Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Όχι ρεαλιστική. Με τα χρόνια αλλάζουν πολλά. Υποχρεώσεις, σπουδές, σταθερή εργασία, οικογένεια, λίγος ελεύθερος χρόνος, ηλικία, χρήματα. Φυσικά ο καθένας ακολουθεί τα όνειρα του με στόχο να τα πραγματοποιήσει. Το δίμηνο για εξερεύνηση είναι άπιαστο όνειρο για το 99,9%, με το που μπαίνει στον εργασιακό κύκλο.
Μην κοιτας που ειμαστε boomers.
Η νεολαια δουλευει σεζον κι εχει μιση χρονια διαθεσιμη για ταξιδια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μην κοιτας που ειμαστε boomers.
Η νεολαια δουλευει σεζον κι εχει μιση χρονια διαθεσιμη για ταξιδια.
Είναι και η δυνατότητα εργασίας εξ' αποστάσεως που πια είναι πολύ εκτεταμένη. Έχω πολλούς πελάτες πια (κυρίως νέους) που στις διακοπές τους δεν παίρνουν ακριβώς άδεια, αλλά ένα μικρότερο όγκο εργασίας με 2-3 ώρες εργασία καθημερινά, μετά υπάρχουν οι χρηματοπιστωτέτοιοι , είναι πολλές πια οι κατηγορίες, πέραν των εποχιακών επαγγελμάτων. Εγώ σε λίγες μέρες θα ξαναταξιδέψω με φίλο που όταν ταξιδεύουμε ξυπνάει νωρίς, δουλεύει 2 ώρες πριν το πρωινό, άλλες 2 ώρες μετά το δείπνο και ταξιδεύει πολύ κάθε χρόνο, με θέση σε πολύ μεγάλο διεθνή όμιλο. Δεν μπορεί να το κάνει συνέχεια, αλλά ναι, ένα δίμηνο-τρίμηνο το χρόνο μπορεί. Προσωπικά δε θα είχα την πειθαρχία του.

Εγώ πάλι ως ελεύθερος επαγγελματίας εργάζομαι όσο χρειάζομαι/θέλω γιατί δεν έχω και τίποτε φοβερές υποχρεώσεις ή υλικές απαιτήσεις, όπως κάνει και φίλος κουρέας που απλά κλείνει το κουρείο του, αποδεχόμενος κι αυτός ότι θα έχει απώλεια εισοδημάτων και πελατείας, αλλά δε ζει για να δουλεύει, το αντίθετο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Είναι και η δυνατότητα εργασίας εξ' αποστάσεως που πια είναι πολύ εκτεταμένη. Έχω πολλούς πελάτες πια (κυρίως νέους) που στις διακοπές τους δεν παίρνουν ακριβώς άδεια, αλλά ένα μικρότερο όγκο εργασίας με 2-3 ώρες εργασία καθημερινά, μετά υπάρχουν οι χρηματοπιστωτέτοιοι , είναι πολλές πια οι κατηγορίες, πέραν των εποχιακών επαγγελμάτων. Εγώ σε λίγες μέρες θα ξαναταξιδέψω με φίλο που όταν ταξιδεύουμε ξυπνάει νωρίς, δουλεύει 2 ώρες πριν το πρωινό, άλλες 2 ώρες μετά το δείπνο και ταξιδεύει πολύ κάθε χρόνο, με θέση σε πολύ μεγάλο διεθνή όμιλο. Δεν μπορεί να το κάνει συνέχεια, αλλά ναι, ένα δίμηνο-τρίμηνο το χρόνο μπορεί. Προσωπικά δε θα είχα την πειθαρχία του.

Εγώ πάλι ως ελεύθερος επαγγελματίας εργάζομαι όσο χρειάζομαι/θέλω γιατί δεν έχω και τίποτε φοβερές υποχρεώσεις ή υλικές απαιτήσεις, όπως κάνει και φίλος κουρέας που απλά κλείνει το κουρείο του, αποδεχόμενος κι αυτός ότι θα έχει απώλεια εισοδημάτων και πελατείας, αλλά δε ζει για να δουλεύει, το αντίθετο.
Απαντωντας στον @tatooine για το 99% που δεν μπορει , κατ αρχας οποιος θελει 2 μηνες αδεια γινεται εκπαιδευτικος. Μετα βεβαια διαπιστωνει δυστυχως πως ολοι οι εκπαιδευτικοι του βορειου ημισφαιριου εχουν αδεια τις ιδιες περιπου μερες οπως και οι μαθητες και οι γονεις τους και αυτο περιπλεκει λιγο την κατασταση "προσφορα και ζητηση". Παντως αν το θελει γινεται ταξιδι διμηνο. Οι εκπαιδευτικοι στην Ελλαδα ειναι καποιες εκατονταδες χιλιαδες.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Απαντωντας στον @tatooine για το 99% που δεν μπορει , κατ αρχας οποιος θελει 2 μηνες αδεια γινεται εκπαιδευτικος. Μετα βεβαια διαπιστωνει δυστυχως πως ολοι οι εκπαιδευτικοι του βορειου ημισφαιριου εχουν αδεια τις ιδιες περιπου μερες οπως και οι μαθητες και οι γονεις τους και αυτο περιπλεκει λιγο την κατασταση "προσφορα και ζητηση". Παντως αν το θελει γινεται ταξιδι διμηνο. Οι εκπαιδευτικοι στην Ελλαδα ειναι καποιες εκατονταδες χιλιαδες.
Για να μπορείς να φύγεις δυο μήνες θέλει το απαραίτητο πορτοφόλι ή τους γνωστούς συμβιβασμούς. Ελάχιστοι είναι αυτοί που έχουν όλο το πακέτο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Για να μπορείς να φύγεις δυο μήνες θέλει το απαραίτητο πορτοφόλι ή τους γνωστούς συμβιβασμούς. Ελάχιστοι είναι αυτοί που έχουν όλο το πακέτο.
Θελει 2 μισθους καλοκαιριου και ιδιοκτητο σπιτι να μην τρεχει ενοικιο και ενα ενοικιο λαμβανειν ακομη τουλαχιστον και να δουλευεις ηδη μια 15ετια συν εξτρα πτυχια ωστε ο μισθος να εχει σκαρφαλωσει , να μην εχεις παιδια και ισως και φιλους να συναντας ωστε να κανεις το σκτ σου παξιμαδι ολο τον χειμωνα.
Ναι, ελαχιστοι οντως. Εγω δεν ξερω κανεναν να το κανει τοσα χρονια στη δουλεια, γιατι μαλλον θελουν να εχουν και ζωη 10 μηνες.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Η νεολαία μπορεί να το κάνει εύκολα δουλεύονται σεζόν όπως είπες, βγάζοντας αρκετά χρήματα, ξοδεύοντας τα μετά σε πολύμηνη παραμονή ανά τον κόσμο, γνωρίζοντας βέβαια πως στο τέλος θα έχουν ένα σπίτι και γονείς να τους περιμένουν για να καλύψουν τα οποία έξοδα. Δεν το κάνει κάποιος που δεν έχει τις πλάτες καλυμμένες και είναι λογικός.
Αλλά μέχρι ποτέ θα γίνετε αυτό; Κάποια στιγμή οι στρόφιγγες θα κλείσουν.
Η νομαδική ψηφιακή εργασία είναι μια λύση για ταξίδια άλλα όχι για όλους, όχι για πάντα.
Η δουλειά από το σπίτι συνδυαζόμενη με διακοπές χωρίς να το γνωρίζει η εταιρεία είναι ρίσκο. Που και που ελέγχουν την IP του εργαζόμενου και δεν γνωρίζω κατά ποσό είναι νόμιμο να εργάζονται απομακρυσμένα από τρίτη χώρα πληρώνοντας ασφαλιστικά και εισφορές σε άλλη.
Και φυσικά υπάρχει και η κατηγορία που έχει τιγκάρει τις πιστωτικές προκειμένου να πραγματοποιήσει ονειρεμένα ταξίδια ελπίζοντας ότι θα τις ξεπληρώσει.
Τώρα το παράδειγμα του κουρέα που ανέφερε ο Γιώργος το προσπερνάω. Ακόμα και με κλειστό μαγαζί τα έξοδα τρέχουν και δεν είναι λίγα. Άσε μετά που πρέπει να κυνηγάς την πελατεία με το πιστόλι για να επιστρέψει.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πριν κάνα δίχρονο γνώρισα έναν τύπο που μου είπε τη φοβερή ατάκα "Εντάξει, έχεις κάνει ωραία ταξίδια σε ενδιαφέροντες προορισμούς, αλλά τι να δεις από μια χώρα σε δέκα μέρες; Εγώ αν δεν ταξιδέψω μίνιμουμ δύο μήνες δεν θεωρώ ότι είναι ταξίδι, αλλά βόλτα".

Καμία εβδομάδα μετά μου είπε "λέω να μη δουλέψω φέτος, θέλω λίγο να βρω τον εαυτό μου και να ταξιδέψω μερικούς μήνες Ασία. Εντάξει θα ζοριστώ, αλλά με έχει κουράσει να ζω στα πλαίσια μιας καπιταλιστικής κοινωνίας και θέλω να βρω το νόημα. Σκέψου να τα αφήσεις κι εσύ όλα για μερικούς μήνες, κάνε ένα δώρο στον εαυτό σου".

Μετά από λίγες μέρες έμαθα ότι είχε κληρονομήσει μια πολυκατοικία και βιοποριζόταν από τα νοίκια. 🤷🏻‍♀️
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Πριν κάνα δίχρονο γνώρισα έναν τύπο που μου είπε τη φοβερή ατάκα "Εντάξει, έχεις κάνει ωραία ταξίδια σε ενδιαφέροντες προορισμούς, αλλά τι να δεις από μια χώρα σε δέκα μέρες; Εγώ αν δεν ταξιδέψω μίνιμουμ δύο μήνες δεν θεωρώ ότι είναι ταξίδι, αλλά βόλτα".

Καμία εβδομάδα μετά μου είπε "λέω να μη δουλέψω φέτος, θέλω λίγο να βρω τον εαυτό μου και να ταξιδέψω μερικούς μήνες Ασία. Εντάξει θα ζοριστώ, αλλά με έχει κουράσει να ζω στα πλαίσια μιας καπιταλιστικής κοινωνίας και θέλω να βρω το νόημα. Σκέψου να τα αφήσεις κι εσύ όλα για μερικούς μήνες, κάνε ένα δώρο στον εαυτό σου".

Μετά από λίγες μέρες έμαθα ότι είχε κληρονομήσει μια πολυκατοικία και βιοποριζόταν από τα νοίκια. 🤷🏻‍♀️
Ενώ θα μπορούσε πολύ απλά και ειλικρινά να σου πει ότι βιοπορίζεται από ενοίκια και έχει το προνόμιο να ζήσει κάνοντας ό,τι θέλει.
Γιατί το λογοτεχνικό αφήγημα της φυγής αντί του ρεαλισμού;
Λες και είπε κανείς ότι είναι κακό και ένοχο το προνόμιο.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Εννοουμε γιατι δεν ταξιδευουν οι Ελληνες? Οι Ιταλοι πχ που εχω καλη πληροφορια, ταξιδευουν πολυ. Και αλλοι λαοι της Ευρωπης. Γενικα εγω νομιζω οτι ο κοσμος ταξιδευει αρκετα. Και μπραβο!
Τωρα αν το ερωτημα αφορα συγκεκριμενα Ελληνες, εχω καποιες θεωριες.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ενώ θα μπορούσε πολύ απλά και ειλικρινά να σου πει ότι βιοπορίζεται από ενοίκια και έχει το προνόμιο να ζήσει κάνοντας ό,τι θέλει.
Γιατί το λογοτεχνικό αφήγημα της φυγής αντί του ρεαλισμού;
Λες και είπε κανείς ότι είναι κακό και ένοχο το προνόμιο.
Για κάποιο λόγο πολύς κόσμος θεωρεί κακό να το παραδεχτεί.
Ή μεταφράζει τη λέξη προνόμιο ως τρελό πλούτο, που εννοείται ότι δεν είναι ταυτόσημα. Προνόμιο είναι και το να σου πληρώνουν οι γονείς σου τον εκκαθαριστικό του ρεύματος ή το πετρέλαιο της χρονιάς. Προνόμιο είναι και το να έχεις στην κατοχή σου μια μικρή γκαρσονιέρα σε κακόφημη συνοικία της πόλης σου και να τη νοικιάζεις. Χρηματοδοτείς δύο διηπειρωτικα τα χρόνο έτσι.
Ή ακόμα και θεωρεί ότι αν παραδεχτεί το προνόμιο κατεβαίνει ορόφους στην (όποια) κλίμακα γαματοσύνης.
Σε κάθε περίπτωση δεν είναι και υποχρεωμένος κάποιος να δηλώσει το προνόμιό του. Αυτό που δεν είναι τίμιο είναι να παρουσιάζει μια πραγματικότητα διαφορετική από την πραγματική.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Για κάποιο λόγο πολύς κόσμος θεωρεί κακό να το παραδεχτεί.
Ή μεταφράζει τη λέξη προνόμιο ως τρελό πλούτο, που εννοείται ότι δεν είναι ταυτόσημα. Προνόμιο είναι και το να σου πληρώνουν οι γονείς σου τον εκκαθαριστικό του ρεύματος ή το πετρέλαιο της χρονιάς. Προνόμιο είναι και το να έχεις στην κατοχή σου μια μικρή γκαρσονιέρα σε κακόφημη συνοικία της πόλης σου και να τη νοικιάζεις. Χρηματοδοτείς δύο διηπειρωτικα τα χρόνο έτσι.
Ή ακόμα και θεωρεί ότι αν παραδεχτεί το προνόμιο κατεβαίνει ορόφους στην (όποια) κλίμακα γαματοσύνης.
Σε κάθε περίπτωση δεν είναι και υποχρεωμένος κάποιος να δηλώσει το προνόμιό του. Αυτό που δεν είναι τίμιο είναι να παρουσιάζει μια πραγματικότητα διαφορετική από την πραγματική.
Ναι σίγουρα δεν ειναι υποχρεωμένος να δηλώσει τις πηγές εισοδήματος/προνομίου αλλά σίγουρα είναι απαράδεκτος ο τρόπος παρουσίασης που θέλει να δείξει γαματοσύνη, κακουχία, θυσία, εξυπνάδα και διάφορα άλλα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Για κάποιο λόγο πολύς κόσμος θεωρεί κακό να το παραδεχτεί.
Ή μεταφράζει τη λέξη προνόμιο ως τρελό πλούτο, που εννοείται ότι δεν είναι ταυτόσημα. Προνόμιο είναι και το να σου πληρώνουν οι γονείς σου τον εκκαθαριστικό του ρεύματος ή το πετρέλαιο της χρονιάς. Προνόμιο είναι και το να έχεις στην κατοχή σου μια μικρή γκαρσονιέρα σε κακόφημη συνοικία της πόλης σου και να τη νοικιάζεις. Χρηματοδοτείς δύο διηπειρωτικα τα χρόνο έτσι.
Ή ακόμα και θεωρεί ότι αν παραδεχτεί το προνόμιο κατεβαίνει ορόφους στην (όποια) κλίμακα γαματοσύνης.
Σε κάθε περίπτωση δ είναι και υποχρεωμένος κάποιος να δηλώσει το προνόμιό του. Αυτό που δεν είναι τίμιο είναι να παρουσιάζει μια πραγματικότητα διαφορετική από την πραγματική.
Πριν λιγα χρονια ειχα διαβασει ενα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ αρθρο για τις θεωριες περι Θετικης Ενεργειας και Live your dream γενικα ολη τη Yolo αποψη που ελεγε για ολους οσους ακουγαμε οταν ημασταν καπου στα 25 που "κυνηγησαν με τολμη τα ονειρα τους" σε αλλες ηπειρους με σπουδες σε ακριβα πανεπιστημια η επιχειρηματικες ιδεες που απετυχαν αλλα επεσαν και ξανασηκωθηκαν γιατι ηταν μαγκες. Καπου στα 30 κι αφου φορτωθηκαμε και ενοχες που δεν "κυνηγησαμε με τολμη τα ονειρα μας" αρκετα κι εμεις, παρατηρησαμε οτι επεφταν και ξανασηκωνονταν με τα λεφτα του μπαμπα, γιατι τα ενοικια με τα λεφτα του μπαμπα βγηκαν.
Βεβαια συνηθως ο @Yorgos εχει φιλους αποκλειστικα εξαιρεσεις σε αυτον τον κανονα που πιανουν πετρα και τη στιβουν γιατι ειναι τυχερος, οχι γιατι ο κουρεας παιζει να εχει απο πισω ενοικια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.464
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom