Διανυκτέρευση σε αεροδρόμιο?

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Φετος το καλοκαιρι λεω να ριξω σιγα σιγα τον γιο μου στα σκληρα. Φτανουμε 12 το βραδυ αεροδρομιο Θεσσαλονικης και ξημερωματα θα παρουμε το πρωτο τρενο για Εδεσσα.
Να ξενυχτησουμε στο αεροδρομιο για 3 ωρες θα εχει τιποτε ανοιχτο? η να φυγουμε για τον Τσαρουχα για σουπες?
Ε αφού ούτως ή άλλως ο δρόμος σου είναι προς κέντρο, γιατί δεν πάτε προς τα εκεί? Κανένα ποτάκι προς λαδάδικα, κανένα βρώμικο ή μπουγάτσα, θα περάσει η ώρα...
Για ακόμη πιο hardcore να πάτε στο σταθμό των τρένων αποβραδίς και να διανυκτερεύσετε προς Βαρδάρη... :haha:
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Καλησπέρα παιδιά, πρόκειται να ταξιδέψω το Σεπτέμβρη με πτήσεις, στις οποίες θα πρέπει να περιμένω στη μία στο αεροδρόμιο της Ρώμης Φιουμιτσίνο και στην άλλη πτήση στο αεροδρόμιο της Μαδρίτης το βράδυ ώστε να ξημερώσει και να πάρω τη πτήση μου. Η ερώτηση μου είναι η εξής επειδή θα ταξιδεύω μόνη είναι ασφαλές για μια γυναίκα να βρίσκεται σε αυτά τα δύο αεροδρόμια βράδυ μόνη της; Ή να μην το επιχειρήσω;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα παιδιά, πρόκειται να ταξιδέψω το Σεπτέμβρη με πτήσεις, στις οποίες θα πρέπει να περιμένω στη μία στο αεροδρόμιο της Ρώμης Φιουμιτσίνο και στην άλλη πτήση στο αεροδρόμιο της Μαδρίτης το βράδυ ώστε να ξημερώσει και να πάρω τη πτήση μου. Η ερώτηση μου είναι η εξής επειδή θα ταξιδεύω μόνη είναι ασφαλές για μια γυναίκα να βρίσκεται σε αυτά τα δύο αεροδρόμια βράδυ μόνη της; Ή να μην το επιχειρήσω;
Γιατί να μην είναι ασφαλές; Τα αεροδρόμια είναι χώροι με τόσες κάμερες και προσωπικό ασφαλείας και κόσμο να κυκλοφορεί 24/7. Εκτός αν κλείνουν τα συγκεκριμένα το βράδυ, πράγμα που δε νομίζω να ισχύει (που το πρόβλημα τότε θα είναι ότι δε θα έχεις πού να μείνεις, όχι ότι τα κάνει επικίνδυνα).
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα παιδιά, πρόκειται να ταξιδέψω το Σεπτέμβρη με πτήσεις, στις οποίες θα πρέπει να περιμένω στη μία στο αεροδρόμιο της Ρώμης Φιουμιτσίνο και στην άλλη πτήση στο αεροδρόμιο της Μαδρίτης το βράδυ ώστε να ξημερώσει και να πάρω τη πτήση μου. Η ερώτηση μου είναι η εξής επειδή θα ταξιδεύω μόνη είναι ασφαλές για μια γυναίκα να βρίσκεται σε αυτά τα δύο αεροδρόμια βράδυ μόνη της; Ή να μην το επιχειρήσω;
Εννοείται πως είναι ασφαλές, κανένα πρόβλημα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.014
Likes
40.978
Ειναι πιο ασφαλες απο το να κλεισεις σε ξενοδοχειο στο Barajas οπου λογω καθυστερησης φτασαμε στη 1 το βραδυ και απλα ετυχε να εχει κοσμο στα παρκα τετοια ωρα παπουδια που ζεσταινονταν απο τον καυσωνα. Ο γιος μου ειναι πλεον παλικαρακι, αλλα αν ημουν μονη μου θα ειχα χ@στει πανω μου λιγακι γιατι σε καποια παρκα δεν ειχε τοσο χαριτωμενες φυσιογνωμιες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα παιδιά, πρόκειται να ταξιδέψω το Σεπτέμβρη με πτήσεις, στις οποίες θα πρέπει να περιμένω στη μία στο αεροδρόμιο της Ρώμης Φιουμιτσίνο και στην άλλη πτήση στο αεροδρόμιο της Μαδρίτης το βράδυ ώστε να ξημερώσει και να πάρω τη πτήση μου. Η ερώτηση μου είναι η εξής επειδή θα ταξιδεύω μόνη είναι ασφαλές για μια γυναίκα να βρίσκεται σε αυτά τα δύο αεροδρόμια βράδυ μόνη της; Ή να μην το επιχειρήσω;
Και στα δυο αεροδρόμια έχει οικονομικά ξενοδοχεία σε μικρή απόσταση. Για να μην ταλαιπωρείσαι, τσέκαρέ τα. Τα περισσότερα κάνουν και δωρεάν παραλαβή από / μεταφορά προς το αεροδρόμιο.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Φτανω με το λεωφορειο απο Θεσσαλονικη γυρω στις 8μιση το απογευμα Σοφια κι εχω πτηση στις 6.20 το πρωι. Τ1. Σκεφτομουν να κανω διανυκτερευση στο αεροδρομιο, αλλα επειδη εχω ξανακανει στο συγκεκριμενο και ειναι ταλαιπα και δουλευω στα καπακια σκεφτομαι μηπως κλεισω κανενα ξενοδοχειο σχετικα κοντα στο αεροδρομιο. To Ibis εχει 70αρι και δεν το ψηνω για τις μαξ 3 ωρες που θα κοιμηθω, οποτε θα παω στα 3-4 χλμ απο το αεροδρομιο.

Η απορια μου ειναι η εξης: μπορω με καποιον τροπο να παρω ταξι τα ξημερωματα χωρις να καλεσω; Καποια εφαρμογη ή κατι; Τα ξενοδοχεια που βρισκω γυρω στα 35-40 ευρω δεν εχουν την επιλογη της μεταφορας προς το αεροδρομιο. Επισης εχουμε ιδεα για την τιμη; Ειχα παρει πριν 3μιση χρονια βραδυ για κεντρο και ειχα πληρωσει σε ευρω και εχω την εντυπωση πως ηταν 20αρικο (μαλλον με εκλεψε;)
Α και τα λεφτα ειναι αλλο θεμα. Θα μπορεσω να πληρωσω σε ευρω ή να κανω συναλλαγμα; Διαβασα οτι με καρτα δυσκολα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.014
Likes
40.978
Οι τιμες ταξι απο αεροδρομιο δεν αντιστοιχουν στις τιμες που θα δεις σε μια εφαρμογη. Πχ απο Μαδριτη για Barajas η εφαρμογη ελεγε 7 ευρω ενω η τιμη ειναι fixed στα 30. Ειχε λεωφορειο ομως το βραδυ.
Επισης, σε περιπτωση που βρεις με δωρεαν μεταφορα, καλο ειναι να σιγουρευτεις οτι κανει δρομολογιο την ωρα που θες. Αν ειναι bed and breakfast αυτο δεν ειναι αυτονοητο, ενω στο ibis ειναι βεβαιο, εξ ου και το 70ρι.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Αν καποιος βρεθει σε παρομοια θεση, τελικα εκλεισα με 30 ευρω ενα δωματιο στο Hotel Akord.
Αρκετα τιμιο για τα λεφτα του και εχει και 24-ωρη ρεσεψιον, σημαντικο για να σου καλεσουν ταξι. Μπορουσα με 3 ευρω να κανω αναβαθμιση σε τρικλινο, αλλα δε μου χρειαζοταν. Πριν να φυγω απο Θεσσαλονικη εκανα ενα 20ευρω σε λεβα = 40 λεβα και ζητησα στη ρεσεψιονιστ να μου καλεσει αυτη ταξι. Ειχα ηδη κατεβασει και την εφαρμογη taxi me και αποθηκευσει το OK Supertrans Taxi - Home με το οποιο μπορεις να επικοινωνησεις μεσω viber, σε περιπτωση που κατι πηγαινε στραβα. Σε 10-12 λεπτα ημουν αεροδρομιο, το ταξιμετρο εγραψε 15 λεβα, του δωσα 20 και βαρεθηκα να περιμενω ρεστα. Με τα υπολοιπα λεβα εφαγα βραδινο και ηπια κι εναν πρωινο καφε και νερο στο αεροδρομιο. Εχω και 8 για την επομενη φορα, αν και σιγουρα οταν ξαναπαω θα ξεχασω να τα παρω μαζι μου. Εν κατακλειδι, το ibis θα ηταν κλεψια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.235
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom