Διανυκτέρευση σε αεροδρόμιο?

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Mην βλεπωωω βλακείεςςς...... Είναι ιδανική περίπτωση για να γνωρίσεις τον ενδοιάμεσο σταθμό...
Συμφωνώ μαζί σου αλλά δυστυχώς δεν είναι πάντα τόσο εύκολο! Σκέψου πως για τη χώρα που είσαι μπορεί να χρειάζεσαι visa που είτε να κοστίζει πολλά είτε να μην μπορείς να τη βγάλεις επιτόπου. Μπορεί να είσαι σε πόλη που να μην έχει ΤΙΠΟΤΑ να κάνεις μετά τις 10μμ και έτσι να μην αξίζει να βγεις από το αεροδρόμιο για 2 ώρες. Μπορεί επίσης το αεροδρόμιο να είναι υπερβολικά μακριά από την πόλη και να μην έχει 24ωρη συγκοινωνία. Μπορεί το ταξίδι σου συνολικά να είναι 30 ώρες σε αεροπλάνα και stop-over, ε από κάποια στιγμή και μετά από την κούραση ,δεν θες να δεις τίποτα άλλο, θες μονάχα να φτάσεις στον προορισμό σου ή ένα κρεββάτι να ξεραθείς!
Αν μιλάμε για πτήσεις στην Ευρώπη και έχεις το χρόνο, είναι καλή φάση να έχεις 7-8 ώρες σε ένα ενδιάμεσο προορισμό για να πάρεις μια γεύση αλλά για μακρινά ταξίδια δεν λειτουργεί πάντα έτσι! Ειδικά στην επιστροφή! ;)
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Με τέτοια τιμή, καλύτερα στρωματσάδα στο αεροδρόμιο!! :D
Υπάρχει και το ανάλογο site σχετικά με τον ύπνο στα αεροδρόμια www.sleepinginairports.net και το Ελ. Βεν. δεν τα πάει πολύ άσχημα στις κριτικές! ;)

συμφωνα με τη λιστα θα διανυκτερευσω στο 5ο χειροτερο αεροδρομιο παγκοσμιως πριν την 8αρη πτηση μου και μετα τη κουραση ενος μηνα... :clap:θα σας πω πως ηταν....:bleh:
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
συμφωνα με τη λιστα θα διανυκτερευσω στο 5ο χειροτερο αεροδρομιο παγκοσμιως πριν την 8αρη πτηση μου και μετα τη κουραση ενος μηνα... :clap:θα σας πω πως ηταν....:bleh:
:haha::haha::haha::haha:
Και είχε και την πρωτιά αλλά την έχασε!!
Delhi Airport- India Ghandi -
awww.sleepinginairports.net_images_cartoon_worst_award_small.jpg

Past Worst Airport Winner
Lasting Impressions....

"Had to change in the toilet which made the one in Trainspotting look like the Ritz." (Moray)
Φρόντισε να πας στην τουαλέτα πριν φτάσεις στο αεροδρόμιο!! :D Θα περιμένουμε εντυπώσεις!!

θεϊκοοοοο πως το ανακαλυψες???
Ε, αν ξέρεις πως θα περάσεις πολλές ώρες σε κάποιο αεροδρόμιο, φροντίζεις να ενημερωθείς πρώτα για το τι σε περιμένει! :p
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
την εχασε το αεροδρομιο αλλα εγω εχω μεινει και ενα εξαωρο στο πρωτο για φετος, του παρισιου!!!!! :clap: μην ανησυχειτε θα φοραω παμπερς :D και μη ξεχνατε θα εχω κανει και δεκα 10ωρα ταξιδια με τρενα στη χωρα...θα χω γινει εξπερ στις τουαλετες ως τοτε!!!
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
Ε, αν ξέρεις πως θα περάσεις πολλές ώρες σε κάποιο αεροδρόμιο, φροντίζεις να ενημερωθείς πρώτα για το τι σε περιμένει! :p
εγω να πω απλα οτι ειναι εγκυρα οσα γραφονται εκει γιατι βρηκα το σταθμο τρενων της φλωρεντιας και τα περιεγραψε οπως ακριβως ειναι!
 

evangelos30

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
mpiftex και γω μάλλον αυτόν το τρόπο θα ακολουθήσω αν και τι είναι 230? για 4-5 ωρίτσες ύπνου ε? πλακίτσα :p

Σοφία NYC μένεις ε? κάποτε έμενα και εγώ
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Καλησπέρα,
Γνωρίζει κανείς πληροφοριές για το πόσο κοστίζουν λίγες ώρες ύπνου στο ξενοδοχείο που είναι στο Ελ.Βενιζέλος (νομίζω είναι το Sofitel?)?
280 ευρω χωρις πρωινο αυτο προ 8 μηνου...για το sofitel...
το intercontinental ειναι φτηνοτερο και σε παραλαμβανουν απο το αεροδρομιο(περυσι)
εχεις ομως και αλλη εναλαχτικη...στη Λουτσα που δεν ειναι μακρυα υπαρχει ξενοδοχειο , αν σε ενδιαφερει να ψαξω το ονομα, που ερχονται σε παραλαμβανουν απο το αεροδρομιο και σε ξαναφερνουν την ωρα της πτησης σου . Το ξενοδοχειο κοστιζει 45 ευρω το δικλινο..αλλα αθλιο!!!!!!!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
η αληθεια ειανι οτι δεν εχω μεινει πχ στο αεροδρομιο της Ινδιας...

αλλα επειδη πεταω συχνα μεσω γερμανικων αεροδρομιων, κ η Tui εχει κατι πτησεις για Ελλαδα στις 6.40 το πρωι, πολλες φορες την εβγαλα στο αεροδρομιο Μοναχου, Φρανκ. και Στουτγγαρδης...

αν πετας τοσο πρωι δεν υπαρχει λογος για να πας σε ξενοδοχειο.
 

jimnius

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
γειά σας και χαίρομαι που σας βρήκα!

ετοιμάζω ένα ταξίδι στο Νεπάλ και υπάρχει ένα σοβαρο πρόβλημα σχετικά με τις πτήσεις. Τόσο στην αναχώρηση, όσο και στην επιστροφή, απο τις διαθέσιμες αεροπορικές εταιρίες, οι στάσεις είναι κυρίως Ντόχα ή Άμπου Ντάμπι ή Δελχί.

Το πρόβλημα ξεκινάει οτι σε όλα τα διαθέσιμα δρομολόγια, η διαρκεια αναμονής για την επόμενη πτήση κυμαίνεται απο 10 με 15 ακόμη και 17(!) ώρες. Είχα βρεί κάπου οτι η qatarairways εδινε δωμάτιο και γεύματα στο αεροδρόμιο σε αυτούς που βρισκονται περισσοτερο απο 8 ώρες σε αναμονη επόμενης πτήσης, χωρις όμως να το διαφημίζει κάπου.
Μαθαίνω οτι εχει σταματίσει αυτην την πολιτική. Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει?

Στο αεροδρόμιο της Ντόχα μαθαίνω επίσεις οτι υπάρχει χώρος για τους παραπάνω επιβάτες με καρεκλες μασαζ, free snacks, αναψυκτικα και ελαφρια γευματα, ακομη και ντουζ.

Είναι όμως καλη ιδέα για 15ωρη αναμονη και μάλιστα νύχτα? Φυσικά υπάρχει παντα η λύση να βγάλω βίζα και να πάω σε ένα ξενοδοχείο στην Ντόχα ή στο Άμπου Ντάμπι. Τί θα με συμβουεύατε να κάνω? Είναι πολλές οι ώρες και αρκετά δύσκολες όταν είναι μεταμεσονύκτιες. Αν κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία ας μου απαντήσει

Ευχαριστώ
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αυτό για την qatar το διάβασα κι εγώ εδώ πρόσφατα, στο φόρουμ, περίμενε να σου απαντήσουν οι έμπειροι. Αν δεν δικαιείσαι δωμάτιο, μείνε στο συγκεκριμένο αεροδρόμιο όσο λιγότερο γίνεται!!!!!!
 

jimnius

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ναι, εχω καταλαβει οτι δεν ειναι για αν μεινεις ωρες εκει...! ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.470
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom