Ελβετία Διασχίζοντας την Ελβετία σε 4+1 μερες

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Το ξενοδοχείο μου απ ότι θυμάμαι έχει δυνατότητα ακύρωσης οπότε αν βρω κάποιο αντίστοιχο ξενοδοχείο που να μην ανεβάζει πολύ το κόστος θα κάνω αυτό που μου προτείνεις. Ευχαριστώ πολύ πολύ!!!
http://www.booking.com/hotel/ch/ber...l?sid=d9d6afa6d2f262f738d7b96145a89db8;dcid=2 στη Βερνη και στη Λουκερνη http://www.booking.com/hotel/ch/hotelalpha.el.html?sid=d9d6afa6d2f262f738d7b96145a89db8;dcid=2 Βολικα κ τα δυο..

Εκτός και αν πας Γενευη- Λοζάνη με βολτα στο Ouchy και πανω , παλια πόλη ( απέναντι απο το κεντρικο σταθμο εχει ενα μικρο τραινακι που σου δινει αυτη τη δυνατότητα. Διανυχτερευση εκει. Βερνη γρηγορα και Λουκερνη η αλλη διανυχτερευση..αλλα μαλλον θα πρεπει να ξεχασεις Pilatus γιατί το τελευταιο καραβακι για εκει φευγει 4,30 Πας κ με τραινο αλλα δεν ξερω πως και γενικα αυτο δεν ξερω ποση ωρα θα σου παρει...το Riggi η απεναντυ βουνοκορφη εμενα μου πηρε 4 ωρες...απο Λουκερνη και επιστροφη..
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.781
Φανταστικά πρέπει να τα πέρασες!! Και πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου!

Δηλαδή όπως τα διαβάζω καταδρομικά χωράει να δεις Βέρνη - Λουκερνη (με ανέβασμα στο Mt. Pilatus) σε μια μέρα? Και αντίστοιχα Γενεύη - Λωζάνη (ίσως και Montreux -Castle Chillon) επίσης σε μια μέρα με διανυκτέρευση Λωζάνη? Γενικά τι με συμβουλεύεις για αυτές τις ολιγόωρες βόλτες στην κάθε πόλη: να έχω ένα πλάνο για το που να κατευθυνθώ ή απλά να περπατήσω και να περιπλανηθώ ελεύθερα? Οι πόλεις αυτές που αναφέρω είναι όπως τις φαντάζομαι μικρές και περπατιούνται? Σκοπός μου είναι να γεμίσω όσες περισσότερες όμορφες εικόνες και να μην δαπανήσω άσκοπο χρόνο.

Ε, αφού θες να κάνεις κάτι ιδιαίτερο, να πας στο CERN, που είναι κοντά στο αεροδρόμιο της Γενεύης και είναι ευκαιρία για κάτι μοναδικό.
 
Last edited by a moderator:

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Μια χαρά οι προτάσεις σου.... Μάλλον θα αναθεωρήσω! Να είσαι καλά για την βοήθεια!!

Ε, αφού θες να κάνεις κάτι ιδιαίτερο, να πας στο CERN, που είναι κοντά στο αεροδρόμιο της Γενεύης και είναι ευκαιρία για κάτι μοναδικό.
??? Δεν ήξερα καν ότι είναι στην Ελβετία!! Είναι επισκέψιμο δηλαδή? Καλέεεε τι θα κάνω με την πάρτη μου... όλα θέλω να τα χωρέσω και φυσικά ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!!
 
Last edited by a moderator:

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Vegerazaros, ο ενθουσιασμός σου με έχει συνεπάρει!
Σε 14 μερούλες, κάπου εκεί θα τριγυρνώ κι εγώ! :xalara:
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
το μαγικό χαρτακι/εισιτήριο 40 φραγκα ημερησιο και ισχυει για ολες και οπου μετακινήσεις σου , φιλη @sofianaxos .. καπου θα συναντηθουμε...;)
 

Attachments

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
το μαγικό χαρτακι/εισιτήριο 40 φραγκα ημερησιο και ισχυει για ολες και οπου μετακινήσεις σου , φιλη @sofianaxos .. καπου θα συναντηθουμε...;)
Καποια πληροφορια για το πως μπορουμε να βγαλουμε αυτο το εισιτηριο; Μερσυ!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Καποια πληροφορια για το πως μπορουμε να βγαλουμε αυτο το εισιτηριο; Μερσυ!
Αυτα τα εισητηρια ειναι πιο φτηνα απο τα κανονικά τα παιρνουν οι ελβετοι απο τους Δημους του. Το κακο ειναι οτι βγαινουν σε συγκεκριμενες ημερομηνιες το καλο ειναι οτι δεν ειναι ονομαστικα. Πρεπει καποιος να στα αγορασει απο εκει και συμφερει αν θες 4-5/ατομο , χωρις να θυμαμαι ακριβώς τιμες, αν ηθελα πχ <7 εισιτηρια ηταν ιδια η τιμη με το πασο .
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Αυτα τα εισητηρια ειναι πιο φτηνα απο τα κανονικά τα παιρνουν οι ελβετοι απο τους Δημους του. Το κακο ειναι οτι βγαινουν σε συγκεκριμενες ημερομηνιες το καλο ειναι οτι δεν ειναι ονομαστικα. Πρεπει καποιος να στα αγορασει απο εκει και συμφερει αν θες 4-5/ατομο , χωρις να θυμαμαι ακριβώς τιμες, αν ηθελα πχ <7 εισιτηρια ηταν ιδια η τιμη με το πασο .
Οπότε το ξεχνάμε αυτό το εισιτήριο. Μας μένει μόνο το κλασσικο πάσο 8ημερών σωστά;
Εταιρείες λεωφορειων δεν υπάρχουν; Ειδα την postbus αλλά δεν είδα να δίνει τη δυνατότητα στο site της να μπορείς να κλείσεις online.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.677
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom