Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Γενική ήταν η παρατήρησή μου...Σ ένα ταξιδιωτικό φόρουμ άρχισαν να λείπουν οι φρέσκιες ιστορίες.
'Οσο για την επανάληψη διαφωνώ....Για τον καθένα είναι μοναδικό το ταξίδι του κι ας είναι χιλιοειπωμένος ο προορισμός...Πάντα θα βρεθεί κάτι νέο να προστεθεί, όπως πχ εγώ για την Πορτογαλία διάβαζα ότι είναι φθηνότερα από την Ελλάδα το 17-18 και γω την βρήκα στα ίδια και ελαφρώς πιο τσιμπημένη.
Βγήκαμε offtopic μάλλον αλλά νομίζω άξιζε η αναφορά...
Την ίδια πληροφορία ότι πχ η Πορτογαλία είναι πλέον πιο τσιμπημένη από την Ελλάδα βρίσκεται και στα αντίστοιχα τόπικς για τον κάθε προορισμό.

Οι φρέσκιες ιστορίες λείπουν από όσους πήγαν σε εξωτικά μέρη (γκτσουχου γκουχου, ταβερχου γκουχου), αυτές μας έχουν λείψει τα τελευταία 2 χρόνια..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Την ίδια πληροφορία ότι πχ η Πορτογαλία είναι πλέον πιο τσιμπημένη από την Ελλάδα βρίσκεται και στα αντίστοιχα τόπικς για τον κάθε προορισμό.

Οι φρέσκιες ιστορίες λείπουν από όσους πήγαν σε εξωτικά μέρη (γκτσουχου γκουχου, ταβερχου γκουχου), αυτές μας έχουν λείψει τα τελευταία 2 χρόνια..
Και γουρουνογκουχου.
 
D

Delmem38110

Guest
Την ίδια πληροφορία ότι πχ η Πορτογαλία είναι πλέον πιο τσιμπημένη από την Ελλάδα βρίσκεται και στα αντίστοιχα τόπικς για τον κάθε προορισμό.

Οι φρέσκιες ιστορίες λείπουν από όσους πήγαν σε εξωτικά μέρη (γκτσουχου γκουχου, ταβερχου γκουχου), αυτές μας έχουν λείψει τα τελευταία 2 χρόνια..
Και μερικοί άλλοι ονόματα δεν λέμε που πήγαν λατ Αμερική ακόμα να μας πουν ορισμένες πληροφορίες. Πχ οι κάρτες γίνονται τώρα ευρύτερα δεκτές, η ασφάλεια εχει καλυτερέψει, τι μάρκα μαγιό κυκλοφορεί στην κοπακαμπανα εχει τσούχτρες στα βαθιά…. Αλλα ρίχνουν το φταίξιμο σε άλλους.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Και μερικοί άλλοι ονόματα δεν λέμε που πήγαν λατ Αμερική ακόμα να μας πουν ορισμένες πληροφορίες. Πχ οι κάρτες γίνονται τώρα ευρύτερα δεκτές, η ασφάλεια εχει καλυτερέψει, τι μάρκα μαγιό κυκλοφορεί στην κοπακαμπανα εχει τσούχτρες στα βαθιά…. Αλλα ρίχνουν το φταίξιμο σε άλλους.
:haha: :haha: :haha:

Να μου πεις για την Αριζόνα και την Καλιφόρνια να το καταλάβω, αλλά για Βραζιλία για το ταξίδι του Σεπτέμβρη έχω γραψεί πολλά στο τοπικ ταξιδι στη Βραζιλια και covid και για το ταξίδι του Γενάρη δεν έχω τελειώσει την ιστορία.. Τουλάχιστον έχω κάνει την αρχή :haha:

Αλλά κατέγραψα το ερωτηματολόγιο σου και θα απαντηθούν όλες συντόμως.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Την ίδια πληροφορία ότι πχ η Πορτογαλία είναι πλέον πιο τσιμπημένη από την Ελλάδα βρίσκεται και στα αντίστοιχα τόπικς για τον κάθε προορισμό.

Οι φρέσκιες ιστορίες λείπουν από όσους πήγαν σε εξωτικά μέρη (γκτσουχου γκουχου, ταβερχου γκουχου), αυτές μας έχουν λείψει τα τελευταία 2 χρόνια..
Μάλλον κρύωσες, με τόσο βήχα....
 
D

Delmem38110

Guest
:haha: :haha: :haha:

Να μου πεις για την Αριζόνα και την Καλιφόρνια να το καταλάβω, αλλά για Βραζιλία για το ταξίδι του Σεπτέμβρη έχω γραψεί πολλά στο τοπικ ταξιδι στη Βραζιλια και covid και για το ταξίδι του Γενάρη δεν έχω τελειώσει την ιστορία.. Τουλάχιστον έχω κάνει την αρχή :haha:

Αλλά κατέγραψα το ερωτηματολόγιο σου και θα απαντηθούν όλες συντόμως.
άρα κύριε Ορέστη, δεν μπορείτε να ρίχνετε το φταίξιμο στον κύριο ταβερνιάρη αν δεν έχετε την γούνα σας απαστράπτουσα.
θα περιμένουμε αγωνιωδώς (αλλά κάτι μου λέει ότι πρώτα θα πάμε και μετά θα διαβάσουμε) το τέλος εκείνης της πολυπόθητης ιστορίας.
ο ουμπερτο ξεπετούσε πιο γρήγορα τα βιβλία του.
σας μερσουμε προκαταβολικώς για την ταπεινή σας συνεισφορά σε μας τους ποταπούς τουρίστες....
και μια φλέγουσα ερώτηση. να πάρω τα κιάλια μαζί μου για οφθαλμόλουτρο στην παραλια από την σουίτα μου στον Όθωνα. η θα είμαι πολύ ψηλά και θα πάθω ίλιγγο;🤣🤣🤣
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
άρα κύριε Ορέστη, δεν μπορείτε να ρίχνετε το φταίξιμο στον κύριο ταβερνιάρη αν δεν έχετε την γούνα σας απαστράπτουσα.
θα περιμένουμε αγωνιωδώς (αλλά κάτι μου λέει ότι πρώτα θα πάμε και μετά θα διαβάσουμε) το τέλος εκείνης της πολυπόθητης ιστορίας.
ο ουμπερτο ξεπετούσε πιο γρήγορα τα βιβλία του.
σας μερσουμε προκαταβολικώς για την ταπεινή σας συνεισφορά σε μας τους ποταπούς τουρίστες....
και μια φλέγουσα ερώτηση. να πάρω τα κιάλια μαζί μου για οφθαλμόλουτρο στην παραλια από την σουίτα μου στον Όθωνα. η θα είμαι πολύ ψηλά και θα πάθω ίλιγγο;🤣🤣🤣
Η γούνα μου έχει κάποιες τρυπούλες στο ταξίδι Νέα Υόρκη-Σικάγο, αλλά σε ποιον τον ενδιαφέρουν να ακούσει ιστορία για τα κρητικά γλέντια στην άλλη άκρη του Ατλαντικού (γιατί αυτό έκανα :haha: );

Για τα υπόλοιπα δίνω κατα καιρούς πληροφορίες στα αντίστοιχα τόπικς :D

Να μη τα πάρεις τα κιάλια και να κατεβείς Ιπανέμα να τα βλέπεις από κοντά, τον ίλιγγο δεν τον γλιτώνεις έτσι κι αλλιώς.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Κοσμοπολιτες οι Ελληνες, ταξιδευουν Βουλγαρια και Τουρκια περισσοτερο απο ποτε (μεταξυ μας, ολοι ξερουμε οτι περνανε τα συνορα για βενζινη και φθηνα ψωνια απο τους ομορους νομους).
Στη Βουλγαρία και την Τουρκία πάνε διακοπές οι Έλληνες - Σε ποιες χώρες ταξίδεψαν και πόσα ξόδεψαν τα τελευταία 15 χρόνια
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Κοσμοπολιτες οι Ελληνες, ταξιδευουν Βουλγαρια και Τουρκια περισσοτερο απο ποτε (μεταξυ μας, ολοι ξερουμε οτι περνανε τα συνορα για βενζινη και φθηνα ψωνια απο τους ομορους νομους).
Στη Βουλγαρία και την Τουρκία πάνε διακοπές οι Έλληνες - Σε ποιες χώρες ταξίδεψαν και πόσα ξόδεψαν τα τελευταία 15 χρόνια
Φθηνοί και κοντινοί προορισμοί. Ειδικά για την Τουρκία θα έλεγα πως πολλά ταξίδια γίνονται ως προσκύνημα στον τόπο που γεννήθηκαν, έζησαν αλλά και εκδιώχθηκαν βίαια οι παππούδες τους, όπως εγώ φέτος που βρέθηκα στο Πραστειό του Μαρμαρά όπου εκεί γεννήθηκε η μητέρα μου.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.349
Likes
4.998
Ωραία προσέγγιση.
Όχι ρεαλιστική. Με τα χρόνια αλλάζουν πολλά. Υποχρεώσεις, σπουδές, σταθερή εργασία, οικογένεια, λίγος ελεύθερος χρόνος, ηλικία, χρήματα. Φυσικά ο καθένας ακολουθεί τα όνειρα του με στόχο να τα πραγματοποιήσει. Το δίμηνο για εξερεύνηση είναι άπιαστο όνειρο για το 99,9%, με το που μπαίνει στον εργασιακό κύκλο.
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
145
Likes
539
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική!
Όχι ρεαλιστική. Με τα χρόνια αλλάζουν πολλά. Υποχρεώσεις, σπουδές, σταθερή εργασία, οικογένεια, λίγος ελεύθερος χρόνος, ηλικία, χρήματα. Φυσικά ο καθένας ακολουθεί τα όνειρα του με στόχο να τα πραγματοποιήσει. Το δίμηνο για εξερεύνηση είναι άπιαστο όνειρο για το 99,9%, με το που μπαίνει στον εργασιακό κύκλο.
Σωστή και αυτή η προσέγγιση αλλά ο καθένας βάζει τις προτεραιότητες του και ανάλογα πράττει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom