θα περιμενει να βγει προσφορα το Αθηνα -Παρισι για να παει; Και θα κοψει δυο εισιτηρια αντι για ενα ενιαιο με ολα τα μειονεκτηματα των δυο εισιτηριων; Αφου στο ενιαιο εισιτηριο Αθηνα Μοντρεαλ μεσω Παρισιου δε θα υπαρχει η προσφορα του Αθηνα -Παρισι.
Και επιπλεον δεν ζητησα να υπαρξει πτηση Αθηνα -Θεσσαλονικη -Παρισι -Μοντρεαλ, αλλα αντοστροφως : Θεσσαλονικη -Αθηνα- Παρισι (και ισως και Μοντρεαλ). Μην ξεχνας οτι εμεις οι Θεσσαλονικεις ξερουμε πολυ καλα οτι μας χρειαζεται ακομη ενα αεροδρομιο πριν φθασουμε στον προορισμο μας. Τουλαχιστον να εχουμε και καμια προσφορα επιπλεον. Αυτο θελουμε και οχι απευθειας πτησεις.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.075
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Προσωπικά (αλλά πιστεύω και αρκετοί άλλοι) δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ζητάς... πτήση Θεσσαλονίκη-Παρίσι υπάρχει και σήμερα και μπορείς να την κλείσεις κανονικότατα σε ένα ενιαίο εισιτήριο με ένα connection στην Αθήνα...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Θελω οι προσφορες που βγαζει η Aegean (αλλα και η Ολυμπιακη) εφοσον αφορουν πολεις του εξωτερικου για τις οποιες δεν υπαρχει απευθειας συνδεση με τη Θεσσαλονικη, αλλα μονο απο Αθηνα, να μπορουμε να τις απολαμβανουμε και εμεις οι της επαρχιας ως Θεσσαλονικη -Αθηνα - ΧΧΧΧ (οπου ΧΧΧΧ βαλε οποια πολη του εξωτερικου ειναι στην προσφορα) με μια μικρη επιβαρυνση στο εισιτηριο Πχ αν το Αθηνα -ΧΧΧΧ ειναι 59 ευρω το Θεσ/νικη-Αθηνα-ΧΧΧΧ να μην ξεπερνα τα 75 ευρω.
Ελπιζω τωρα να ειμαι ξεκαθαρη.
Και φυσικα οχι μονο απο Θεσσαλονικη, αλλα και απο ολα τα επαρχιακα αεροδρομια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δηλαδη τωρα μου λες οτι καποιος που θελει να παει στο Μοντρελ θα περιμενει να βγει προσφορα το Αθηνα -Παρισι για να παει; Και θα κοψει δυο εισιτηρια αντι για ενα ενιαιο με ολα τα μειονεκτηματα των δυο εισιτηριων; Αφου στο ενιαιο εισιτηριο Αθηνα Μοντρεαλ μεσω Παρισιου δε θα υπαρχει η προσφορα του Αθηνα -Παρισι.
Και επιπλεον δεν ζητησα να υπαρξει πτηση Αθηνα -Θεσσαλονικη -Παρισι -Μοντρεαλ, αλλα αντοστροφως : Θεσσαλονικη -Αθηνα- Παρισι (και ισως και Μοντρεαλ). Μην ξεχνας οτι εμεις οι Θεσσαλονικεις ξερουμε πολυ καλα οτι μας χρειαζεται ακομη ενα αεροδρομιο πριν φθασουμε στον προορισμο μας. Τουλαχιστον να εχουμε και καμια προσφορα επιπλεον. Αυτο θελουμε και οχι απευθειας πτησεις.
Βρε συ Έρση, το ότι το θέμα είναι οι προσφορές στις πτήσεις με ενδιάμεσο σταθμό ειδικά (στην Αθήνα και όχι μόνο), το έχουμε εμπεδώσει και το έχουμε αναλύσει (π.χ. post #21). Εγώ και το παράδειγμά μου δεν απαντούσα σ' αυτό, αλλά υπερασπίζομαι το κομμάτι της απάντησής μου στον traveladdict (post #51) που αμφισβητήθηκε στο post #61.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.347
Μέλη
38.972
Νεότερο μέλος
matgal

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom