Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πρωτο post στο φορουμ, γεια σε ολους!

Κι εγώ αρχίζω να κοιτάω πληροφορίες για το ταξίδι στη Μόσχα που θα κάνω τον Ιούλιο. (Varg, οχι μονο εχουμε κλεισει ιδιο ξενοδοχειο, αλλα αν κρίνω απο το άβαταρ πάμε και για τον ιδιο λογο- Up the Irons!)

Ειδα 2 σελιδες πριν οτι ο Μουζενιδης ζητά 91 ευρω, αλλα καλυπτει τα ολα τα δικαιολογητικα και ταξιδιωτικη ασφαλιση. Το ξενοδοχειο ζητησε γυρω στα 30 ευρω για τα χαρτια, και εχω 2 ερωτησεις:
1)ειναι υποχρεωτικη η ταξιδιωτικη ασφαλιση? Αν ναι, ποιο ειναι το κοστος και που την βγαζεις σε περιπτωση που δεν κινηθεις με ταξιδιωτικο?
2)Περα απο φωτο/voucher κτλ πόσα ειναι τα χρήματα που θα δώσουμε στην πρεσβεια?

Αν προκειται για 10-20 ευρω διαφορα απο το ταξιδιωτικο μην τρεχουμε. Θα ειμαστε και 10 ατομα, ισως να γινει και καλυτερη τιμη.
1) Η ταξιδιωτική ασφάλιση είναι υποχρεωτική και κοστίζει 2 ευρώ ανά ημέρα/ανά άτομο. Εμάς μας είπαν στο προξενείο να πάμε σε ένα διπλανό κτίριο που συνεργάζονται και έβγαζε τις ασφάλειες. Επιτόπου τις πήραμε και τις καταθέσαμε μαζί με την αίτηση για βίζα.
2)Στο προξενείο δώσαμε 35 ευρώ/άτομο. Tα vouchers μας τα είχε στείλει δωρεάν το ξενοδοχείο που μείναμε. Αλλά και σε ταξιδιωτικό γραφείο να απευθυνθείτε για να σας βγάλει βίζα λογικά θα σας χρεώσει και για τα vouchers και για το προξενείο αλλά και για τον κόπο τους.
 

Lara Croft!

Member
Μηνύματα
32
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΣΧΑ Ιουλιος 2013
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική & ΗΠΑ
Αρα το κοστος:
- 35 ευρω στο προξενειο
- voucher "προσκληση"
- ταξιδιωτικη ασφαλιση

35 προξενειο και 30 που ζητησε το ξενοδοχειο και περιπου 15 ευρω για ταξ.ασφαλιση βγαινει 80 ευρω. Και το ταξιδιωτικο παιρνει 91? Δε νομιζω οτι θελει και πολυ σκεψη...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αρα το κοστος:
- 35 ευρω στο προξενειο
- voucher "προσκληση"
- ταξιδιωτικη ασφαλιση

35 προξενειο και 30 που ζητησε το ξενοδοχειο και περιπου 15 ευρω για ταξ.ασφαλιση βγαινει 80 ευρω. Και το ταξιδιωτικο παιρνει 91? Δε νομιζω οτι θελει και πολυ σκεψη...
Αυτά τα 91 σίγουρα περιλαμβάνουν όλα τα παραπάνω όμως; Ρώτησε το αυτό να 'σαι σίγουρη.. Γιατί μπορεί ναναι μόνο για το προξενείο π.χ.. ή να περιμένουν να τους δώσεις εσύ τα vouchers απ'το ξενοδοχείο που θα μείνεις.. Αν περιλαμβάνει τα πάντα σίγουρα συμφέρει!! αλλά ξεκαθάρισε το πρώτα!
 

Lara Croft!

Member
Μηνύματα
32
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΣΧΑ Ιουλιος 2013
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική & ΗΠΑ
Δικιο εχεις. Απο βδομαδα θα βολταρω στη Φιλελληνων που ειναι ολα τα τουριστικα και θα ρωτησω. Φυσικα θα ενημερωσω κι εδω επειτα.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Το ταξιδιωτικό γραφείο θα σου χρεώσει εξτρά την ασφάλεια.
Voucher αγόρασα από Γερμανίκη εταιρία προς 20 ευρώ
wiza.info - Voucher turystyczny - formularz zam

με αυτά, και με 35 πήγα στο προξενείο και σε 5 εργάσιμες είχα την βίζα
άρα
35 ευρώ + 20 ευρώ + 15 ευρώ έχεις στα 60 ευρώ όλο το πακέτο...
 

Lara Croft!

Member
Μηνύματα
32
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΣΧΑ Ιουλιος 2013
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική & ΗΠΑ
15 ευρω για την προσκληση? Εμενα το ξενοδοχειο ζητα 30 το ατομο. Εχετε καποιο site υποψιν? Το site που αναφερεις Θαναση, ειναι μονο στα Γερμανικα? Δε βλεπω καπου English option.
 

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δε χρεώνουν όλα τα ξενοδοχεία για τα visa support documents κάποια τα προσφέρουν δωρεάν..Αλλά και αυτά που δε χρεώνουν ζητάνε τις φωτοτυπίες καρτας, διαβατηρίων κτλ..
Εγώ που είχα μείνει στο ξενοδοχείο Dostoevski στην Αγία Πετρούπολη όταν φτάσαμε εκεί η κοπέλα στην υποδοχή συμπλήρωσε τα σχετικά χαρτιά και πληρώσαμε ένα συμβολικό ποσό 100 ρούβλια το άτομο δηλ. περί τα 2,5 ευρώ.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Εγώ που είχα μείνει στο ξενοδοχείο Dostoevski στην Αγία Πετρούπολη όταν φτάσαμε εκεί η κοπέλα στην υποδοχή συμπλήρωσε τα σχετικά χαρτιά και πληρώσαμε ένα συμβολικό ποσό 100 ρούβλια το άτομο δηλ. περί τα 2,5 ευρώ.
Δηλαδή σας έστειλαν δωρεάν τα vouchers για να βγάλετε τη βίζα (χωρίς να στείλετε στοιχεία πιστωτικής) και απλά πληρώσατε ένα συμβολικό πόσο όταν φτασατε; αυτό εννοείται συμφέρει καλύτερα απλά αυτοί δεν έχουν εγγύηση σε περίπτωση που κάνουν τη διαδικασία αλλά τελικά ο πελάτης δεν πάει..
 

k_panag

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Γεια και απο μένα ....
Έχω προγραμματίσει ταξίδι τέλος Ιουνίου για Αγία Πετρούπολη και ήρθε και μένα η ώρα να ασχοληθώ με τη βίζα. Έχω ήδη στα χέρια μου το VISA SUPPORT και το ερώτημα είναι που πρέπει να πάω για την έκδοση της VISA στην Αθήνα :
a) Στο Χαλάνδρι - Τζαβέλλα 7 ΡΩΣΙΚΟ ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ ή
b) Στους Αμπελοκήπους - ΡΩΣΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΘΕΩΡΗΣΕΩΝ λεωφορο Κηφισιας 116 και Δαβακη 1
Ρωτάω γιατί μένω Χαλάνδρι και με διευκολύνει το πρώτο απλά δεν έχω καταλάβει αν μπορείς να πας σε ένα από τα δύο ή μόνο σε ένα. Αν μπορεί ας απαντήσει κάποιος που έχει πάει πρόσφατα ...
Επίσης σε όποιο είναι να πάω η τιμή για τη βίζα είναι 35 Ευρώ και 10-15 για ταξιδιωτική ασφάλιση (την οποία και μπορώ να την πάρω σε διπλανό κτίριο ?) - γιατί κάποιος σε πορηγούμενο post αναφέρει και ένα 21 ευρώ χρέωση για την υπηρεσία ενώ στα πιο πρόσφατα posts δεν αναφέρεται αυτό το ποσό ...

Ευχαριστώ ....
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
στο Χαλανδρι :)
 

k_panag

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Ευχαριστώ καταρχήν για τις απαντήσεις των μελών και απλά να διεκρινίσω και εγώ κάποια πράγματα για την έκδοση βίζας (όπως ισχύουν τουλάχιστον σήμερα που πήγα εγώ ...)

Αν πάτε στο προξενείο (Χαλάνδρι) για την έκδοση πρέπει οπωσδήποτε πριν πάτε να έχετε συμπληρώσει ηλεκτρονικά την αίτηση στο https://visa.kdmid.ru με αποστολέα το προξενείο (θα δείτε έχει επιλογή) - αυτό είναι σχετικά καινούργιο μου είπαν. Για να συμπληρώσετε την αίτηση θα πρέπει να έχετε ήδη το VISA SUPPORT γιατί θα ζητηθούν κάποια στοιχεία του - ενώ αν δεν έχετε πάρει ασφάλιση όταν το συμπληρώσετε το κάνουν αυτοί αφού πάτε στο διπλανό κτίριο και την αγοράσετε. Εννοείται ότι αφού την συμπληρώσετε την τυπώνετε και την υπογράφετε.

Αν πάτε χωρίς να έχετε συμπληρώσει ηλεκτρονικά την φόρμα (όπως εγώ) θα περιμένετε για να μπείτε (υπολογίστε περίπου μισή ώρα) για να σας εξηγήσει η καλή κυρία ότι πρέπει να την υποβάλετε ηλεκτρονικά και να ξαναπάτε. Σε ότι αφορά την ταξιδιωτική ασφάλιση είναι όπως τα έχουν πει - την αγοράζεις από το διπλανό κτίριο 2 ευρώ/ημέρα. Απαραίτητα βέβαια και το VISA SUPPORT από το ξενοδοχείο σας ή από τα διάφορα site που έχουν αναφερθεί στο forum, μία φωτογραφία και το διαβατήριο. Κόστος 35 Ευρώ (δεν συμπεριλαμβάνεται το κόστος της ασφάλισης και του VISA SUPPORT).

Την πρώτη φορά που πήγα στο προξενείο (με εκτύπωση της φόρμας συμπληρωμένη με στυλό) μου είπαν ότι αν δεν μπορώ (ή δεν θέλω) να την υποβάλω ηλεκτρονικά μπορώ να πάω στο κέντρο θεωρήσεων (Αμπελόκηποι) όπου θα μου την υποβάλουν αυτοί ηλεκτρονικά με επιπλέον χρέωση 20 ευρώ για την υπηρεσία (55 ευρώ δηλαδή).

Θεωρώ ότι δεν είναι κάτι πολύπλοκο οπότε και είναι κρίμα κάποιος να δώσει 80 ευρώ ή και περισσότερα για κάτι που στοιχίζει 35 ευρώ (άντε 50 max αν πρέπει να παραγγείλεις το visa support απο κάποιο site). Επίσης να προσθέσω ότι η visa θα έχει εκδοθεί σε 5 εργάσιμες και ότι κατέθεσα και την αίτηση της γυναίκας μου χωρίς να μου ζητηθεί οτιδήποτε (εξουσιοδότηση κλπ...) παρά μόνο να έχει υπογράψει.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom