Δεν μου αρέσει η ασιατική κουζίνα ΚΑΘΟΛΟΥ!

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Κατάλαβα, κατάλαβα, οταν λες το σούσι "θέλει τον χρόνο του" , προφανώς δεν θες να πεις "καλύτερα ένα φριχτό τέλος, παρά μια φρίκη δίχως τέλος" , για να μην αγριέψουν οι μαχητές εναντίον των σουσοφάγων......

:haha::haha::haha: παραδίνομαι και ομολογώ τα ιδιοτελή μου κίνητρα...:haha: κι αφού με μαρτύρησες :bleh: δεν θα σου φέρω γαυράκι φιλέτο, να μάθεις...:bleh: (κι αυτό, ωμό είναι :D)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
:haha::haha::haha: παραδίνομαι και ομολογώ τα ιδιοτελή μου κίνητρα...:haha: κι αφού με μαρτύρησες :bleh: δεν θα σου φέρω γαυράκι φιλέτο, να μάθεις...:bleh: (κι αυτό, ωμό είναι :D)
Και ιδιοτελής και εκδικητική......:bleh::haha:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Εγω παω τώρα για

:pirateshark::pirateshark::pirateshark:

Να βρω φαγητό... πείνασα:haha::haha:
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
Αρχικό μήνυμα απο dim kyr
Οφείλω να ομολογήσω ότι σαν άνθρωπος είμαι απόλυτη και ισοπεδωτική. Δεν έχω δοκιμάσει πουθενά όπου και αν έχω πάει την τοπική κουζίνα, εκτός μίας και μοναδικής φοράς. Σιχαίνομαι, σιχαίνομαι, σιχαίνομαι. Την βγάζω συνήθως με πατάτες και τοστ.

για αυτο ο θεος μας εδωσε το ιταλικο φαγητο :clap:.
πριν παω στην αιγυπτο ειχα φτιαξει μια λιστα με ολα τα ιταλικα του καιρου ,και τα τιμησα δεοντος :innocent:
ειναι και αυτοι οι αιγυπτιοι ,εθνικο φαγητο τους ειναι ο ανθρωποδιωχτης (σκορδο)
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
Ως τεράστιος λάτρης της ασιατικής κουζίνας (αλλά και κάθε κουζίνας τώρα που το σκέφτομαι), παραθέτω τις προτάσεις μου για ασιατικές γαστρονομικές εξόδους στην Αθήνα:

Σούσι: ασυζητητί Furin Kazan (απόλλωνος και νίκης, Σύνταγμα) το μόνο καλό σούσι σε λογικές τιμές, καθώς και του Nobu καλό ήταν αλλά με τέτοιες τιμές, μια φορά και πολύ του ήταν. Κόστος 25-40 ευρώ το άτομο ή και παραπάνω (με το σούσι ο λογαριασμός μπορεί να έχει τεράστιο range)

Κινέζικο:
- Fulihua, Λεωνίδου και Ιάσωνος, Κεραμεικός. Το πιο αυθεντικό κινέζικο, λίγο δύσκολη η συνεννόηση αλλά θα βρεθεί άκρη. Οπωσδήποτε δοκιμάστε τα τηγανιτά dumplings. Κόστος 10-15 ευρώ το άτομο.
- East Pearl, Ακτή Μουτσοπούλου, Πειραιάς. Πιο εξευρωπαϊσμένο, αλλά πολύ καλό, ατού το μενού Dim Sum, και η καλύτερη Πάπια Πεκίνου. Κόστος 25-35 ευρώ το άτομο

Ταϋλανδέζικο: Προβληματική η κατάσταση εδώ. Υπάρχουν 2-3 στην Τρούμπα, με γνωστότερη τη Marina, αλλά τρως μέτρια (τουλάχιστον σχετικά φθηνά). Το καλύτερο είναι το Soul Kitchen, αν και δεν έχω πάει από τότε που μετακόμισε στο Γκάζι. Κόστος 30 το άτομο. Ελπίζουμε να ξανανοίξει το Guru.

Ινδικό: με αντίστροφη σειρά αυθεντικότητας
- Jaipur Palace, Μαρούσι και Γλυφάδα. Καλές (αλλά ήπιες) γεύσεις, κυριλάτο, ακριβό σχετικά, 40+ το άτομο.
- Pak India, Μενάνδρου, αρκετά αυθεντικό, αλλά ακριβό (μάλλον χρεώνει άλλες τιμές τους Έλληνες), 25-30 το άτομο. Κακόφημος δρόμος.
- Dhaka Palace, Γερανίου, χωμένο σε δρομάκι κοντά στην Ομόνοια, μόνο τολμηροί θα πλησιάσουν και θα μπουν, αλλά θα ανταμειφθούν με αυθεντικό φαγητό για 10-20 ευρώ το άτομο. Ασφαλές το φαγητό, ίσως απλά να ενεργοποιηθεί λίγο παραπάνω ο οργανισμός την επομένη (καλό κάνει!)


Αν κάποιος ακολουθήσει τις συμβουλές μου, θα χαρώ να διαβάσω εντυπώσεις εδώ (ή σε PM)
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
Ως τεράστιος λάτρης της ασιατικής κουζίνας (αλλά και κάθε κουζίνας τώρα που το σκέφτομαι), παραθέτω τις προτάσεις μου για ασιατικές γαστρονομικές εξόδους στην Αθήνα:

Σούσι: ασυζητητί Furin Kazan (απόλλωνος και νίκης, Σύνταγμα) το μόνο καλό σούσι σε λογικές τιμές, καθώς και του Nobu καλό ήταν αλλά με τέτοιες τιμές, μια φορά και πολύ του ήταν. Κόστος 25-40 ευρώ το άτομο ή και παραπάνω (με το σούσι ο λογαριασμός μπορεί να έχει τεράστιο range)

Κινέζικο:
- Fulihua, Λεωνίδου και Ιάσωνος, Κεραμεικός. Το πιο αυθεντικό κινέζικο, λίγο δύσκολη η συνεννόηση αλλά θα βρεθεί άκρη. Οπωσδήποτε δοκιμάστε τα τηγανιτά dumplings. Κόστος 10-15 ευρώ το άτομο.
- East Pearl, Ακτή Μουτσοπούλου, Πειραιάς. Πιο εξευρωπαϊσμένο, αλλά πολύ καλό, ατού το μενού Dim Sum, και η καλύτερη Πάπια Πεκίνου. Κόστος 25-35 ευρώ το άτομο
για το furin συμφωνω..:clap:..το λατρευω!!!

για το κινεζικο τωρα που ειναι η μεγαλη μου αδυναμια, διαφωνω καθετα με το east pearl..το θεωρω υπερτιμημενο και οχι κατι το φοβερο..υπαρχουν πολυ καλυτερα κινεζικα στην αθηνα..(στον πειραια οχι)..ασε που παραειναι κιτσατος ο χωρος!
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κεντρική Αφρική
Ινδικό: με αντίστροφη σειρά αυθεντικότητας
- Jaipur Palace, Μαρούσι και Γλυφάδα. Καλές (αλλά ήπιες) γεύσεις, κυριλάτο, ακριβό σχετικά, 40+ το άτομο.
- Pak India, Μενάνδρου, αρκετά αυθεντικό, αλλά ακριβό (μάλλον χρεώνει άλλες τιμές τους Έλληνες), 25-30 το άτομο. Κακόφημος δρόμος.
- Dhaka Palace, Γερανίου, χωμένο σε δρομάκι κοντά στην Ομόνοια, μόνο τολμηροί θα πλησιάσουν και θα μπουν, αλλά θα ανταμειφθούν με αυθεντικό φαγητό για 10-20 ευρώ το άτομο. Ασφαλές το φαγητό, ίσως απλά να ενεργοποιηθεί λίγο παραπάνω ο οργανισμός την επομένη (καλό κάνει!)
Στο Pak India πήγαινα συχνά παλιά, φοβερό φαγητό και περιβάλλον. :clap: Μια φορά όμως πέτυχα καβγά και δεν ξαναπήγα. Στο Jaipur πήγα μια φορά, καλό ήταν αλλά δε με τρέλανε.
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
για το furin συμφωνω..:clap:..το λατρευω!!!

για το κινεζικο τωρα που ειναι η μεγαλη μου αδυναμια, διαφωνω καθετα με το east pearl..το θεωρω υπερτιμημενο και οχι κατι το φοβερο..υπαρχουν πολυ καλυτερα κινεζικα στην αθηνα..(στον πειραια οχι)..ασε που παραειναι κιτσατος ο χωρος!

Συμφωνώ για το χώρο, αλλά είναι το μόνο κατά τη γνώμη μου που σερβίρει επαρκώς αυθεντικά πιάτα σε περιβάλλον ανεκτό από το mainstream κοινό. Φυσικά είναι ακριβό για κινέζικο. Εγώ προσωπικά πηγαίνω μόνο για πάπια, κατά τα άλλα αποκλειστικά Κεραμεικό.

Με ενδιαφέρει πάντως να ακούσω τις δικές σου προτάσεις για Κινέζικο
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
Στο Pak India πήγαινα συχνά παλιά, φοβερό φαγητό και περιβάλλον. :clap: Μια φορά όμως πέτυχα καβγά και δεν ξαναπήγα. Στο Jaipur πήγα μια φορά, καλό ήταν αλλά δε με τρέλανε.

Ομολογουμένως η γειτονιά έχει γίνει επικίνδυνη. Εκτός από τους χρήστες, έχω δει και μαχαιρωμένο (απ' έξω). Το Jaipur κι εγώ δεν το εκτιμούσα παλιά, αλλά τελευταία στης Γλυφάδας έφαγα πολύ καλά. Πάντως γενικά αρνούμαι να πληρώνω τόσο πολλά για ινδική κουζίνα. Περισσότερο το έδωσα ως επιλογή για τους λιγότερο πυροβολημένους, που θέλουν να αποφύγουν τις κακοτοπιές.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
Συμφωνώ για το χώρο, αλλά είναι το μόνο κατά τη γνώμη μου που σερβίρει επαρκώς αυθεντικά πιάτα σε περιβάλλον ανεκτό από το mainstream κοινό. Φυσικά είναι ακριβό για κινέζικο. Εγώ προσωπικά πηγαίνω μόνο για πάπια, κατά τα άλλα αποκλειστικά Κεραμεικό.

Με ενδιαφέρει πάντως να ακούσω τις δικές σου προτάσεις για Κινέζικο
τις εχω γραψει και σε αλλο τοπικ αλλα ευχαριστως να τις γραψω και εδω..

1. far east => top of the top..καλοκαιρακι στην γλυφαδα..χειμωνα στο συνταγμα(το προτιμω)..ναι, οκ ειναι ακριβο, αλλα οχι πολυ περισσοτερο απο το east pearl..βγαζεις και μια καρτα μελους, εχεις την εκπτωσουλα σου και καθαρισες..

2. china's food and fantasy => στην νεα σμυρνη..αυτο ναι, ειναι πολυ εξευρωπαισμενο, ΑΛΛΑ το περιβαλλον του μου αρεσει, το σερβις ειναι αψογο και οι τιμες σε ανεκτα επιπεδα..

3. golden chopsticks => που ειναι το furin?ε, διπλα!
φοβερο φαγητο, καλες ποσοτητες και υπερβολικα χαμηλες τιμες..σαν χωρος δεν λεει τιποτα..
απλα εχει ενα κακο που οφειλω να το αναφερω..εχει μεγαλο προβλημα εξαερισμου..δηλαδη, πας καθαρος και βγαινεις με την μυρωδια της παπιας πανω στο δερμα σου, στα μαλλια σου, στα ρουχα σου..οποτε, στην τιμη του μαγαζιου προσθετουμε και την τιμη του καθαριστηριου..:bleh: (δεν κανω πλακα)..

4. ε, τωρα για να γυρισουμε στον πειραια..δοκιμασα προσφατα και το "ΖHANG XING"..ειναι στην ακτη θεμιστοκλεους, λιγο πιο κατω απο το east pearl..το εχει κλεισει δις το υγειονομικο, αλλα ποιος πτοειται? ειδικα οταν θες κινεζικο 12 την νυχτα, ημερα δευτερα, στον πειραια που αλλου να πας?
εντελως κιτς ο χωρος, εντελως βαριεστημενοι οι υπαλληλοι, αλλα το φαγητο μια χαρα και οι τιμες το ιδιο..δεν στο προτεινω, αλλα ουτε και σε αποθαρρυνω..

υγ. κεγω φαν της παπιας!!τρωω σταθερα παπια πεκινου!
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
Far East, δεκτό, εκεί άλλωστε πρωτοέφαγα κινέζικο, μπορεί να πάνε και 20 χρόνια. ακριβό όμως, δε νομίζω ότι συγκρίνονται οι τιμές του με το East Pearl. έχω χρόνια να πάω

Food & Fantasy, έχω παραγγείλει για το σπίτι, αξιοπρεπέστατο (τελείως ελληνοποιημένο όπως είπες), δεν έχω πάει να κάτσω

Golden Chopsticks, εδώ μου τα χαλάς τελείως, το σιχαίνομαι, πηγα μια φορά και θέλω να σταθώ απ έξω και να αποτρέπω όσους πάνε να μπουν ("κοίτα δίπλα τί έχει, γιατί να μπεις εδώ;"). μα και μόνο που λέγεται golden chopsticks, που ισχυρίζεται ότι έχει απ όλες τις κουζίνες, το πράγμα φαίνεται. έφαγα λασπωμένα νοοντλς, και άλλα αγνωριστα πιάτα. το σέρβις ήταν τραγικό, οι άνθρωποι κάνανε μόνο λάθη. είναι στην κατηγορία Noodle bar και Yum Yum (asian fast-food για έλληνες), μόνο που τα άλλα δύο είναι καλά στο είδος τους.

ZhangXing, πάντα έλεγα να το δοκιμάσω, μετά διάβασα για τα υγειονομικά, αλλά και πάλι θα το βάλω στο πρόγραμμα.


πάντως με όλο το σεβασμό, πραγματικά με σκότωσες με το Golden Chopsticks. why?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom