Για τους καλοφαγάδες:Αγαπημένη κουζίνα, πέραν της ελληνικής!

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
raja ampat
Επειδή είδα οτι σε πολλούς φίλους αρέσει το ινδικό φαγητό και επειδή δε μου φαίνεται οτι είναι πολύ εύκολο να τρέχουμε συχνά ως την Ινδία, προτείνω ανεπιφύλακτα το Jaipur Palace στο Μαρούσι (Αγ. Κων/νου και Θέμιδος). Διαθέτει φοβερό φαγητό και υπέροχο περιβάλλον. Η μερακλίδικη διακόσμηση σε ταξιδεύει πάντως...όσο για το καυτερό, το ρυθμίζεις ανάλογα με τα γούστα σου! Νομίζω πως την Κυριακή το μεσημέρι έχει μπουφέ, όπου μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα πιάτα!
πανάκριβο... αντιγράφω παλιοτερο μου ποστ...

xτες το βραδυ ενας φιλος μας πήγε σ' ενα ινδο-πακιστανικο εστιατοριο στο μεταξουργειο δεληγιωργη 43 * Noor* τηλ 5246644
ειναι πολυ κοντα στο σταθμό μεταξουργειο -1 λεπτό περπάτημα απο την πλατεια καραισκάκη - η αλήθεια ειναι οτι η περιοχή θελει λιγο προσοχή - αν και νιώθαμε πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια απ΄οτι στο *γκετο* της ομονοιας.. θα δειτε μετανάστες και ισως και κανενα junkie να κοιμάται σε καμια γωνιά..

τα φαγητά πεντανοστιμα ,το Ταζ Μαχαλ πανταχού παρόν, φάγαμε το μισο μενου του μαγαζιου και δώσαμε 15 ευρώ το ατομο .. στο τελος μας κεράσαν και γκουλαμπ τζαμουν και chai masala !

διπλα σας τρωνε οικογενειες ινδων και πακιστανών ενώ μπορειτε να βλέπετε και ινδικά videoclip τρώγοντας
το δε μπανιο αστράφτει!
highly recommended!
 

coolalexis

Member
Μηνύματα
92
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Χωρίς να έχω ταξιδέψει πολύ στο εξωτερικό και μη γνωρίζοντας κατα πόσο στην Ελλάδα ακολουθούν τον τρόπο μαγειρικής στα κινέζικα εστιατόρια όποτε έχω φάει κινέζικο έχω μείνει...
 

paradise2you

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Aμαζονιος
Το καλυτερο φαι που εχω κανει ειναι υπο βροχη σε ντοπιο μαγαζι στην Patong του
Phuket, φυσικα μιλαμε για Ταυλανδη, απολαμβανοντας μια tom yam sea food, αδιαφορωντας
πληρως για 2 κατσαριδες που εκαναν τετακε κατω απο τα ποδια μου..
Φαι σαν την Ταυλανδη δεν εχω ευχαριστηθει πουθενα αλλου..

Για γλυκα, ειχα την τυχη να ειμαι Κωνσταντινουπολη σε περιοδο ραμαζανι και δοκιμασα
θεικα σερμπετιαστα γλυκα σε ντοπιο πανηγυρι, τρωγοντας τα σε παγκους παρεα
μονο με ντοπιους..Απλα συγκλονιστικα..
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
απορω τι κανουμε ακομα εδω, φυγαμε λοιπον....
Aλλο ενα σουπερ εστιατορειο για τους λατρες της Ιταλικης κουζινας..το προτεινω στν Βενετια Antica Trattoria alla Maddalena (αν θυμαμαι το ονομα σωστα )για τη πιο τελεια παπια ψητη....μετα τη Πραγα φυσικα.....
 

penthesilia

Member
Μηνύματα
108
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΖΑΝΖΙΒΑΡΗ
Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής μου αρέσουν όλες. Σε κάθε χώρα βρίσκω τα καλύτερα . Αρκεί να μπορείς να εκτιμήσεις τις ιδιαιτερότητες !!Λίγο παραπάνω ίσως η Ταΰλανδέζικη.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής μου αρέσουν όλες. Σε κάθε χώρα βρίσκω τα καλύτερα . Αρκεί να μπορείς να εκτιμήσεις τις ιδιαιτερότητες !!Λίγο παραπάνω ίσως η Ταΰλανδέζικη.
ωραιο nick διαλεξες:)
λεει ο ομηρος...
πεταει το ακοντιο ο αχιλλεας το οποιο τρυπαει την ασπιδα και το θωρακα της αμαζονας και καρφωνεται στο στηθος της...κατεβαινει, της αφαιρει τη περικεφαλαια και εκπληκτος βλεπει οτι ειναι γυναικα,ηταν δε τοσο ομορφη που σφιχτηκε η καρδια του πολεμαρχου;)
 

penthesilia

Member
Μηνύματα
108
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΖΑΝΖΙΒΑΡΗ
ωραιο nick διαλεξες:)
λεει ο ομηρος...
πεταει το ακοντιο ο αχιλλεας το οποιο τρυπαει την ασπιδα και το θωρακα της αμαζονας και καρφωνεται στο στηθος της...κατεβαινει, της αφαιρει τη περικεφαλαια και εκπληκτος βλεπει οτι ειναι γυναικα,ηταν δε τοσο ομορφη που σφιχτηκε η καρδια του πολεμαρχου;)
Σε ευχαριστώ αν και άργησα. Είσαι από τους ελάχιστους που ξέρουν τι κρύβεται πίσω από το όνομα και αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα. Σήμερα δεν υπάρχει Αχιλλέας να σκοτώσει την αμαζόνα. φευ! Από αντίπαλό πάπαλα. Φιλιά πολλά
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολλα...
Ακραιες γαστρονομικες καταστασεις Που μου εχουν τυχει:

Καλυτερος μεζες που εχω δοκιμασει ποτε: Mανιταρια πλευρωτους στα καρβουμα με αλατι και λεμονι (απιστευος μεζες) – Λαδαδικα, θεσσαλονικη

Πιο καυτερο φαγητο: Chicken carry rogan (εν συνεχεια 2 μπουκαλια παγωμενο νερο για να συνελθω) - Negombo, Sri Lanka

Το πιο πολυτελες φαγητο σε μπουφε (τρως οσο θες και περιλαμβανεται στη τιμη): στρειδια με ταμπασκο και μπαλακια μαυρο χαβιαρι και φιλετα σωλομου με σως αστακου (μαλον δεν θα το ξαναφαω αν πρεπει να το πληρωσω) – Jumeirah Beach , Dubai

Το φαγητο που δεν μπορεσα να φαω: κοκκινιστοι βασσιλικοι καβουρες (προσπαθουσα επι μιση ωρα ματαια να σπασω το κελυφος με το πηρουνι, τελικα εφαγα σαλατα) – Belle Mare, Μαυρικιος

Το χειροτερο φαγητο που μου εφερε αναγουλα πριν καν το δοκιμασω: Jellied Eels with Mashed Potatoes (ητοι βραστο χελι με σαλτσα μεντας και πουρε) – ελεος!! – που αλλου…, Λονδινο

Και για ποτα:

Το πιο φρεσκο κοκτειλ: Pina Colada φτιαγμενο με 7y Anejo Ron, καρυδα κομμενη επιτοπου απο το δενδρο, ανανα κομμενο επιτοπου απο το δενδρο και ολα χυμα στο μπλενδερ. Κοστος 1 USD!!! (ηπια 4 και τους αφησα ενα 5δολλαρο) – Panoramio, Matanzas, Κουβα

Πιο φτηνος καφες: 0,50 Ευρω για espresso!!! (το καλυτερο μερος για να κερασεις την παρεα ειναι οπουδηποτε στην Πορτογαλια) - Plaza del Comercio, Λισσαβωνα

Πιο ακριβος καφες: 5,50 Ευρω για espresso (υπαρχει και καποιος με αβριβοτερο καφε απο την Ελλαδα!) - Piazza San Marco, Βενετια
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Ψηφιζω Κινεζικη και Ιταλικη κουζινα...καταπληκτικο το Κονα κάι του Ιντερκοντινενταλ...Πολυνησιακη κουζινα...αφου δωσεις ολη τη μισθοδοσια σου και υποθηκευσεις και το δωρο των Χριστουγεννων.....
Far- East στο Νεο Ψυχικο παλια μου γειτονια......
La strada για Ιταλικη κουζινα συνορα Ψυχικου με Χαλανδρι....
Solo pasta στο Βαθυ στη Σαμο δεν νομιζω να υπαρχει πιο ψαγμενος καταλογος στην Ιταλικη κουζινα.......
Το κουμπλάι χαν είναι στο Ιντερκοντινενταλ(προσωπικά προτιμώ και εγώ το κονακάι όχι τόσο για τις γεύσεις όσο για το περιβάλλον)
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Το καλυτερο φαι που εχω κανει ειναι υπο βροχη σε ντοπιο μαγαζι στην Patong του
Phuket, φυσικα μιλαμε για Ταυλανδη, απολαμβανοντας μια tom yam sea food, αδιαφορωντας
πληρως για 2 κατσαριδες που εκαναν τετακε κατω απο τα ποδια μου..
Φαι σαν την Ταυλανδη δεν εχω ευχαριστηθει πουθενα αλλου..

Για γλυκα, ειχα την τυχη να ειμαι Κωνσταντινουπολη σε περιοδο ραμαζανι και δοκιμασα
θεικα σερμπετιαστα γλυκα σε ντοπιο πανηγυρι, τρωγοντας τα σε παγκους παρεα
μονο με ντοπιους..Απλα συγκλονιστικα..
Δεν θα ξεχάσω στην Patong τα μαγαζιά με τα θαλασσινά τα τιμήσαμε δεόντος το φετινό καλοκαίρι.
 

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
Επειδή είδα οτι σε πολλούς φίλους αρέσει το ινδικό φαγητό και επειδή δε μου φαίνεται οτι είναι πολύ εύκολο να τρέχουμε συχνά ως την Ινδία, προτείνω ανεπιφύλακτα το Jaipur Palace στο Μαρούσι (Αγ. Κων/νου και Θέμιδος). Διαθέτει φοβερό φαγητό και υπέροχο περιβάλλον. Η μερακλίδικη διακόσμηση σε ταξιδεύει πάντως...όσο για το καυτερό, το ρυθμίζεις ανάλογα με τα γούστα σου! Νομίζω πως την Κυριακή το μεσημέρι έχει μπουφέ, όπου μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα πιάτα!

Επίσης το Nargis, στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Αν θα σχεδίαζα ένα ταξίδι σε κάποιο απο τα μερη που ίδη έχω επισκεφθεί με γνωμονα την κουζίνα που δοκιμασα ,η λίστα θα περιλάμβανε (ανεξαρτητου σειρας):
Τάπας στην Σεβίλη (ειδικά στο Tapas bar San Eloy)
Μπύρα στο Schlappen στο αγαπημένο μου Freiburg(και μάλιστα Freiburger παρακαλώ)
Αστακούς και Καραβίδες στην Πατόνγκ στην Ταυλάνδη.
Ελάφι με σάλτσα δαμάσκηνου στο St.Martin - Calfeisental
Pastejis de Belem (τα original)στην Λισσαβώνα
Σεραντούρα(αν και προέρχεται απο το Μακαο) και Dim Sum στο Χογκ Κογκ.
Οτιδήποτε φαγητό απο φούρνο στην Παταγονία.
Αράβικη κουζίνα στο Taybet Zaman και στο Lebaneese house(Γέρασα )στην Ιορδανία.
Νεπαλέζικη κουζίνα στα Chulo/Dwarika/Rum Doodle/Mitra στο Kathmandu(και μπύρα Everest φυσικά).
Τοπική κουζίνα στο Casa Boltres στα Καρπάθια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom