Διατροφή, λαοί και άλλα.

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.765
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Χθες είχα ένα τρίωρο στοποβερ στο Μπέργκαμο. Ήρθε να με βρει στο αεροδρόμιο παλιός φίλος Ιταλός που γνωριστήκαμε σε κάποιες διακοπές στην Ελλάδα πριν δεκαετίες κ έχουμε ξαναβρεθεί μέσω σόσιαλ οπότε χθες συναντηθήκαμε μετά όλα αυτά τα χρόνια.
Αφου είπαμε λοιπόν τα νέα μας κ είδαμε τις παλιές φωτογραφίες κ αναπολήσαμε....τόση ηταν η περιέργειά μου για το τι διάολο τρώνε αυτοί οι Ιταλοί στα σπίτια τους κ διατηρούνται έτσι, δεν άντεξα κ τον ρώτησα :D
Λέω pasta & pizza? No no λέει , σπίτι solo κρέας κ λαχανικά!
Έτσι εξηγείται λοιπόν....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χθες είχα ένα τρίωρο στοποβερ στο Μπέργκαμο. Ήρθε να με βρει στο αεροδρόμιο παλιός φίλος Ιταλός που γνωριστήκαμε σε κάποιες διακοπές στην Ελλάδα πριν δεκαετίες κ έχουμε ξαναβρεθεί μέσω σόσιαλ οπότε χθες συναντηθήκαμε μετά όλα αυτά τα χρόνια.
Αφου είπαμε λοιπόν τα νέα μας κ είδαμε τις παλιές φωτογραφίες κ αναπολήσαμε....τόση ηταν η περιέργειά μου για το τι διάολο τρώνε αυτοί οι Ιταλοί στα σπίτια τους κ διατηρούνται έτσι, δεν άντεξα κ τον ρώτησα :D
Λέω pasta & pizza? No no λέει , σπίτι solo κρέας κ λαχανικά!
Έτσι εξηγείται λοιπόν....
Ε κι εσύ τα αυτονόητα ρώτησες...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.765
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ε κι εσύ τα αυτονόητα ρώτησες...
Βέβαια είναι απόλυτα λογικό μετά από 25-30 χρόνια να ρωτάς τον αλλον, τι κάνεις πως είσαι, τι κανει η φαμίλια, τι στον κόρακα τρώτε σπιτι σας μου λες, γιατί εμείς στο φορουμ έχουμε άλλο νταλγκά :haha:
 
D

Delmem38110

Guest
Λέω pasta & pizza? No no λέει , σπίτι solo κρέας κ λαχανικά!
Έτσι εξηγείται λοιπόν....
πίτσα στο σπίτι δεν τρώει κανένας Ιταλός (σπάνια καμία Κυριακή και αν) ούτε έχουν την κουλτούρα να παραγγείλουν απ έξω όπως κάνουμε μεις. αυτό ίσως άλλαξε τώρα.
αλλά τα μακαρόνια στις οικογένειες είναι πάντα μέσα για μεσημεριανό η βραδινό.
εκτός και αν ο γνωστός σου πάει γυμναστήριο και ακολουθεί διατροφή με πρωτεΐνες.
η παστα ασιούτα είναι μαστ.
να σημειώσω ότι ένα πακέτο 500γρ εκεί βγάζει 4 μ 5 μερίδες και μετά έχει τυρί και φρούτα.
στην Ελλάδα με το ζόρι 2....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Νομίζω υπερβάλεις. Και σε μας 4 μερίδες βγάζει το πακέτο
Νομιζω οτι επρεπε να λεει για το πακετο τορτελινια 250γρ που γραφει ξεκαθαρα 4 ιταλικες μεριδες ενω στην Ελλαδα βγαζει 2.
Κανενα των 500γρ δεν εχω δει να λεει μεριδες.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Τα τορτελίνια πάντως που είναι και λευκά και γεμιστά(με τυρί,κρέας κτλ) που τρώνε συχνά στην Ιταλία, είναι ανθυγιεινά σε σχέση με πολλές ελληνικές οικογένειες νέων ανθρώπων στις μέρες μας που τρώνε μόνο ζυμαρικά ολικής, ζέας κλπ. και εννοείται όχι γεμιστά με τυριά και συναφή.

Δεν παίζουν ρόλο μόνο οι θερμίδες πάντως. Σημασία έχει και πόσο καλό είναι για την υγεία αυτό που τρως.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Νομιζω οτι επρεπε να λεει για το πακετο τορτελινια 250γρ που γραφει ξεκαθαρα 4 ιταλικες μεριδες ενω στην Ελλαδα βγαζει 2.
Κανενα των 500γρ δεν εχω δει να λεει μεριδες.
Ναι αλλά στο μήνυμα του λέει ξεκάθαρα πως αναφέρεται σε πακέτο των 500 γρ.
 
D

Delmem38110

Guest
Νομιζω οτι επρεπε να λεει για το πακετο τορτελινια 250γρ που γραφει ξεκαθαρα 4 ιταλικες μεριδες ενω στην Ελλαδα βγαζει 2.
Κανενα των 500γρ δεν εχω δει να λεει μεριδες.
100 γραμμάρια περίπου το άτομο.
ίσως και λιγότερο.
δεν το γράφει πουθενά αλλά είναι καθιερωμένο.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Τα τορτελίνια πάντως που είναι και λευκά και γεμιστά(με τυρί,κρέας κτλ) που τρώνε συχνά στην Ιταλία, είναι ανθυγιεινά σε σχέση με πολλές ελληνικές οικογένειες νέων ανθρώπων στις μέρες μας που τρώνε μόνο ζυμαρικά ολικής, ζέας κλπ. και εννοείται όχι γεμιστά με τυριά και συναφή.

Δεν παίζουν ρόλο μόνο οι θερμίδες πάντως. Σημασία έχει και πόσο καλό είναι για την υγεία αυτό που τρως.
ναι...αλλα αν εσυ βαση της ζωης που κανεις χρειαζεσαι π.χ. 2.000 θερμιδες την μερα, και τρως 3.000 , οσο υγιεινα και να τρως κιλα θα βαζεις...και απο ενα σημειο και μετα βγαινουν τα προβληματα
και απο την αλλη αν χρειαζεσαι 2.000 θερμιδες και τρως 1.500 , μπορει να χασεις σιγα σιγα, αλλα αν τρως ολη μερα πιτογυρα η καρδιολογικη του παπανικολαου σε περιμενει...

βασικα πρεπει να προσεχουμε και τα δυο...και οχι μονο....αλλιως....

εχω εναν συναδελφο που προσεχει παρα πολυ τι τρωει, ποτε τρωει ποσο τρωει...ολα καλα...αλλα καπνιζει και μαλιστα πολυ...

θα μου πεις αν δεν προσεχε και το φαγητο, με το τσιγαρο + κακη διατροφη ποιος ξερει που θα τανε...
αλλα και παλι....
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
ναι...αλλα αν εσυ βαση της ζωης που κανεις χρειαζεσαι π.χ. 2.000 θερμιδες την μερα, και τρως 3.000 , οσο υγιεινα και να τρως κιλα θα βαζεις...και απο ενα σημειο και μετα βγαινουν τα προβληματα
και απο την αλλη αν χρειαζεσαι 2.000 θερμιδες και τρως 1.500 , μπορει να χασεις σιγα σιγα, αλλα αν τρως ολη μερα πιτογυρα η καρδιολογικη του παπανικολαου σε περιμενει...
Εννοείται.Εξαρτάται πόσο καις.Ένας αγύμναστος που κινείται όλη μέρα με το ΙΧ και δεν περπατάει καν, δεν έχεις τις ίδιες θερμιδικες ανάγκες με κάποιον που φροντίζει να κάνει το λιγότερο 3-4 χλμ καθημερινά περπατώντας και γυμνάζεται κιόλας.

Όσο για τα πιτόγυρα δεν ξέρω κανένα που να τρώει όλη μέρα. Ειδικά η νεολαία προσέχει πολύ. Και στα σουβλατζίδικα δεν τρωμε καν όλοι πιτόγυρο. Μπορείς να φας καλαμάκι κοτόπουλο στήθος και αν θες πίτα αυτή πάντα αλάδωτη και πάντα ολικής.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Φτανει ρε σεις με τις διατροφες. Καλυτερα 50 γρ τορτελινα με το τυρακι τους παρα 200 γρ ζεας "που ειναι υγιεινα" και βλεπουμε μονο υπερβαρους πρωην υγιεινιστες που δεν αντεξαν πανω απο 6 μηνες αυτες τις απομιμισεις τροφων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.513
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom