Διατροφή, λαοί και άλλα.

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.094
Φτανει ρε σεις με τις διατροφες. Καλυτερα 50 γρ τορτελινα με το τυρακι τους παρα 200 γρ ζεας "που ειναι υγιεινα" και βλεπουμε μονο υπερβαρους πρωην υγιεινιστες που δεν αντεξαν πανω απο 6 μηνες αυτες τις απομιμισεις τροφων.
Τρώω ζέας και ποτέ μα ποτέ δεν είχα ούτε ένα κιλό παραπάνω. Από μικρή με πήγαιναν σε γιατρούς για να πάρω κιλά, με πίεζαν να τρώω περισσότερο, μου έλεγαν πόσο θελτικές είναι οι ευτραφείς κοπέλες και να κοιτάξω να τους μοιάσω. Με τα χρόνια κατάφερα να έρθω στα φυσιολογικά κιλά αλλά δεν γνώρισα ποτέ κανένα πρώην υπέρβαρο να τρώει ζέας. Αντίθετα πολλά παιδιά που γνωρίζω από το γυμναστήριο πρώην Βαλκανιονίκες και κάτοχοι πανελληνίων ρεκόρ που αθλούνται από παιδιά κάνουν την ίδια διατροφή.
Κι εννοείται όχι μόνο δεν την κάνουμε για έξι μήνες, αλλά για πολλά χρόνια.

Κανείς μα κανείς όχι μόνο δεν είχε υπάρξει υπέρβαρος αλλά δεν είχε παραπάνω ούτε γραμμάριο.Κάποιοι που ήταν πρωταθλητές π.χ. πυγμαχίας είχαν όγκο αλλά καθόλου λίπους.Μυς και μόνο.

Η μία ήταν και μάνα 5 παιδιών εν τω μεταξύ και λίπος μηδέν.
 
Last edited:

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
@alma απλά είσαι τυχερή και έχεις πολύ καλό μεταβολισμό.
Έχω 2 φίλους που αν έτρωγα τη μισή ποσότητα από αυτά που τρώνε δε θα περνούσα από την πόρτα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.094
@alma απλά είσαι τυχερή και έχεις πολύ καλό μεταβολισμό.
Έχω 2 φίλους που αν έτρωγα τη μισή ποσότητα από αυτά που τρώνε δε θα περνούσα από την πόρτα.
Μπορεί γιατί δεν στερούμαι κάτι αν το θέλω.Ας πούμε παγωτό το καλοκαίρι τρώω.Προτιμώ πολύ συγκεκριμένα μαγαζιά βέβαια, αλλά τρώω. Άλλοι που πηγαίναμε μαζί γυμναστήριο,παγωτά δεν τρώνε.Το πολύ μια φορά το χρόνο.

Ένα καλοκαίρι με άφησαν σε συγγενείς που ήταν όλοι υπέρβαροι για να τρώω με το ζόρι. Μου έδιναν 3 μπάλες παγωτό και με πίεζαν να τρώω παραπάνω και φαγητό.Αλλά παιδί ήμουν, έτρεχα κι έπαιζα όλη μέρα και τα έκαιγα. Πήρα με το ζόρι 2-3 κιλά αλλά κάποια βράδυα δε μπορούσα να κοιμηθώ από τη βαρυστομαχιά.

Ο άντρας μου στο σπίτι τρώει τα ίδια με μένα αλλά σε αρκετά μεγαλύτερες ποσότητες κι έχει βάλει κιλά δυστυχώς.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
η λεξη υγιεινα σημερα ειναι πολυ μεγαλη κουβεντα
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Εννοείται.Εξαρτάται πόσο καις.Ένας αγύμναστος που κινείται όλη μέρα με το ΙΧ και δεν περπατάει καν, δεν έχεις τις ίδιες θερμιδικες ανάγκες με κάποιον που φροντίζει να κάνει το λιγότερο 3-4 χλμ καθημερινά περπατώντας και γυμνάζεται κιόλας.

Όσο για τα πιτόγυρα δεν ξέρω κανένα που να τρώει όλη μέρα. Ειδικά η νεολαία προσέχει πολύ. Και στα σουβλατζίδικα δεν τρωμε καν όλοι πιτόγυρο. Μπορείς να φας καλαμάκι κοτόπουλο στήθος και αν θες πίτα αυτή πάντα αλάδωτη και πάντα ολικής.
ναι βρε αλλα μην κολλας στις λεξεις
πιτογυρα οπως το εγραψα δεν σημαινει ολη μερα κυριολεκτικα πιτογυρα. αλλα οταν το πρωι τσακιζεις μια μπογατσα με κακαο, μετα σουβλακι και το βραδυ καμια πιτσα δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να μιλησει για σωστη διατροφη. .

βασικα μου φαινεται παραξενο αυτο που λες οτι η νεολαια προσεχει πολυ...αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια οποτε δεν μπορω να εκφερω και αποψη

παντως εχω την εντυπωση οτι κρινεις απο τον δικο σου κυκλο, και θεωρεις οτι οι ελληνες που προσεχουν ειναι η πλειοψηφια, ενω εγω πιστευω οτι ειναι η εξαιρεση.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.094
ναι βρε αλλα μην κολλας στις λεξεις
πιτογυρα οπως το εγραψα δεν σημαινει ολη μερα κυριολεκτικα πιτογυρα. αλλα οταν το πρωι τσακιζεις μια μπογατσα με κακαο, μετα σουβλακι και το βραδυ καμια πιτσα δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να μιλησει για σωστη διατροφη. .

βασικα μου φαινεται παραξενο αυτο που λες οτι η νεολαια προσεχει πολυ...αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια οποτε δεν μπορω να εκφερω και αποψη

παντως εχω την εντυπωση οτι κρινεις απο τον δικο σου κυκλο, και θεωρεις οτι οι ελληνες που προσεχουν ειναι η πλειοψηφια, ενω εγω πιστευω οτι ειναι η εξαιρεση.
Πάντα παίζει ρόλο ο κύκλος εννοείται.Αλλά αυτό ισχύει σε όλες τις χώρες. Από τα ποσοστά που έβαλε ο Γιώργος οι Έλληνες είναι πολύ πιο λεπτοί από πολλούς λαούς της Ευρώπης κι οι Ελληνίδες ακόμα περισσότερο. Και δείχνουν κι ότι οι νέοι προσέχουν πολύ παραπάνω από τους μεσήλικες και τους μεγαλύτερους Έλληνες. Δες το 18-24 πως είναι οι νέοι Έλληνες στο πινακάκι. Οι 18-24 είναι κάτω κι από το μέσο όρο της ΕΕ.

Αλλά κι αυτό που λες πάλι σωστό για τον κύκλο. Ας πούμε στους πίνακες οι Κροάτες φαίνονται τοπ παχύσαρκοι. Με διαφορά. Κροατία δεν έχω πάει. Έχω γνωρίσει νέους ανθρώπους Κροάτες ομως σε διάφορες άλλες χώρες και δεν έτυχε να είναι παχύσαρκοι.

Αντίθετα ας πούμε σε γυναίκες από τις Βαλτικές δεν μου έκανε εντύπωση που στον πίνακα ήταν πιο παχείς από τις Ελληνίδες, γιατί έτυχε όσες έχω γνωρίσει να είναι ευτραφείς.

Υ.Γ. Μπουγάτσα με κακάο ποιος τρώει; Είναι must στη Θεσσαλονική ας πούμε; Γιατί στην Αθήνα δεν πολυπαίζει στα must.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
Ούτε εγώ ξέρω μπουγάτσα με κακάο.
Μήπως εννοείς με πραλινα; μερεντα δηλαδή
Δε το έχω δει αλλά από γουρουνιες δε μου κάνει εντύπωση τίποτα πλέον.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Πάντα παίζει ρόλο ο κύκλος εννοείται.Αλλά αυτό ισχύει σε όλες τις χώρες. Από τα ποσοστά που έβαλε ο Γιώργος οι Έλληνες είναι πολύ πιο λεπτοί από πολλούς λαούς της Ευρώπης κι οι Ελληνίδες ακόμα περισσότερο. Και δείχνουν κι ότι οι νέοι προσέχουν πολύ παραπάνω από τους μεσήλικες και τους μεγαλύτερους Έλληνες. Δες το 18-24 πως είναι οι νέοι Έλληνες στο πινακάκι. Οι 18-24 είναι κάτω κι από το μέσο όρο της ΕΕ.

Αλλά κι αυτό που λες πάλι σωστό για τον κύκλο. Ας πούμε στους πίνακες οι Κροάτες φαίνονται τοπ παχύσαρκοι. Με διαφορά. Κροατία δεν έχω πάει. Έχω γνωρίσει νέους ανθρώπους Κροάτες ομως σε διάφορες άλλες χώρες και δεν έτυχε να είναι παχύσαρκοι.

Αντίθετα ας πούμε σε γυναίκες από τις Βαλτικές δεν μου έκανε εντύπωση που στον πίνακα ήταν πιο παχείς από τις Ελληνίδες, γιατί έτυχε όσες έχω γνωρίσει να είναι ευτραφείς.

Υ.Γ. Μπουγάτσα με κακάο ποιος τρώει; Είναι must στη Θεσσαλονική ας πούμε; Γιατί στην Αθήνα δεν πολυπαίζει στα must.
παλια ητανε ναι (σου μιλαω εκ πειρας)..τωρα πια δεν ξερω...
αυριο κλεινω 10 χρονια στα ξενα

εννοειται πως οι νεοι προσεχουν πολυ παραπανω.
ενα πραγμα που με τσατιζε στους ελληνες ηταν οτι μετα τον γαμο τα παιδια και τα 40-45 οι περισσοτεροι ηταν καναπε δουλεια καναπε κρεβατι...αντε και για καμια μπυρα....και εβλεπες το six pack να γινεται 1-pack
και αν τους ελεγες κατι μονιμως κουρασμενοι, μονιμως η νοοτροπια "ε τωρα με παιδια που να τρεχουμε" κλπ
μετα ηρθε και η κριση και εγιναν ολα ακομα χειροτερα

ακομα και τωρα ακουω καποιες φορες "καλα 47 εισαι ποτε θα σοβαρευτεις"...που για καποιους σοβαρευτεις = οτι εγραψα παραπανω, αντε και κανα καφενειο να δουμε κανα ματς
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Ούτε εγώ ξέρω μπουγάτσα με κακάο.
Μήπως εννοείς με πραλινα; μερεντα δηλαδή
Δε το έχω δει αλλά από γουρουνιες δε μου κάνει εντύπωση τίποτα πλέον.
ρε παιδια...κακαο ροφημα...χαχαχαχααχ
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.094
:haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
Καλά κανείς μας δεν κατάλαβε τι εννοούσες με το κακάο.Οκ, δεν μου άρεσαν ποτέ αυτά τα ροφήματα αλλά οτι συνδιάζονται με μπουγάτσα το διαβάζω πρώτη φορά εδώ.Κοίτα τι μαθαίνεις στο φόρουμ.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ναι ε?
εγω απο οσο θυμαμαι επαιζε πολυ....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.533
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom