Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.996
Ουτε εγω παω. Δεν με ενδιαφερει να γνωρισω αλλες φιλοσοφιες ζωης ουτε αλλους πολιτισμους. Κι ομως ταξιδευω για αλλους λογους. Και τι εγινε? Γιατι να τραβατε τα μαλλια σας? Δεν ειναι λιγοτερο σημαντικοι οι δικοι μου λογοι απο τους δικους σας.
Μα υπαρχουν κι αλλοι λογοι εκτος απο κι αυτους. Πιθανον σημαντικοτεροι, οπως η αναψυχη η αλλιως γιατι περναμε καλα η γιατι βλεπουμε φιλους εκει που παμε η για να πινουμε μπυρες σαν τον @psilos3 . Πραγματικα απο ταξιδιωτες περιμενα πιο ανοιχτα μυαλα.

Καλα ταξιδια να κανουμε οπου μας αρεσει και οπως μας αρεσει.
Aυτο, παντως, μου κανει καπως αντιφατικο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπα μην το λες! Ετσι νομιζα κι εγω και προ ημερων που βρεθηκα στην Βαρκελωνη με ενα γκρουπ (απο το οποιο λακησα εντελει) ειδα ατομα 30χρονα που κουβαλανε τετοιες νοοτροπιες. Σοκ
Είπα σιγά-σιγά εκλείπουν, όχι δεν υπάρχουν καθόλου. Γενικά έχει αλλάξει ταξιδιωτικά ο Έλληνας, εντελώς. Ξεκίνησα να δουλεύω με Έλληνες τουρίστες τη δεκαετία του '90, δεν υπάρχει καμία απολύτως σχέση σήμερα, κάποτε έφερναν κασετόφωνα κι έβαζαν καλαματιανά στα μεξικάνικα εστιατόρια, ούρλιαζαν σε σερβιτόρους στην Κίνα "γιατί δεν έχει ψωμί στο τραπέζι ρε; για γύφτους μας περάσατε;" ή έμπαιναν σε κανένα μουσείο που είχε νεοκλασική αρχιτεκτονική και φώναζαν στον ξεναγό "γιατί δε λες ότι είναι ελληνικό κτίριο; όλα από μας τα πήρανε, στα δέντρα θα ήταν ρεεεεεε". Αυτά πια όταν τα βλέπεις είναι θλιβερές έως ψυχαγωγικές εξαιρέσεις, για μένα ο Έλληνας είναι από τους καλύτερους τουρίστες εκτός Ελλάδας (εντός Ελλάδας ακόμη σου βγάζει την Παναγία σε μεγάλο βαθμό). Έζησα ως έφηβος τις οδικές εκδρομές του "Περιηγητή" που περνούσαμε τα σύνορα της Ελβετίας κι όταν λέγαμε ότι είμαστε από την Ελλάδα μας έδιναν σακούλες για τα σκουπίδια γιατί όντως οι Έλληνες πετούσαν τα κουτάκια από τα αναψυκτικά από τα παράθυρα του τουριστικού λεωφορείου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Καλά, με τα ταξίδια στη Δυτική Ευρώπη αντιλαμβάνεσαι ότι γνωρίζεις άλλες φιλοσοφίες και πολιτισμούς, έτσι;
Με τους Τούρκους, τους Ιρανούς και τους Λιβανέζους προσωπικά μεγαλύτερη πολιτισμική εγγύτητα ένιωσα από ο, τι με τους Νορβηγούς και τους Ιρλανδούς η αλήθεια είναι. 😄
(Ξέρω ότι έχουμε πολλά μέλη που από τείναι τρελοι-ες φαν της Ευρώπης και παράλληλα μεγαλοι-ες haters του οτιδήποτε εντός του οποίου παίζει Ισλάμ (όχι εσύ), αλλά μια βόλτα προς λίγο πιο ανατολικά θα τους εκπλήξει-ευχαριστα, δυσάρεστα δεν ξέρω). 😄
Ξεκιναω απο το γεγονος οτι εχω αποδεχτει οτι δεν "γνωριζω" κανεναν πολιτισμο επειδη πηγα καπου 10 μερες.
Πιθανον τα 13 ταξιδια Ιταλια να με εχουν φερει λιγο πιο κοντα σε καποια "γνωση". Και τα 11 στην Αγγλια, αλλα μαλλον παλι ψεμματα θα πω.
Οσο για τις "διαφορετικες φιλοσοφιες", δεν νομιζω οτι ο τουριστας του 15ημερου μαθαινει τιποτε. Εγω οχι σιγουρα.
Οποτε αποδεχθηκα οτι παω για να περασω καλα, φαι, βολτες, μουσεια και οχι για να γινω καλυτερος ανθρωπος σε οτιδηποτε.
@varioAthens καθολου αντιφατικο. Παω για καλοπεραση. Απορω γιατι να τραβηξει μαλλια καποιος επειδη ταξιδευει καποιος αλλος με τα δικα του κριτηρια.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Εγώ θέλω να προσθέσω ότι με ένα ταξίδι μπορεί να βλέπει κανείς εικόνες, να καταλαβαίνει κάποια πράγματα αλλά δεν φτάνει αυτό για να έρθεις ουσιαστικά σε επαφή με την κουλτούρα, φιλοσοφία και ό,τι συνθέτει το συλλογικό ασυνείδητο και το πνευματικό dna ενός λαού.
Κάποιες παρατηρήσεις ναι αλλά πιο πολύ δεν νομίζω ότι είναι δυνατό.

Εκτός του ταξιδιού, μπορεί κάποιος με ταινίες, σειρές, βιβλία, κόμιξ, άρθρα, φιλίες, να έρθει σε επαφή με αυτές τις εικόνες. Δεν συμβαίνει μόνο μέσα από το ταξίδι.
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.996
Ξεκιναω απο το γεγονος οτι εχω αποδεχτει οτι δεν "γνωριζω" κανεναν πολιτισμο επειδη πηγα καπου 10 μερες.
Πιθανον τα 13 ταξιδια Ιταλια να με εχουν φερει λιγο πιο κοντα σε καποια "γνωση". Και τα 11 στην Αγγλια, αλλα μαλλον παλι ψεμματα θα πω.
Οσο για τις "διαφορετικες φιλοσοφιες", δεν νομιζω οτι ο τουριστας του 15ημερου μαθαινει τιποτε. Εγω οχι σιγουρα.
Οποτε αποδεχθηκα οτι παω για να περασω καλα, φαι, βολτες, μουσεια και οχι για να γινω καλυτερος ανθρωπος σε οτιδηποτε.
@varioAthens καθολου αντιφατικο. Απορω γιατι να τραβηξει μαλλια καποιος επειδη ταξιδευει καποιος αλλος με τα δικα του κριτηρια.
Εννοειται οτι δεν γνωριζεις εναν πολιτισμο επειδη πηγες καποιες μερες σε μια χωρα....
Στο δικο μου μυαλο ενας ταξιδιωτης ασχολειται με τους αλλους πολιτισμους ακομα κι οταν δεν ταξιδευει ειτε διαβαζοντας ειτε βλεποντας ντοκιμαντερ κλπ οποτε οταν τελικα παει σε εναν προορισμο η εμπειρια ειναι πιο πληρης.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Εννοειται οτι δεν γνωριζεις εναν πολιτισμο επειδη πηγες καποιες μερες σε μια χωρα....
Στο δικο μου μυαλο ενας ταξιδιωτης ασχολειται με τους αλλους πολιτισμους ακομα κι οταν δεν ταξιδευει ειτε διαβαζοντας ειτε βλεποντας ντοκιμαντερ κλπ οποτε οταν τελικα παει σε εναν προορισμο η εμπειρια ειναι πιο πληρης.
Ουτε για πλακα να δω γεωγραφικο ντοκιμαντερ η να ασχοληθω με αλλους πολιτισμους διαβαζοντας, ουτε Ιστορια διαβαζω. Ο,τι ειναι να δω πρωτα το βλεπω απο κοντα και μετα το αξιολογω αφου παω ως εμπειρια. Και σκεψου οτι ειμαι "ενας ταξιδιωτης" κι εγω. Για καποιους τοπους μαλιστα ως "πολιτισμικες εμπειριες" δεν ειχα να αξιολογησω τιποτε και μετα. Για ενα δυο μερη μονο διαβασα πιο πριν αλλα πολυ. Για τα υπολοιπα παω χυμα γιατι ειδα ωραιες φωτογραφιες. Διαβαζω 2 μερες πριν τιποτε στο Google
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Εννοειται οτι δεν γνωριζεις εναν πολιτισμο επειδη πηγες καποιες μερες σε μια χωρα....
Στο δικο μου μυαλο ενας ταξιδιωτης ασχολειται με τους αλλους πολιτισμους ακομα κι οταν δεν ταξιδευει ειτε διαβαζοντας ειτε βλεποντας ντοκιμαντερ κλπ οποτε οταν τελικα παει σε εναν προορισμο η εμπειρια ειναι πιο πληρης.
Είναι πολύς ο κόσμος που δεν ενδιαφέρεται και αυτό ούτε σοκαριστικό είναι, ούτε λέει τίποτα για τον άλλον. Υπάρχει ο τουρισμός δραστηριότητας (ορειβατικός, κολυμβητικός για παράδειγμα) που πας σε μια χώρα μόνο για μία ανάβαση ή αλλη δραστηριότητα (θέλω εγώ για κάποια σεμινάρια σχετικά με χόμπυ να πάω σε χώρες που γίνονται). Ή για μία συναυλία. Ή για dolce vita. Για πόσους άλλους λόγους δεν μπορώ καν να σκεφτώ. Για ξεκούραση. Για να ξεχάσεις κάποια στενοχώρια. Λόγοι όσοι κ οι άνθρωποι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Νομιζω οτι γι αυτο δεν εχω διαθεση να γραφω συχνα ιστοριες. Δεν μπορω να βαλω το "απαραιτητο κεφαλαιο να σας πω λιγα πραγματα για την Ιστορια του τοπου" γιατι ποτε δεν την εχω διαβασει, δεν ξερω πως λεγεται η καθε πλατεια που περασα (αν με ενδιαφερει πολυ ο τοπος θα ψαξω μετα) και βασικα ειναι λιγο ντροπιαστικο το οτι εχω κλεισει το 7ο και 8ο ταξιδι στη Γαλλια γιατι ο @Señor_Nada ανεβαζει ωραιες φωτογραφιες και μ αρεσει το φαι και οι βολτες εκει και τα μουσεια στανταρ και μονο το Mont saint Michel μου εφερε δακρυα αλλα και παλι πηρα απο κει ενα βιβλιο να διαβασω τι ακριβως ηταν (ακομη δεν το διαβασα)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ε καλά ούτε μαθαίνεις άλλους πολιτισμούς (απλώς συναντιέσαι), ούτε γίνεσαι καλύτερος φυσικά επειδή ταξιδεύεις. Μπορεί να γίνεις καλύτερος, μπορεί και χειρότερος. Μπορεί να εξελιχθείς, μπορεί και να πας ένα βήμα πίσω. Αν τα ταξίδια μας έκαναν καλύτερους δεν θα χρειαζόμασταν τις φυλακές, θα τους στέλναμε όλους ταξίδια.

Όσο για τους πολιτισμούς εμένα με εξιτάρει ο πολιτισμός της καθημερινότητας. Να συναντήσω 2-3, 5 ανθρώπους στο ταξίδι και να μάθω πως ζουν, τι πρωινο παίρνουν, πως πάνε στη δουλειά, πόση ώρα δουλεύουν, τι κάνουν μετά τη δουλειά, δραστηριότητες στον ελεύθερο χρόνο τους, πως διασκεδάζουν, πως τρώνε, πως ψωνίζουν, πως παραγγέλνουν, πως κινούνται, πως χαιρετούν τους γύρω, πως χαλαρώνουν στο πάρκο, πως είναι το περιβάλλον εργασίας τους, το σχολείο τους, το νοσοκομείο τους, ο χώρος λατρείας τους. Να μάθω τις γιορτές του, τα έθιμα τους, τα τραπέζια τους στο σπίτι και τις συναντήσεις τους με τους άλλους. Να μάθω τα αγαπημένα τους μέρη και τις αγαπημένες τους βόλτες και την τοπική ιστορία, την οικογενειακή ιστορία, την καταγωγή τους, την άποψη τους για τις άλλες φυλές, τους άλλους πολιτισμούς, τις άλλες θρησκείες, τις μειονότητες στη χώρα τους, τη διαφορετικότητα, τα ανθρώπινα δικαιώματα. Να μάθω τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν, τα όνειρα τους για τον εαυτό τους και τον τόπο τους. Και με όσους ταιριάξω τους καλώ Γαλλία και Ελλάδα ή όταν ξαναπάω στο μέρος τους συναντάω ξανά ως φίλους πλέον. Και μου αρέσει πολύ το συναίσθημα πως ξέρω πως υπάρχουν άνθρωποι σχεδόν σε κάθε γωνιά του πλανήτη που όταν ακούν Ελλάδα (ή Γαλλία) με σκέφτονται (όπως τους σκέφτομαι κι εγώ όταν ακούω για τις χώρες τους) και που μου στέλνουν ένα μήνυμα να με ρωτήσουν "όλα καλά;" όταν ακούν για περιπτώσεις όπως τα Τέμπη ή οι πλημμύρες στη Θεσσαλία.

Αλλά ναι, ούτε καλύτερος άνθρωπος έχω γίνει, ούτε πιο μορφωμένος.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Είναι πολύς ο κόσμος που δεν ενδιαφέρεται και αυτό ούτε σοκαριστικό είναι, ούτε λέει τίποτα για τον άλλον. Υπάρχει ο τουρισμός δραστηριότητας (ορειβατικός, κολυμβητικός για παράδειγμα) που πας σε μια χώρα μόνο για μία ανάβαση ή αλλη δραστηριότητα (θέλω εγώ για κάποια σεμινάρια σχετικά με χόμπυ να πάω σε χώρες που γίνονται). Ή για μία συναυλία. Ή για dolce vita. Για πόσους άλλους λόγους δεν μπορώ καν να σκεφτώ. Για ξεκούραση. Για να ξεχάσεις κάποια στενοχώρια. Λόγοι όσοι κ οι άνθρωποι.
Το σεξ το παραβλέπετε όλοι επιμελώς. Είναι ένας παράγοντας τουρισμού τεράστιος. Ειδικά για σόλο άντρες.
Από που ξεκινήσαν ορισμένοι δημοφιλείς προορισμοί της λατινικής Αμερικής και όχι μόνο νομίζετε. Από το σεξ.
 
Μηνύματα
16
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Οδικώς Ανατολική Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Στην Νορβηγία
Πολύ ενδιαφέρουσες αναρτήσεις διάβασα, ο καθένας ξεχωριστά έχει από τη μεριά του δίκιο. Αυτό που έχω εγώ παρατηρήσει είναι ότι κάποιος που θέλει να ταξιδέψει το αναβάλει συνεχώς διότι δεν θέλει να πάει μόνο τρεις μέρες, διότι δε θέλει να μείνει μόνο σε 3 άστερο, διότι πιστεύει ότι δεν έχει αρκετά χρήματα, διότι τη Κυριακή πρέπει να επισκεφτεί τη θεία του, διότι γυρνάει Κυριακή και Δευτέρα δουλεύει και στο τέλος δεν πάει ποτέ και αναγκάζει τον εαυτό του να σβήσει από το μυαλό του μια πολύ εφικτή επιθυμία που φυσικά μετά από χρόνια το μετανιώνει ξανά και ξανά.Ισως η νοοτροπία ίσως η καθημερινότητα που τον καταβάλει ποιος ξέρει. Σήμερα είναι πιο εύκολο και προσιτό από ποτέ για κάποιον να ταξιδέψει και είναι κρίμα να βάζει εμπόδια στον εαυτό του γιατί είναι σίγουρο ότι μετά θα μετανιώνει. Προτροπή δική μου ταξιδέψτε όπου νομίζετε, για όσο μπορείτε, δεν πειράζει καθόλου να πάτε στο Παρίσι και να μην ανεβείτε στον Πύργο του Άιφελ, γεμίστε εικόνες και εμπειρίες από τον κόσμο όσο μπορεί το σώμα και η ψυχή σας.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Το σεξ το παραβλέπετε όλοι επιμελώς. Είναι ένας παράγοντας τουρισμού τεράστιος. Ειδικά για σόλο άντρες.
Από που ξεκινήσαν ορισμένοι δημοφιλείς προορισμοί της λατινικής Αμερικής και όχι μόνο νομίζετε. Από το σεξ.
Προσπαθώ να μιλάω για νόμιμο τουρισμό ή ακόμα κ αν είναι νόμιμος, που δεν εκμεταλλεύεται.

Όπως και δεν μίλησα για ναρκοτουρισμό, τουρισμό παράνομων πλαστικών επεμβάσεων και άλλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.513
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom