Διακοπές μόνη/μόνος μου

House

Member
Μηνύματα
28
Likes
8
Καλησπέρα παιδιά!
Μη φοβάστε καθόλου τις διακοπές /ταξίδια μόνοι, είναι μεγάλο μάθημα ζωής να γνωρίζεις τον εαυτό σου και να τα πηγαίνεις καλά μαζί του. Εκτιμάς τους ανθρώπους με τους οποίους πραγματικά ταιριαζεις και δεν κάνεις εκπτώσεις προκειμένου να έχεις απλά παρέα.
Με τη σοφία των 46 μου χρονων λοιπόν :)p:p:p) σας λέω ότι το νησί που πέρασα καλά μόνη καλοκαίρι ήταν η Σέριφος, την οποία προτείνω ανεπιφύλακτα.
Φίλε @House η Αμοργός πρέπει να είναι υπέροχη αλλά για μόνος καλοκαίρι δεν θα την προτιμούσα.
Είχα πάει μόνη Αστυπάλαια και δεν ενθουσιάστηκα.
Λόγω κουλτούρας, η Ευρώπη ενδείκνυται για μοναχικά ταξίδια, δε μπορω να φανταστώ τον αυστριακό εστιάτορα να μου λέει, μα δεν το πιστεύω ότι είσαι μόνη σου για φαγητό, όπως στην Αστυπάλαια
Εκτος απο Σεριφο καμια αλλη προταση? Σχοινουσα, Δονουσα, Αναφη?
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ξέρεις τι φοβάμαι; είναι πολύ μικρά και ίσως βαρεθείς, εξαρτάται και από τις μέρες βέβαια. Αλόννησο θα πρότεινα επίσης και έχω ακούσει πολύ καλά για Κάρπαθο. Για μονος/μόνη πάντα. ..αρκετά μικρά για να έχεις την ησυχία σου και να τα γυρίσεις και αρκετά μεγάλα για να μη βαρεθείς.
Άσχετο, αλλά από μικρά μου άρεσε πάρα πολύ η Κίμωλος.
 

Felipe

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα και από μένα. Σκέφτομαι για φέτος μιας και δεν εχω διαθέσιμη παρέα την ημερομηνία που μπορώ, να παω διακοπές μόνος μου. Δεν το έχω ξανακάνει και είπα να το δοκιμάσω. Ψάχνω κυρίως για κάποιο μικρό νησάκι που να μην χρειάζεται και αυτοκίνητο. Το πρόβλημα είναι ότι έχω άδεια 3-18 Αυγούστου και θα γίνετε χαμος παντού πιστεύω. Έχετε να μου προτείνετε κάτι?
 

Aquarius

Member
Μηνύματα
49
Likes
66
Καλησπέρα και από μένα. Σκέφτομαι για φέτος μιας και δεν εχω διαθέσιμη παρέα την ημερομηνία που μπορώ, να παω διακοπές μόνος μου. Δεν το έχω ξανακάνει και είπα να το δοκιμάσω. Ψάχνω κυρίως για κάποιο μικρό νησάκι που να μην χρειάζεται και αυτοκίνητο. Το πρόβλημα είναι ότι έχω άδεια 3-18 Αυγούστου και θα γίνετε χαμος παντού πιστεύω. Έχετε να μου προτείνετε κάτι?
Παιδιά, νομίζω ότι το βλέπετε λιγάκι λάθος το θέμα. Δλδ δεν πιστεύω ότι υπάρχει συγκεκριμένο μέρος για μοναχικές διακοπές. Κ το λέω έχοντας πάει μόνη μου-από επιλογη- διακοπές. Λοιπόν, η δική μου πρόταση είναι Λευκάδα και Σαμοθράκη. Κάμπινγκ υπάρχει και στα δύο αυτά νησιά και ιδίως η Σαμοθράκη είναι ένα εναλλακτικό μέρος που ενδείκνυται για μοναχικές αποδράσεις.
 

Anton.gr

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Γεια σας παιδιά,
Νέος στην παρέα και αφού ξέμεινα λόγω διαφόρων θεμάτων, σκέφτομαι για λίγες μέρες χαλάρωση την επόμενη εβδομάδα ανάμεσα σε Σχοινούσα, Κουφονήσι ή Δονούσα. Θα είναι οι πρώτες διακοπές μόνος, οπότε εάν υπάρχει κάποιος/κάποια που γνωρίζει 5 πράγματα και ενδιαφέρεται με χαρά να επικοινωνήσουμε
 

Chilavert

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα παιδιά,

πήρα την μεγάλη απόφαση να πάω μόνος διακοπές. Δεν είναι κι ότι καλύτερο..δε το έχω κάνει ποτε αλλά σίγουρα καλύτερο απ'το τίποτα :).

Τα δεδομένα μου ειναι τα εξης:
1.) Όχι Κρήτη. Είμαι από Κρήτη :))
2.) Περιοχή με παραλία/ες
3.) Δεν είναι απαραίτητο να είναι νησί αρκεί να είναι γραφικό και με ωραίες παραλίες.
4.) Θέλω να μην είναι τεράστιο μέρος. Μόνος θα είμαι οπότε η μέρα μου θέλω να είναι κάπως σαν : παραλία, κάποιο αξιοθέατο -επισκεψη, βόλτα κεντρικά για φαγητό - καφέ , ξενοδοχείο. Γενικά δεν επιθυμώ τεράστιες απόστασεις.
4.) Θα μείνω 3-4 μέρες εκεί όποτε να λάβουμε υπόψιν να μην είναι περιπέτεια να πάω εκεί αλλάζοντας αμέτρητα πλοία :)
5.) Δεν τρελαίνομαι για κοσμοπολίτικα - σελεμπριτις μέρη..

Αυτά πάνω κάτω.

Σκεφτόμουν Ιθάκη και γενικά νησιά Ιονίου αλλά δε ξέρω αν καλύπτουν τα παραπάνω..

Περιμένω με ενδιαφέρον τις προτάσεις σας.

Να ΣτΕ καλά.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Βλέπω έχει πτήσεις το καλοκαίρι με 130e-180e για Θεσσαλονίκη. Και από εκεί συνεχίζεις για Χαλκιδική που έχει αυτά που ζητάς και θα είναι κάτι διαφορετικό απ' το κλασικό καλοκαίρι στην Κρήτη ή στα νότια γενικότερα.

Άλλη επιλογή αν και κοσμοπολίτικη είναι η νότια Αργολίδα (πχ Πόρτο Χέλι) ή και Σπέτσες.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δεδομενου ότι οι ημέρες είναι λίγες και για να μην ταλαιπωρηθείς πολύ, εάν μένεις Χανιά προσυπογράφω για Κύθηρα και- γιατί όχι- για Γύθειο κ γύρω περιοχή. Εάν είσαι από Ηράκλειο κ ανατολικότερα, η πρόταση της Καρπάθου είναι εξαιρετική όντως (ομορφα χωριά και τέλειες παραλίες) και θα προσέθετα επιπλέον και κάποια κυκλαδονησια που έχουν άμεση πρόσβαση με Ηράκλειο όπως η Ανάφη, η Ιός, ακόμα και η Πάρος.
 

Chilavert

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Σας ευχαριστώ παρα πολυ για το ενδιαφέρον να προτείνετε . Θα εξετάσω μια-μια τις επιλογές που μου προσφέρατε. Είναι εξαιρετικά χρήσιμο για εμένα. Bαλατε στο χάρτη επιλογές που δεν είχα σκεφτεί!

Από Ηράκλειο είμαι μιας και θίχτηκε...Για να γίνω πιο ξεκάθαρος, δεν έχω θεμα να "ταλαιπορηθω" με την απόσταση αρκεί να μη χρειαστεί να μου φύγει πολύς χρόνος στη μετακίνηση δλδ πχ να μη χρειάζεται να πάω από Ηράκλειο, Αθήνα, από Αθήνα, Πάτρα, από Πάτρα ,κάποιο νησί. Χάνεται μια+ μέρα στο πήγαινε κι αντίστοιχα στο έλα. Προτιμώ αυτός ο χρόνος να αξιοποιηθεί σε μια ξαπλώστρα παρά σε ένα μέσο μετακίνησης :D

Φίλη love travel δυστυχώς όχι εξωτερικό. Δεν είμαι όσο θαρραλέος είσαι εσύ :)
και το γεγονός ότι θα πάω μόνος ..είναι για τα δεδομένα μου μεγάλη υπόθεση. Για πρώτη φορά ας είναι ντόπια επιλογή λόγω και των διεθνών προβλημάτων . Την επόμενη φορά ελπίζω να σας ρωτήσω για εξόρμηση εκτός Ελλάδος :).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.714
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom