Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

frosw

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Καλησπερα. Σε λιγες μερες θα παω ρωσια. Εχω κανει κρατηση σε ξενοδοχειο εχω βγαλει τη βιζα και ολα με βαση το βαουτσερ τιυ ξενοδοχειου. Τωρα ομως ειδα ενα αλλο ξενοδοχειο κ θελω να κλεισω σε αυτο. Ξερει κανεις αν μπορω να κανω ακυρωση κ να κλεισω σε εκεινο; Κ λογικα θα μ στειλουν βαουτσερ κ να εχω πανω μου αυτου τιυ ξενοδοχειου. Η θα εχω ξαποιο προβλημα;;ουτως η αλλως στη βιζα δεν γραφει που θα μεινουμε. Μονο στην αιτηση γ βιζα. Ευχαριστωω
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Καλησπερα. Σε λιγες μερες θα παω ρωσια. Εχω κανει κρατηση σε ξενοδοχειο εχω βγαλει τη βιζα και ολα με βαση το βαουτσερ τιυ ξενοδοχειου. Τωρα ομως ειδα ενα αλλο ξενοδοχειο κ θελω να κλεισω σε αυτο. Ξερει κανεις αν μπορω να κανω ακυρωση κ να κλεισω σε εκεινο; Κ λογικα θα μ στειλουν βαουτσερ κ να εχω πανω μου αυτου τιυ ξενοδοχειου. Η θα εχω ξαποιο προβλημα;;ουτως η αλλως στη βιζα δεν γραφει που θα μεινουμε. Μονο στην αιτηση γ βιζα. Ευχαριστωω
Δε θα εχεις προβλημα.
 

mourloz

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα παιδιά, σήμερα κοίταξα στο http://athens.kdmid.ru/ και εχουν ανοίξει μέρες για ραντεβού! Τρέξτεεεε.

Μία ερώτηση..έκλεισα ένα ραντεβού για μία συγκεκριμένη ώρα και θέλω να βγάλω βίζα για μένα και τη γυναίκα μου...πρέπει να κλείσω 2 ραντεβού ή με το ένα ραντεβού μπορώ να κάνω ταυτόχρονα και τις 2 εκδόσεις για βίζα;
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Δεύτερο ραντεβού με τα στοιχεία της συζύγου.
 

Mikee Tsavo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ισχύει, χρειάζεται ξεχωριστό ραντεβού, πήγε μια φίλη παραμονή Χριστουγέννων να βγάλει και για τους 2 μας και της είπαν ότι κανονικά θέλει 2 ραντεβού αλλά λόγω Χριστουγέννων μας εξυπηρέτησαν (!)

Έχω ωστόσο την εξής απορία: Της φίλης μου το όνομα στα κυριλλικά το έχουν γράψει λάθος(στα αγγλικά όπως στο διαβατήριο είναι Emmeleia αλλά στα κυριλλικά έχουν γράψει Еммели -ενώ κανονικά είναι Еммелия). Πήρα τηλέφωνο στο προξενείο αλλά δεν με καταλάβαιναν. Πιστεύετε θα υπάρχει κάποιο θέμα μετά στους ελέγχους?
 

mourloz

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα...μόλις κατέθεσα τα χαρτιά για τη τουριστική βίζα,οπότε θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο αναλυτικός μπορώ για να βοηθήσω τη κατάσταση...

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά που χρειάζονται είναι τα εξής:

1. Ραντεβού με πρεσβεία/προξενείο
2.Πρωτότυπο διαβατήριο
3.Ιατρική κάλυψη σε όλη τη διάρκεια του ταξιδιού
4.Φωτογραφία τύπου διαβατηρίου
5.Visa Support ή Tourist invitation
6.Συμπλήρωση της ηλεκτρονικής αίτησης τουριστικής βίζας
7.Τέλη βίζας 35,00 ευρώ/άτομο που πληρώνεται στο προξενείο

Πρώτο και σημαντικότερο βήμα είναι να κλειστεί ραντεβού! Εγώ δοκίμασα στο http://athens.kdmid.ru/ που μετά από κόπο βρήκα 2 ραντεβού για μένα και τη γυναίκα μου στη πρεσβεία/προξενείο της Ρωσία στην οδό Τζαβέλλα 5 στο Χαλάνδρι...Εκτύπωσα την ώρα του ραντεβού καλού κακού να τα έχω μαζί μου.Το εκτύπωσα και το έβαλα στον φάκελό μου.

Δεύτερον, έκλεισα on-line ιατρική κάλυψη από το σαίτ https://www.alfastrah.ru/en/company/ , διότι πρέπει να είναι αναγνωρισμένη η ασφαλιστική από το Ρώσικο Προξενείο. Μου πήρε περίπου 1,5 ευρώ ανά ημέρα/άτομο. Το εκτύπωσα και το έβαλα στον φάκελό μου.

Τρίτον, έκλεισα σε αλυσίδα μεγάλου ομίλου ξενοδοχείων παγκοσμίως,έτσι ώστε να μου χορηγήσουν δωρεάν τη visa support και στους 2 μας. Σου τη στέλνουν δωρεάν,απλά σου έχουν σαν εγγύηση 2.000RUB/άτομο σε περίπτωση ακύρωσης της διαμονής.Στη visa support πρέπει να αναγράφονται τα εξής 2 σημαντικά πράγματα. 1) confirmatio number και 2) reference number , όπου χρειάζονται για να συμπληρωθεί η ηλεκτρονική αίτηση βίζα.

Τέταρτον,συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης βίζα στο σαιτ https://visa.kdmid.ru/PetitionChoice.aspx ανά άτομο. Πρέπει να βάλετε προσεκτικά τα στοιχεία διαβατηρίου,ιατρικής ασφάλισης, visa support , όνομα ξενοδοχείου κλπ.Όταν την καταθέσετε θα πρέπει να την εκτυπώσετε και να κολλήσετε πάνω σε ένα πλαίσιο που έχει τη φωτογραφία διαβατηρίου (εγώ έκοψα περιμετρικά για να χωράει ισα ισα). Τις εκτύπωσα και τις έβαλα στον φάκελό μου.

Με όλα αυτά τα έγγραφα πήγα στο προξενείο στο γκισέ νούμερο 5 και τα κατέθεσα.Σε στέλνει μετά δεξία στο γκισέ νούμερο 6 για να πληρώσει τα προξενικά τέλη (35,00 ευρώ/άτομο).Μπορείς να πληρώσεις με κάρτα εκείνη την ώρα που είναι και πιο βολικό γιατί μετρητά δεν δέχονται! Απλά,εναλλακτικά μπορείς να κάνεις κατάθεση σε ένα ΙΒΑΝ που θα σου δώσουν.

Τέλος,σου δίνουν ένα χαρτί έτσι ώστε μετά από 4 ημέρες να παραλάβεις τα διαβατήρια πίσω.

Ότι χρειαστείτε μπορείτε να με ρωτήσετε.
 

Kwnstantina

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά!! Ετοιμαζόμαστε να ταξιδέψουμε για Ρωσία τον Αύγουστο με μια φίλη!! Θα πάμε χωρίς πρακτορείο μιας και ξέρουμε και την γλώσσα. Το θέμα είναι ότι κλείσαμε 2 ξενοδοχεία ένα για Μόσχα 4 μέρες και ένα για Αγία Πετρούπολη άλλες 4 μερες και θα ταξιδέψουμε από τη μια πόλη στην αλλη μέσω αεροπλανου. Αυτό σημαίνει ότι θα λάβω 2 voucher από δύο διαφορετικά ξενοδοχεία για διαφορετικές ημερομηνίες. Έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο; θα τα καταθέσω και τα δύο;; ευχαριστώ εκ των προτέρων..
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Εγώ πέρυσι τον Αυγουστο ένα invitation πήρα απο το πρώτο ξενοδοχείο και με αυτό έκανα και την αίτηση για βίζα. Το registration πάλι μία φορά το έκανα μόνο στην πρώτη πόλη που επισκέφθηκα. Νομίζω αν μένεις λιγότερο απο 5 μέρες δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο στη δεύτερη πολη που θα επισκεφθείς.
 

olympiaalag

Member
Μηνύματα
34
Likes
4
Καλησπέρα...μόλις κατέθεσα τα χαρτιά για τη τουριστική βίζα,οπότε θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο αναλυτικός μπορώ για να βοηθήσω τη κατάσταση...

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά που χρειάζονται είναι τα εξής:

1. Ραντεβού με πρεσβεία/προξενείο
2.Πρωτότυπο διαβατήριο
3.Ιατρική κάλυψη σε όλη τη διάρκεια του ταξιδιού
4.Φωτογραφία τύπου διαβατηρίου
5.Visa Support ή Tourist invitation
6.Συμπλήρωση της ηλεκτρονικής αίτησης τουριστικής βίζας
7.Τέλη βίζας 35,00 ευρώ/άτομο που πληρώνεται στο προξενείο

Πρώτο και σημαντικότερο βήμα είναι να κλειστεί ραντεβού! Εγώ δοκίμασα στο http://athens.kdmid.ru/ που μετά από κόπο βρήκα 2 ραντεβού για μένα και τη γυναίκα μου στη πρεσβεία/προξενείο της Ρωσία στην οδό Τζαβέλλα 5 στο Χαλάνδρι...Εκτύπωσα την ώρα του ραντεβού καλού κακού να τα έχω μαζί μου.Το εκτύπωσα και το έβαλα στον φάκελό μου.

Δεύτερον, έκλεισα on-line ιατρική κάλυψη από το σαίτ https://www.alfastrah.ru/en/company/ , διότι πρέπει να είναι αναγνωρισμένη η ασφαλιστική από το Ρώσικο Προξενείο. Μου πήρε περίπου 1,5 ευρώ ανά ημέρα/άτομο. Το εκτύπωσα και το έβαλα στον φάκελό μου.

Τρίτον, έκλεισα σε αλυσίδα μεγάλου ομίλου ξενοδοχείων παγκοσμίως,έτσι ώστε να μου χορηγήσουν δωρεάν τη visa support και στους 2 μας. Σου τη στέλνουν δωρεάν,απλά σου έχουν σαν εγγύηση 2.000RUB/άτομο σε περίπτωση ακύρωσης της διαμονής.Στη visa support πρέπει να αναγράφονται τα εξής 2 σημαντικά πράγματα. 1) confirmatio number και 2) reference number , όπου χρειάζονται για να συμπληρωθεί η ηλεκτρονική αίτηση βίζα.

Τέταρτον,συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης βίζα στο σαιτ https://visa.kdmid.ru/PetitionChoice.aspx ανά άτομο. Πρέπει να βάλετε προσεκτικά τα στοιχεία διαβατηρίου,ιατρικής ασφάλισης, visa support , όνομα ξενοδοχείου κλπ.Όταν την καταθέσετε θα πρέπει να την εκτυπώσετε και να κολλήσετε πάνω σε ένα πλαίσιο που έχει τη φωτογραφία διαβατηρίου (εγώ έκοψα περιμετρικά για να χωράει ισα ισα). Τις εκτύπωσα και τις έβαλα στον φάκελό μου.

Με όλα αυτά τα έγγραφα πήγα στο προξενείο στο γκισέ νούμερο 5 και τα κατέθεσα.Σε στέλνει μετά δεξία στο γκισέ νούμερο 6 για να πληρώσει τα προξενικά τέλη (35,00 ευρώ/άτομο).Μπορείς να πληρώσεις με κάρτα εκείνη την ώρα που είναι και πιο βολικό γιατί μετρητά δεν δέχονται! Απλά,εναλλακτικά μπορείς να κάνεις κατάθεση σε ένα ΙΒΑΝ που θα σου δώσουν.

Τέλος,σου δίνουν ένα χαρτί έτσι ώστε μετά από 4 ημέρες να παραλάβεις τα διαβατήρια πίσω.

Ότι χρειαστείτε μπορείτε να με ρωτήσετε.
Καλησπέρα,το ξενοδοχείο Πόσο νωριτερα πρεπει ν έχει κλειστεί ώστε ν βγάλω μετά τη βιζα; Επίσης μπορώ να ταξιδέψω με ταυτότητα η θελει μονο διαβατήριο;
 

mourloz

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα,το ξενοδοχείο Πόσο νωριτερα πρεπει ν έχει κλειστεί ώστε ν βγάλω μετά τη βιζα; Επίσης μπορώ να ταξιδέψω με ταυτότητα η θελει μονο διαβατήριο;
Δεν υπάρχει χρονική δέσμευση για να κλειστεί το ξενοδοχείο...εγώ το είχα κλείσει 3 μήνες πριν αλλα δεν έχει καμία σημασία.Απλά πρέπει να τσεκάρεις αν το ξενοδοχείο που θα κλείσεις σου προσφέρει δωρεάν την visa support ή πρέπει να πληρώσεις. Απαιτείται μόνο διαβατήριο για το ταξίδι
 

olympiaalag

Member
Μηνύματα
34
Likes
4
Δεν υπάρχει χρονική δέσμευση για να κλειστεί το ξενοδοχείο...εγώ το είχα κλείσει 3 μήνες πριν αλλα δεν έχει καμία σημασία.Απλά πρέπει να τσεκάρεις αν το ξενοδοχείο που θα κλείσεις σου προσφέρει δωρεάν την visa support ή πρέπει να πληρώσεις. Απαιτείται μόνο διαβατήριο για το ταξίδι
Αυτά που διαβάζω για βίζα; δε χρειάζεται τελικα ;
 

mourloz

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Αυτά που διαβάζω για βίζα; δε χρειάζεται τελικα ;
Τι εννοείς;; το visa support είναι η ταξιωτική πρόσκληση που πρέπει να έχεις για να βγάλεις την βίζα .Άλλο να βγάλει βίζα ,άλλο το visa support
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom