Δεν μου αρέσει η ασιατική κουζίνα ΚΑΘΟΛΟΥ!

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ναι αυτο εννοω! Τωρα για το κοκκινο φαναρι ορκο δεν παιρνω: Δεν ηταν ακριβως μεσα στα ενδιαφεροντα μου!
Το θεωρεις λοιπον οτι ειναι ενα καλο ινδικο να δοκιμασω την ινδικη κουζινα μπας και αλλαξω γνωμη;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ναι αυτο εννοω! Τωρα για το κοκκινο φαναρι ορκο δεν παιρνω: Δεν ηταν ακριβως μεσα στα ενδιαφεροντα μου!
Το θεωρεις λοιπον οτι ειναι ενα καλο ινδικο να δοκιμασω την ινδικη κουζινα μπας και αλλαξω γνωμη;
Ναι, αξιοπρεπές είναι. Τώρα για το αν αλλάξεις γνώμη, αυτό δεν μπορώ να στο υπογράψω, σημαντικό είναι να ξέρεις τι παραγγέλνεις για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως. Πάντως, και για την "ινδική" ισχύει και εδώ ότι ισχύει και για την "κινέζικη" κουζίνα ( όπως τη λέμε εμείς στην Ελλάδα) που δεν είναι μία αλλά δεκάδες. Άλλο πράγμα η κουζίνα του Πεκίνου, άλλο της Σαγκάης, άλλο της Καντόνας, άλλο του Κασμίρ, άλλο της Ουνταϊπούρ, άλλο του Μαντουράι.

Σίγουρα τα πιάτα στην Ευρώπη είναι προσαρμοσμένα στους δυτικούς ουρανίσκους και γευστικές συνήθειες. Κάθε φορά που γυρνούσα απο Ινδία δεν μπορούσα να φάω τίποτα στην Ελλάδα, όλα άνοστα μου φαίνονταν για ένα μήνα. Ε, δε νομίζω να σου συμβεί αυτό μετά απο μια επίσκεψη στο Ναργκίς... :)
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Τα φαγητά στο Ναργκίς είναι αρκετά καυτερά. Αν δεν το αντέχεις δοκίμασε με μέτρο και προσοχή για να δεις μέχρι πού σε παίρνει.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Οφείλω να ομολογήσω ότι σαν άνθρωπος είμαι απόλυτη και ισοπεδωτική. Δεν έχω δοκιμάσει πουθενά όπου και αν έχω πάει την τοπική κουζίνα, εκτός μίας και μοναδικής φοράς. Σιχαίνομαι, σιχαίνομαι, σιχαίνομαι. Την βγάζω συνήθως με πατάτες και τοστ. Τίποτα άλλο. Την μία μοναδική φορά που δοκίμασα, ήταν στην Σιγκαπούρη σε μπουφέ ξενοδοχείου. Σούσι ήταν θυμάμαι. Τόσες κουζίνες και η ηλίθια πήγα σε αυτή που είχε ωραία χρώματα και φαγητά μπουκίτσες. Η ηλιθιότητά μου συνεχίστηκε όταν δεν προμηθεύτηκα χαρτοπετσέτες. Δεν ήξερα που να φτύσω!!! Ηταν ενα φύκι με ωμό ψάρι μέσα...... Τέτοια αηδία δεν έχω ξαναφάει στην ζωή μου.... Προτιμώ την αβιταμίνωση.......:lol:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Οφείλω να ομολογήσω ότι σαν άνθρωπος είμαι απόλυτη και ισοπεδωτική. Δεν έχω δοκιμάσει πουθενά όπου και αν έχω πάει την τοπική κουζίνα, εκτός μίας και μοναδικής φοράς. Σιχαίνομαι, σιχαίνομαι, σιχαίνομαι. Την βγάζω συνήθως με πατάτες και τοστ.
Και δε σου φαινότανε :roll: Εδώ καλέ έχεις κοιμηθεί αγκαλιά με το μισό ζωικό βασίλειο, έχεις κοιμηθεί σε σχισμένα/βρώμικα σεντόνια (έστω πάνω σε πετσέτες), μένεις σε ξενοδοχεία ερείπια που παρέχουν όλες τις ανέσεις:bleh::haha: και... σιχαίνεσαι;;; Βρε μπας και μας δουλεύεις και τελικά μένεις σε χλιδάτα πεντάστερα;;; :rolleyes: Δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά... Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά :haha:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Και δε σου φαινότανε :roll: Εδώ καλέ έχεις κοιμηθεί αγκαλιά με το μισό ζωικό βασίλειο, έχεις κοιμηθεί σε σχισμένα/βρώμικα σεντόνια (έστω πάνω σε πετσέτες), μένεις σε ξενοδοχεία ερείπια που παρέχουν όλες τις ανέσεις:bleh::haha: και... σιχαίνεσαι;;; Βρε μπας και μας δουλεύεις και τελικά μένεις σε χλιδάτα πεντάστερα;;; :rolleyes: Δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά... Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά :haha:
Το ότι σιχαίνομαι δεν σημαίνει ότι δεν το προσπαθώ:cool:. Το παλεύω και που ξέρεις κάποτε μπορεί να μπορεσω να δοκιμάσω και τις κουζίνες τους......Προς το παρόν γεύομαι άλλου είδους βρωμιές (αυτές που ανέφερες παραπάνω). Να τρώω και σκουπίδια εεεε... πάει πολύ...:D
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Οφείλω να ομολογήσω ότι σαν άνθρωπος είμαι απόλυτη και ισοπεδωτική. Δεν έχω δοκιμάσει πουθενά όπου και αν έχω πάει την τοπική κουζίνα, εκτός μίας και μοναδικής φοράς. Σιχαίνομαι, σιχαίνομαι, σιχαίνομαι. Την βγάζω συνήθως με πατάτες και τοστ. Τίποτα άλλο. Την μία μοναδική φορά που δοκίμασα, ήταν στην Σιγκαπούρη σε μπουφέ ξενοδοχείου. Σούσι ήταν θυμάμαι. Τόσες κουζίνες και η ηλίθια πήγα σε αυτή που είχε ωραία χρώματα και φαγητά μπουκίτσες. Η ηλιθιότητά μου συνεχίστηκε όταν δεν προμηθεύτηκα χαρτοπετσέτες. Δεν ήξερα που να φτύσω!!! Ηταν ενα φύκι με ωμό ψάρι μέσα...... Τέτοια αηδία δεν έχω ξαναφάει στην ζωή μου.... Προτιμώ την αβιταμίνωση.......:lol:
Όταν θα έρθω, θα πάμε στις τράτες...έτσι δεν μου΄ταξες ?;) Θα έχουμε βράσει και ρυζάκι και θα σου φτιάξω μεζεδάκια σούπερ...χωρίς φύκια βέβαια :D θα ξεκινήσουμε από τα ελαφριά...κι αν αντέξεις, σιχασιάρα(!) :bleh: θα πέσουμε και στα βαριά...:bleh::haha: υπόσχομαι, δεν θα περιγράψω τις αντιδράσεις σου...:bleh::haha:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Όταν θα έρθω, θα πάμε στις τράτες...έτσι δεν μου΄ταξες ?;) Θα έχουμε βράσει και ρυζάκι και θα σου φτιάξω μεζεδάκια σούπερ...χωρίς φύκια βέβαια :D θα ξεκινήσουμε από τα ελαφριά...κι αν αντέξεις, σιχασιάρα(!) :bleh: θα πέσουμε και στα βαριά...:bleh::haha: υπόσχομαι, δεν θα περιγράψω τις αντιδράσεις σου...:bleh::haha:
Αντε βρε Πανδώρα! Χαλάλι σου! Για σένα θα πάω (και θα φαω) στις τράτες!!! (Το ξέρεις όμως ότι υπάρχουν και κονσέρβες με όνομα "τρατα"? αλήθεια τις έχω δει στο Σουπερ Μαρκετ, άρα υπάρχει ελπίδα):cool:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αντε βρε Πανδώρα! Χαλάλι σου! Για σένα θα πάω (και θα φαω) στις τράτες!!! (Το ξέρεις όμως ότι υπάρχουν και κονσέρβες με όνομα "τρατα"? αλήθεια τις έχω δει στο Σουπερ Μαρκετ, άρα υπάρχει ελπίδα):cool:
Οι κονσέβες (και η τράτα) είναι για να κουκουλώνουμε την κατάσταση...όταν είμαστε αμαγείρευτες, γιατί πορτογυρίζουμε στο φόρουμ :bleh: και στα διάφορα πολιτιστικά γεγονότα, που καταλήγουν στις γνωστές ρακομπυροποσίες...:bleh::haha: Λειτουργούν καταλυτικά...όταν κόβει λόρδα...αλλά δεν προσφέρονται για μύηση στο σούσι...:D
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Οι κονσέβες (και η τράτα) είναι για να κουκουλώνουμε την κατάσταση...όταν είμαστε αμαγείρευτες, γιατί πορτογυρίζουμε στο φόρουμ :bleh: και στα διάφορα πολιτιστικά γεγονότα, που καταλήγουν στις γνωστές ρακομπυροποσίες...:bleh::haha: Λειτουργούν καταλυτικά...όταν κόβει λόρδα...αλλά δεν προσφέρονται για μύηση στο σούσι...:D
Kαλώς!!! Ανασκευάζω.....
Πάμε για ψαρότρατα ΤΩΡΑ!!!!!!! Ακούσατε, ακούσατε, όλοι στο λιμάνι για σούσι φεστιβάλ και γευστικές απολαύσεις. Να γνωρίσουμε και εμείς τον μαγικό κόσμο της Ιαπωνίας, μέσα από ωμά ψάρια. οι έχοντες κρυμμένες κονσέρβες στις τσάντες τους , θα θανατώνονται επιτόπου, μποκώνοντάς τους με μια ολόκληρη ψαριά μέχρι να σκάσουν. Η τρώς ή δεν τρώς.
Η ένδυση με κιμονό θα εκτιμηθεί δεόντως.....
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Kαλώς!!! Ανασκευάζω.....
Πάμε για ψαρότρατα ΤΩΡΑ!!!!!!! Ακούσατε, ακούσατε, όλοι στο λιμάνι για σούσι φεστιβάλ και γευστικές απολαύσεις. Να γνωρίσουμε και εμείς τον μαγικό κόσμο της Ιαπωνίας, μέσα από ωμά ψάρια. οι έχοντες κρυμμένες κονσέρβες στις τσάντες τους , θα θανατώνονται επιτόπου, μποκώνοντάς τους με μια ολόκληρη ψαριά μέχρι να σκάσουν. Η τρώς ή δεν τρώς.
Η ένδυση με κιμονό θα εκτιμηθεί δεόντως.....
Δεν προκάνω ΤΩΡΑ :bleh: (το κιμονό θέλει φρεσκάρισμα :D) για αυτό μη διοργανώνεις φιέστες...είσαι και βιαστική...το σούσι είναι απόλαυση και θέλει το χρόνο του...:p
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Κατάλαβα, κατάλαβα, οταν λες το σούσι "θέλει τον χρόνο του" , προφανώς δεν θες να πεις "καλύτερα ένα φριχτό τέλος, παρά μια φρίκη δίχως τέλος" , για να μην αγριέψουν οι μαχητές εναντίον των σουσοφάγων......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.451
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom