Τουρκία Διαμονή στην Κωνσταντινούπολη

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Χρόνια πολλά!! Σαπίζοντας στους καναπέδες και πηγαινοερχόμενοι στην κουζίνα τρώγοντας τα χθεσινοβραδινά, είπα μπας και κλείσω κάποια στιγμή το ξενοδοχείο για το Πασχαλιάτικο ταξίδι .
Θα ήθελα πάλι την βοήθειά , καθώς δεν ξέρω γιατί αλλα δυσκολεύομαι με την Κωνσταντινούπολη. .

Astan Hotel Taksim, Istanbul, Turkey
Calanthe Residence, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία
Mint Residence Taksim, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία
Taksim Avenue, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία
Απο αυτα που αναφερεις προτιμω το Mint απο αποψη θεσης. Γενικα ομως θα κοιτουσα κατι πιο χαμηλα, οπως αυτο το οποιο θεωρω οτι εχει την ιδανικη θεση
Perazre Hotel, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Χρόνια πολλά!! Σαπίζοντας στους καναπέδες και πηγαινοερχόμενοι στην κουζίνα τρώγοντας τα χθεσινοβραδινά, είπα μπας και κλείσω κάποια στιγμή το ξενοδοχείο για το Πασχαλιάτικο ταξίδι .
Θα ήθελα πάλι την βοήθειά σας , καθώς δεν ξέρω γιατί αλλα δυσκολεύομαι με την Κωνσταντινούπολη. .

Astan Hotel Taksim, Istanbul, Turkey
Calanthe Residence, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία
Mint Residence Taksim, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία
Taksim Avenue, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία
Θα απερριπτα το 2. Τα άλλα 3 είναι ΟΚ ως προς την τοποθεσία. Τα 1 και 4 μου αρέσουν περισσότερο γιατί είναι από τη μεριά του Βοσπόρου και μου αρέσει συχνά να πηγαίνω Topphane ή Kadiköy για καφέ, πρωινό, μεσημεριανό, βραδινό κλπ. Επίσης είναι κοντά στο τραμ 1 που συνδέεται με τις παραπάνω περιοχές αλλά και με τα βασικά αξιοθέατα της περιοχής του Sultanahmet.
Το πρόβλημα είναι πως για να φτάσεις το τραμ από τα ξενοδοχεία αυτά πρέπει να κατεβείς γύρω στα 300-400 σκαλοπάτια χωρίς υπερβολή. Και φυσικά να τα ανέβεις στην επιστροφή. Οπότε αν αυτό είναι θέμα για σένα τότε καλύτερα να τα απορρίψεις και αυτά.

Η πρόταση του @panlek30 είναι καλύτερη νομίζω από το Mint αν και η περιοχή εκεί νομίζω νεκρώνει αρκετά πιο νωρίς σε σχέση με τα σημεία που βρίσκονται από τη μέση της Ιστικλάλ και πάνω προς Ταξίμ.
 

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Θα απερριπτα το 2. Τα άλλα 3 είναι ΟΚ ως προς την τοποθεσία. Τα 1 και 4 μου αρέσουν περισσότερο γιατί είναι από τη μεριά του Βοσπόρου και μου αρέσει συχνά να πηγαίνω Topphane ή Kadiköy για καφέ, πρωινό, μεσημεριανό, βραδινό κλπ. Επίσης είναι κοντά στο τραμ 1 που συνδέεται με τις παραπάνω περιοχές αλλά και με τα βασικά αξιοθέατα της περιοχής του Sultanahmet.
Το πρόβλημα είναι πως για να φτάσεις το τραμ από τα ξενοδοχεία αυτά πρέπει να κατεβείς γύρω στα 300-400 σκαλοπάτια χωρίς υπερβολή. Και φυσικά να τα ανέβεις στην επιστροφή. Οπότε αν αυτό είναι θέμα για σένα τότε καλύτερα να τα απορρίψεις και αυτά.

Η πρόταση του @panlek30 είναι καλύτερη νομίζω από το Mint αν και η περιοχή εκεί νομίζω νεκρώνει αρκετά πιο νωρίς σε σχέση με τα σημεία που βρίσκονται από τη μέση της Ιστικλάλ και πάνω προς Ταξίμ.
Με σώζεις....
400 σκαλοπάτια δεν είναι επιλογή για μεσήλικες.. o_O
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Θα απερριπτα το 2. Τα άλλα 3 είναι ΟΚ ως προς την τοποθεσία. Τα 1 και 4 μου αρέσουν περισσότερο γιατί είναι από τη μεριά του Βοσπόρου και μου αρέσει συχνά να πηγαίνω Topphane ή Kadiköy για καφέ, πρωινό, μεσημεριανό, βραδινό κλπ. Επίσης είναι κοντά στο τραμ 1 που συνδέεται με τις παραπάνω περιοχές αλλά και με τα βασικά αξιοθέατα της περιοχής του Sultanahmet.
Το πρόβλημα είναι πως για να φτάσεις το τραμ από τα ξενοδοχεία αυτά πρέπει να κατεβείς γύρω στα 300-400 σκαλοπάτια χωρίς υπερβολή. Και φυσικά να τα ανέβεις στην επιστροφή. Οπότε αν αυτό είναι θέμα για σένα τότε καλύτερα να τα απορρίψεις και αυτά.

Η πρόταση του @panlek30 είναι καλύτερη νομίζω από το Mint αν και η περιοχή εκεί νομίζω νεκρώνει αρκετά πιο νωρίς σε σχέση με τα σημεία που βρίσκονται από τη μέση της Ιστικλάλ και πάνω προς Ταξίμ.
Πραγματι η περιοχη χαμηλα δεν εχει ζωη το βραδυ. Τα περισσοτερα μαγαζια ειναι πιο ψηλα, εκει που βρισκεται το Mint και γυρω απο το Cicek Pasaji. Ομως για μενα βολευει να μενεις χαμηλα γιατι με τον "οδοντοτο" εχεις ευκολη προσβαση στη θαλασσα κ στην απεναντι πλευρα που ειναι το ιστορικο κεντρο, γλιτωνωντας ανηφοροκατηφορες κ σκαλια. Το να περπατησεις 700-800μ στην ιστικλαλ το βραδυ για να βγεις για φαγητο/ποτο δεν ειναι κατι. Ασε που δεν ξερω αν θα μπορεις να μενεις το βραδυ στις περιοχες γυρω απ τα μαγαζια, με τις μουσικες στη διαπασων, που κανουν διαγωνισμο ποιο μαγαζι θα καταφερει να σκεπασει τη μουσικη του αλλου...
 

love travel

Member
Μηνύματα
47
Likes
40
Καλησπέρα....καλή χρονιά κ καλά ταξίδια....μήπως γνωρίζει κάποιος πόσο θα μου στοιχίσει το ταξί από το αεροδρόμιο ist....το καινούριο για περίπου 35 λεπτά διαδρομή μέχρι το ξενοδοχείο μου????

Το ξενοδοχείο λέγεται hamton by hilton Istanbul atakoy
 

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
Ίσως αξίζει να αναφέρω και κάτι που μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους ταξιδιώτες προς την Πόλη. Επικοινωνώντας με έναν διαχειριστή σπιτιού σε γνωστή πλατφόρμα, με παρέπεμψε να αναζητήσω το ίδιο σπίτι στο 5 Star Hotel Comfort Apartment and Villa for Rent | Missafir Homes, όπου πράγματι διαπίστωσα ότι υπάρχει σημαντική διαφορά στο τίμημα της διαμονής. Επίσης, έχει τρομερή ποικιλία σε σπίτια!
Τελικα έκλεισες από το missafir homes; Είναι αξιόπιστο; Έχει πολύ ωραία σπίτια σε καλές τιμές
 
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα....καλή χρονιά κ καλά ταξίδια....μήπως γνωρίζει κάποιος πόσο θα μου στοιχίσει το ταξί από το αεροδρόμιο ist....το καινούριο για περίπου 35 λεπτά διαδρομή μέχρι το ξενοδοχείο μου????

Το ξενοδοχείο λέγεται hamton by hilton Istanbul atakoy
αν δεν έχεις συγκεκριμένο λόγο να μείνεις σε εκείνη την περιοχή θα σε συμβούλευα να κλείσεις κάπου πολύ πιο κεντρικά.
 
Μηνύματα
13
Likes
0
Καλησπέρα στην ομάδα,

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει σχετικά με την Πόλη. Πάμε 3ημερο, 2αδα.
Λέω να μείνω σουλτανχαμέτ, πίσω από το μπλε τζαμι προς τον Βόσπορο.
Αν έχετε να προτείνετε κανα αξιόλογο ξενοδοχείο θα ήταν χρήσιμο.
 
Μηνύματα
31
Likes
3
Ονειρεμένο Ταξίδι
Southampton-New York
Καλησπέρα στην ομάδα,

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει σχετικά με την Πόλη. Πάμε 3ημερο, 2αδα.
Λέω να μείνω σουλτανχαμέτ, πίσω από το μπλε τζαμι προς τον Βόσπορο.
Αν έχετε να προτείνετε κανα αξιόλογο ξενοδοχείο θα ήταν χρήσιμο.

Σχετικά με τα μουσεία. μεταφορές κλπ. Γενικά εγώ είμαι της άποψης αρχικά να περπατήσεις σε ένα μέρος του εξωτερικού και όχι να χρησιμοποιείς μετρό και τραμ. Δεν ξέρω βέβαια αν περπατιέται γιατί διαβάζω για πολλές ανηφόρες και ότι είναι επικίνδυνα.
Τι μου προτείνετε. Καθώς και με τα μουσεία τι μου προτείνετε.

Σίγουρα ένα βράδυ έχω σκεφτεί να πάω στο NUSR-ET να φάω γιατί είδα ότι οι τιμές είναι φυσιολογικές και θέλω να δω γιατί όλος αυτός ο ντόρος γύρω από το όνομα του. Τι άλλο μου προτείνετε στο κομμάτι αυτό.

Ήθελα να ρωτήσω και για το συνάλλαγμα, μετρητα ή κάρτα, EURO ή TL αλλά το έχω κάνει σε άλλο θέμα του FORUM.

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα ήταν χρήσιμη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο που θα αφιερώσει όποιος απαντήσει.
Aldem hotel και φθηνό και καλό και στο κέντρο.
 

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Καλησπερα, πρωτη φορα θα παω και βρηκα καλη τιμη αυτο εδω το ξενοδοχείο με πρωινο δικλινο 75€/βραδια για τρεις βραδιες.
The Halich Hotel Istanbul Karakoy
https://g.co/kgs/f2zN6o
Θα παω με αμαξι μεχρι Ξανθη η Αλεξανδρουπολη και απο κει θα παρω καποιο λεωφορειο που πηγαινει καθημερινα.

Αξιζει σαν περιοχη, δηλαδη για να κινουμαι στα κυριως αξιοθεατα;
Μετακινησεις υπάρχει μετρο η τραμ;
Ευχαριστω
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Καλησπέρα!
Θα ήθελα κι εγώ τη γνώμη σας για ξενοδοχείο και τα τρία που έχω βρει είναι κοντά στη Ταξίμ. Είναι η πρώτη φορά που την επισκεπτόμαστε και θα είμαι με τον γιο μου, οπότε θέλω να είναι εύκολη η βραδινή έξοδος.

Ayramin hotel
Mukarnas hotel
Nippon hotel
 

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
Καλησπέρα!
Θα ήθελα κι εγώ τη γνώμη σας για ξενοδοχείο και τα τρία που έχω βρει είναι κοντά στη Ταξίμ. Είναι η πρώτη φορά που την επισκεπτόμαστε και θα είμαι με τον γιο μου, οπότε θέλω να είναι εύκολη η βραδινή έξοδος.

Ayramin hotel
Mukarnas hotel
Nippon hotel
Καλησπέρα
Εγώ θα ήμουν ανάμεσα στα δύο πρώτα. Όλα είναι πολύ κεντρικά απλά θα προτιμούσα να είμαι κάτω από την πλατεία ταξιμ.
Καλά να περάσετε είναι υπέροχη η Κωνσταντινουπολη ❤
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom