Τσεχική Δημοκρατία Για μπύρες στην Πράγα, πιο γραφικός κι απ’ τα Χριστούγεννα

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μετραει κανεις τις μπυρες η μονο εγω?
Πες το μου κι αυτο... :haha:

Σε αυτό δεν πάτησα το πόδι μου.....
Όπως είδες δικαιώνεσαι, όχι ότι ήταν τόσο άσχημο, απλα μέτριο και υπερτιμημένο. Αν δεν είχε τα τέσσερα pints ούτε 'γω θα πατούσα... :haha: Για την πλάκα καλό ήταν, αντί να τις πιω σε κάποιο μπαρ τις ήπια εκεί, αυτό και μόνο.
Τι μέρα πήγες; Καθημερινή πήγαμε
Το θέμα δεν ήταν η μέρα αλλά τα Χριστούγεννα. Και όντως, πήγα γύρω στις εννιά. Έχεις δίκιο σ' αυτό που λές για τη νυχτερινή ζωή, μόνο στην παλιά πόλη έπαιζε κάτι, με αποκορύφωμα μερικά metal κλαμπάκια, στα οποία δε ψήθηκα να παω επειδή ήμουν μόνος. Στα υπόλοιπα νέκρα...
Τελικά η Βουδαπέστη είναι κλάσεις ανώτερη σε αυτό!!!
Η αλήθεια να λέγεται, αν κι εκεί την έχω πατήσει άσχημα.

Εγώ μετράω Ιρλανδέζικες πάμπ. Παίζει να πήγε σε περισσότερες στην Πράγα απ’ ότι στην Ιρλανδία.
Χαχαχα, όχι μωρέ εντάξει, τι να κάνω που μόνο εκεί είχε ζωή από μια ώρα και μετά!:D
Πάλι καλά να λέω που υπήρχαν κι αυτές.

Πλάκα πλάκα χωράει ένα νήμα με τις Ιρλανδέζικες παμπ ανά την υφήλιο. :cool:
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.755
Τι κερδίζουμε αν τις μετρήσουμε; Εγώ μόνο έτσι παίζω! :haha:
Πινω με συχνοτητα 2 μπυρες τον μηνα.
Σας κερδιζω ετσι κι αλλιως στα φραγκα και ηδη κοιτω με λατρεια την Πορσε μου εξω που εβγαλα απο τα λεφτα που δεν δινω για αλκοολ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Πινω με συχνοτητα 2 μπυρες τον μηνα.
Σας κερδιζω ετσι κι αλλιως στα φραγκα και ηδη κοιτω με λατρεια την Πορσε μου εξω που εβγαλα απο τα λεφτα που δεν δινω για αλκοολ.
Ρεφάρω με τα λεφτά που δεν δίνω στα τσιγάρα.....τα φράγκα και η Πόρσε δικά σου!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Όπως είδες δικαιώνεσαι, όχι ότι ήταν τόσο άσχημο, απλα μέτριο και υπερτιμημένο. Αν δεν είχε τα τέσσερα pints ούτε 'γω θα πατούσα... :haha: Για την πλάκα καλό ήταν.
Μα δεν είπα οτι ήταν άσχημο, αλλά μετά τη πατάτα που φάγαμε σε εστιατόριο του κέντρου και άλλες κιτσαρίες που έβλεπα απο "μουσεία" δεν ήθελα να μπω με τίποτα! Όλα με ενοχλούσαν μετά....

Το θέμα δεν ήταν η μέρα αλλά τα Χριστούγεννα. Και όντως, πήγα γύρω στις εννιά. Έχεις δίκιο σ' αυτό που λές για τη νυχτερινή ζωή, μόνο στην παλιά πόλη έπαιζε κάτι, με αποκορύφωμα μερικά metal κλαμπάκια, στα οποία δε ψήθηκα να παω επειδή ήμουν μόνος. Στα υπόλοιπα νέκρα...
Βρήκα ευκαιρία να πω τις εντυπώσεις μου και το πόνο μου....μη μου δίνεις σημασία :haha:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
μετά τη πατάτα που φάγαμε σε εστιατόριο του κέντρου
Απο συζητήσεις και απ' ότι ο ίδιος κατάλαβα, έχει τέτοια αρκετά το κέντρο της Πράγας. Είναι λίγο στο παλιομοδίτικο στυλ της εκμετάλλευσης δίχως ποιότητα. Υπάρχουν όμως και διαμάντια αλλά θέλει ψάξιμο εκ των προτέρων ή τύχη. ;)
και άλλες κιτσαρίες που έβλεπα απο "μουσεία"
Α καλά, απ' αυτό κι αν δεν έχουν όχι μόνο η Πράγα αλλα αρκετέ πόλεις και χώρες. Ευτυχώς έχουμε το φορουμ κι ενημερωνόμαστε από πρώτο χέρι, μας έχει σώσει πολλές φορές.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Απο συζητήσεις και απ' ότι ο ίδιος κατάλαβα, έχει τέτοια αρκετά το κέντρο της Πράγας. Είναι λίγο στο παλιομοδίτικο στυλ της εκμετάλλευσης δίχως ποιότητα. Υπάρχουν όμως και διαμάντια αλλά θέλει ψάξιμο εκ των προτέρων ή τύχη. ;)
Τύχη θέλει! Σε ένα συγκεκριμένο που ήθελα να φάω δεν βρήκα να κάνω ούτε κράτηση :shock:.... Μετά είχα βρει κάνα δυο ωραία αρκετά εκτός κέντρου, αλλά όταν η παρέα είναι πάνω από 2 άτομα αρχίζει η "δυσκινησια"! Τεσπα, δεν βαριέσαι ωραία περάσαμε και έτσι :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Χριστούγεννα στον …αέρα



Το καλό είναι ότι πετούσα επιτέλους φυσιολογική πρωινή ώρα και όχι χαράματα, οπότε και ξύπνησα σαν άνθρωπος για να κατέβω να φάω πρωινό και να ετοιμαστώ. Στις 9 ήμουν ήδη φορτωμένος κατεβαίνοντας την Mezibranská μπροστά από το εθνικό μουσείο, που τόσες μέρες έβλεπα και δεν ήξερα ότι ανεγέρθηκε το 1818:

IMG_20221225_081138.jpg


Η στάση ήταν γύρο στο χιλιόμετρο με τον καιρό να ευτυχώς να συνεχίζει να είναι καλός κι εμένα να έχω χρόνο μπροστά μου μιας και ξεκινήσει νωρίς. Ο δρόμος περνούσε έξω από το κτήριο της όπερας (Státní opera) της Πράγας:

IMG_20221225_081538.jpg


Ένα σύστημα διαβάσεων (μάλλον υπόγειων) που δε μπόρεσα ποτέ να καταλάβω με ανάγκασε να προβώ σε ταρζανιά, περνώντας πάνω από τις μπάρες για να βρεθώ στο σωστό πεζοδρόμιο έξω από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό. Δε βαριέσαι, 25 του μήνα ήταν με κίνηση από καθόλου έως ελάχιστη:

IMG_20221225_081811.jpg


Απέναντι είναι το σημείο εκκίνησης και των flixbus, όπως και η στάση τερματισμού που είχα κατέβει τρεις μέρες πριν:

IMG_20221225_082036.jpg


Το Airport express ήταν γι’ ακόμα μια φορά συνεπέστατο, διανύοντας ανεμπόδιστα την απόσταση των 16 χιλιομέτρων από τ’ αεροδρόμιο Václav Havel σε 25 περίπου λεπτά:

IMG_20221225_083223.jpg


Το διαθέσιμο 40λεπτο σε συνδυασμό με το αρκετά άδειο αεροδρόμιο μου έδωσε την ευκαιρία για έναν καφέ και μερικά ψώνια. Προτίμησα μερικά μπουκαλάκια από το παραδοσιακό απόσταγμα βοτάνων «Becherovka» που εκτιμώ ιδιαίτερα και είχαμε τσακίσει στα μπαρ του Βερολίνου τον Γενάρη του ’20. Αν και το βρήκα και σε άλλες χώρες, περίμενα να το ψωνίσω απ’ την πατρίδα του:

IMG_20221225_090156.jpg

IMG_20221225_090156b.jpg

(εδώ το βλέπετε δεύτερο, δίπλα από άλλα εκδρομικά ψώνια των τελευταίων μηνών)

Ο καθόλου αναπάντεχος κι ευπρόσδεκτος Χριστουγεννιάτικος ήλιος με βρήκε κατά την απογείωση, η οποία έγινε στην ώρα της φέρνοντας με 40 λεπτά μετά στο γνωστό αεροδρόμιο της Βιέννης:

IMG_20221225_111020.jpg

IMG_20221225_115259.jpg


Καμία καθυστέρηση κι εδώ, με το κλασσικό αεροσκάφος της Austrian να έχει αντικατασταθεί με μικρότερο σε format θέσεων 2-2, προφανώς λόγω μειωμένης ζήτησης:

IMG_20221225_115945.jpg

IMG_20221225_122008.jpg


Μα λογικό δεν είναι, ποιος πειραγμένος ταξιδεύει χριστουγεννιάτικα; :cool:

IMG_20221225_123702.jpg
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Συμπεράσματα - Απολογισμός


α. Χρόνος εκδρομής
: Παραδόξως για τα δεδομένα μου θεωρώ ότι οι δυόμισι μέρες που είχα στη διάθεση μου για την πόλη είναι ικανοποιητικές, προλαβαίνοντας να δω αρκετά, χωρίς να κάνω το κάτι ιδιαίτερο βέβαια όπως μουσεία κ.α.

β. Εποχή εκδρομής: Τα Χριστούγεννα στην Πράγα σίγουρα αποτελούν κίνητρο για τους περισσότερους. Τι να λέμε τώρα, η πόλη είναι από μόνη της ένα παραμύθι το οποίο τα Χριστούγεννα απογειώνεται. Μαζί του απογειώνονται και οι τιμές βέβαια, οπότε ο καθένας μπορεί να πράξει ανάλογα λαμβάνοντας το υπόψιν του. Είναι μια πόλη που αξίζει την επίσκεψη όπως και να ‘χει.

γ. Όσα δεν είδα: Δε νιώθω κανένα μεγάλο κενό απ’ αυτή την εκδρομή. Αν ήθελα να κάνω κάτι περισσότερο ήταν να βγω εκτός κέντρου, η περίοδος όμως των Χριστουγέννων δεν ευνοεί για τέτοιες περιηγήσεις.

δ. Ασφάλεια: Είχα ακούσει και διαβάσει περίεργα πράγματα και για το κέντρο και για τις γειτονιές κοντά στην wenceslas όπου και διέμενα. Προσωπικά δε διαπίστωσα πουθενά κάτι περίεργο.

ε. Άνθρωποι: Ακόμα μια κατηγορία για την οποία γράφτηκαν και γράφονται πολλά, περί αγένειας των Τσέχων. Χαίρομαι που δεν το επιβεβαίωσα -χωρίς να αμφιβάλλω για τις αντίστοιχες εμπειρίες φίλων- μιας και όπου κι αν χρειάστηκε αντιμετωπίστηκα φυσιολογικά και με ευγένεια.

στ. Οργάνωση: Η πόλη είναι πάρα πολύ τουριστική, τα μέσα της εξαιρετικά και η πληροφόρηση άμεση. Βοηθάει και το Google maps αρκετά, οπότε κινηθείτε άφοβα. Για τα μουσεία και την τυχόν εκμετάλλευση τα είπαμε στα προηγούμενα κεφάλαια.

ζ. Κουζίνα/ποτά: Δε μπορώ να εκφέρω γνώμη μιας και πέραν του πρωινού στο ξενοδοχείο έτρωγα ως επί το πλείστον σε ανοικτές αγορές και όχι σε κάποιο εστιατόριο. Ε όσον αφορά τις μπύρες νομίζω έγινα κατανοητός, η πόλη (και μάλλον η Τσεχία ολόκληρη) είναι ναός της μπύρας, αλλά και των αποσταγμάτων από βότανα.

η. Κόστος: Αρχίζοντας από το βασικό της διαμονής, οι τιμές ήταν παραπάνω την περίοδο αυτή όπως επισήμανα, χωρίς να σημαίνει ότι ξέφευγαν όπως σε άλλες χώρες. Γενικότερα με όσα έκανα βρήκα την Πράγα αποδεκτή και προσιτή με τιμές σίγουρα πιο χαμηλές από αυτές της Ελλάδας.

θ. Γενική εικόνα: Χαίρομαι πάρα πολύ που κατάφερα να κάνω μια εκδρομή που είχα στο μυαλό μου εδώ και χρόνια, την κατάλληλη μάλιστα περίοδο. Η Πράγα μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις, παρόλο που δε με συγκλόνισε όπως άλλες πόλεις της Ευρώπης που έχω επισκεφτεί. Προς θεού δε μιλάω για ομορφιά, αυτή είναι αδιαπραγμάτευτη, μιλάω για το γενικό συναίσθημα. Θα ήθελα σίγουρα να ξανακάνω ένα πέρασμα από κει σε διαφορετική εποχή.



Μέχρι τότε,

ραντεβού στην επόμενη ιστορία, Χριστουγεννιάτικη ή όχι, στην Ευρώπη ή και κάπου αλλού. :cool:

Ραντεβού πάντα ψηλά πάνω απ’ τα σύννεφα!

END_Cover.jpg
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.755
Επειδη δεν πηγες σε εστιατορια δεν εζησες τις μαγευτικες στιγμες των λανθασμενων -μονο προς τα πανω- χρεωσεων και των αυθαιρετων πουρμπουαρ με το ζορι στον λογαριασμο οσα τους λειπουν εκεινη τη μερα. Τραγικη κατασταση.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Επειδη δεν πηγες σε εστιατορια δεν εζησες τις μαγευτικες στιγμες των λανθασμενων -μονο προς τα πανω- χρεωσεων και των αυθαιρετων πουρμπουαρ με το ζορι στον λογαριασμο οσα τους λειπουν εκεινη τη μερα. Τραγικη κατασταση.
Καλύτερα, γλιτωσα τους καβγάδες. :haha:
Τραγική κατάσταση πράγματι!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Γιάννη σε ευχαριστούμε
 
Μηνύματα
410
Likes
1.350
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Χαχαχα, έχει απαντηθεί η ερώτηση και σε άλλη ιστορία, αλλά χαλάλι. Μάλλον επειδή αυτή είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας, μπύρες (και γενικά αλκοολ) πίνω μόνο σε εκδρομές κι όταν βγαίνω. Επίσης με αρκετά προσεγμένη διατροφή και καθημερινή γυμναστική βρέξει-χιονίσει. Κρατάω ακόμη. :haha:

Όχι ούτε καν, δε σηκώνομαι ποτέ.


Είναι λίγο Ελληνικός αυτός ο τρόπος προσέγγισης γιατί καθαρά και μόνο δεν είναι στην κουλτούρα μας. Το ακούω από πολύ κόσμο, όπως αντίστοιχα και με τα ποτά, πχ Ουίσκυ τον χειμώνα, τζιν το καλοκαίρι και πάει λέγοντας. Είναι καθαρά θέμα συνήθειας.;)


Κι όχι μόνο στην Πράγα, αλλά γενικά στην κεντρική Ευρώπη. Νομίζω είναι και οι τρεις λόγοι που αναφέρεις, άλλος περισσότερο άλλος λιγότερο. Όσον αφορά το νερό πάντως, εγώ άμα δε πιω 4l τη μέρα δε λειτουργώ. :haha:


Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες, γιατί στην Πράγα ειδικά οι μπύρες δε φουσκώνουν. Συνήθως προέρχονται από δεξαμενές και είναι αφιλτράριστες κι απαστερίωτες, με αποτέλεσμα να μη προκαλούν αυτό το κακό πρήξιμο.


Είναι πως θα πετύχεις την κάθε πόλη. Είχα ακριβώς αντίθετη εμπειρία από σένα, μια χαλαρή σχετικά Βενετία με κόσμο τόσο-όσο, και μια γεμάτη Πράγα (θα δείξω στα επόμενα κεφάλαια) που προφανώς λόγω Χριστουγέννων γινόταν ο κακός χαμός. Σκεπτόμενος τα τελευταία 2 έτη τολμώ να πω ότι δε με πείραξε καθόλου. ;)


Αυτή η συήθεια έχεις τις ρίζες της στο Μεσαίωνα, όταν η χολέρα σάρωνε την Ευρώπη. Βάσει μιας έρευνας του τότε στο Λονδίνο, όσοι κατανάλωναν μπύρα αντί για νερό είχαν πολύ λιγότερες πιθανότητες να τους προσβάλει η μολυσματική ασθένεια. Κάπως έτσι φτιάχτηκε και το σύστημα αποχετεύσεων. Είναι ενδιαφέρουσα ιστορία, ψάξτο.


Κι όμως, εγώ τη βρήκα σχετικά ενδιαφέρουσα χωρίς αυτό το «παραμυθένιο» της παλιάς πόλης, στις γειτονιές δηλαδή των ντόπιων. Δε γίνεται να είναι όλη η πόλη έτσι, πουθενά δε συμβαίνει αυτό.
Όσο για την απέναντι πλευρά στην επόμενη επίσκεψη συμφωνώ, πολύ πιο ήσυχη και ωραιότερη!

Μαλλον στο θεμα κοσμου ειχαμε αντιθετες αποψεις γιατι και οι δυο το καναμε αντιστροφα.
Εγω πχ Βενετια πηγα τελος Μαιου προς Ιουνιο που ειναι πιο κοντα στο καλοκαιρι θεωρειται high season ,οποτε ο κοσμος σε συνδυασμο με την ζεστη μου φανηκαν ανυποφορα.Ενω πχ Βενετια την εποχη που πηγες εσυ που εχει λιγο χειμωνιασει-φθινοπωριασει θεωρειται πιο low season.Aντιθετα Πραγα θελουν ολοι να πανε τα Χριστουγεννα,οποτε εγω που πηγα 2 βδομαδες μετα μεσα Γεναρη και με καθημερινη μεσα ο κοσμος ειχε πεσει .

Για τις μπιρες μπορει να μην ειμαι τοσο αντικειμενικος γιατι γενικα εχω ευαισθητο στομαχι,οποτε επειδη το συνδυαζα παντα και σε τσεχικο εστιατοριο, ξεκιναγα με μια 500 ml μπιρα πριν ερθει το φαγητο την ειχα ηδη μισοτελειωσει και η κουζινα τους ειναι αρκετα βαρια γκουλας,χοιρινο κοτσι κλπ.,οποτε στο τελος ημουν off.Φοβερες μπιρες το αξιζαν.

Οπως και να εχει φανταστικη ιστορια σου ,περιμενουμε τα επομενα ταξιδια!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom