Διακοπές μόνη/μόνος μου

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Και κακά τα ψέματα, η νυχτερινή ζωή απολαμβάνεται καλύτερα με παρέα και δεν έχω φτάσει ακόμη σε αυτό το επίπεδο όπου θα βγαίνω μόνη μου για ποτό το βράδυ. Θαυμάζω όσους το κάνουν αλλά εμένα με δυσκολεύει.
Ανοίγεις ένα μεγάλο κεφάλαιο τώρα που με προβληματίζει κι εμένα αρκετές φορές στα solo ταξίδια. Είναι γεγονός ότι χωρίς παρέα δεν είναι το ίδιο, ειδικότερα στη διασκέδαση με τα Ελληνικά δεδομένα, οπότε αυτομάτως μειώνεται ο χρόνος και η όρεξη γι' αυτό. Πόσο να κάτσεις σ' ένα τραπέζι μόνος ή σε κάποιο μπαρ, αν και για το δεύτερο δε λέω, υπάρχουν εξαιρέσεις. Φυσικά και το φύλο παίζει ρόλο, δυστυχώς ακόμα με προκατάληψη απέναντι στους μεμονωμένους ταξιδιώτες.
Στο εξωτερικό δεν είναι έτσι (όσον αφορά τη προκατάληψη) αλλά ο κανόνας είναι λίγο πολύ ο ίδιος.
Όπως και να 'χει βέβαια, ακόμη κι αν δεν βρεθεί παρέα, θεωρώ πως μια χαρά θ' απολαύσω τις διακοπές μου.
Εννοείται και αυτό να κάνεις γιατί στο τέλος αυτό είναι που μετράει.
Ο λόγος που προτείναμε και τέτοια νησάκια είναι όμως αυτός, της λίγο πιο εναλλακτικής (με όσα εισαγωγικά θέλεις) και προσεγγίσιμής διασκέδασης. Χαίρομαι που το βλέπεις αισιόδοξα και δε το φοβάσαι καθόλου. ;)

δεν μπορω να φανταστω καλυτερο μερος να παω μονος μου διακοπες, απο Ασια.
Ακραίο το παράδειγμα αλλά καταλαβαίνω πως το λες. Εκεί δε νοιάζει κανέναν και τίποτα για το πως είσαι, τι είσαι κτλ.
σε ελληνικο νησι παντως δεν μου καθεται καλα να παω
οχι γιατι κολλαω αλλα γιατι οι αλλοι σε κοιτανε σαν την μυγα μες το γαλα
Είναι αυτό που ανέφερα και πιο πάνω με τη προκατάληψη, ιδιαίτερα έναντι στις γυναίκες. Καλά και στους άντρες αλλά απλά εμάς δε μας νοιάζει και δε θα μας ενοχλήσει.
Ωστόσο αυτό δείχνει να αλλάζει τελευταία κάτι που διαπιστώνω με πολλή χαρά.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.829
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Ακραίο το παράδειγμα αλλά καταλαβαίνω πως το λες. Εκεί δε νοιάζει κανέναν και τίποτα για το πως είσαι, τι είσαι κτλ.
δεν ειναι μονο αυτο...
ειναι γενικα φτηνα και τουλαχιστον οταν πηγα εγω ενα ποσοστο περιπου 35% με 40% ηταν σολο
κατι που σημαινει οτι κανεις ευκολα παρεες, αν το θες, αν δεν το θες δεν ενοχλεις και δεν σε ενοχλει κανενας...

οπως ακριβως αν κανεις το camino...
αν θες μπορει να περασεις τις 35-40 ημερς χωριες να μιλησεις σε κανεναν εκτος απο κατι τυπικουρες..
αν θες μπορεις να κανεις σουπερ παρεες ως και φιλους ως ενα σημειο

τουλαχιστον εως το 2012 που ημουνα ελλαδα, μου φαινοταν πολυ δηθεν για κατι τετοιο....
χωρις ομως να εχω μεγαλη εμπειρια απο νηισα
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.409
Εχοντας πάει σολο διακοπές στο παρελθόν 3 φορες σε ελληνικο νησί και 1 Ιταλία ειτε για να ηρεμησω ειτε γιατι δεν υπήρχε διαθέσιμη παρέα ,το προτείνω ανεπιφύλακτα. Αρκεί κάποιος να τα βρίσκει και λίγο με τη μοναξιά του και να ευχαριστιέται τα τοπία ειδικά αν του αρέσει η πεζοπορία και η φωτογραφία. Προτείνω Αναφη που έχει πολλούς σόλο περιπατητές, το βράδυ στα καφενεία πάντα ξεκινάει ψιλή κουβέντα με τις ρακές. Για ανδρικο τουρισμό στο εξωτερικό δεν έχω άποψη αλλά η Ιταλία ενδείκνυται για γυναίκες σόλο. Είχα πάει Umbria με διαμονή Περουτζια και ευκολα κοινωνικοποιείται μια γυναίκα εκεί στο βαθμό που θέλει
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εγώ πάντως όταν πάω τα solo ταξίδια μου δεν έχω καμιά όρεξη για κοινωνικοποίηση :haha: :haha: Φεύγω για να ησυχάσει το κεφάλι μου και να ηρεμήσω από τη καθημερινότητα που είναι γεμάτη από επαφή με άλλους ανθρώπους σχεδόν συνεχώς

Βέβαια σαφώς θα πω μια κουβέντα με άλλους -ντόπιους ή ταξιδιώτες - άνθρωποι είμαστε... Αλλά σίγουρα δεν επιδιώκω να αποκτήσω παρέα (που δεν έχω τσεκάρει από πριν τι άνθρωποι είναι και θα είναι παροδική παρέα) για να πηγαίνω βόλτες, εκδρομές κλπ εκεί που θα είμαι ταξίδι.. Αν θέλω κάτι τέτοιο πάω μόνη οργανωμένα με γκρουπ. Εκτός αν βρω τον άντρα της ζωής μου εκεί βρε παιδιά τι να πω :haha: εκεί θα κάνω τη καρδιά μου πέτρα

Βέβαια να πω ότι εγώ ποτέ δεν ήμουν του ξενυχτιού, ούτε είμαι πια 20 χρονών που είναι πιο εξωστρεφείς σ΄αυτές τις ηλικίες... Αλλά κατ' εμέ όταν λες ότι ταξιδεύεις σόλο, δεν πρέπει να εννοείς απλώς ότι εσύ οργανώνεις μόνος σου, πηγαίνεις κάπου και πληρώνεις για όλα μόνος σου.. Solo σημαίνει solo δηλ. ουσιαστικά μόνος σου να κυκλοφορείς παντού, αλλιώς το λες σόλο μέχρι να βρω παρέα
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.829
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
γουστα ειναι αυτα
εγω οταν εννοω σολο ταξιδι εννοω οτι ολα ειναι ρευστα ..βασικα ετσι μου αρεσει. ενα αεροπορικο για που.χ. σιγκαπουρη και μετα ποιος ξερεις...
μπορει να περασω 20 μερες μονος μου καπου, σε μια παραλια...η να κανω backpacking ολο το Λαος
η ακολουθωντας τους πυροβολημενους απο εκεινη την εκπομπη (πως λεγοταν?), να αγορασω ενα παπακι και να κανω την διασχιση του βιετναμ οδικως...
μπορει να γνωρισω τους χ,ψ και να καταληξω στο full moon party στο ko pagnan
μπορει να γνωρισω οπως ειπες τον ερωτα της ζωης μου και να καταληξω και γω δεν ξερω που....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Προτείνω Αναφη που έχει πολλούς σόλο περιπατητές, το βράδυ στα καφενεία πάντα ξεκινάει ψιλή κουβέντα με τις ρακές.
Καταπληκτική πρόταση και αυτή, απορώ πως την αγνοήσαμε. Πανέμορφο, βολικό και συμμαζεμένο νησάκι. Το αρνητικό όμως είναι ότι για να φτάσεις εκεί θες μια μέρα, εκτός αν ξεκινάς από Σαντορίνη.
Αλλά κατ' εμέ όταν λες ότι ταξιδεύεις σόλο, δεν πρέπει να εννοείς απλώς ότι εσύ οργανώνεις μόνος σου, πηγαίνεις κάπου και πληρώνεις για όλα μόνος σου
Αυτό είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα στα solo ταξίδια, ειδικότερα στην Ελλάδα. Τα πληρώνεις όλα μόνος σου και συνήθως κανένας δε δίνει καλύτερη τιμή γι' αυτό, σε δωμάτια, αυτοκίνητα κτλ. Σημαντικός και πολλές φορές ανασταλτικός παράγοντας.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Βέβαια να πω ότι εγώ ποτέ δεν ήμουν του ξενυχτιού, ούτε είμαι πια 20 χρονών που είναι πιο εξωστρεφείς σ΄αυτές τις ηλικίες... Αλλά κατ' εμέ όταν λες ότι ταξιδεύεις σόλο, δεν πρέπει να εννοείς απλώς ότι εσύ οργανώνεις μόνος σου, πηγαίνεις κάπου και πληρώνεις για όλα μόνος σου.. Solo σημαίνει solo δηλ. ουσιαστικά μόνος σου να κυκλοφορείς παντού, αλλιώς το λες σόλο μέχρι να βρω παρέα
Όταν ταξιδεύεις μόνος σου εννοείται οτι εσύ οργανώνεις το ταξίδι, όποια οργάνωση κι αν είναι αυτή. Εννοείται οτι εκεί που πας είσαι μόνος σου ανάμεσα σε αγνώστους και κάνεις τα πάντα μόνος σου και φυσικά τα έξοδα επιβαρύνουν εσένα μόνο. Αν στην πορεία γνωρίσεις κόσμο (είτε είναι αυτοσκοπός είτε όχι), δεν σημαίνει οτι το ταξίδι παύει να είναι σόλο. Σημασία έχει ποιος παίρνει απόφαση για την κάθε μέρα του ταξιδιού για το οτιδήποτε, άσχετα αν υπάρχουν άνθρωποι γύρω σου που θέλουν ή όχι να σου κάνουν παρέα. Όταν η παρέα που θα βρεις εκεί ξεκινάει να αποφασίζει για το ταξίδι τότε το ταξίδι παύει να είναι σολο! Επίσης, ένα ταξίδι δεν είναι σόλο όταν πας μόνος σου κάπου και σε περιμένει εκεί παρέα ή όταν πας με παρέα και λες οτι πήγες μόνος σου για το θεαθήναι.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
@taxidiara για να μην παρεξηγηθώ, πήρα το κομμάτι του μηνύματός σου που αφορά την άποψη σου για τα σόλο ταξίδια για να πω την δική μου άποψη γι αυτά. Δεν σου απαντώ σε κάτι επι προσωπικού ή για τα δικά σου ταξίδια.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
@taxidiara για να μην παρεξηγηθώ, πήρα το κομμάτι του μηνύματός σου που αφορά την άποψη σου για τα σόλο ταξίδια για να πω την δική μου άποψη γι αυτά. Δεν σου απαντώ σε κάτι επι προσωπικού ή για τα δικά σου ταξίδια.
Ναι καλέ σιγά μη παρεξηγηθούμε.. ίσα-ίσα που πριν πήγα να σου απαντήσω αλλά στην πορεία διαπίστωσα ότι ουσιαστικά λέμε το ίδιο πράγμα. Για αυτό και το διέγραψα το μήνυμα μου
 

Spiros_pat

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους..
Είμαι 36 χρονών και σκέφτομαι φέτος να πάω μόνος Σέριφο ή Αμοργό λόγω συνθηκών (έχω και συνέχεια μετά με παρέα αλλά σκέφτομαι ότι είναι κρίμα να μείνω Αθήνα μέρες από την άδεια μου χωρίς να τις εκμεταλλευτώ!!)
Το έχω ψάξει πολύ και εδώ αλλά και γενικότερα,για αυτό ανέφερα και αυτά τα 2 νησιά.
Αυτό που θα ήθελα είναι πρωτίστως να έχει ωραίες παραλίες, κάμπινγκ, εστίαση αλλά και να μπορείς να κάνεις γνωριμίες και να περάσεις καλά!!
Επίσης θα έχω δικό μου μεταφορικό.
Θα χαρώ πολύ να ακούσω τις γνώμες σας αλλά και τις εμπειρίες σας..
Ευχαριστώ.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.795
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Το camping στην Σεριφο ειναι πολυ καλό κ καθαρο, εχει εστιατοριο κ μπαρ κ βρισκεται ακριβως μπροστα σε μια πολυ ωραια παραλια. Ιουλιο -Αυγουστο γινεται χαμουλης κ ειναι λιγο ο ενας πανω στον αλλον...αλλα απο μια αποψη ετσι δεν υπαρχει περιπτωση να μην κανεις γνωριμιες!
Κ η Αμοργος απο την αλλη ειναι υπεροχο νησι, με πολλα πραγματα να κανεις σαν solo traveller. Δεν εχω εμπειρια απο το camping κ αν ευνοουνται οι γνωριμιες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom