Γιατί δεν παίζουν προσφορές απο το αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης;

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.314
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Υπάρχει μεγάλη κίνηση από το Μακεδονία, αλλά και από άλλα αεροδρόμια της χώρας για χώρες του εξωτερικού, αλλά οι αεροπορικές εταιρείες έχουν δεμένα τα χέρια τους, λόγω των εκβιαστικών κινήσεων της γερμανικής εταιρείας που διαχειρίζεται το Ελ Βελ, που θέλει να αποσβέσει τα κολοσσιαία ποσά που διέθεσε για την κατασκευή του αεροδρομίου.
να ρωτήσω εγώ κάτι που πιθανά να έχει ήδη συζητηθεί, αν υπάρχει κίνηση γιατί δεν εμφανίζεται μία low cost να την καλύψει? έχει γίνει καμμιά κινηση ποτέ από τετοια εταιρεία?
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Η easyjet έχει πέντε δρομολόγια τι να κάνει ακόμα! περιμένουμε τον Πέτρο να μεσολαβήσει για να φέρουμε την Ράιαν...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Η easyjet έχει πέντε δρομολόγια τι να κάνει ακόμα! περιμένουμε τον Πέτρο να μεσολαβήσει για να φέρουμε την Ράιαν...
Γιατί η Μπράιαν δεν σου κάνει? Πολύ σνομπαρία σε κόβω.....
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Επαναλαμβάνω ότι γράφω αυτά που άκουσα.
Σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδήμων για τα αεροπορικά θέματα.
Υποθέτω ότι ο - ας πούμε - εκβιασμός έγκειται σε ένα απλό "δεν γίνεται". Τελεία και παύλα.
Η Λουφτχάνσα μπορεί να είναι γίγαντας, αλλά εκπροσωπεί τα γερμανικά συμφέροντα και σαφώς προτιμά το Ελ Βελ. Για τις άλλες εταιρείες, σας είπα την προσωπική μου γνώμη βασισμένη στα λεγόμενα εξειδικευμένου ατόμου.
Η Alitalia δεν γνωρίζω αν είχε την ίδια ιδέα και πως αντιμετωπίστηκε (ο samion ίσως και να γνωρίζει), αλλά πρόσφατα έμαθα από πολύ καλή πηγή των ανατολικών μας γειτόνων, ότι το δρομολόγιο της Turkish για Θεσσαλονίκη, κόπηκε όχι λόγω της 11/9, αλλά λόγω των πιέσεων των γερμανών.
Αποτέλεσμα η TK να κόψει ένα δρομολόγιο που και για μόνο εθνικούς λόγους (για τους Τούρκους πάντα) έπρεπε να διατηρηθεί.
Σήμερα που η ΤΚ έγινε παγκόσμια αεροπορική δύναμη, ξαναβάζει 4 δρομολόγια από την Κων/πολη για τη Θεσσαλονίκη, ενώ δεν ξαναβάζει το Μαιάμι που επίσης μπήκε ταυτόχρονα και επίσης κόπηκε ταυτόχρονα με τη Θεσσαλονίκη τότε. Άρα οι Τούρκοι κάτι ξέρουν παραπάνω, νομίζω.
Επίσης η δικιά μας Aegean σχεδιάζει να βάλει πτήση για Κων/πολη, αποτέλεσμα των διακρατικών συμφωνιών μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας.
Προσωπικά όσες φορές έχω πετάξει από Θεσσαλονίκη για το εξωτερικό, Ζυρίχη με την Swiss,το περίφημο "γαλατάδικο", ή για Ρώμη (και παλιότερα για Μιλάνο) με την Alitalia, οι πτήσεις ήταν γεμάτες.
Η Alitalia έχει δυο πτήσεις καθημερινά για Ρώμη, που απ'ότι γνωρίζω πετάνε γεμάτες και όλοι αυτοί οι Βορειοελλδίτες δεν πάνε για τουρισμό, αλλά χρησιμοποιούν το Φιουμιτσίνο για ανταποκρίσεις για αλλού.
Ας μας διαφωτίσουν οι γνωρίζοντες περισσότερα.
Παρεπιπτόντως, έχω πετάξει δυο φορές στο Λ.Α. από Θεσσαλονίκη με την Air Berlin στη μισή τιμή από τη Λουφτχάνσα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
η LH για Μοναχο εχει 299...λες και η τιμη ειναι οτι παρεις 299.
299 ή παραπανω. Ποτε δεν ετυχε να βρω φθηνοτερα. Ακομα και αν κοιτουσα για μηνες αργοτερα...
Λογικο δεν ειναι να εχει η Berlin μιση τιμη???....

παλιοτερα υπηρχε η TUI....πανε οι εποχες που πηγαινες - ερχοσουν μοναχο με 50 και 60 ευρω....αλλαξαν οι καιροι βεβαια αλλα και παλι....τωρα τις πτησεις τις εδωσε στην AirBerlin και οι τιμες εκτοξευτηκαν.

η Turkish δεν θα συνδεσει την θεσνικη με αλλες ευρωπαικες;;; ή θα το κανει θεσνικη-Κωνπολη-Ευρωπη;
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
H Τurkish δεν στοχεύει τόσο στην Ευρώπη, όσο στη Βόρεια Αμερική, ( η BA πετάει στο Gatwick και δεν βολεύει και η LH έχει τσιμπημένες τιμές), Μέση Ανατολή, Κεντρική Ασία και Άπω Ανατολή.
Πέρσι, 150.000 Ισραηλινοί επισκέφτηκαν τη Χαλκιδική και πέταξαν με ότι σαβούρα βρήκαν, ή με πανάκριβες τιμές El Al.
Συζητιέται να παίξει μια σούπερ τιμή TLV - IST - SKG, αλλά σε εισιτήρια που εκδίδονται στο Ισραήλ.
Ένας άλλος παράγοντας είναι η δυναμική είσοδος της Βόρειας Ελλάδας στις παγκόσμιες τουριστικές αγορές, (στο WRTA του Μοντρεαλ και στο Bay Area Travel Show του Σαν Φρανσίσκο, μόνο η Βόρεια Ελλάδα αντιπροσωπευόταν) που σε ένα combination tour με Τουρκία ή Ισραήλ χρειάζεται μια μεγάλη και δυναμική εταιρεία που να καλύψει τις ανάγκες.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εστω...ας παμε κανα Μοντρεαλ.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Χωρίς να γνορίζω ποια ακριβώς είναι η πραγματικότητα, αυτό που λέει ο traveladdict '
δεν μου φαίνεται εντελώς παράλογο.

Συγγενής πήγε να ανοίξει κατάστημα με αθλητικά και τα γύρω μεγάλα μαγαζιά επέβαλαν σε μεγάλες εταιρίες να μην του δίνουν προϊόντα.Δεν έγινε με όλες τις εταιρίες αυτό το πράγμα βέβαια αλλά έγινε με αρκετές...

Οπότε δεν το θεωρώ εντελώς απίθανο ένας ισχυρώς πελάτης(αεροδρόμιο ελ.Βενιζέλος) να επιβάλει στις εταιρίες τους δικούς του όρους εις βάρος άλλων πελατών.

Ενδεχόμενες προσφορές από Θεσσαλονίκη θα ήταν μεγάλο πλήγμα για το Βενιζέλος.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Χωρίς να γνορίζω ποια ακριβώς είναι η πραγματικότητα, αυτό που λέει ο traveladdict '
δεν μου φαίνεται εντελώς παράλογο.

Συγγενής πήγε να ανοίξει κατάστημα με αθλητικά και τα γύρω μεγάλα μαγαζιά επέβαλαν σε μεγάλες εταιρίες να μην του δίνουν προϊόντα.Δεν έγινε με όλες τις εταιρίες αυτό το πράγμα βέβαια αλλά έγινε με αρκετές...

Οπότε δεν το θεωρώ εντελώς απίθανο ένας ισχυρώς πελάτης(αεροδρόμιο ελ.Βενιζέλος) να επιβάλει στις εταιρίες τους δικούς του όρους εις βάρος άλλων πελατών.

Ενδεχόμενες προσφορές από Θεσσαλονίκη θα ήταν μεγάλο πλήγμα για το Βενιζέλος.
Συγνώμη τι λες? Τι σχέση έχει ανθρωπέ μου το μαγαζί με τα αθλητικά του κουμπάρου του μπατζανάκη σου με το αν θα πετάνε ή όχι εταιρίες στο Βενιζέλος? Η λογική σου δηλαδή τι λέει? ότι ζήτησε η ΒΑ να πετάξει στη Θεσ/κη και το υπουργείο της είπε όχι, θα πετάς μόνο Αθήνα? Ποιούς όρους δηλαδή θέλει να επιβάλει το Βενιζέλος στις εταιρίες και σε βάρος ποιών πελατών?

Εφόσον δεν γνωρίζεις ποιά είναι η πραγματικότητα τι νόημα είχε η παρέμβασή σου πραγματικά δεν καταλαβαίνω...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Το μαγαζί του συγγενή παράδειγμα ήταν αν δεν το κατάλαβες.
Οι ίδιοι νόμοι που μπορούν να ισχύουν σε άλλες εταιρίες έγραψα ότι μπορεί να ισχύουν και στις αεροπορικές.ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ έγραψα όχι ότι είναι σίγουρο.
Το ποια ακριβώς είναι η πραγματικότητα επίσης στο 100% το γνωρίζουν αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις και μόνο.
Εφόσον δεν γνωρίζεις ποιά είναι η πραγματικότητα τι νόημα είχε η παρέμβασή σου πραγματικά δεν καταλαβαίνω...
και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχουν τα εκατοντάδες προσβλητικά και ειρωνικά σχόλια που έχεις εξαπολύσει κατά καιρούς μέσα στο forum σε δεκάδες άτομα αλλά δεν το έκανα και θέμα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.065
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το συμπέρασμα που βγάζω από τα λεγόμενα κάποιων είναι ότι όλες οι μεγάλες αεροπορικές εταιρείες θα ήθελαν να πετάνε στη Θεσσαλονίκη ώστε οι Θεσσαλονικείς να πετάνε απευθείας και να επωφελούνται πραγματικών προσφορών και όχι να τους γδύνει η κάθε ΟΑ/Α3 με τα αθηναικά connections, όμως το κράτος των Αθηνών έχει ΤΟΣΗ δύναμη που καταστέλλει κάθε προσπάθεια ανάπτυξης του SKG :roll:... και ύστερα κάποιοι πολιτικοί μιλάνε για εθνική ομόνοια και συνεργασία, όταν δεν έχουμε εμπιστοσύνη οι Έλληνες μεταξύ μας...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Οι αποφάσεις που ΜΠΟΡΕΙ να λαμβάνονται από κάποιους δεν πρέπει να έχουν αντίκτυπο στην ομόνοια που πρέπει να υπάρχει στον υπόλοιπο λαό .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.705
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom