Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

astef

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
εγώ μέσω νετ το έκανα αυτό, και έλαβα το voucher από πρακτωρείο της Γερμανίας, και με εκτυπωμένη μορφή πήγα στο προξενείο για να κανονίσω τα περί βίζας ;)
δεν σου ζήτησαν από το σαιτ το όνομα του ξενοδοχείου? μήπως έχεις το λινκ ?
 

kypant17

Member
Μηνύματα
39
Likes
258
Τεραστιο θέμα αυτο τις βίζας για ρωσία... Εγω τώρα που θέλω να μπω ρωσία να φτάσω μογγολια και μετα ξανά πίσω πως θα το κάνω? σίγουρα θέλω διπλή είσοδο πανω απο 30 μερεσ και βίζα για μογγολια το μόνο που παίζει νομίζω είναι ιδιωτική βίζα αλλα πρέπει να σε προσκαλέσουν απο Ρωσία. Έχει να προτείνει κανείς κάτι ?
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
1.997
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Τεραστιο θέμα αυτο τις βίζας για ρωσία... Εγω τώρα που θέλω να μπω ρωσία να φτάσω μογγολια και μετα ξανά πίσω πως θα το κάνω? σίγουρα θέλω διπλή είσοδο πανω απο 30 μερεσ και βίζα για μογγολια το μόνο που παίζει νομίζω είναι ιδιωτική βίζα αλλα πρέπει να σε προσκαλέσουν απο Ρωσία. Έχει να προτείνει κανείς κάτι ?
Την προσκληση στην κανει το ξενοδοχειο που εχεις κλεισει στη Ρωσια.
 

vagelat

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
Τεραστιο θέμα αυτο τις βίζας για ρωσία... Εγω τώρα που θέλω να μπω ρωσία να φτάσω μογγολια και μετα ξανά πίσω πως θα το κάνω? σίγουρα θέλω διπλή είσοδο πανω απο 30 μερεσ και βίζα για μογγολια το μόνο που παίζει νομίζω είναι ιδιωτική βίζα αλλα πρέπει να σε προσκαλέσουν απο Ρωσία. Έχει να προτείνει κανείς κάτι ?
Εναλλακτικά μέσω πρακτορείου που τα κανονίζουν αυτοί (τα των προσκλήσεων..).
Α
 

dimogrec

Member
Μηνύματα
39
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Σεουλ - Κορεα
Παιδια 1 ερωτηση. θα παω Κορεα κ βρισκω πτησεις με αλλαγη στη Μοσχα (δηλαδη Αθηνα-Μοσχα Μοσχα-Σεουλ και επιστροφη)
Χρειαζομαι βιζα εστω κ αν μεινω στο αεροδρομιο??
Στην επιστροφη θα εχω κανα 10ωρο αναμεσα στις 2 πτησεις... απ'οτι διαβασα εδω λογικα δεν απαιτειται βιζα αν εχεις αλλαγη πτησης εντος 24ωρων αλλα δυστυχως δεν μπορεις να βγεις απο το αεροδρομιο... Russian Visa Requirements - Russian Transit Visas
Εχει κανεις εμπειρια απο αντιστοιχη περιπτωση?
 

tzav

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Μονο η ημερομηνία εισόδου πρέπει να είναι η ίδια..

Καλημερα!
Σ' αυτη την περιπτωση μηπως οι ημερομηνιες εισοδου και εξοδου απο Ρωσια θα πρεπει να ειναι ιδιες και για τους 2 συζυγους ?
Γιατι στη δικη μου περιπτωση θα παμε μαζι αλλα θα γυρισουμε σε διαφορετικες ημερομηνιες.

Ευχαριστω.
 

Fokion

Member
Μηνύματα
11
Likes
15
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Ξανακάνω κι εγώ την ερώτηση που έκανε πιο πάνω ο dimogrec... έχει βγάλει κανείς transit visa για μόσχα??? Θέλω να ταξιδέψω τον Νοέμβρη για Πεκίνο και έχει μια πτήση μέσω Μόσχας με 17 ωρες για αλλαγη αεροσκάφους. Κ έλεγα να εκμεταλλευτώ την ευκαιρία κ να παω μια βόλτα στην Μόσχα. Ξέρει κανεις αν είναι εφικτό αυτό ή θα είναι μεγάλη ταλαιπωρία και καλύτερα να μην το επιχειρήσω...???
Αν έχει κανείς εμπειρία επί του θέματος ας γράψει καμιά πληροφορία.... ευχαριστώ!
 

prod21

Member
Μηνύματα
39
Likes
8
Αν μείνεις σε αεροδρόμιο της Μόσχας και απλώς αλλάξεις πτήση, τότε δεν χρειάζεσαι transit visa. Αν όμως θες να πας για βόλτα στη Μόσχα, τότε θα χρειαστείς. Στο sheremetyevo ή στο domodedovo θα πας; Στη Μόσχα υπάρχει εξαιρετικό δίκτυο μετρό με πάνω από 180 στάσεις και πας παντού. Εννοείται πως αξίζει μια βόλτα στην υπέροχη Κόκκινη Πλατεία και την περιοχή του κέντρου, αφού έχεις 17 ώρες στη διάθεσή σου. Για βίζα μπορείς να ενημερωθείς με ένα τηλέφωνο στο ρωσικό προξενείο, αν και στη βγάζει εύκολα και οποιοδήποτε ταξιδιωτικό πρακτορείο ασχολείται με ταξίδια στη Ρωσία.
 

FrauLitsa

Member
Μηνύματα
31
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές τις υπηρεσίες του mouzenidis travel (Ταξίδια στη Ρωσία - Μόσχα - Αγιά Πετρούπολη) για υπηρεσίες έκδοσης Visa Ρωσίας, και είναι εξυπηρετικότατοι (κοστίζει λίγο παραπάνω από το να κάνεις τη διαδικασία στην πρεσβεία μόνος σου, αλλά είναι πιο πολιτισμένα πράγματα και αποφεύγεις τη συναναστροφή με τη Ρωσική γραφειοκρατία...)
Μήπως θυμάσαι πόσο σου κόστισε όλη η διαδικασία σε αυτό το πρακτορείο; Ευχαριστώ!!
 

akerboom

Member
Μηνύματα
45
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
το εξεταζω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
update: Τις τελευταιες μερες προσπαθησα να βγαλω βιζα για Ρωσσια και εμαθα τα εξης: Ξεκινησα απ το προξενειο στο Χαλανδρι απο εκει με εστειλαν στο ΡΩΣΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΘΕΩΡΗΣΕΩΝ λεωφορο Κηφισιας 116 και Δαβακη 1 (εισοδος απο Δαβακη) τηλ:210-6910074/5, Μιλουσαν πολυ καλα ελληνικα και ηταν εξυπηρετικοι κοντρα σε οσα λεγονται. Αφου ειχα εξασφαλισει απο το ξενοδοχειο voucher και visa support και ειχα την ταξιδιωτικη μου ασφαλιση, πληρωσα συνολικα 56 ευρω (τα 21 ευρω ηταν χρεωση για την υπηρεσια) κατ ατομο.Εκαναν δεκτη κανονικη φωτογραφια και οχι διαβατηριου και θα ειναι ετοιμα σε μια βδομαδα (παραλαβη 12 με 5 το απογευμα).Στην δικια μας περιπτωση εκανε ενας μας αιτηση και για τους δυο χωρις προβλημα. Τελος ο Μουζενιδης ζητησε για παραλαβη σε 7 εργασιμες 91 ευρω συν την ταξ.ασφαλιση ενω για παραλαβη σε 4 εργασιμες η τιμη ηταν 131 ευρω συν η ταξ,ασφαλιση.
 

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Σε περιπτωση που εχεις καταφερει να εχεις τα εγγραφα και την αιτηση (η θεια μου ειναι ουκρανη και μπορει να τη φτιαξει/γραψει) μπορεις να παρακααμωεις την υπηρεσια (και το αναλογο κοστοσ);
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom