Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Εγώ την έβγαλα μέσω πρακτορείου και μου στοίχισε 102 ΕΥΡΩ για 6 μέρες. Η Βίζα είναι αυστηρά για κάποιες μέρες. Δεν μπορείς να την αλλάξεις. Γι αυτό πρέπει να έχεις κλείσει πρώτα το ταξίδι. Ανάλογα τις μέρες είναι και η ασφάλεια (2 Ευρω τη μέρα) και γι αυτό μπορεί να διαφοροποιηθεί η τελική τιμή. Όπως τα υπολόγισα η διαφορά από το να την έβγαζα μόνος από το προξενείο ήταν 20 ΕΥΡΩ το άτομο.
 

vivyen

Member
Μηνύματα
96
Likes
51
Χανια μενουμε, μας βλεπω να πηαγαινουμε ρεθυμνο στο προξενειο. εν τω μεταξυ, θα χρειαστεί βιζα και για τον μικρο μου που θα είναι 2 χρονων τοτε?
Βίζα χρειάζεται για όλους, ανεξαρτήτος ηλικίας.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Δηλαδή τους λεω ημερομηνίες και ετσι εκδίδεται η βιζα? θα παρω αυριο στο πρακτορειο που λετε σε προηγουμενα μηνυματα να ρωτησω τιμη. και συγγνωμη τα ξενοδοχεια χρεωνουν και την προσκληση? καλα μαλλον οι Ρωσοι είναι χειρότεροι και από εμας στο θεμα μιζα...
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Δηλαδή τους λεω ημερομηνίες και ετσι εκδίδεται η βιζα? θα παρω αυριο στο πρακτορειο που λετε σε προηγουμενα μηνυματα να ρωτησω τιμη. και συγγνωμη τα ξενοδοχεια χρεωνουν και την προσκληση? καλα μαλλον οι Ρωσοι είναι χειρότεροι και από εμας στο θεμα μιζα...
Αν για την έκδοση VISA απευθυνθείς σε πρακτορείο αυτοι τα αναλαμβάνουν όλα και την πρόσκληση και την ασφάλεια,τα ξενοδοχεία χρεώνουν για την πρόσκληση ένα μικρό ποσό περίπου 7 ευρώ γιατί μετά την πρόσκληση που θα σου στείλει εσύ δεν δεσμεύεσαι για την κράτηση που έχεις κάνει και μπορείς ανα πάσα στιγμή να ακυρώσεις και να κλείσεις σε άλλο ξενοδοχείο.Αλλά γιατί δεν απευθύνεστε στο προξενείο τηλ.ή μέσω mail ?Για τα διαβατήρια θέλει να έχουν 6 μήνες περιθώριο πριν απο την λήξη τους για όλους τους επιβάτες.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Δηλαδή τους λεω ημερομηνίες και ετσι εκδίδεται η βιζα? θα παρω αυριο στο πρακτορειο που λετε σε προηγουμενα μηνυματα να ρωτησω τιμη. και συγγνωμη τα ξενοδοχεια χρεωνουν και την προσκληση? καλα μαλλον οι Ρωσοι είναι χειρότεροι και από εμας στο θεμα μιζα...
Καλησπέρα Νατάσα.
Για να βγάλεις visa για Ρωσία, είτε πας μόνη σου στο αντίστοιχο Προξενείο, είτε μέσω τουριστικού πρακτορείου. Στην πρώτη περίπτωση που σε συμφέρει οικονομικά, θα σου κοστίσει περίπου 35-40 ευρώ, συν 2 ευρώ ταξιδιωτική ασφάλιση ανά ημέρα. Τα πρακτορεία παίρνουν περίπου 90 ευρώ, συν την ασφάλιση, πες μου αν το πρακτορείο που απευθύνθηκες ζήτησε λιγότερα :)
Από εκεί και πέρα, θα πρέπει να έχεις κλείσει αεροπορικά και διαμονή κανονικά, για να σου βγάλουν visa. Κι αυτό για να "ξέρουν" ότι και καλά δε θα μείνεις στο πουθενά..τέλος πάντων. Εσείς θα μείνετε σε ξενοδοχείο, ή θα βρείτε διαμέρισμα, ή θα σας φιλοξενήσει κάποιος; Ρωτάω γιατί αυτό το τελευταίο παίζει ρόλο στο registration που πρέπει κανονικά όλοι να κάνουν, και το οποίο γίνεται είτε από τον ξενοδόχο, είτε από αυτόν που σας φιλοξενεί.
Δε διάβασα τα προηγούμενα, απλά να ξέρεις ότι υπάρχουν και κάποια άλλα χαρτιά που συμπληρώνεις όταν περνάς τον έλεγχο διαβατηρίων, τα immigration forms. Αν έχεις απορίες μπορείς να τις ανεβάσεις, θα προσπαθήσω να βοηθήσω, μιας και έχω μπλέξει αρκετά βαθιά στα τρομερά γρανάζια της ρωσικής γραφειοκρατίας και μίζας:D:D
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Στην πρώτη περίπτωση που σε συμφέρει οικονομικά, θα σου κοστίσει περίπου 35-40 ευρώ, συν 2 ευρώ ταξιδιωτική ασφάλιση ανά ημέρα. Τα πρακτορεία παίρνουν περίπου 90 ευρώ
Επειδή με ενδιαφέρει..δηλαδή η διαφορά είναι περίπου μισή τιμή.Πάντως επειδή η διαδικασία είναι μανούρα απ'οτι κατάλαβα πιστεύω πως τα 50€ + δεν είναι τόσα πολλά από τη στιγμή που όλα θα τα αναλάβει όλα το πρακτορείο. Άλλωστε το ταξίδι έτσι κι αλλιως θα κοστίσει οπότε τα 50+ δεν είναι κάτι τρομερό. Και όπως είπε ο Borealis για εμάς στη Θεσσαλονίκη είναι μονόδρομος.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
KonstantinosAlena σε ευχαριστω παρα πολύ. θα μεινουμε 5 μερες σε ξενοδοχειο στη Μοσχα και 5 μερες σε ξενοδοχειο στην Αγια Πετρουπολη. Θα είμαι με τον αντρα μου και το μωρο, οποτε εννοείται μας συμφερει να κινησουμε τις διαδικασιες μονοι μας, θα γλυτώσουμε περιπου 150 ευρω τα τρια ατομα. ε καθολου αμελητεο ποσο.
Ωστοσο, μενουμε Χανια και θα πρεπει να παρω τηλ στο προξενειο στο Ρεθυμνο και σιγουρα να παμε κι απο'κει μια 'βολτα'. Αυτά που διαβαζω με συμπληρωση στοιχειων στα Ρωσικα ισχυουν? και αν ναι, θα με βοηθησουν από το προξενειο να τα συμπληρωσω? Επισης, δεν ξερω που να κλεισω μονη μου ασφαλιση αφου δεν δεχονται τις γνωστες. θα μου πουν από το προξενειο αραγε? Η ευρωπαικη καρτα ασφαλισης δεν ισχυει εκει? την βγαζουμε κάθε χρονο για τα ταξίδια.
Τελος, αυτό που λες για τα χαρτιά που συμπληρώνεις όταν περνάς τον έλεγχο διαβατηρίων, τα immigration forms, είναι σαν αυτά που συπληρωνεις πχ για Αμερική? γιατι αυτά δεν ηταν τιποτα πολυπλοκο. πολύ χειροτερα μαλλον ε? και τουλάχιστον θα είναι στα Αγγλικα?
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
εχοντας το χαρτι προσκλησης στα χερια μου πληρωσα στην θεσσαλονικη στο ρωσικο προξενειο 63 συμπληρωνοντας αυτοι ολα τα εγγραφα . η αποδειξη που σου δινουν γραφει αναλυτικα την καθε εργασια και το κοστος . παραλαβη σε μια εβδομαδα . οσο αφορα την ασφαλεια ειναι 2 euro ανα ημερα παραμονης στην ρωσια .εξω απο το προξενειο εχει γραφειο ασφαλειων και αμεσα γινεται η εργασια . συνηθως σου χρεωνουν οσες μερες εισαι ρωσια συν μια.

τηλεφωνο θεσσαλονικης 2310-547009...δωδεκανησου 2 τκ 546-26
 
Last edited:

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Κατ' αρχή μόνο η πρόσκληση είναι απαραίτητη τα αεροπορικά εισιτήρια δεν σου τα ζητάει κανείς και πουθενά κανένα έντυπο δεν συμπληρώνεις Ρώσικα .Όσο για την τιμή ,μικρή μεγάλη η διαφορά τι το συζητάμε πάς σ΄ένα πρακτορείο και τελειώνει η ιστορία.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Η επίσημη ιστοσελίδα του γραφείου θεωρήσεων είναι αυτή http://www.vhs-greece.com/index.php?id=index&lang=gr#logo και αναφέρεται στα δύο προξενεία Αθήνας και Θεσ/κης. Το κόστος σε αυτούς είναι 56 (35+21) ΕΥΡΩ και η ασφάλεια 2 ΕΥΡΩ τη μέρα. Το δικό μου ξενοδοχείο ζητούσε 10 ΕΥΡΩ το άτομο για την πρόσκληση. Μου έβγαινε λοιπόν σύνολο για 6 μέρες 78 ΕΥΡΩ. Πλήρωσα λοιπόν 24 ΕΥΡΩ παραπάνω. Αυτή ήταν η διαφορά.
Το χαρτί που συμπληρώσαμε στο αεροδρόμιο δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο.
 

A23456

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Όσον αφορά τα μαθήματα ρωσικών, όπως αναφέρεται στην προηγούμενη ανάρτησή μου, να διορθωσω ότι τα μαθήματα ήταν για τέσσερεις κι όχι για δυο βδομάδες (συνολικά 80 διδακτικές ώρες). Η σχετική σελίδα με πληροφορίες για μαθήματα ρωσικών για ξένους στο πανεπιστήμιο της Αγίας Πετρούπολης είναι http://www.russian4foreigners.spbu.ru/. Βέβαια, ίσως, πλέον να εχουν αλάξει κάποια δεδομένα.
 
Last edited by a moderator:

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Ποσο ταλαιπωρία αυτή η Βίζα! Σήμερα ανακάλυψα ότι πρέπει να βγάλω βίζα για Ρωσία.. παλι καλά έχω ενα μηνα περιθώριο! Απο αύριο ξεκινάω την διαδικασία. Μέσω δυο τουριστικών γραφείων που ρώτησα το ενα ηθελε 95€ συν 2€ την μέρα για την ταξιδιωτική ασφάλεια και το αλλο ήθελε 100€ συν 2€ την μερα για ασφάλεια, θα δω ποσο θα μου βγει αν το κάνω μόνος μου! Η σελίδα για την έκδοση και πληροφορίες ειναι www.vhs-greece.com
Πρωτον απο το ξενοδοχείο που ειχα κανει κράτηση μου στείλανε μια φορμα για να συμπληρώσω και να τους την ξανα στειλω υπογεγραμμένη, όπως τα διαβατήρια και την πιστωτική κάρτα όπου δεν έχω, εχω χρεωστική... Ελπίζω να μην χρειαστεί να τα σκαναρω ολα αυτα κ να δεχτούν τις φώτος που θα τα βγάλω... κ ολα αυτα για να μου στείλουν μετα ενα αλλο χαρτί σαν πρόσκληση για να το εχω μαζι για να παραδώσω για την έκδοση της βίζας..
Δεύτερον στο site στις πληροφορίες λεει οτι πρεπει να κανω αίτηση αν κατάλαβα καλα με τα στοιχεία μου και θα μου στείλουν μια αίτηση μετα για να την κατεβάσω να την συμπληρώσω κ να την εχω μαζι κ αυτη οταν παω να παραδώσω τα χαρτιά...
Τρίτον οκ χρειάζεται μια φώτο...
Τέταρτον πρέπει να ψαξω να βρω ασφαλιστική εταιρία για να βγάλω ταξιδιωτική ασφάλεια..
Και πέμπτον πρέπει να κλεισεις ηλεκτρονικό ραντεβού για να πας να καταθέσεις τα χαρτιά...
Μετα κάνεις κ τον σταυρό σου οτι ολα ειναι οκ κ τα εχεις ολα σωστα...Αλλιώς δεν ξερω τι αλλο κάνεις!
Δεν έχουν άδικο ισως που ζητάνε τοσα τα ταξιδιωτικά γραφεία για ολα αυτα αλλα θα δω την διαφορα στην τιμή κ αν ολα πανε καλα θα σας πω. Μια εβδομάδα λέει οτι κανει να βγει.
Γράφει ακόμα ότι απο τις 8 Φεβρουαρίου 2016 η αμοιβή υπηρεσίας και για την παραλαβή επεξεργασια εγγράφων για την έκδοση Ρωσικης βιζας στο κέντρο θεωρισεων θα διαμορφωθεί στα 25 ευρώ συν φπα για κάθε διεκπεραίωση.... μακάρι!!!
Επίσης αν ειχα εναν εκτυπωτή και ενα σκάνερ σπίτι μου δεν θα με ένοιαζε... αλλα το τρέξιμο αυτό με τρελαίνει!!! Καλο σας βράδυ και θα σας πω παλι μολις ειναι ολα έτοιμα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom