Δεν μου αρέσει η ασιατική κουζίνα ΚΑΘΟΛΟΥ!

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
Golden Chopsticks, εδώ μου τα χαλάς τελείως, το σιχαίνομαι, πηγα μια φορά και θέλω να σταθώ απ έξω και να αποτρέπω όσους πάνε να μπουν ("κοίτα δίπλα τί έχει, γιατί να μπεις εδώ;"). μα και μόνο που λέγεται golden chopsticks, που ισχυρίζεται ότι έχει απ όλες τις κουζίνες, το πράγμα φαίνεται. έφαγα λασπωμένα νοοντλς, και άλλα αγνωριστα πιάτα. το σέρβις ήταν τραγικό, οι άνθρωποι κάνανε μόνο λάθη. είναι στην κατηγορία Noodle bar και Yum Yum (asian fast-food για έλληνες), μόνο που τα άλλα δύο είναι καλά στο είδος τους.
παπι εφαγες???φανταστικο και μονο με 9,50 ευρω (ή 10?)!!
γαριδες?καμια σουπιτσα?
δεν ξερω για τα νιουντλς, το ρυζι του παντως ειναι μια χαρα!

εγω επιμενω (μηπως εχεις χρονια να πας?), τρωω, μου αρεσει, χορταινω και πληρωνω 15 ευρω το ατομο..
αυτο απο μονο του τα λεει ολα..

το noodle bar ειναι μια χαρα, αλλα μικρη ποικιλια για τα γουστα μου..μονο για delivery στο γραφειο επαιρνα..

υγ. και για το far east..τελευταια φορα που πηγα δωσαμε 2 ατομα με την εκπτωση για τα μελη 67 ευρω και δωσαμε 60 στο east pearl..οκ, δεχομαι οτι μπορει να πεινουσα λιγο περισσοτερο και να πηραμε πιο πολλα πιατα, αλλα και παλι..ελεος..
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
πήγα πριν 1,5 χρόνο (άντε να είναι ανοιχτό 2 χρόνια άλλωστε), για πρώτη και τελευταία φορά.

Noodle Bar τρώω σπάνια και μόνο ένα συγκεκριμένο πιάτο με κάσιους και γλυκειά σάλτσα τσίλι. ντελίβερι ή στο μαγαζί της Απόλλωνος. αλλά δε θεωρώ ότι τρώω κινέζικο.

έχω φάει πάνω από 400 κινέζικα γεύματα στην Κίνα, και στην Ελλάδα τρώω στα εστιατόρια των κινέζων. πλέον έχουμε αυτή την επιλογή, γιατί να πηγαίνουμε στο Golden Chopsticks, Phoenix, κλπ;
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
υγ. και για το far east..τελευταια φορα που πηγα δωσαμε 2 ατομα με την εκπτωση για τα μελη 67 ευρω και δωσαμε 60 στο east pearl..οκ, δεχομαι οτι μπορει να πεινουσα λιγο περισσοτερο και να πηραμε πιο πολλα πιατα, αλλα και παλι..ελεος..
οχι τα θέλεις τα 30 το άτομο στο east pearl, αλλα και στο άλλο θελεις 50 (χωρις εκπτωσεις κλπ)

μόνο στο east pearl κανουν την παπια με το σωστο τροπο παντως
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
πήγα πριν 1,5 χρόνο (άντε να είναι ανοιχτό 2 χρόνια άλλωστε), για πρώτη και τελευταία φορά.

Noodle Bar τρώω σπάνια και μόνο ένα συγκεκριμένο πιάτο με κάσιους και γλυκειά σάλτσα τσίλι. ντελίβερι ή στο μαγαζί της Απόλλωνος. αλλά δε θεωρώ ότι τρώω κινέζικο.

έχω φάει πάνω από 400 κινέζικα γεύματα στην Κίνα, και στην Ελλάδα τρώω στα εστιατόρια των κινέζων. πλέον έχουμε αυτή την επιλογή, γιατί να πηγαίνουμε στο Golden Chopsticks, Phoenix, κλπ;
φιλε μου, στην κινα δεν εχω φαει, γιατι δεν εχω παει..
στην ελλαδα ομως και σε αλλες ευρωπαικες χωρες, τρωω κινεζικο χρονια τωρα...
τελευταια μαλιστα, τρωω μια φορα την εβδομαδα..(ναι, εχω τρελα)..
σου εγραψα τις επιλογες μου με σειρα προτιμησης..
αν θελω να τα σκασω, ξερω πολυ καλα, οπως αλλωστε ειδες, που θα παω..
αν θελω ομως, να φαω την παπια μου στα γρηγορα, να το ευχαριστηθω και να ξοδεψω λιγοτερα απο οσα θα εδινα σε σουβλατζιδικο, ναι, τοτε παω στο golden chopsticks!
και νομιζω ειναι σεβαστη η αποψη μου, οπως σεβαστη ειναι και η δικη σου που προτεινες 2 κινεζικα και το ενα απο αυτα ηταν το east pearl, το οποιο εγω δεν θεωρω πως αξιζει καθολου (λογω σχεσης ποιοτητας-ποσοτητας-τιμης)..
απο το να δωσω 60 ευρω στο east pearl, προτιμω 1000 φορες να δωσω 30 και να φαω στο golden chopsticks..

αρκετα νομιζω διασταυρωσαμε τα chopsticks μας, ας χαλαρωσουμε λιγο τωρα!:cool: (θα παω να παραγγειλω παπια μου φαινεται)!
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
καλά λες, γιατί μου άνοιξε η όρεξη

πάντως δεν εννοούσα το East Pearl, το Fulihua και τα άλλα αυθεντικά κινέζικα των μεταναστών είναι πολύ φθηνότερα από το Golden Chopsticks
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Κινέζικη, Βιετναμέζικη, Ιαπωνική, Ινδική, Μαλαισιανή, Αραβική, Γαλλική, Περουβιανή, Αφρικανική, Ιταλική και φυσικά η Ελληνική κουζίνα αποτελούν τη γευστική μου ολοκλήρωση. Κατανοώ πως για πολλούς ανθρώπους οι γευστικές αποκλίσεις απ' ότι έχουν συνηθίσει δεν είναι εύκολο πράγμα. Παρ όλα αυτά θεωρώ πως το φαγητό είναι βασική εμπειρία ενός ταξιδιού αλλά και της ζωής γενικότερα.

p.s. Απογοήτευση ήταν η Κουβανική, που άλλωστε δε θεωρείται "κουζίνα". Το εμπάργκο και η έλλειψη υλικών δεν είναι δικαιολογία... οι άνθρωποι απλά δεν έχουν μαγειρική φαντασία.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Κινέζικη, Βιετναμέζικη, Ιαπωνική, Ινδική, Μαλαισιανή, Αραβική, Γαλλική, Περουβιανή, Αφρικανική, Ιταλική και φυσικά η Ελληνική κουζίνα αποτελούν τη γευστική μου ολοκλήρωση. Κατανοώ πως για πολλούς ανθρώπους οι γευστικές αποκλίσεις απ' ότι έχουν συνηθίσει δεν είναι εύκολο πράγμα. Παρ όλα αυτά θεωρώ πως το φαγητό είναι βασική εμπειρία ενός ταξιδιού αλλά και της ζωής γενικότερα.

p.s. Απογοήτευση ήταν η Κουβανική, που άλλωστε δε θεωρείται "κουζίνα". Το εμπάργκο και η έλλειψη υλικών δεν είναι δικαιολογία... οι άνθρωποι απλά δεν έχουν μαγειρική φαντασία.
Ξέχασες τη καλύτερη των ασιατικών, την Ταϋλανδέζικη. Καλά, για τη Μαλαισιανή δε, διαφωνώ πλήρως, τη θεωρώ μαζί με την Ινδονησιακή επιεικώς μέτρια. Η μουσουλμανική πανούκλα έχει επιδράσει και εδώ στη φαντασία των ανθρώπων...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Με αφορμή το θέμα της Pandora για την Ιαπωνία, ας πω κι εγώ τον πόνο μου...

Στην αμερική που βρέθηκα πρόσφατα, δοκίμασα sushi, για να έχω την εμπειρία. Δεν μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσε, θα το ξαναέτρωγα νομίζω. Αλλά τα υπόλοιπα ασιατικά φαγητά που έχω δοκιμάσει, τα καταπίνω με δυσκολία. Όταν είχα πάει στην Ταϋλάνδη, πραγματικά είχα γυρίσει άρρωστη από την αφαγία. Αφήστε που μου λείπουν πολύ τα γαλακτοκομικά και το ψωμάκι το καλό.

Πολλοί λένε ότι η ιαπωνική κουζίνα είναι σκέτος γαστρονομικός οργασμός. Ναι, ε; Δεν ξέρω, τι να πω, ίσως να μην έχω δοκιμάσει τα κατάλληλα φαγητά ακόμη.
Πάντα θα υπάρχει ένα ευρωπαϊκό εστιατόριο αλλά πρέπει να ψάξεις.
Μεσημέρι στην Καουσιούνγκ της Ταιβάν, βρήκα ένα ωραιότατο εστιατόριο στον εμπορικό δρόμο της πόλης. Δεν ήθελα τα δικά τους πιατάκια στα κινέζικα κείνη τη στιγμή , όχι πως δεν μ άρεσαν αλλά δεν θα χόρταινα. Παραγγέλλω λοιπόν για σιγουριά ένα beefsteak και σαλάτα. Μετά από πολύ ώρα μου παρουσιάζουν μια επίπεδη σανίδα όπου πάνω της ήταν θηλυκωμένο ένα μαντέμι κομμένο και καλλιτεχνικά διακοσμημένο στο σχέδιο του μοσχαριού. Πάνω σ΄αυτό ήταν η καυτή μπριτζόλα. Περίεργος απ όλα αυτά αγγίζω το μαντεμένιο όμορφο πιατάκι με το δάχτυλο, αλλά αυτό έκαιγε σαν να τόχαν σε καμίνι γιατί μέσα σ αυτό το έψησαν. Αποτέλεσμα ήταν ένα γερό κάψιμο και εξ αίτιας του μια αξέχαστη εμπειρία...
 

PopiTzil

Member
Μηνύματα
89
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
...........
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία,Κούβα..
Τώρα διάβασα για το Nargis που έχει αναφερθεί εδώ και καιρό! Δεν ήξερα ότι έχουμε και ινδικό στην πόλη μας.....είχα μείνει στο κινέζικο, μεξικάνικο και κουβανέζικο:) Αυτό στο Ποσειδώνιο λειτουργεί;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom