Διανυκτέρευση σε αεροδρόμιο?

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Αν επιτρεπεται ποσα εδωσες και σε ποσο καιρο ταξιδευεις?
 

MiMundo

Member
Μηνύματα
14
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία classics
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ψάχνοντας αν και κατά πόσον μπορείς να διανυκτερεύσεις στο αεροδρόμιο Τσιαμπίνο της Ρώμης, βρήκα αυτό το ενδιαφέρον λινκ για αεροδρόμια παγκοσμίως, με εμπειρίες ταξιδιωτών κλπ.
Πιθανόν να σας ενδιαφέρει.
Καλές πτήσεις και διανυκτερεύσεις

http://www.sleepinginairports.net/
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Ανήμερα Χριστούγεννα ταξιδεύουμε απο Θεσνικη για Λισαβόνα με transit στο Ατατούρκ περίπου 8 ωρες. Αν και εχω βρεθει πολλές φορές με transit στο Ατατούρκ ωστόσο ήταν πρωι κ δεν με απασχολουσε η αναμονή.
Τώρα όμως φτάνουμε στις 11 το βράδυ κ πετάμε στις 7 το πρωί. Θεωρειτε ότι άξιζει τον κόπο να περάσουμε τον έλεγχο διαβατηριων βραδυ Χριστουγεννων (οπότε περασα εκανα τουλάχιστον 1 ωρα), κ να παω σε ξενοδοχείο για 5 ώρες ?
Η μήπως γνωρίζει καποιος καποιο καλό μέρος στο Ατατούρκ για υπνο? Αν κ απο τις άπειρες ωρες που περασα στο Ατατούρκ δεν νομίζω ότι υπάρχει καβατζα περαν των κοινων αιθουσών αναμονής
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
δεν βρισκω κανενα λογο να κανεις .......ρεβεγιον στην κωνσταντινουπολη .
πηγαινεις σε μια απομακρη αιθουσα αναχωρησεων και απολαμβανεις υπνο ...δωρεαν .
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ανήμερα Χριστούγεννα ταξιδεύουμε απο Θεσνικη για Λισαβόνα με transit στο Ατατούρκ περίπου 8 ωρες. Αν και εχω βρεθει πολλές φορές με transit στο Ατατούρκ ωστόσο ήταν πρωι κ δεν με απασχολουσε η αναμονή.
Τώρα όμως φτάνουμε στις 11 το βράδυ κ πετάμε στις 7 το πρωί. Θεωρειτε ότι άξιζει τον κόπο να περάσουμε τον έλεγχο διαβατηριων βραδυ Χριστουγεννων (οπότε περασα εκανα τουλάχιστον 1 ωρα), κ να παω σε ξενοδοχείο για 5 ώρες ?
Η μήπως γνωρίζει καποιος καποιο καλό μέρος στο Ατατούρκ για υπνο? Αν κ απο τις άπειρες ωρες που περασα στο Ατατούρκ δεν νομίζω ότι υπάρχει καβατζα περαν των κοινων αιθουσών αναμονής
Υπάρχει ένα ωραιότατο ξενοδοχείο στο transit zone του Ατατούρκ, το TAV Airport Hotel. Το πρόβλημα όμως είναι οι τιμές του (~120 ευρώ για 6 ώρες είχα πληρώσει την τελευταία φορά - χρεώνουν με την ώρα κι όχι με τη βραδιά).
 

Natasa P.

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Ταξιδευω 19 δεκεμβρη απο Αεροδρομιο Μακεδονια προς Dusseldorf και το ταξιδι μου θα ειναι τεραστιο :p Λογω οτι δεν εχω αυτοκινητο να με παει, θα παω απο την προηγουμενη μερα απο Πρεβεζα στη Θεσσαλονικη και θα φτασω περιπου στις 20:30 στο ΚΤΕΛ μακεδονια, απο εκει ενω εχω επιλογες να μεινω σε καποιο σπιτι ισως και να μην γινει εφικτο οποτε μεχρι τις 8:30 το πρωι (που θα πρεπει να ειμαι στο αεροδρομιο) η μονη οικονομικη λυση που εχω ειναι να μεινω στο αεροδρομιο ναι ναι... για 12 ολοκληρες ωρες... θα εχω εξοπλιστει με βιβλια, φορητο φορτιστη για το κινητο, κουβερτουλα κτλ... αλλα δεν ειναι η αναμονη το μεγαλυτερο μου προβλημα... αλλα το ποσο ασφαλες ειναι ολο αυτο... δηλαδη να μεινω 12 ωρες και μαλιστα νυχτα σε ενα αεροδρομιο μονη μου... οπως καταλαβαινετε θα ειμαι εξοπλισμενη και με ηλεκτρονικες συσκευες που κοστιζουν αλλα και μετρητα οποτε λιγο φοβος με πιανει... ειναι εφικτο ολο αυτο ή δεν θα μπορεσω ουτε βλεφαρο να μισοκλεισω?
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Ταξιδευω 19 δεκεμβρη απο Αεροδρομιο Μακεδονια προς Dusseldorf και το ταξιδι μου θα ειναι τεραστιο :p Λογω οτι δεν εχω αυτοκινητο να με παει, θα παω απο την προηγουμενη μερα απο Πρεβεζα στη Θεσσαλονικη και θα φτασω περιπου στις 20:30 στο ΚΤΕΛ μακεδονια, απο εκει ενω εχω επιλογες να μεινω σε καποιο σπιτι ισως και να μην γινει εφικτο οποτε μεχρι τις 8:30 το πρωι (που θα πρεπει να ειμαι στο αεροδρομιο) η μονη οικονομικη λυση που εχω ειναι να μεινω στο αεροδρομιο ναι ναι... για 12 ολοκληρες ωρες... θα εχω εξοπλιστει με βιβλια, φορητο φορτιστη για το κινητο, κουβερτουλα κτλ... αλλα δεν ειναι η αναμονη το μεγαλυτερο μου προβλημα... αλλα το ποσο ασφαλες ειναι ολο αυτο... δηλαδη να μεινω 12 ωρες και μαλιστα νυχτα σε ενα αεροδρομιο μονη μου... οπως καταλαβαινετε θα ειμαι εξοπλισμενη και με ηλεκτρονικες συσκευες που κοστιζουν αλλα και μετρητα οποτε λιγο φοβος με πιανει... ειναι εφικτο ολο αυτο ή δεν θα μπορεσω ουτε βλεφαρο να μισοκλεισω?
Έχω κοιμηθεί νύχτα στο αεροδρόμιο malpensa στο Μιλάνο και στη Μόσχα και η αλήθεια είναι ότι ανησυχούσα αλλά δεν έγινε τίποτα.Εγώ αυτό που έκανα ήταν να βάλω σαν μαξιλάρι την τσάντα που είχα μέσα φωτογραφική και αλλα,τα χρήματα εννοείται στη μπροστά τσέπη...
 

Natasa P.

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Έχω κοιμηθεί νύχτα στο αεροδρόμιο malpensa στο Μιλάνο και στη Μόσχα και η αλήθεια είναι ότι ανησυχούσα αλλά δεν έγινε τίποτα.Εγώ αυτό που έκανα ήταν να βάλω σαν μαξιλάρι την τσάντα που είχα μέσα φωτογραφική και αλλα,τα χρήματα εννοείται στη μπροστά τσέπη...
Για τα χρηματα εχω πολυ καλη κρυψωνα , θελω να δω αν τουλαχιστον μπορω να περασω τον ελεγχο απο πιο νωρις για να μην εχω την βαλιτσα μαζι και να ειμαι στην "γκριζα" ζωνη οπου θα ειναι μονο ταξιδιωτες, ελπιζω να μου το επιτρεψουν. Ευχαριστω πολυ για την απαντηση :)
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Από θέμα ασφάλειας δε νομίζω ότι θα έχεις κανένα απολύτως θέμα Νατάσα, μην ανησυχείς. Βέβαια δε νομίζω να καταφέρεις να δώσεις τη βαλίτσα πολύ νωρίς, αλλά και πάλι θα βρεις τη γωνιά σου (με πρίζα prive :p ) και θα περάσει η νύχτα.
Από την άλλη, δεν ξέρω κατά πόσο είσαι fan ή όχι, πάντα υπάρχει η λύση που λέγεται couchsurfing. Θα μπορούσα να σου δώσω και συγκεκριμένη λύση τώρα που μιλάμε, αλλά δεν ξέρω ακόμη που θα είμαστε εκείνο το ΣΚ :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.468
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom