Ιταλία Γύρος της Σικελίας

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κάπου διάβασα ότι γίνεται χαμός στα καραβάκια απο San Giovanni για Μεσίνα. Αληθεύει?
όχι. έχει κόσμο αλλά είναι πολύ οργανωμένοι. ακολουθείς πινακίδες για την εταιρεία Caronte. ανάλογα την ημέρα κ την ώρα κανεις από 20' έως 1 ώρα με τη διαδρομή του πλοίου σε μέρες με μεγάλη κίνηση (κυριακές, αργίες κλπ.). βγάλε εισιτήριο με επιστροφή (50Ε).
 

sakisman

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ακόμη, κάπου...
Ταξίδι-Όνειρο
Φεγγάρι
Ναι είδα οτι είναι φτηνότερα με επιστροφη, όπως γενικα είναι φτηνότερα να ταξιδεύεις εκτός Ελλάδος. Αν είναι να περιμένω λίγο δεν με πειράζει αλλά άκουσα για κάτι τρίωρα-τετράωρα και μου ήρθε κάπως.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αλλά άκουσα για κάτι τρίωρα-τετράωρα και μου ήρθε κάπως.
μύθος. αν έχει γίνει μιλάμε για πολύ παλιά. πέρασα απόγευμα δευτέρας του Πάσχα και ήταν ήρεμα τι λέμε τώρα..εκτός φυσικά από φυσικά εμπόδια, καταιγίδες, τρικυμίες, κατακλυσμοί κλπ. τώρα που πας κανένα πρόβλημα. μην ξεχάσεις τα τιπς που έχουν γραφεί στις ιστορίες της sapienza.
 

sakisman

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ακόμη, κάπου...
Ταξίδι-Όνειρο
Φεγγάρι
Οχι βέβαια, τα έχω διαβάσει και σημειώσει όλα, και φυσικά έχουν πάρει την θέση τους στο προγραμμά μας. Βέβαια αν κάτι θέλω να φάω εκεί είναι τα παγωτά τους ιδίως αυτά που είναι σαν τη Φλωρεντίας. Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Α.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οχι βέβαια, τα έχω διαβάσει και σημειώσει όλα, και φυσικά έχουν πάρει την θέση τους στο προγραμμά μας. Βέβαια αν κάτι θέλω να φάω εκεί είναι τα παγωτά τους ιδίως αυτά που είναι σαν τη Φλωρεντίας. Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Α.
τότε στο θεό Ciccio στο Παλέρμο. αν είναι κλειστός τον αντικαθιστά επάξια ο αδελφός του Carlo απέναντι.
 

sakisman

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ακόμη, κάπου...
Ταξίδι-Όνειρο
Φεγγάρι
Το είδα στην Sapienza και φυσικά δεν με βλέπω να βγαίνω απο τα χωνάκια!!!
 

sakisman

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ακόμη, κάπου...
Ταξίδι-Όνειρο
Φεγγάρι
Για εκεί που δεν έχω καθόλου πληροφορίες περι φαγητού είναι σε μέρη όπως Trapani, selinunte, Agrigento. Έχετε κάτι στα υπ΄οψιν σας?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Θα σου μεταφέρω τις εμπειρίες μας από το προ έτους ταξίδι μας στη Σικελία την οποία οργώσαμε με αμάξι.
Βορειοδυτικά μας άρεσε πολύ η Τσεφαλού, το Μονρεάλε στο Παλέρμο βέβαια, το Ερίτσε και ο ναός στη Σετζέστα.
Νοτιοδυτικά η Σελινούντα και το Αγκριτζέντο δεν μας εντυπωσίασαν (ίσως η σύγκριση με τους αντίστοιχους στον ελλαδικό χώρο να είναι άνιση), Βίλα ντελ Καζάλε οπωσδήποτε για τα μωσαϊκά της.
Η Ραγκούσα ήταν το αγαπημένο μου μέρος στη Σικελία, ατμοσφαιρική χωρίς ορδές τουριστών. Νότο οπωσδήποτε και τα μνημεία στις Συρακούσες όπου κι εκεί δεν ξετρελλαθήκαμε. Η Κατάνια σαν πρώτη εντύπωση με απογοήτευσε σιγά σιγά όμως την βρήκα πιο χαλαρή από το Παλέρμο. Ανεβήκαμε Αίτνα μέχρις εκεί που φτάνει το τελεφερίκ (με καθαρή μέρα η θέα είναι όμορφη). Η Ταορμίνα είναι γοητευτική σαν μικρή πόλη και σαν τοποθεσία αλλά πολύ τουριστική.
Το καλό της Σικελίας είναι ότι οι αυτοκινητόδρομοι είναι εξαιρετικοί και μπορείς να αναπτύξεις ταχύτητα καλύπτοντας αποστάσεις καθημερινά απροβλημάτιστα. Απογοητευτήκαμε από τη μονοτονία του μενού στα εστιατόρια καθώς και την αδιάφορη ως κακόγουστη αρχιτεκτονική των πόλεων περαν του παλιού τους κομματιού. Περίμενα να δω σπίτια σε αντίστοιχο στυλ με τα αιγαιοπελαγίτικα, αλλά τίποτε δεν θύμιζε νησί. Προσωπικά θα συνιστούσα επίσκεψη την άνοιξη όπου όλα είναι καταπράσινα και το τοπίο γίνεται πιο ενδιαφέρον.
Αν έχετε χρόνο πηγαίνετε μια κρουαζιέρα στα Eolian. Τα βρήκα πολύ γραφικά, ειδικά Λίπαρι και Στρόμπολι με το ενεργό ηφαίστειο να βρυχάται. Άσε που φχαριστηθήκαμε μπάνιο. Ελπίζω να βοήθησα, αν και είμαι σίγουρος ότι έχεις εντάξει όλα αυτά στο πρόγράμμά σου
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Για εκεί που δεν έχω καθόλου πληροφορίες περι φαγητού είναι σε μέρη όπως Trapani, selinunte, Agrigento. Έχετε κάτι στα υπ΄οψιν σας?
Στη παλιά πόλη του trapani που είναι γραφική θα βρείτε εστιατόρια. Τον Σελινούντα το επισκεφθήκαμε αλλά δεν μείναμε στη περιοχή. Το Agrigento είχε παραλία όπου απογοητευτήκαμε πόσο ντέκαντανς ήταν.
Προτείνω ανεπιφύλακτα φαγητό στη Τσεφαλού στη πλατεία του Καθεδρικού, ενώ όλα τα γεύματά μας στη Ραγκούσα ήταν εξαιρετικά.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Βασικά είδα οτι την Cefalu δεν την είχες αναφέρει.. Αφού θα μείνεις 3βραδιές Παλέρμο, κοίτα μη κάνεις το λάθος και δεν την επισκεφτείς..!!!

Πώ ρε παιδιά τί μου κάνετε μεσημεριάτικα???
Μην αρχίσετε τώρα για τα φαγητά δε θα τ αντέξω...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προτείνω ανεπιφύλακτα φαγητό στη Τσεφαλού στη πλατεία του Καθεδρικού,
εκεί δεν έχει εστιατόριο πάντως. μήπως εννοείς καφέ? που σερβίρουν και πίτσα.
η επιλογή στην Cefalu είναι Normanno.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.404
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom