Διακοπές στην Κρήτη

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Πολύ λίγα μηνύματα έχω γράψει αλλά έχω διαβάσει πάρα πολύ θέματα, ειδικά για Λέσβος και Λήμνο που βοηθηθήκαμε πάρα πολύ τον Ιούλιο που πήγαμε.
Στο προκείμενο τώρα: και από τα μαλλιά να το "τραβήξεις" δε βγαίνουν περισσότερες από 8 νύχτες. Σάββατο 21 Αυγούστου σκεφτόμαστε να κατεβούμε Κρήτη με το βραδινό και θα είμαστε Ηράκλειο (εκτός αν πειστούμε να πάμε προς Χανιά) το πρωί της 22ας Αυγούστου.
Πριν συνεχίσω να πω ότι έχω κατέβει ήδη τρεις φορές Κρήτη και πήγαμε σε όλους τους νομούς (διαμόνη: πρώτο ταξίδι μόνο Χανιά, δεύτερο ταξίδι Ηράκλειο και Άγιο Νικόλαο και τρίτο ταξίδι Χανιά και Ρέθυμνο). Κινηθήκαμε γύρω από τις διαμονές που έχω αναφέρει και σχεδόν καθόλου νότια.
Σε αυτά τα 8 βράδια θέλουμε να μείνουμε σε μέρη που να έχει σχετικά αρκετό κόσμο, όχι κανένα χωριό με ανύπαρκτη βραδινή ζωή. Είμαι ανάμεσα σε Σητεία, Ιεράπετρα και Χερσόνησο (αλήθεια πώς είναι η Χερσόνησος; Είδα ένα βίντεο από τις εικόνες με τον Τάσο Δούση προχτές και μου άρεσαν πολύ, αλλά πώς είναι τα πράγματα; Άγγλοι μεθυσμένοι και είναι ψιλοεπικίνδυνα ή άλλαξε αυτό;).
Επίσης να αναφέρω ότι δε θα έχουμε αυτοκίνητο και δεν ξέρω αν θα νοικιάσουμε, οπότε ας το υποθέσουμε χωρίς αυτοκίνητο. Δεν είναι το θέμα μας παραλίες, αν και θα πηγαίναμε σε κάποια παραλία που θα είχα από πίσω της και ένα χωριό ενδιαφέρον, γραφικό να τραβήξω και καμιά φωτογραφία που είναι το πάθος μου. Οπότε, για αυτά τα 8 βράδια πού να μείνουμε και να μπορούμε να κινηθούμε με λεωφορείο ώστε να δούμε ενδιαφέρονται πράγματα;
Γενικά δεν έχουμε κινηθεί νότια και μάλλον κάτι τέτοιο σκεφτόμαστε. Απαράβατα πρέπει να φύγουμε τη Δευτέρα το βράδυ από Ηράκλειο να υποθέσω ή Χανιά αν βρεθούμε προς τα εκεί (σύμφωνα πάντα με τις προτάσεις σας).

Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά ήθελα να γράψω τους προβληματισμούς μου και ταυτόχρονα διαβάζω όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την Κρήτη. Μέχρι σήμερα το πρωί το πρόγραμμα έλεγε για Χίο αλλά άλλαξε σήμερα οπότε πρέπει να προετοιμαστούμε και πολύ καιρό δεν έχουμε.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
καλως να ελθετε.. το χωρις αυτοκινητο σας περιοριζει αρκετα.. εκτος των μεγαλων πολεων που οι παραλιες ειναι φρικτες σας μενουν ΑΓιος Νικολαος και Σητεια Ιεραπετρα που μπορειτε να κινηθειτε με τα ΜΜΜ.. αν θελετε πιο μικρες πολεις-χωρια ειναι Πλακιας, Παλιοχωρα, Καλυβες, Γεωργιουπολη που εχει παραλλιες κοντα και μια ας τη πουμε βραδινη ζωη....
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Tέτοια εποχή για τα βασικά μέρη - παραλίες θα βρείτε συγκοινωνία. Η Χερσόνησος έχει ωραία νυκτερινή ζωή, χωρίς πολλά έκτροπα. Ουδεμία σχέση με τα Μάλλια. Βέβαια τελευταία φορά που πήγα βράδυ σε αυτά ήταν πριν 5-6 χρόνια. Από εκεί και πέρα, στις μεγάλες πόλεις έχει ικανοποιητική νυκτερινή ζωή τέτοια εποχή.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
καλως να ελθετε.. το χωρις αυτοκινητο σας περιοριζει αρκετα.. εκτος των μεγαλων πολεων που οι παραλιες ειναι φρικτες σας μενουν ΑΓιος Νικολαος και Σητεια Ιεραπετρα που μπορειτε να κινηθειτε με τα ΜΜΜ.. αν θελετε πιο μικρες πολεις-χωρια ειναι Πλακιας, Παλιοχωρα, Καλυβες, Γεωργιουπολη που εχει παραλλιες κοντα και μια ας τη πουμε βραδινη ζωη....
Καλώς να σας βρω και μετά από τρεις φορές που έχω έρθει στην Κρήτη την εκτιμώ πάρα πολύ, ιδιαίτερα τους ανθρώπους της. Λόγω πίεσης χρόνου, είναι δύσκολο να έχουμε αυτοκίνητο γιατί προέκυψε η ιδέα σήμερα και δε γίνεται να έχουμε αυτοκίνητο. Ουσιαστικά στην Κρήτη όταν ερχόμουν, μέναμε τουλάχιστον 2 εβδομάδες με αυτοκίνητο και συνεχή κίνηση. Απλά τώρα επειδή προέκυψε απρόοπτα, λέγαμε να μείνουμε 3-3-2 μέρες σε Σητεία, Ιεράπετρα και Χερσόνησο (ή Μάταλα) και να επιστρέψουμε. Αυτό που ρωτάω είναι αν με το ΚΤΕΛ από αυτά τα μέρη ως βάση να πάμε σε χωριά οι παραλίες εννοείται οργανωμένες που αξίζουν. Δεν μας ενδιαφέρει τόσο πολύ το μπάνιο όσο το να δούμε μέρη.
Tέτοια εποχή για τα βασικά μέρη - παραλίες θα βρείτε συγκοινωνία. Η Χερσόνησος έχει ωραία νυκτερινή ζωή, χωρίς πολλά έκτροπα. Ουδεμία σχέση με τα Μάλλια. Βέβαια τελευταία φορά που πήγα βράδυ σε αυτά ήταν πριν 5-6 χρόνια. Από εκεί και πέρα, στις μεγάλες πόλεις έχει ικανοποιητική νυκτερινή ζωή τέτοια εποχή.
Όταν λέμε χωρίς πολλά έκτροπα να υποθέσω ότι όταν δεν επιζητας φασαρίες δε σου προκύπτουν στο ξεκάρφωτο ε; Πιο πολύ θέλουμε να πάμε για την εμπειρία. Από εκεί και πέρα, πού προτείνετε εκτός από τις πρωτεύουσες των 4 νομών να μείνουμε. Κάτι σαν γρήγορο τουρ.

Εδώ να πω ότι όλα είναι συγκεχυμένα με τις ημερομηνίες και ακόμα υπάρχει το ενδεχόμενο να πάμε Χίο! Μάλλον αύριο ή το πολύ μεθαύριο θα ξεκαθαρίσουν τα πράγματα
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
απο σητεια μπορεις να πας σε πολλα ωραια μερη εκει κοντα..ζακρο παλαικαστρο...το τηλ 284302909
 

Attachments

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Ευχαριστώ πάρα πολύ για το αρχείο, είναι ιδιαίτερα κατατοπιστικό. Υποθέτω ότι είστε από την Κρήτη, οπότε πόσες μέρες πιστεύετε ότι πρέπει να μείνουμε στη Σητεία;
Μήπως θα ήταν καλύτερα να μοιράσουμε σε 4 και 4 μεταξύ Σητείας και Ιεράπετρας;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Ευχαριστώ πάρα πολύ για το αρχείο, είναι ιδιαίτερα κατατοπιστικό. Υποθέτω ότι είστε από την Κρήτη, οπότε πόσες μέρες πιστεύετε ότι πρέπει να μείνουμε στη Σητεία;
Μήπως θα ήταν καλύτερα να μοιράσουμε σε 4 και 4 μεταξύ Σητείας και Ιεράπετρας;
Θεωρω πως μπορει να γινει αυτο..Ιεραπετρα θα εχει περισσοτερο κοσμο και η πολυδιαφημισμενη παραλια ΑΧΛΙΑ θα ειναι τιγκα κοσμο..
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Ευχαριστώ και πάλι αλλά μάλλον τελικά θα πάμε στη Χίο. Πάντως μου ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες που πήρα και σας ευχαριστώ πολύ. Αν αλλάξει κάτι θα ενημερώσω καταλλήλως.
Καλά να είμαστε, θα κοιτάξουμε να το οργανώσουμε καλύτερα για του χρόνου με περισσότερες μέρες και με αυτοκίνητο και να κινηθούμε μόνο νότια γιατί τουλάχιστο ν εγώ δεν έχω πάει καθόλου νότια. Πολύ χαίρομαι που είναι τόσο μεγάλη η Κρήτη και μας δίνει άπειρους συνδυασμούς και... αφορμές να κατεβαίνουμε ξανά και ξανά σε αυτό το υπέροχο νησί.
 

teodoulke

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
12 (το πολυ 14 ) μερες στην Κρητη, για ζευγαρι οδικως απο Β.Ελλαδα ,πως θα με συνιστουσατε να το κανω? Απο που να ξεκινησω, σε ποια μερη αξιζει να μεινω, ποσο να μεινω, να παραμεινω εντος μπατζετ (οχι ακριβα μερη), κτλ

Θα ηθελα να μενουμε στο καθε μερος 2/3 μερες ωστε να μπορουμε να βλεπουμε τα αξιοθεατα, αρχαια, να απολαυσουμε τις παραλιες γνωστες και μη. Ξερω ειναι λιγο ρισκο :) με την γκρινια που θα ακουω και την κουραση που θα εχει η κοπελα μου , μιας και ειναι η πρωτη φορα για αυτην κατι τετοιο .

Προσωπικα ειχα κανει τον γυρο της Πελοποννήσου και με πηρε περιπου 12 μερες αλλα μου φαινεται καπως δυσκολη η Κρητη.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Έκανες το γύρο της Πελοποννήσου σε 12 μέρες και σου φαίνεται δύσκολο να κάνεις το γύρο της Κρήτης σε δύο βδομάδες;
 

teodoulke

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
Έκανες το γύρο της Πελοποννήσου σε 12 μέρες και σου φαίνεται δύσκολο να κάνεις το γύρο της Κρήτης σε δύο βδομάδες;
Εννοω δεν ξερω απο που να αρχισω , που να μεινω, ποια μερη να επισκεφτω κτλ :)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
καλως να ελθεις .. δυο εβδομαδες εχεις χρονο...
εγω θα αρχιζα απο Χανια .. 5 μερες να απολαυσεις τις παραλιες του νοτου.. σουγια, κριος, φαλασαρνα, σφακια-γλυκα νερα και ιλιγγας.. φραγκοκαστελλο..ειναι και μια ωραια παραλια τα Μαρμαρα αλλα θελει βαρκα απο Σφακια η να διασχισεις το φαραγγι απο την Ανωπολη...
θα συνεχιζα ρεθυμνο με μια διανυχτερευση στη πολη και μετα νοτιο Ρεθυμνο.. πλακιας, δαμνονι αμμουδι, πρεβελι, τριοπετρα, αγιος Παυλος. λιγκρες παχια αμμο, σκιναρια .συνολο 4 μερες στο ρεθυμνο
Μετα Ηρακλειο,.. δεν θα διεθετα καμμια μερα στη πολη περα απο το να πας κνωσσο και μουσειο..και μετα νοτια.. ματαλα,το Αγιοφάραγγο των ασκητών θελει μια ωρα περιπου περπατημα, Βαθυ, Τραφουλα στο Λεντα, Ασπες, Αγιο Νικητα Κομος, ,τσουτσουρας..
Τα πιο απιστευτα νερα και αποκοσμα στο Λασιθι... Ξεροκαμπος, Ιτανος, Βαι, Κουρεμμένος Κατω Ζακρος με απιστευτο αγριο τοπιο με το φαραγγι των νεκρων το σπηλαιο των πελεκιτων..και το μινωικο παλατι..
Μια βολτα στη Ελουντα και στο νησι απεναντι και πας ορεινα προς Καρυδι να δεις τη μονη Αρετιου...αλλα τοπια αλλη φυση..
Στο Λασιθι θα δεις και το φαραγγι του ριχτη και του Χα που ομως μονο στην εξοδο και λιγο περπατημα θα δεις καταρακτες.. για να το περασεις πρεπει να εισαι πολυ εμπειρος...
Το οροπεδιο επισης ειναι πολυ ομορφο και με το σπηλαιο του Δικταιου.. Στη Βορεια πλευρα η Σητεια ειναι μια ομορφη πολη το καλοκαιρι .........
σιγουρα εχω ξεχασει πολλα αλλα προσπαθησα να σου πω τα πιο καλα σημεια συμφωνα με τις προτημησεις μου....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom