Ελβετία Διασχίζοντας την Ελβετία σε 4+1 μερες

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
καμιά φωτογραφία και καμιά συνταγή από τα μαγειρέματα θα έχουμε?????:bleh::bleh:
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
χαχαχα ισως θεωρηθεί έμμεση διαφήμιση..:haha: καλλίτερα όχι...
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
αφου λοιπον απόλαυσα την θεα, την δροσια "επιτελους" και ενα ωραιο γευμα στους καταράχτες... γυρισα στη Ζυρίχη περιπου 2 το μεσημερι . Παρόλο την ζεστη , εγω την γυρισα οσο περισσότερο μπορουσα και εκανα και τα ψωνια μου ( πηρα και βαλιτσα :) για να τα χωρεσω ) Η Ζυρίχη ειναι μια υπεροχη πολη , με την Παλια της πολη την ρομαντικη και την μοντερνα, αλλα οχι αναρχα δομημένη και τον απιστευτο δρομο για shopping . Εγω έπεσα και πανω σε εκπτωσεις..οποτε κοριτσια καταλαβαίνετε..εκατσα περιπου 3 ωρες ηταν αρκετες να αδειάσει το πορτοφόλι και τελικα πιεσα τον εαυτο μου να φυγει. Γυρισα στη Λουκερνη πηρα τα πραγματα απο το hotel και 7 το απογευμα εφυγα απο Λουκέρνη για Γενευη που εφτασα 10 το βραδυ. Κατευθύνθηκα στο σπιτι του Ζανλουκ που ευτυχώς δεν ειχε κοιμηθει. ( αν πρωτα το ειχα οργανωσει και μετα αγορασει τα εισιτήρια , θα ειχα βγαλει επιστροφη απο Ζυρίχη )...Εβγαλα αυτη τη τελευταια 5η φωτογραφία πριν παω και εγω για υπνο απο το δωματιο μου στη Γενευη Αν και θολή εμενα μ αρεσει:bleh: . Την αλλη μερα 11/6/2014 πεταξα πισω για Κρητη με τις καλλίτερες εντυπώσεις...το μυαλό μου γεμάτο απο εικόνες ..και στη καρδια μου η Ελβετία...και οπως λεμε ολοι , Ναι θα ξαναγυρισω συντομα...
Εντάξει τώρα τι να πώ φιλενάδα???? Δε θα σταθώ στην περιγραφή η οποία ήταν άρτια και λεπτομερή αλλά ούτε στο πώς κατάφερες να τα δείς όλα τόσο γρήγορα...Εγώ θα μείνω στο οτι για άλλη μια φορά μας απέδειξες εδώ στο φόρουμ οτι είσαι άξια ταξιδιώτισσα και σου αξίζει ένα μεγάλο μπράβο!!!Χαίρομαι που πέρασες τέλεια και εντυπωσιάζομαι που σε κέρδισαν κ άλλες πόλεις εκτός την Πόλη.... ;) Αν και είμαι σίγουρη οτι η καρδιά σου ανήκει εκεί!!! Να είσαι πάντα καλά να ταξιδευεις Βιβή μου!!!!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Εντάξει τώρα τι να πώ φιλενάδα???? Δε θα σταθώ στην περιγραφή η οποία ήταν άρτια και λεπτομερή αλλά ούτε στο πώς κατάφερες να τα δείς όλα τόσο γρήγορα...Εγώ θα μείνω στο οτι για άλλη μια φορά μας απέδειξες εδώ στο φόρουμ οτι είσαι άξια ταξιδιώτισσα και σου αξίζει ένα μεγάλο μπράβο!!!Χαίρομαι που πέρασες τέλεια και εντυπωσιάζομαι που σε κέρδισαν κ άλλες πόλεις εκτός την Πόλη.... ;) Αν και είμαι σίγουρη οτι η καρδιά σου ανήκει εκεί!!! Να είσαι πάντα καλά να ταξιδευεις Βιβή μου!!!!
ωωωπππ..η χωρα ειναι καταπληκτική ...αλλά πόλη μονο ή Πόλη!!!! :D
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Φανταστικά πρέπει να τα πέρασες!! Και πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου!

Δηλαδή όπως τα διαβάζω καταδρομικά χωράει να δεις Βέρνη - Λουκερνη (με ανέβασμα στο Mt. Pilatus) σε μια μέρα? Και αντίστοιχα Γενεύη - Λωζάνη (ίσως και Montreux -Castle Chillon) επίσης σε μια μέρα με διανυκτέρευση Λωζάνη? Γενικά τι με συμβουλεύεις για αυτές τις ολιγόωρες βόλτες στην κάθε πόλη: να έχω ένα πλάνο για το που να κατευθυνθώ ή απλά να περπατήσω και να περιπλανηθώ ελεύθερα? Οι πόλεις αυτές που αναφέρω είναι όπως τις φαντάζομαι μικρές και περπατιούνται? Σκοπός μου είναι να γεμίσω όσες περισσότερες όμορφες εικόνες και να μην δαπανήσω άσκοπο χρόνο.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Φανταστικά πρέπει να τα πέρασες!! Και πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου!

Δηλαδή όπως τα διαβάζω καταδρομικά χωράει να δεις Βέρνη - Λουκερνη (με ανέβασμα στο Mt. Pilatus) σε μια μέρα? Και αντίστοιχα Γενεύη - Λωζάνη (ίσως και Montreux -Castle Chillon) επίσης σε μια μέρα με διανυκτέρευση Λωζάνη? Γενικά τι με συμβουλεύεις για αυτές τις ολιγόωρες βόλτες στην κάθε πόλη: να έχω ένα πλάνο για το που να κατευθυνθώ ή απλά να περπατήσω και να περιπλανηθώ ελεύθερα? Οι πόλεις αυτές που αναφέρω είναι όπως τις φαντάζομαι μικρές και περπατιούνται? Σκοπός μου είναι να γεμίσω όσες περισσότερες όμορφες εικόνες και να μην δαπανήσω άσκοπο χρόνο.
H Βερνη και Λουκερνη που ειναι υπεροχες ειναι σχεδον στη μεση της χωρας εσυ απο που θα μπεις απο Γενευη ή Ζυριχη?
πως θα μετακινηθείς, μεσα στην Ελβετία απο πολη σε πολη με τραινα? και πόσες διανυχτερευσεις σκεφτεσαι για Ελβετία? και μετα που θα θες να βγεις ( προς Ιταλια-Γαλλια-Γερμανια?
 
Last edited:

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
H Βερνη και Λουκερνη που ειναι υπεροχες ειναι σχεδον στη μεση της χωρας εσυ απο που θα μπεις απο Γενευη ή Ζυριχη?
πως θα μετακινηθείς, μεσα στην Ελβετία απο πολη σε πολη με τραινα? και πόσες διανυχτερευσεις σκεφτεσαι για Ελβετία? και μετα που θα θες να βγεις ( προς Ιταλια-Γαλλια-Γερμανια?
Λοιπόν οι μετακινήσεις δεν είναι θέμα γιατί θα έχω κάρτα Interrail και θα μετακινούμαι δωρεάν με όλα τα τρένα. Θα ξεκινήσω από Στρασβούργο το πρωί και θα διανυκτερεύσω το ίδιο βράδυ στην Λωζάνη. Οπότε για εκείνη την μέρα έλεγα να δω Γενεύη και Λωζάνη. Την επόμενη ανεβαίνοντας προς τα επάνω ξανά έλεγα να πάω Βέρνη - Λουκέρνη και από Λουκέρνη αργά το βράδυ θα αφήσω την Ελβετία για να κατευθυνθώ προς Βέλγιο. Αυτά! Στην ουσία είναι κάτι λιγότερο από δυο μέρες..
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Λοιπόν οι μετακινήσεις δεν είναι θέμα γιατί θα έχω κάρτα Interrail και θα μετακινούμαι δωρεάν με όλα τα τρένα. Θα ξεκινήσω από Στρασβούργο το πρωί και θα διανυκτερεύσω το ίδιο βράδυ στην Λωζάνη. Οπότε για εκείνη την μέρα έλεγα να δω Γενεύη και Λωζάνη. Την επόμενη ανεβαίνοντας προς τα επάνω ξανά έλεγα να πάω Βέρνη - Λουκέρνη και από Λουκέρνη αργά το βράδυ θα αφήσω την Ελβετία για να κατευθυνθώ προς Βέλγιο. Αυτά! Στην ουσία είναι κάτι λιγότερο από δυο μέρες..
καλα εσυ εισαι Χειρότερη απο μενα!! Το Στρασβουργο ειναι δυτικα του Ρήνου..Τωρα πως θα καταιβεις απο εκει Γενευη? πιο κοντα ειναι Ζυριχη, Λουκερνη και η Βερνη.... οποτε δωσε πιο πολυ χρονο σε αυτες της 3 και ειναι και πιο ομορφα. Η Γενευη αν ειναι περασμα σου 3 ωριτσες να δεις τα πολυ βασικα. βγαινοντας απο το σταθμο απεναντυ ειναι ενας πεζοδρομος κατεβαινοντας και σε απο σταση 800μ θα δεις την Γεφυρα απο κει και περα εχει οτι ειναι να δεις ...οσο για Λωζανη μη κατέβεις ,μονο να αλλάξεις τραινο... Τελος παντως εσυ θα το εχεις ψαξει καλλίτερα...Γενευη-Λωζανη- Βερνη θες 2 ωρες. Σαν βρεθεις στη Βερνη μολις βγεις απο το σταθμο των τραινων ( στην αφετηρια των τραμ) η Πολη ειναι προς τα αριστερα σου . Περπατημα ή αν ισχυουν και δωρεαν τα εισιτήρια των τραμ θα γλυτωσεις ποδαροδρομο, 4 ωρες εισαι σχεδόν καλλημενη να παρεις μια γευση. Βγαινεις πας αριστερα και μετα απο 600 μετρα εχεις περασει την κεντρικη πλατεια της Βερνης και εχεις βρεθει στο Ρολόι... απο εκει φαντασου οι δρομοι να σχηματίζουν ενα Τ αναποδο.! παρε οποιο τραμ περναει και πηγαινε ευθεια θα σε βγαλει στο Παρκο των αρκουδων. γυρνα ξανα στο Ρολόι . Οι δρομοι τωρα που ειναι δεξια και αριστερα του Ρολογιου σε βγαζουν σε ομορφες γωνιες της πολης για Φωτό. ( αν κανεις στη Βερνη διανυχτερευση θα εχεις χρονο με το τραινο να πας και στο THUN) Οταν επιστρεψεις στον Σταθμο σταματα στο πρωτο μαγαζι δεξια ( στην εισοδο του σταθμου) ΤΙΒΙΤΙS για φαγητό η καφε, πολυ καλό και καλές τιμες. Η Λουκερνη απο εκει ειναι 1,5 ωρα με τραινο. Οταν βγεις απο το σταθμο απενατυ ειναι τα καραβάκια για την Λίμνη εχει 2 ενα προς Riggi που πηγα Και ενα προς Pilatus που δεν πηγα γιατι δεν εφτανε η ωρα γιατι το τελευταιο εφευγε 4.30 και δεν το πρόλαβα. Διανυχτερευσε στη Λουκέρνη. Το πρωί φευγεις για Ζυριχη... Αν μου πεις οτι ξερεις απο Στρασβουργο να πας Γενευη τι ωρα φτανεις θα σου ελεγα τι ακριβώς κανεις με 2 διανυχτερευσεις στην Ελβετια ,γιατι παιζει και ρολο τι ωρα θα φτασεις Γενευη.. Αν εισαι στο ψαξιμο βαλε προγραμμα μονο Βερνη-Λουκερνη-Ζυριχη Γιατι παλι θες να φυγεις προς τα πανω...Βελγιο .
 
Last edited:

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Μμμ... Με προβλημάτισες τώρα.. Εχω κλείσει ήδη μια διανυκτέρευση στην Λωζάνη που μου φάνηκε πολύ πιο όμορφη και κουκλίστικη από την Ζυρίχη αλλά με έβαλες σε σκέψεις... Φτάνω στην Γενεύη γύρω στη μια το μεσημέρι... κ το αρχικό πλάνο ήταν να τις αφιερώσω 2-3 ωρίτσες κ μετά να πάω Λωζάνη που είναι μόνο μια ωρίτσα να την δω όσο αντέξω και μετά ύπνο και το πρωί να φύγω όσο πιο νωρίς γίνεται.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Μμμ... Με προβλημάτισες τώρα.. Εχω κλείσει ήδη μια διανυκτέρευση στην Λωζάνη που μου φάνηκε πολύ πιο όμορφη και κουκλίστικη από την Ζυρίχη αλλά με έβαλες σε σκέψεις... Φτάνω στην Γενεύη γύρω στη μια το μεσημέρι... κ το αρχικό πλάνο ήταν να τις αφιερώσω 2-3 ωρίτσες κ μετά να πάω Λωζάνη που είναι μόνο μια ωρίτσα να την δω όσο αντέξω και μετά ύπνο και το πρωί να φύγω όσο πιο νωρίς γίνεται.
Παντως η Ζυριχη ειναι πιο ομορφη απο Γενευη και απο Λοζανη...αν μπορεις να το ακυρωσεις στη Λοζανη, συνιστώ Βερνη διανυχτερευση και Λουκέρνη , με επισκεψη Ζυριχη
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Παντως η Ζυριχη ειναι πιο ομορφη απο Γενευη...αν μπορεις να το ακυρωσεις στη Λοζανη, συνιστώ Βερνη διανυχτερευση και Λουκέρνη , με επισκεψη Ζυριχη
Το ξενοδοχείο μου απ ότι θυμάμαι έχει δυνατότητα ακύρωσης οπότε αν βρω κάποιο αντίστοιχο ξενοδοχείο που να μην ανεβάζει πολύ το κόστος θα κάνω αυτό που μου προτείνεις. Ευχαριστώ πολύ πολύ!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.274
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom