Διανυκτέρευση σε αεροδρόμιο?

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.855
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Μιας και δε βρισκω καποιο ανοιγμενο τοπικ σχετικο μ αυτο που θελω να μαθω,ρωταω εδω..εχω πτηση βραδυνη Αθηνα-Μαδριτη και μετα απο 5 ωρες Μαδριτη-Λισαβονα...ειχα κλεισει δωματιο αλλα μας αλλαξαν τις ωρες και στις 2 πτησεις οποτε σκεφτομαι να μεινω στο αεροδρομιο...μενει ανοικτο ολη μερα,παιζει να μη μας αφησουν να κατσουμε μεσα και να πρεπει να πληρωσω lounge?
Μπορείς να μείνεις μέσα, αλλά όχι στα lounge, κλείνουν μισή ώρα πριν φύγει η τελευταία πτήση. Ειδικά το lounge της Star Alliance είναι το πιο κακό σε θέμα διαχείρισης εισερχομένων/εξερχομένων που έχω δει στην Ευρώπη.

Εάν είναι για 5 ώρες, πιο πολύ θα είναι η ταλαιπωρία παρά η ξεκούραση, δεν αξίζει να βγεις από το αεροδρόμιο. Ο @GTS πέρασε πρόσφατα, θα έχει να σου πει.
 
D

Delmem38110

Guest
Μιας και δε βρισκω καποιο ανοιγμενο τοπικ σχετικο μ αυτο που θελω να μαθω,ρωταω εδω..εχω πτηση βραδυνη Αθηνα-Μαδριτη και μετα απο 5 ωρες Μαδριτη-Λισαβονα...ειχα κλεισει δωματιο αλλα μας αλλαξαν τις ωρες και στις 2 πτησεις οποτε σκεφτομαι να μεινω στο αεροδρομιο...μενει ανοικτο ολη μερα,παιζει να μη μας αφησουν να κατσουμε μεσα και να πρεπει να πληρωσω lounge?
υπάρχουν επιλογές με πληρωμή. ρίξε μια ματιά.
Vip lounges Madrid Barajas International Airport lounges access
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Μιας και δε βρισκω καποιο ανοιγμενο τοπικ σχετικο μ αυτο που θελω να μαθω,ρωταω εδω..εχω πτηση βραδυνη Αθηνα-Μαδριτη και μετα απο 5 ωρες Μαδριτη-Λισαβονα...ειχα κλεισει δωματιο αλλα μας αλλαξαν τις ωρες και στις 2 πτησεις οποτε σκεφτομαι να μεινω στο αεροδρομιο...μενει ανοικτο ολη μερα,παιζει να μη μας αφησουν να κατσουμε μεσα και να πρεπει να πληρωσω lounge?
Ανοιχτό είναι το Barajas, αλλά έχει τρομερά άβολα καθίσματα.. Για το lounge δεν ξέρω να σου πω, κλειστό το είχα δει προ 15ημερου. Υπήρχαν άτομα, που έστρωσαν κάτω. Την βρίσκεις την άκρη θεωρώ. Το 5ωρο δεν μου φαίνεται τραγικό.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.082
Likes
1.950
Ανοιχτό είναι το Barajas, αλλά έχει τρομερά άβολα καθίσματα.. Για το lounge δεν ξέρω να σου πω, κλειστό το είχα δει προ 15ημερου. Υπήρχαν άτομα, που έστρωσαν κάτω. Την βρίσκεις την άκρη θεωρώ. Το 5ωρο δεν μου φαίνεται τραγικό.
Τραγικο δεν ειναι,θα εχουμε και αλλαγη τερμιναλ οποτε θα περασει η ωρα..τραγικο ειναι οτι την επομενη μερα θα πρεπει να βγει σερι αυπνη αλλα θα την παλεψω :haha: εστιατορια κλεινουν νωρις;εμεις θεωρητικα 23.30 θα εχουμε προσγειωθει...
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Τραγικο δεν ειναι,θα εχουμε και αλλαγη τερμιναλ οποτε θα περασει η ωρα..τραγικο ειναι οτι την επομενη μερα θα πρεπει να βγει σερι αυπνη αλλα θα την παλεψω :haha: εστιατορια κλεινουν νωρις;εμεις θεωρητικα 23.30 θα εχουμε προσγειωθει...
Στο 2 που ήμουν εγώ, δεν υπήρχε ψυχή το βράδυ κ στα καθίσματα κάνεις μαύρο ύπνο. Παρ' τε σλιπινγκ μπαγκ, αν δεν βρείτε άλλη λύση.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.082
Likes
1.950
Στο 2 που ήμουν εγώ, δεν υπήρχε ψυχή το βράδυ κ στα καθίσματα κάνεις μαύρο ύπνο. Παρ' τε σλιπινγκ μπαγκ, αν δεν βρείτε άλλη λύση.
A οκ στο 2 πρεπει να παμε για την επομενη πτηση αρα μαλλον μας βλεπω να την βγαζουμε στο satellite ολη την αναμονη
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.954
A οκ στο 2 πρεπει να παμε για την επομενη πτηση αρα μαλλον μας βλεπω να την βγαζουμε στο satellite ολη την αναμονη
Θα εχουμε κι εμεις stop over 10 ωρων. Εκλεισα στο Hostal El Cruce μεσω booking που εχει δωρεαν shuttle για και απο αεροδρομιο ως τις 12.30 το βραδυ και απο 4 το πρωι. Σε πολυ λογικη τιμη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.493
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμείς είχαμε βρει ένα ξενοδοχειάκι στο Μπαράχας και μείναμε 2 από τις 3 φορές, αλλά για 5ώρες δεν έχει νόημα. Άγρια χαράματα δεν υπήρχε κανένα εστιατόριο αλλά ήμασταν και στην καρδιά της κορωνοκατάστασης, είχε όμως αξιοπρεπείς επιλογές στα vedning machines. Το πάτωμα κρύο, τα καθίσματα άβολα, αλλά 5 ώρες δεν είναι τίποτε. Πάρε ένα καλό βιβλίο, ίντερνετ έχει. Αλλιώς η ιδέα του sleeping bag είναι εφαρμόσιμη, αν και δε θα το κουβαλούσα για τις 3 ώρες που θα το χρειαστείς σε όλο το ταξίδι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.954
Εμείς είχαμε βρει ένα ξενοδοχειάκι στο Μπαράχας και μείναμε 2 από τις 3 φορές, αλλά για 5ώρες δεν έχει νόημα. Άγρια χαράματα δεν υπήρχε κανένα εστιατόριο αλλά ήμασταν και στην καρδιά της κορωνοκατάστασης, είχε όμως αξιοπρεπείς επιλογές στα vedning machines. Το πάτωμα κρύο, τα καθίσματα άβολα, αλλά 5 ώρες δεν είναι τίποτε. Πάρε ένα καλό βιβλίο, ίντερνετ έχει. Αλλιώς η ιδέα του sleeping bag είναι εφαρμόσιμη, αν και δε θα το κουβαλούσα για τις 3 ώρες που θα το χρειαστείς σε όλο το ταξίδι.
Αν μας κανουν κι εμας καμια αλλαγη απο 10 ωρες στοπ οβερ σε 5, θα αγορασω φουσκωτα στρωματα θαλασσης που χωρανε στη βαλιτσα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.082
Likes
1.950
Θα εχουμε κι εμεις stop over 10 ωρων. Εκλεισα στο Hostal El Cruce μεσω booking που εχει δωρεαν shuttle για και απο αεροδρομιο ως τις 12.30 το βραδυ και απο 4 το πρωι. Σε πολυ λογικη τιμη.
Ειχα κλεισει κ εγω με 55ε και με shuttle μεσα αλλα μου αλλαξε ωρα αφιξης η iberia και ωρα αναχωρησης η air europa...απο τις 5 ωρες υπνο θεωρητικα που θα ειχα να κανω,τωρα γιναν 3...οποτε αναγκαστικα θα βγει στο αεροδρομιο οπως να ναι,ευτυχως το ετερο ημισυ κοιματε ΠΑΝΤΟΥ και δε θα εχω γκρινια :haha:
@Yorgos νταξει ως τις 00.00-00.30 αν εχει ανοικτο κατι για ζεστο γευμα σκεφτομαι,αλλιως θα την βγαλουμε με σνακ,θα χω φορτωσει χειραποσκευη κιολας θα περασει η νυχτα ...
 
D

Delmem38110

Guest
έχουμε εσκεμμένη παραμονή στο Λονδίνο ένα 12ωρο περίπου με ενιαίο εισιτήριο.
είδα ότι στο Heathrow στο lounge της Lufthansa στο τερμιναλ 2 έχει αποθήκευση χειραποσκευών για παραμονή στο χώρο. και είναι το μοναδικό από τα 4.
αν ισχύει κάτι τέτοιο θέλουμε να κλειδώσουμε εκεί τις χειραποσκευές και να πάμε στο κέντρο για μερικές ώρες επιστρέφοντας το βράδυ για την επομένη πτήση μας.
παραμονή στο χώρο επιτρέπεται έξαλλου όλη την ημέρα εφόσον υπάρχει πτήση.
έχει δει κάποιος το lunge την συγκεκριμένης εταιρείας και αν έχει τμήμα χειραποσκευών όπως αναγράφετε στο οδηγό για το συγκεκριμένο χώρο; και με ποιες προϋποθέσεις;
στην αντίθετη περίπτωση στέλνουμε τις χειραποσκευές στον τελικό προορισμό μαζι με τις βαλίτσες και κρατάμε μονο μπακπακ.
αν περάσει κάποιος σύντομα ας ρίξει μια ματιά και να μας πει. ευχαριστώ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.954
Φετος το καλοκαιρι λεω να ριξω σιγα σιγα τον γιο μου στα σκληρα. Φτανουμε 12 το βραδυ αεροδρομιο Θεσσαλονικης και ξημερωματα θα παρουμε το πρωτο τρενο για Εδεσσα.
Να ξενυχτησουμε στο αεροδρομιο για 3 ωρες θα εχει τιποτε ανοιχτο? η να φυγουμε για τον Τσαρουχα για σουπες?
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.122
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom