Για ποιον/ποιους λόγους δεν είναι δημοφιλή κάποια νησιά;

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
Kasos Island | Greece | Dodecanese | Official website of the Municipality of Kasos

Υπέροχο νησάκι,το οποίο σιγά σιγά ανέρχεται τουριστικά. Όποιος επισκεφθεί την Κάρπαθο θα είναι κρίμα να μην περάσει και από την Κάσο.
Το Καστελόριζο θα το χαρακτήριζα "κρυφή" τουριστική δύναμη αφού προσελκύει επισκέπτες υψηλών εισοδημάτων εδώ και πάρα πολλά χρόνια . Στο νησί καταφθάνουν αρκετές θαλαμηγοί κάθε καλοκαίρι από ανθρώπους που δεν θέλουν να τραβάνε τα βλέμματα.
Φέτος όμως, την παράσταση στον Δωδεκανησιακό τουρισμό έκλεψε η Χάλκη. Πιστεύω πως έκανε ρεκόρ επισκέψεων και διανυκτέρευσεων στο νησί. Παρολο που τα προηγούμενα χρόνια οι επισκέπτες την επέλεγαν για μονοήμερη ,φέτος υπήρχαν αρκετοί που έμειναν στο νησί για 3ημερα. Σε αυτούς περιλαμβάνονταν πολλοί δημοφιλείς Έλληνες και ξένοι τραγουδιστές,ηθοποιοί κλπ. Τι συνέβη στην Χάλκη; Επενδύσεις... Βελτιώθηκαν οι παροχές ,μετά από χρόνια είδαμε πολλά αρχοντικά να ανακαινίζονται κρατώντας τον παραδοσιακό τους χαρακτήρα. Το νησί διαφημίστηκε (όχι μαζικά) και έτσι τράβηξε αρκετούς Έλληνες.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.702
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
θα γράψουμε και ιστορία για τη Κάσο
Περιμένω την ιστορία σου με μεγάλη περιέργεια καθώς έχω έναν φίλο που κατάγεται από εκεί και την «θάβει» πολύ. Λέει χαρακτηριστικά πως εύχεται να ήταν από ένα άλλο οποιοδήποτε μέρος. Και ενώ έχει σπίτι εκεί αρνείτε πεισματικά εδώ και χρόνια να μας φιλοξενήσει.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
Περιμένω την ιστορία σου με μεγάλη περιέργεια καθώς έχω έναν φίλο που κατάγεται από εκεί και την «θάβει» πολύ. Λέει χαρακτηριστικά πως εύχεται να ήταν από ένα άλλο οποιοδήποτε μέρος. Και ενώ έχει σπίτι εκεί αρνείτε πεισματικά εδώ και χρόνια να μας φιλοξενήσει.
Έτσι όπως το διαβάζω,καταλαβαίνω πως υπάρχει κάποιος άλλος λόγος πίσω από την τόση απέχθεια για το νησί. Σε καμία κλειστή κοινωνία δεν είναι εύκολη η επιβίωση. Εγώ πάντως αν είχα σπίτι στην Κάσο,θα το διαμόρφωνα ως παραδοσιακό ξενώνα και θα φρόντιζα να πάρω όσο περισσότερους γνωστούς και φίλους για να δουν από μόνοι τους και να κρίνουν.

Υγ. Την ιστορία του @psilos3 ανυπομονώ και εγώ να την διαβάσω!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Όχι που δεν θα είχες πάει @psilos3
Όχι δεν έχω πάει, παρεξήγηση.
Έχω πλάνο για φέτος, αν δε γυρίσει όλη η γη ανάποδα βέβαια, γι' αυτό ζήτησα χρόνο.
Υπήρχε περίπτωση να 'χα πάει και να μην είχα γράψει; Έτσι θα σας άφηνα εγώ; Ευκαιρίες ψάχνω να μεγαλώσω περισσότερο την ιστορία μου για τα νησιά :haha: :haha:
έχω έναν φίλο που κατάγεται από εκεί και την «θάβει» πολύ.
Γενικώς έχω ακούσει μόνο θάψιμο και περίεργα πράγματα για το νησί και τους κατοίκους του. Βέβαια το ίδιο άκουγα και για τη Τήλο και μόνο αυτό δε συνάντησα. Θα δείξει...
Φέτος όμως, την παράσταση στον Δωδεκανησιακό τουρισμό έκλεψε η Χάλκη
Δικαίως, το νησάκι είναι στολίδι. Προσωπικά μου άρεσε λίγο περισσότερο από τη Σύμη, ήταν πολύ μικρό, συμμαζεμένο, όμορφο, φιλόξενο, με λίγο τσουχτερές τιμές για να τα λέμε όλα.
Ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.702
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Γενικώς έχω ακούσει μόνο θάψιμο και περίεργα πράγματα για το νησί και τους κατοίκους του. Βέβαια το ίδιο άκουγα και για τη Τήλο και μόνο αυτό δε συνάντησα. Θα δείξει...
Μου κάνει εντύπωση που είχες ακούσει κάτι πριν πας στην Τήλο. Όταν κανόνιζα να πάω, όλοι μου έλεγαν ότι δεν ήξεραν τίποτα για το νησί ή μπερδευόντουσαν με την Τήνο. Βέβαια αποδείχτηκε νησί -διαμάντι και ένα από τα πιο ξεχωριστά και διαφορετικά μέρη που έχω δει στην Ελλάδα.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.745
Για Λήμνο έχετε ακούσει κάτι; Για τους ανθρώπους εννοώ. Έχω 2/2 ιδιόρρυθμες περιπτώσεις, είτε για καλό είτε για κακό.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μου κάνει εντύπωση που είχες ακούσει κάτι πριν πας στην Τήλο. Όταν κανόνιζα να πάω, όλοι μου έλεγαν ότι δεν ήξεραν τίποτα για το νησί...
Νομίζω είχα διαβάσει κι εδώ μέσα σχετικά, ότι είχε κάνει κακή εντύπωση σε πολλούς. Βέβαια μετά από χρόνια είχα την εμπειρία να μη δίνω τόση βαρύτητα σε τέτοια σχόλια, καθώς πολλές φορές είναι στο χέρι μας πόσο θα επηρρεαστούμε και πόσο όχι από κακές συμπεριφορές, εάν αυτές υπάρχουν. Προσωπικά σε τόσα νησιά που χω πάει, ένα μόνο μου χτύπησε άσχημα για τέτοιο θέμα.
Για Λήμνο έχετε ακούσει κάτι; Για τους ανθρώπους εννοώ. Έχω 2/2 ιδιόρρυθμες περιπτώσεις, είτε για καλό είτε για κακό.
Το δείγμα που έχω είναι αρκετά μικρό καθώς έμεινα λίγες μέρες και το νησί είναι μεγάλο, ωστόσο δε μου φάνηκε κάτι τέτοιο, ούτε σε μένα ούτε σε όσους αρκετούς φίλους/ες έχουν πάει.

Πάντως ούτε και η γειτονική Λέσβος, παρά το ότι υπάρχει κάπως μεγαλύτερο ενδιαφέρον για τον τουρισμό και κάπως περισσότερες επιλογές καταλυμάτων σε σχέση με τη Χίο, κατάφερε να γίνει ιδιαιτέρως δημοφιλής. Και επίσης και στους Λέσβιους παρατήρησα μια "έτσι και έτσι" προσέγγιση
Εδώ πιάνουμε ένα πολύ ωραίο θέμα @thanos75 ,ξεκινώντας από το πρώτο νησί που έθεσες πολύ σωστά στη συζήτηση. Νησί για το οποίο έχω λίγη παραπάνω γνώση καθώς πέρασα κι 1,5 χρόνο απ' τη ζωή μου σ' αυτό.

Καταρχάς μιλάμε για νησί που θα μπορούσε να είναι δημοφιλέστατο και όντως δεν είναι. Μιλάμε επίσης για το τυπικά τρίτο μεγαλύτερο νησί της Ελλάδας. Αυτό σημαίνει και πολύ κόσμο αλλά και αυτάρκεια σε πολλά, παράγοντας που από μόνος του μας απαντάει εν' μέρει για το τουριστικό του στοιχείο.

Έχει επίσης τρομερά αξιοθέατα, από κάστρα μέχρι απολιθωμένο δάσος, φανταστικά γραφικά χωριά, μουσεία, συμπαθητική σχεδόν πόλη (αν και θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη), φύση, μοναστήρια, παραλίες (εντάξει δεν είναι το τοπ του νησιού), διασκέδαση, χαμηλές τιμές, πολύ καλό φαγητό και φυσικά το φημισμένο ούζο με εξαιρετικούς συνοδευτικούς μεζέδες.
Είναι όμως ένα νησί όπως προανέφερα που βασίζεται αρκετά οικονομικά στους κατοίκους του, ιδιαίτερα δε στο -μόνιμο και μη- στρατεύσιμο προσωπικό, που είναι και αρκετά μεγάλο σε αριθμό.

Ακόμη, έχει ταυτιστεί κατά πολύ με το θρησκευτικό τουρισμό με αποτέλεσμα να προσελκύει τέτοιου είδους τουρίστες, αδίκως κατ' εμέ γιατί όπως προανέφερα έχει τα πάντα και είναι πολύ ωραίο μάλιστα για επίσκεψη όλες τις εποχές του χρόνου, μιας και ο χειμώνας μόνο χειμώνας δεν είναι...

Δε ξέρω τι ακριβώς μπορεί να φταίει, έχω τη πεποίθηση όμως θα μπορούσε να έχει πολύ περισότερο κοινό η Λέσβος από αυτό που πραγματικά έχει. Στα αρνητικά της ίσως είναι η λίγο δύσκολη πρόσβαση, αν και πριν χρόνια υπήρχαν πλοία που έφταναν στο Πειραιά σε 6 ώρες, πλέον δε ξέρω τι πάιζει. Αεροπορικώς όμως υπάρχουν πολλές συνδέσεις σε καθημερινή βάση.
Επίσης αρνητικό γεγονός μπορεί να θεωρήσει κάποιος τις μεγάλες αποστάσεις του νησιού, καθώς η ύπαρξη αυτοκινήτου θεωρείται απαραίτητη, οπότε καταλαβαίνω και αυτόν που δε θέλει να κάνει χιλιόμετρα στις διακοπές του.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αυτό σημαίνει και πολύ κόσμο αλλά και αυτάρκεια σε πολλά, παράγοντας που από μόνος του μας απαντάει εν' μέρει για το τουριστικό του στοιχείο.
Νομίζω πώς ανέφερες μια πολύ σημαντική λέξη κλειδί: την αυτάρκεια. Υποψιαζομαι πως αναφέρεσαι στη γεωργοκτηνοτροφικη αυτάρκεια (εκτός αν κατάλαβα λάθος, οπότε διόρθωσε με🙂). Όμως προσωπικα πιστεύω πως το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Και άλλοι τόποι έχουν αυτάρκεια, αλλα στράφηκαν στον τουρισμό, επενδύοντας μαλιστα και στη διασύνδεση του πρωτογενούς με τον τριτογενή τομέα (πρόχειρα μου έρχεται στο μυαλό ως παράδειγμα περιοχές της Κρήτης). Θα μπορούσε και η Λέσβος να το δει καλύτερα και πιο σοβαρά (Αν και δυστυχώς όσο το προσφυγικό θα "καίει" για κάποιους αυτό θα λειτουργεί ίσως αποθαρρυντικ). Πάντως και εγώ είχα βρει το νησί υπέροχο και τη Μυτιλήνη πολύ ζωντανή και το χειμώνα, χάρη στους φοιτητές
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.673
Για Λήμνο έχετε ακούσει κάτι; Για τους ανθρώπους εννοώ. Έχω 2/2 ιδιόρρυθμες περιπτώσεις, είτε για καλό είτε για κακό.
Έχω πάει 5-6 φορές. Πάντα πέρασα καλά. Ωραίες παραλίες, λίγος κόσμος, καλό φαγητό και οικονομικό.
Πήγαμε 2-3 φορές για κυνήγι αγριοκούνελου. Ευχαρίστως ξαναπάω. Υπέροχα κρασιά.
Λημνία γη Χατζηγεωργίου. Όλες τις φορές έμεινα στο Καρπάσι, στο σπίτι φίλου, δίπλα από το εργοστάσιο του Χατζηγεωργίου και η τροφοδοσία ήταν με τις κάσες. Ευχαρίστως ξαναπήγαινα.
Να δοκιμάσεις κόκορα με φλωμάρι
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Πέρασα υπέροχα στη Λήμνο. Θα ξαναπήγαινα με χίλια. Πολύ ατμοσφαιρική η Μύρινα το βράδυ, ειδικά το μπαράκι με θέα στο Κάστρο και στη θάλασσα, το βράχο φωτισμένο μαγευτικά...
Τα γλυκά κρασιά εξαιρετικά.
Μόνο μείον για εμάς τους Αθηναίους η απόσταση αλλά αν θες πολύ πας. Και η Σύμη μακρυά είναι και έχω πάει και καλοκαίρι και Νοέμβρη και θα ξαναπήγαινα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θα μπορούσε και η Λέσβος να το δει καλύτερα και πιο σοβαρά
100% το νησί αδικείται. Θα μπορούσε να φέρει πολύ περισσότερο κόσμο.
(Αν και δυστυχώς όσο το προσφυγικό θα "καίει" για κάποιους αυτό θα λειτουργεί ίσως αποθαρρυντικ)
Αυτό το κεφάλαιο δε το άνοιξα καθόλου, διότι δυστυχώς είναι πολύπλευρο και συνεχώς εναλασσόμενο. Κανείς δε ξέρει πως θα εξελιχθούν τα πράγματα με αυτή τη περίπτωση.
Πάντως και εγώ είχα βρει το νησί υπέροχο και τη Μυτιλήνη πολύ ζωντανή και το χειμώνα, χάρη στους φοιτητές
Εξαιρετική για 12 μήνες το χρόνο, έκανες ζωή χαρισάμενη!
Αυτά είναι τα καλά βέβαια του μεγάλου νησιού και της πόλης των 70 και πλέον χιλιάδων κατοίκων.
Άνετα θα πήγαινα ξανά για λίγες μέρες οποτεδήποτε, εκτός ίσως καλοκαιριού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.736
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom