Γενικά Διακοπές Πάσχα

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Επειδή έχω κουραστεί να βλέπω να ξεπηδάνε θέματα με το ΠΟΟΟΟΣΟ συμφέρουσες είναι τελικά οι loco και δη η Ryanair και το τι χάνουμε που ο τόπος μόνιμης διαμονής μας δεν είναι η Ρόδος (τα οποία εν τέλει καταλήγουν να κλειδωθούν), μπορεί ν'ανοίξει ΕΝΑ θέμα όπου ο αγαπητός μας Peter θα γράφει τα επιχειρήματά του ελεύθερα; We've had enough.
 

htz_markos

Member
Μηνύματα
39
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο-Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κέιπ Τάουν
Φίλε Ροδίτη καλό το προγραμμά σου και οι τιμές, αλλά κατα τη γνώμη μου οι μέρες στο Αμστερνταμ ειναι πολλές και αν δεν εχεις φιλο με σπίτι θα ξεπαραδιαστείς στη διαμονή και στο φαι και δεν θα χεις και τι να κανεις τοσες μερες. Επίσης όσο φτηνά και να πετάς με ανταπόκριση (δεν είμαι κατά, αντιθέτως! από δω στην Αθηνα μόνο easy προτιμώ για εξωτερικό και μόνο με συμφέρουσες και σίγουρες ανταποκρίσεις βέβαια) όσο φθηνα και να πετάς με ανταπόκριση που λές... τη διανυκτέρευση στο Μιλάνο που θα αναγκαστείς να κάνεις απ οτι βλέπω θα την πλήρωνα όσο όσο για να μην την ξανακάνω... Κοιμομομασταν κάτω, -αν δεν κοιμηθείς κάηκες- γιατι οι καρέκλες έχουν διαχωριστικά, ξυπνουσαμε κάθε μια ώρα από το κρύο, γιατι το Μαλπένσα προφανώς δεν είχε θέρμανση 18 Δεκέμβρη, και πέρναγε 10 εκατοστά από τη μούρη μου το μηχάνημα αυτό - πως το λενε- που καθαρίζει το πάτωμα μ αυτό το διακριτικό "ΒΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ" κι όλα αυτά γυρνώντας από Αμστερνταμ που είχαμε πάει με τους άσσους της Ολυμπικ, αφιχθεντες με easy στο μιλάνο για μια ανταπόκριση πάλι με άσσο (21 ευρώ μιλάνο αθήνα με olympic - άδειο το αεροπλάνο- και φέρανε 2 δισκους φαι στον καθένα γιατί περίσσευε, άστα, δραμα, ουτε να σηκωθουμε για την αποβίβαση δε μπορούσαμε). Γλυτωσαμε δεν ξερω και γω πόσα, αλλά διανυκτέρευση σε αεροδρόμιο και δη στην αρχή του ταξιδιού δε νομίζω ότι συμφέρει από κάθε άποψη...
 

rrrrr

Member
Μηνύματα
42
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια,Ν.ΥΟΡΚΗ,Μαλδιβες
Προς το παρόν έχει δρομολόγια από Ρόδο απευθείας για Μιλάνο, Πίζα και Ρώμη 2 φορές την εβδομάδα. Μπορείς να κλείσεις και άλλη πτήση την ίδια ή την επόμενη μέρα για οπουδήποτε στην Ευρώπη σε αντίστοιχη τιμή.
Γίνονται συχνά προσφορές μέχρι και 10 ευρώ την πτήση όπως τώρα για Ιανουάριο 2011. Η αγορά εισιτηρίου γίνεται μόνο μέσω του www.ryanair.com και θα πρέπει να εκτυπώσεις μόνος σου την κάρτα επιβίβασης 15 μέρες πριν. Αν θέλεις, παίρνεις μόνο 1 χειραποσκευή 10 κιλών 55Χ40Χ20 η οποία είναι δωρεάν. Όλες οι άλλες παροχές είναι επί πληρωμή, π.χ. δεύτερη βαλίτσα 15 ευρώ ανά πτήση. Ελπίζω να βοήθησα!
ευχαριστω για τις πληροφοριες....εχω ξεσηκωθει τωρα!!!θελω οπωσδηποτε να εκμεταλευτω τετοια ευκαιρια.....δε μου λες τα αεροπλανα της εταιρειας ειναι της προκοπης;
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Αεροσκάφη Boeing 737

Τα αεροσκάφη είναι μια χαρά, είναι Boeing 737 που χρησιμοποιούν και άλλες εταιρίες. Τα ατού της εταιρίας δεν είναι τα αεροσκάφη αλλά η ακρίβεια στις πτήσεις και οι πραγματικά χαμηλές της τιμές.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
...αλλά η ακρίβεια στις πτήσεις...
Πράγματι, για όσους ξέρουν το μεγάλο ατού της Ryanair είναι οι ακρίβεια στις πτήσεις... σε γδέρνουν κανονικά για χίλιους και δυο, φανερούς και λιγότερο φανερούς λόγους... σε σημείο που στο τέλος να πληρώνεις τα ίδια με μια κανονική εταιρεία...
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Θα μπορούσες να παραθέσεις συγκεκριμένα στοιχεία στις τιμές των εισιτηρίων που εννοείς; Όταν ξεκίνησα το θέμα έγραψα αναλυτικά τα εισιτήρια που αγόρασα με τη ryanair και την easyjet. Εσύ σε ποιά εταιρία αναφέρεσαι που είναι μάλιστα φθηνότερη και από την ryanair;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.567
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ρε παιδιά μη λέμε ό,τι θέλουμε, ίδιες τιμές η ryanair με τις regular; Έχω πετάξει πολλές φορές μαζί τους από 5 (!!) μέχρι 19 ευρώ, οι τελευταίες τρεις πτήσεις δεν έκαναν ούτε 100 ευρώ όλες μαζί τον προηγούμενο μήνα, όταν η φτηνότερη regular (Ιμπέρια) ήθελε πάνω από 200 για μία μόνο από αυτές. Η βαλίτσα μου χωρούσε στις σειραποσκευές της, αλλά ακόμη κι αν την είχα πάρει μεγαλύτερη ήταν 45 ευρώ έξτρα και για τις τρεις πτήσεις. Ας μου βρει κάποιος πτήσεις Μαδρίτη-Σαντιάγο-Φρανκφούρτη-Βερολίνο με κάτω από 100 (και σε άψογα ωράρια!) χωρίς τη Ryan και τον παραδέχομαι... Α, ξέχασα, τα καθίσματά της είναι κατά... 5.1 εκατοστά στενότερα (έλεος, τόση είναι η διαφορά, όση και σε δύο άτομα που φορούν 2 νούμερα διαφορετικό παπούτσι!) κι αν θες νερό πρέπει να πληρώσεις το απίστευτο ποσό των 2 ευρώ στο αεροδρόμιο.

Από εκεί και πέρα, για το θέμα της ακρίβειας κάνει ό,τι και η easy, δηλαδή σου λέει ότι η πτήση των 3 ωρών και 20 λεπτών κάνει 4 ώρες, κι όταν το κάνει σε τρεισίμη ώρες το χρεώνει ως μισή ώρα νωρίτερης άφιξης, πανηγυρίζοντας. Και ναι, σε Μαδρίτη, Σαντιάγο και Βερολίνο που έμεινα, σε πολύ προσβάσιμα αεροδρόμια ήταν με κόστος πρόσβασης στην πόλη 2, 3 και 2,80 ευρώ αντίστοιχα...
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Καλησπερα!!! Πρωτη μου φορα που γραφω εδω αν και διαβαζω τακτικα και θα ηθελα μια γνωμη... Καταρχην λατρευω τα ταξιδια! εχω παει 8 φορες αγγλια, 7 ισπανια που την λατρευω, 5 γερμανια, ιταλιες, γαλλιες, ιρλανδιες κλπ...

Αποφασισα να επισκευτω την Πραγα για 1η φορα και λεω να παω το 3ημερο της καθαρης δευτερας γιατι οχι μονο ειναι σχεδον μιση τιμη απο το πασχα αλλα και ειναι και οφ πικ περιοδος.....

Τωρα η βοηθεια που θελω ειναι για το πασχα!
Εχω καταληξει σε 3 προορισμους...

1. Βιεννη (δεν εχω ξαναπαει)
2. Βουδαπεστη (δεν εχω ξαναπαει
3. Ρωμη (εχω παει το 2003) και απο εκει μια μονοημερη στο γραφικοτατο Καστελ Ντελ Μοντε στο Αμπρουτζο, μεσο Ακουιλα, που ειχε γυριστει και η ταινια ο Αμερικανος με τον Κλουνι, που μολις ειδα τα μερη ξετρελαθηκα!
Θα μου πειτε τι να πας να κανεις εκει, σε τετοια αγνωστα μερη, και τι να δεις....

Δεν εχω τετοιο θεμα αφου περσι πηγα για 1 μερα στην Βολτερρα και το Μοντεπουλτσιανο στην Τοσκανη, και στο Μιχας , ενα χωριουδακι στα βουνα της Ανδαλουσιας.... ΙΣα ισα που μ αρεσουν τα αγνωστα μερη.....

Εσεις τι θα μου προτεινατε? Μιλαμε για Μ. ΠΑρασκευη με Δευτερα του Πασχα καθως δεν μπορω να παρω αλλες μερες ......

ευχαριστω!!!!!!!!:xmas_cheesygrin:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Bιέννη με χίλια!!Ημουν Πάσχα εκεί πριν 2 χρόνια και πέρασα εκπληκτικά(απο Μ.Πέμπτη έως Δεύτερη μέρα πασχα).
Είναι που είναι υπέροχη η πόλη,βοηθάει και η εποχή άνοιξη τέλος Απριλίου,όνειρο!!
Και υπάρχει η ελληνική παροικία με την ελληνορθόδοξη εκκλησία της Αγ,Τριάδος στο κέντρο,πολύ κοντά στην πλατεία του Αγ.Στεφάνου με λειτουργίες(επιτάφιο,Αναστάσιμη και λειτουργία ανήμερα το Πάσχα κατά τις 10 νομίζ το πρωί)σε πολύ ωραία κατανυκτική ατμόσφαιρα ώστε να νοιώσεις τις γιορτές.

Ρίξε αν θες μιά ματιά στην ταξιδιωτική ιστορία..Αριστοκρατική Βιέννη του μέλους elpihonmar,στην#80#καταγράφω τις δικές μου εντυπώσεις απ αυτό το ταξίδι.
 

Dimok

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες,Μόσχα,Τόκιο
Τον φάγατε τον ροδίτη!! μια πρόταση έκανε ο άνθρωπος, δεν ανάγκασε κανέναν να το κάνει))) τεσπα! Εγώ πάντως συμφωνώ απόλυτα, τον Φεβρουάριο θα πάω στη Ρόδο για εξεταστική και μετά λέω να πεταχτώ απο'κεί με Ryanair για Ρώμη ή Μιλάνο για ένα 3ήμερο 4ήμερο!! έχω τσεκάρει ήδη τα εισιτήρια...είναι πάρα πολύ φθηνά. Έχω ήδη μια εμπειρία με αεροπορικές εταιρείες χαμηλού κόστους, είχα πάει τα Χριστούγεννα το 2007 στη Βαρκελώνη από Αθήνα με την Clickair (τώρα την έχει εξαγοράσει η Vueling) για τα εισιτήρια είχα πληρώσει 87 ευρώ με επιστροφή!!!
Πάντως περιμένω πως και πως να πετάξει και από Αθήνα η Ryanair!!
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Πάνω κάτω όλοι έχουμε κάνει το ταξιδάκι μας με μία τουλάχιστον low cost. Τον υπέρμετρο ενθουσιασμό του φίλου δεν καταλαβαίνω.Γιατί όπως και να το κάνουμε, υπάρχουν και μειονεκτήματα που δεν είναι της παρούσης να αναλύσω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom