Διακοπες στην πελοπόννησο... που?

mousoudagr

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!! Εγω και ο φιλος μου θελουμε να παμε διακοπες τελη Σεπτεμβριου στην Πελοπόνησσο γιατι εκει δεν εχουμε παει ποτε και απο οτι ψαχνω βλεπω οτι ολοι εχουν πολυ καλες εντυπωσεις!
Είμαστε απο Κρητη οποτε οπως καταλαβαινεται δεν χρειαζομαστε αλλη θάλασσα... θελουμε να μας προτεινεται ομορφα μερη που μπορουμε να δουμε... οπως εψαχνα ειδα για το διακοφτο που παει με τον οδοντωτο, ειναι ωραια η διαδρομη? αξιζει να πάμε?
Γενικα δεν τρελενομαστε και για το πολυ περπατημα γι αυτο ψαχνουμε να δουμε τι μερη μπορουμε να επισκευθουμε καθως και ξενοδοχεια... οι διακοπες θα ειναι για 5 με 6 μερες συνολικά...
περιμενω προτασεις και σας ευχαριστω πολυ ολους....
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Καλώς μας ήρθες mousouda...

Η διαδρομή του οδοντωτού είναι μαγευτική, είναι περίπου μιας ώρας, ξεκινάς από Διακοπτό και φτάνεις ως τα Καλάβρυτα. Επίσης μαγικά.
Η εποχή επίσης ιδανική για την ευρύτερη περιοχή. Αλλά πες μας αν θα έχετε αυτοκίνητο, να δούμε πως περίπου θα κινηθείτε γιατί η Πελοπόνησσος έχει αρκετά όμορφα μέρη.
Ψάχνετε κυρίως βουνό, αφού είπες πως δεν θέλεις άλλη θάλασσα; Μπάτζετ;
 

mousoudagr

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Ναι θα εχουμε δικο μας αυτοκινητο! τωρα οσο αφορα τα χρηματα...φοιτητες ειμαστε οποτε δεν μας παιρνει για ξενοδοχειο πχ με 150 ευρω/ βραδυ
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Ωραία, να σου προτείνουμε προς Αχαϊα δηλαδή που βρίσκονται τα Καλάβρυτα για να κάνεις και τον οδοντωτό, προτιμάς άλλο νομό, παράδειγμα Μεσσηνία που επίσης έχει απίστευτα μέρη, θέλεις προς Λακωνία, να δεις Σπάρτη και Μυστρά; Επιμένετε βουνό ή θάλασσα; Βοήθησέ μας όσο μπορείς, ώστε σου προτείνουμε και καταλύμματα στη συνέχεια.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η διαδρομή με τον οδοντωτό είναι όντως υπέροχη. Κρίμα που δεν σας αρέσει το περπάτημα, καθώς η κατάβαση του Βουραϊκού είναι ωραίο να γίνεται με τα πόδια! Στην Αχαϊα είναι και η λίμνη Τσιβλού με ωραίο φυσικό τοπίο και εύκολη πρόσβαση.

Ορεινή Αρκαδία (Δημητσάνα, Βυτίνα, Λαγγάδια) και Ορεινή Κορινθία (Τρίκαλα, Λίμνη Φενεού) είναι επίσης must. Και βέβαια Λακωνία με τα περίφημα σπήλαια του Δυρού, Μονεμβάσια και λοιπά! Παντού έχει κάτι να δεις.

Και αν αλλάξετε γνώμη και θελήσετε να κάνετε μερικές βουτιές, κάντε βόλτα προς Ηλεία και Μεσσηνία! Μοναδικές παραλίες.
 

Nnaf

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Ο οδοντωτος οπως είπανε και τα παιδια πιο πάνω κανει το δρομολόγιο διακοπτο-Καλάβρυτα,ενδιάμεσα κανει μια και μόνο στάση,στο χωριό ζαχλωρου.
Ειναι μαγευτικό το μέρος,μόνο αυτο έχω να σου πω,μείνε εκεί για μια μέρα απο τις έξι αξίζει,έχει ένα ξενοδοχείο,το Ρομαντζο ακριβώς πάνω στις γραμμές του τραίνου δίπλα στο ποτάμι,τον χειμώνα κανει κάπου 35?,τώρα ίσως ακόμα πιο φτηνά,ωραίο φαγητό έχει και απίστευτη ομορφιά η φύση εκει
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Εγω θα πρότεινα Μάνη, είτε Μεσσηνιακή ή Λακωνική. Τα Καλάβρυτα είναι όντως όμορφα (εγω είχα πάει μια μέρα και μου φάνηκε οκ δεν ήθελα περισσότερο) αλλά νομίζω ότι στην Νότια Πελλοπόνησο θα βρείτε πολύ περισσότερα μέρη, υπάρχουν πολλά χωριά που σίγουρα εκείνη την περίοδο θα έχουν λίγο παραπάνω κόσμο, τόσο ώστε να μην βαρεθείτε. Μπορείτε να πάτε Μονεμβασιά , Αρεόπολη , Καρδαμύλη....Εγω στην θέση σας θα το έκανα τύπου road trip και δεν περπατας . Φίλοι μου που πήγαν Ιούνιο σε αυτά τα μέρη ρωτώντας έμειναν σε ξενοδοχεια με 50 ευρώ που από φωτο μου φάνηκαν πολύ ωραία, οπότε αφού δεν πας high season εχεις και την δυνατότητα να το διαπραγματευτεις.
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Ο οδοντωτος οπως είπανε και τα παιδια πιο πάνω κανει το δρομολόγιο διακοπτο-Καλάβρυτα,ενδιάμεσα κανει μια και μόνο στάση,στο χωριό ζαχλωρου.
Ειναι μαγευτικό το μέρος,μόνο αυτο έχω να σου πω,μείνε εκεί για μια μέρα απο τις έξι αξίζει,έχει ένα ξενοδοχείο,το Ρομαντζο ακριβώς πάνω στις γραμμές του τραίνου δίπλα στο ποτάμι,τον χειμώνα κανει κάπου 35?,τώρα ίσως ακόμα πιο φτηνά,ωραίο φαγητό έχει και απίστευτη ομορφιά η φύση εκει
+1000 και από μένα! Μοναδική εμπειρία :clap:
 

Thanasis_v

Member
Μηνύματα
100
Likes
88
Κατά τη γνώμη μου το ομορφότερο μέρος στην Πελοπόννησο είναι η Μονεμβασιά.
Επίσης καλή εμπειρία είναι να πας στην Επίδαυρο και να δεις μια παράσταση, αλλά τέλη Σεπτεμβρίου δεν γίνονται παραστάσεις. Βέβαια μπορεί η παράσταση να βγει "πατάτα", αλλά η εμπειρία είναι μοναδική αν σκεφτείς ότι στο ίδιο θέατρο γινόντουσαν παραστάσεις στην αρχαιότητα. Φέτος ελπίζω ο Spacey να μας αποζημιώσει.
 

mousoudagr

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Ωραία, να σου προτείνουμε προς Αχαϊα δηλαδή που βρίσκονται τα Καλάβρυτα για να κάνεις και τον οδοντωτό, προτιμάς άλλο νομό, παράδειγμα Μεσσηνία που επίσης έχει απίστευτα μέρη, θέλεις προς Λακωνία, να δεις Σπάρτη και Μυστρά; Επιμένετε βουνό ή θάλασσα; Βοήθησέ μας όσο μπορείς, ώστε σου προτείνουμε και καταλύμματα στη συνέχεια.
δεν μας ενδιαφερει καθολου το αν θα ειναι κοντα η θαλασσα! βουνο θελουμε καλυτερα αλλα αν υπαρχουν ωραια μερη που αξιζει να παμε θα παμε!!
 

mousoudagr

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
προς καλαβρυτα θελουμε να παμε σιγουρα αλλα αν παμε εκει μετα θα ειναι μακρυα η μονεμβασια... τι να κάνουμε? να μεινουμε προς τα εκει ή οχι? δεν ξερω καν πως ειναι οι δρομοι και γι αυτο ρωταω!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.230
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom