Διατροφή, λαοί και άλλα.

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Εν τω μεταξυ πετσι και κοκαλο ο Ιταλιδες με πιτσες και παστα, ταχαμου εχουμε την υγειινη κουζινα εμεις.
βασικα δεν ειναι μονο τι τρως αλλα ποσο τρως...
καποιος ειχε κανει ενα πειραμα (στον εαυτο του) εγραψε και βιβλιο μου φαινεται οτι ακομα και αν τρως fast food , μπορεις να παραμεινεις στυλακι αν τρως οσο ακριβως χρειαζεσαι

απο την αλλη αν οι ιταλιδες τρωνε μια μακαροναδα και ενα ποτηρι κρασι, και εμεις παμε σε μια ταβερνα και παραγγελνουμε για τρια ατομα απο μια μεριδα + τρεις πατατες + δυο χωριατικες + 6-7 πιατα ορεκτικα και μετα σκαει και το γλυκο, σιγα μην μεινουμε στυλακι
 
D

Delmem38110

Guest
απο την αλλη αν οι ιταλιδες τρωνε μια μακαροναδα και ενα ποτηρι κρασι, και εμεις παμε σε μια ταβερνα και παραγγελνουμε για τρια ατομα απο μια μεριδα + τρεις πατατες + δυο χωριατικες + 6-7 πιατα ορεκτικα και μετα σκαει και το γλυκο, σιγα μην μεινουμε στυλακι
οι Ιταλοί στο τραπέζι τους, που γίνετε πάντα τις ίδιες ώρες, μεσημεριανό 12 με 1, βραδινό 7, εχου στο τραπέζι τους πρώτο και δεύτερο πιάτο η ένα από τα δυο φρούτα και καφέ στις ποσότητες που θέλει ο καθένας. το πρωινό τους είναι λιτό, κρουασάν στο μπαρ και καφέ. πιστεύω το ωράριο που τρώνε παίζει μεγάλο ρόλο επίσης... αυτά στον βορά, στον νότο δεν ξέρω τι συνήθειες έχουν.
και το μεσημέρι σταματάνε τη δουλειά για να φάνε.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Στο πρωτο γράφημα μπορεί να δει κανείς και ανά ηλικία.

View attachment 393080 View attachment 393081
Σε αυτό το χάρτη πάντως πέρα από τη Μάλτα που είναι νομίζω πλήρως αναμενόμενο πως είναι πολύ πιο παχύσαρκοι από τους Έλληνες, βλέπω πιο χοντρούς πολλούς ακόμα. Από τους Φινλανδούς,τους Τσέχους,τους Σλοβάκους,τους Ούγγρους, τους Ρουμάνους, μέχρι και τους Κροάτες.

Και μάλιστα τους Κροάτες τους έχει στους τοπ παχύσαρκους(που δεν τους το είχα) μαζί με τους Μαλτέζους!o_O

Η Ιταλία δεν μου κάνει εντύπωση πάντως που είναι λεπτοί. Μπορείς να βρεις πίτσες με λεπτή ζύμη, φαγητά με ελαιόλαδο και χωρίς βούτυρο(όπως π.χ. χρησιμοποιούν Γερμανοί,Φινλανδοί κλπ που τους βγάζει αισθητά πιο παχεις από Ιταλούς).
Μεσογειακή υγιεινή κουζίνα βρίσκεις στην Ιταλία.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
οι Ιταλοί στο τραπέζι τους, που γίνετε πάντα τις ίδιες ώρες, μεσημεριανό 12 με 1, βραδινό 7, εχου στο τραπέζι τους πρώτο και δεύτερο πιάτο η ένα από τα δυο φρούτα και καφέ στις ποσότητες που θέλει ο καθένας. το πρωινό τους είναι λιτό, κρουασάν στο μπαρ και καφέ. πιστεύω το ωράριο που τρώνε παίζει μεγάλο ρόλο επίσης... αυτά στον βορά, στον νότο δεν ξέρω τι συνήθειες έχουν.
και το μεσημέρι σταματάνε τη δουλειά για να φάνε.
απο οσο θυμαμαι παντως (τουλαχιστον σε ξενοδοχεια) το πρωτο πιατο ακομα και ζυμαρικα οταν ειναι ειναι οι ποσοτητες σχετικα μικρες...
 
D

Delmem38110

Guest
απο οσο θυμαμαι παντως (τουλαχιστον σε ξενοδοχεια) το πρωτο πιατο ακομα και ζυμαρικα οταν ειναι ειναι οι ποσοτητες σχετικα μικρες...
φυσικά, γιατί παίρνεις και δεύτερο υποτίθεται. αν και τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει. σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι ελληνικές μερίδες.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Σε αυτο το χαρτη παντως περα απο την Μαλτα που ειναι νομιζω πληρως αναμενομενο

Γιατι αυτο?

Γενικα παντως μου φαινεται λιγο παραξενο....που.χ. η διαφορα Ισπανιας - πορτογαλιας
επισης οι Γερμανοι.... δεν τους ειχα για τοσο ψηλα (απο οσο παρατηρω τον κοσμο)

απο την αλλη ομως.... οι Κροατες?

επισης ολα δεν ειναι μονο θεμα φαγητου....παχυσαρκια φερνει και το αλκοολ (που.χ. οι πολλες μπυρες στις Βορειες χωρες)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Σε αυτο το χαρτη παντως περα απο την Μαλτα που ειναι νομιζω πληρως αναμενομενο

Γιατι αυτο?

Γενικα παντως μου φαινεται λιγο παραξενο....που.χ. η διαφορα Ισπανιας - πορτογαλιας
επισης οι Γερμανοι.... δεν τους ειχα για τοσο ψηλα (απο οσο παρατηρω τον κοσμο)

απο την αλλη ομως.... οι Κροατες?

επισης ολα δεν ειναι μονο θεμα φαγητου....παχυσαρκια φερνει και το αλκοολ (που.χ. οι πολλες μπυρες στις Βορειες χωρες)
Ναι, εννοείται πως το αλκόολ και βλάπτει και παχαίνει. Δεν ξέρω όμως αν είναι θέμα αλκόολ ή/και διατροφής που οι Ισπανοί και οι Έλληνες είναι π.χ. πιο αδύνατοι από τους Φινλανδούς και τους Τσέχους.

Ε, ναι πάντα ακούγαμε πως έχει θέμα παχυσαρκίας η Μάλτα. Αν δεν είχα δει το χάρτη κι έκανα τυχαία μαντεψιά πάντως τη Μάλτα θα έβαζα πρώτη. Με τίποτα δεν θα περίμενα να είναι στο ίδιο επίπεδο παχυσαρκίας η Κροατία.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.057
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
οι Ιταλοί στο τραπέζι τους, που γίνετε πάντα τις ίδιες ώρες, μεσημεριανό 12 με 1, βραδινό 7, εχου στο τραπέζι τους πρώτο και δεύτερο πιάτο η ένα από τα δυο φρούτα και καφέ στις ποσότητες που θέλει ο καθένας. το πρωινό τους είναι λιτό, κρουασάν στο μπαρ και καφέ. πιστεύω το ωράριο που τρώνε παίζει μεγάλο ρόλο επίσης... αυτά στον βορά, στον νότο δεν ξέρω τι συνήθειες έχουν.
και το μεσημέρι σταματάνε τη δουλειά για να φάνε.
Πολυ σωστα αναφερεις για το ωραριο που τρωνε. Εδω πανε στις 23.00 για φαγητο και μετα πινουν και 3 βοτκες για χώνεψη η στο σπιτι πλακωνουν τα πιτογυρα και τις μπυρες στο καναπε ,βλεποντας TV
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
κανοντας απλες υποθεσεις

για τους ισπανους δεν ξερω. απο την αλλη ομως αν με καθε μπυρα κατεβασεις και 4-5 ταππας στις 23.00 το βραδυ δεν εινια και οτι καλυτερο

για τους Τσεχους που.χ. θεωρε οτι οι μπυρες παιζουν ρολο. Οπως ισως για Δανους, Γερμανους κλπ

ενα ποτηρι Prosecco εχει 83 θερμιδες
ενα ποτηρι Weißbier πανω απο 200....και πολλοι πινουν σχεδον καθε μερα το λιγοτερο απο μια....κυριως οι ανω των 50-55
 
D

Delmem38110

Guest
επίσης οι Ιταλοί δεν πίνουν. στον βορά έχουν κρασάκι αλλά λίγο και γκραπα που πάει με όλα.
στον καφέ (κορρεττο γκραππα) η σκέτη
υπάρχουν και αυτοί που το τσούζουν αλλά γενικά δεν πίνουν.
και στα υποτιθέμενα μπαρ μέσο βδομαδιάτικα άντε κάνα απεριτίφ και σπίτι.
το σκ το σκηνικό αλλάζει αλλά και πάλι δεν τους λες πότες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom