Δεύτερο πόδι Χαλκιδικής-παραλίες

Mpach

Member
Μηνύματα
48
Likes
38
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαυρίκιος
Σχετικά με το δεύτερο πόδι, βλέπω παντού απίθανα νερά και αμμουδιές αλλά με μπιτσόμπαρα και φουλ της ξαπλώστρας. Ερώτηση: Παραλίες στο πιο χαλαρό παίζουν;;

Ανεβαίνω και 'γω Σιθωνία αρχές Ιουλίου και θα ήθελα να ξέρω τι να περιμένω.
Ευχαριστώ!
Εγω που είμαι τωρα Σιθωνία, κι έχω πάει ως τώρα Καρύδι, Τρανή Αμμούδα και ακτή Κοβιού, είναι πολύ χαλαρά παντού. Έχουν λίγες ξαπλώστρες και πολύ χώρο χωρίς ξαπλώστρες. Στο Καρύδι δεν υπάρχουν καν ξαπλώστρες ούτε μπιτσιμπαρο στην παραλία και τα νερά είναι μαγικά! Θα περάσεις τελεια!
 

gnrfreak

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
Οχ, με φτιάχνεις τώρα :clap:

Αν επισκεφτείς και άλλες να μας γράψεις εντυπώσεις...παρακαλούμε!
Να ξέρουμε που πάμε και τι αποφεύγουμε δηλαδής :)
 

georgilio

Member
Μηνύματα
28
Likes
81
Κατσε να δεις τι λαος θα κατεβει απο αυριο!:bleh:
Ενα χρησιμο τιπ ειναι το εξης. Βλεπεις απο εδω τον ανεμο http://meteo.gr/meteoplus/sailingmaps.cfm και αποφασιζεις σε ποια πλευρα του ποδιου θα πας καθε μερα. Συνηθως δεν εχει δυνατους ανεμους αλλα καλου κακου να το εχετε στα υπ οψην.
Να πατε και κριαριτσι, κληματαρια ειναι τοπ
 

gnrfreak

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
Έχω αυτές ως υποψήφιες:

Ακτή Κληματαριά
Κριαρίτσι
Καλαμιτσι
Πλατανίτσι
Ακτή Καρύδι
Ακτή Καλογριάς
Λαγόμανδρα
Καβουρότρυπες
Τρανή αμμούδα
Aϊ Γιάννη
Πηγαδάκι στη Συκιά
Παράδεισο

Τώρα, τι θα προλάβουμε να δούμε είναι άλλη ιστορία! Πάντως είδα ότι κάποιες από αυτές είναι φουλ οργανωμένες, φάση Μύκονος, γι'αυτό ρώτησα παραπάνω,

Κατσε να δεις τι λαος θα κατεβει απο αυριο!
Εύχομαι να πάνε κατευθείαν στο πρώτο :bleh:
Thanks για το τιπ, χρήσιμο!
 

Mpach

Member
Μηνύματα
48
Likes
38
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαυρίκιος
Καλαμίτσι έχει όντως πολλές ξαπλώστρες και καφετέριες στην παραλία, αλλα εχει και κάποιο χώρο που δεν εχει ξαπλώστρες. Στην ακτή καλογριάς επισης ήταν το ίδιο. Στο καρύδι δεν εχει καθολου μπιτσομπαρα. Στις καβουροτρυπες εχει ένα μπιτσομπαρο, αλλα στο μεγαλύτερο μερος τους δεν έχουν τιποτα. Και τα δυο έχουν φοβερά γαλάζια νερά μεσα σε δασος επί της ουσίας. Η τρανή αμμουδα είναι τόσο μεγάλη που εχει και μπιτσομπαρα και κενά μέρη. Εμένα προσωπικά μου άρεσαν περιςςοτερο το καρύδι, οι καβουροτρυπες και η άκρη κοβιου που εχει πιο τιρκουάζ νερά, και κανένα μπιρσομπαρο, μόνο λίγες ξαπλώστρες απο ένα ξενοδοχείο.

Έχω αυτές ως υποψήφιες:

Ακτή Κληματαριά
Κριαρίτσι
Καλαμιτσι
Πλατανίτσι
Ακτή Καρύδι
Ακτή Καλογριάς
Λαγόμανδρα
Καβουρότρυπες
Τρανή αμμούδα
Aϊ Γιάννη
Πηγαδάκι στη Συκιά
Παράδεισο

Τώρα, τι θα προλάβουμε να δούμε είναι άλλη ιστορία! Πάντως είδα ότι κάποιες από αυτές είναι φουλ οργανωμένες, φάση Μύκονος, γι'αυτό ρώτησα παραπάνω,



Εύχομαι να πάνε κατευθείαν στο πρώτο :bleh:
Thanks για το τιπ, χρήσιμο!
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Καλαμίτσι έχει όντως πολλές ξαπλώστρες και καφετέριες στην παραλία, αλλα εχει και κάποιο χώρο που δεν εχει ξαπλώστρες. Στην ακτή καλογριάς επισης ήταν το ίδιο. Στο καρύδι δεν εχει καθολου μπιτσομπαρα. Στις καβουροτρυπες εχει ένα μπιτσομπαρο, αλλα στο μεγαλύτερο μερος τους δεν έχουν τιποτα. Και τα δυο έχουν φοβερά γαλάζια νερά μεσα σε δασος επί της ουσίας. Η τρανή αμμουδα είναι τόσο μεγάλη που εχει και μπιτσομπαρα και κενά μέρη. Εμένα προσωπικά μου άρεσαν περιςςοτερο το καρύδι, οι καβουροτρυπες και η άκρη κοβιου που εχει πιο τιρκουάζ νερά, και κανένα μπιρσομπαρο, μόνο λίγες ξαπλώστρες απο ένα ξενοδοχείο.
Συμφωνώ για όλα, ιδίως για ακτή Κοβιού γιατί μέναμε εκεί για 4 συνεχόμενα καλοκαίρια, αλλά η εμπειρία μου από Καβουρότρυπες ήταν τραγική. Ο ένας πάνω στον άλλον και δεν ήταν Αύγουστος, γιατί δεν πάμε ποτέ διακοπές Αύγουστο. Οπότε, καλό θα ήταν να πάνε νωρίς.....
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Παραλιες.
Λοιπον θα αναφερω μονο τις φανταστικες παραλιες!! Ολες οι υπολοιπες ειναι απλα πολυ καλες:bleh::bleh:
Λοιπον απο Νικητη κ κατω..
- Αη Γιαννης. Εχει beach bar προσεγμενο αλλα εχει κ πολυ χωρο για ελευθερα.
- Κοβιου. Εχει λιγες ξαπλωστρες απο ενα ξενοδοχειο κ εχει κ εξτρα χωρο για ελευθερα. Αλλα γενικα επειδη ειναι σχετικα μικρο κολπακι καλο ειναι να πατε νωρις το πρωι γιατι γεμιζει γρηγορα.
- Καλογριας. Βορεια της παραλιας εχει καγκουρομπιτσομπαρο με τις ξαπλωστρες τη μια πανω στην αλλη, νοτια της παραλιας εχει μια καντινα με λιγες ξαπλωστρες, στη μεση ελευθερα καθεσαι οπου θελεις.
- Σπαθιες. Λιγες ξαπλωστρες κ χωρος για ελευθερα.
- Ελια. Απ ολα εχει ο μπαξες. Ξενοδοχεια, ενοικιαζομενα, beach bar προσεγμενα κ μη, ελευθερος χωρος για μεμονωμενους.
- Λαγομανδρα. Ομοιως με Ελια.
- Αζαπικο. Πολυ απομονωμενη αλλα μεγαλη παραλια. Λιγες ξαπλωστρες απο μια καντινα, κατα βαση ελευθερος χωρος κ ελευθερο c camping.
- Αρετες. Επισημα ελευθερο camping.
- Τριστινικα. Επισημα ελευθερο camping σε ολη την περιοχη. Υπαρχει κ το beach bar "ethnic", προσεγμενο, εναλλακτικο, με καλο φαγητο αλλα αρκετα τσιμπημενες τιμες πλεον σε καφεδες κ ποτα. Ωραια παρτυ το βραδυ.
- Τορωνη. Μεγαλη παραλια, απ ολα εχει ο μπαξες.
- Καλαμιτσι. Υπαρχει παραλια κ στο χωριο κ στο camping " θαλαττα" που ειναι διπλα. Πολυ προσεγμενα beach bar, ελευθερος χωρος για μεμονωμενους, ενδεικνυται για καταδυσεις.

Κ τωρα απο Καλαμιτσι ανεβαινοντας για Βουρβουρου.
- Κριαριτσι. Camping.
- Κληματαρια. Λιγες ξαπλωστρες, κατα βαση ελευθερος χωρος.
- Τηγανια. Στα δυο κολπακια υπαρχει beach bar με φουλ ξαπλωστρες αν περπατησεις νοτια εχει ενα τριτο κολπακι απομονωμενο.
- Πηγαδακι. Λιγες ξαπλωστρες, κατα βαση ελευθερος χωρος.
- Συκια κ στη γυρω περιοχη γενικα εχει πολλα camping με φοβερες παραλιες.
- Goa beach bar. Πολυ ωραια τοποθεσια. Ηρεμο (πλεον) beach bar με λιγες ξαπλωστρες.
- Ονειρου η αλλιως camping manasu. Προσεγμενο camping.
- Πλατανιτσι. Camping. Υπαρχει κ δευτερο κολπακι πιο ηρεμο που ενδεικνυται κ για γυμνισμο. Στο beach bar του camping γινονται παρτυ.
- Καβουροτρυπες. Σχεδον καθολου παραλια, μονο λευκα βραχια, καθολου σκια κοντα στην παραλια (πιο πανω ειναι γεματο πευκα) κ υπαρχει μια μονο καντινα. Επισημα ελευθερο camping. Αξιζει να πατε μεχρι τελη Ιουνιου. Μετα γινεται πανικος κ ειναι μεσα στη βρωμα.
- Αρμενιστης. Camping. Παρτυ στο beach bar απο το απογευμα κ μετα.
- Ζωγραφου. Πολυ προσεγμενο beach bar.
- Καρυδι. Κατα βαση ελευθερος χωρος.
Στη Βουρβουρου επισης νοικιαστε βαρκακι κ πηγαινετε μονοι σας στο απεναντι νησακι το Διαπορο. Ισως να αξιζει οσο ολες οι παραπανω παραλιες μαζι!!!;)

Φαγητο.
-Οβελιξ. Για τεραστιες πιτσες κ μακαροναδες εξω απο τη Βουρβουρου.
- Λιναρακι. Στο Λιναρακι για ψαρι.
- 5 βηματα. Κοντα στην Κληματαρια.
- Στο Μαρμαρα στην περιοχη παραδεισος εχει 3-4 ταβερνακια πανω στο κυμα.
- Στον Παρθενωνα. Ορεινο χωριο πανω απο το Μαρμαρα.

Και στο γυρισμο σας για Θεσσαλονικη σταματηστε για φαγητο στο "Αθως" στην Ηρακλεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom