Διατροφή, λαοί και άλλα.

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
οι Ιταλοί σχεδόν κάθε μέρα, αν όχι κάθε μέρα, θα έχουν πάστα στο τραπέζι τους.
Παντου! Στα εστιατορια ολοι σαν πρωτο πιατο μακαρονια, στη φοιτητικη λεσχη το ιδιο, σε σπιτια φιλων το ιδιο, οι συγκατοικοι των φιλων μου μια απο τα ιδια. Οσους μα οσους ξερω σχεδον καθε μερα μακαρονια τρωγανε και το δειγμα ειναι πολυ μεγαλο.

1652300835677.png
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Όταν το κράτος σε αποδέχεται δίνοντας σου τα ίδια δικαιώματα με τους υπόλοιπους πολίτες, σκασιλα του κάθε gay αν ο Μπάμπης που ξυλοφορτώνει τα βράδια τη γυναίκα του και η Λίτσα που τη βγάζει τις Κυριακές στην εκκλησία ζητώντας συγχώρεση για τον Μπάμπη που την έχει κάνει μελιτζάνα αηδιάζουν όταν τον βλέπουν να φιλιεται ή να κρατά από το χέρι τον/τους σύντροφο/συντρόφους του.
Σκασιλα του δε νομιζω να ειναι. Δυστυχως ή ευτυχως το περιβαλλον σε επηρεαζει, και πολλες φορες σε μεγαλυτερο βαθμο απ οτι ο οποιοσδηποτε νομος. Αν ο νομος ειναι υπερ του γκέυ και όχι του Μπαμπη, καλυτερα προφανως. Αλλα οσο υπαρχουν Μπαμπηδες και Λιτσες, Χιουστον, εχουμε προβλημα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.971
Likes
12.015
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Σκασιλα του δε νομιζω να ειναι. Δυστυχως ή ευτυχως το περιβαλλον σε επηρεαζει, και πολλες φορες σε μεγαλυτερο βαθμο απ οτι ο οποιοσδηποτε νομος. Αν ο νομος ειναι υπερ του γκέυ και όχι του Μπαμπη, καλυτερα προφανως. Αλλα οσο υπαρχουν Μπαμπηδες και Λιτσες, Χιουστον, εχουμε προβλημα.
Το λες αυτό γιατί έχεις υπόψη σου κοινωνίες όπου οι νόμοι δεν τηρούνται. Όταν εφαρμόζονται οι νόμοι κανείς δεν τολμάει να του κάνει bullying γιατί γνωρίζει πως θα έχει κυρώσεις.

Οι διαφορετικοι, από αυτούς των στερεοτύπων, άνθρωποι δεν ειναι πιο αδύναμες προσωπικότητες. Ίσα ίσα, απλώς αδυνατούν να βρουν το δίκιο τους. Όταν η πολιτεία στέκεται έμπρακτα στο πλευρό τους σκασιλα τους για τον κάθε μαλακα που θέλει να ορίζει τις ζωές άλλων.

Όσο υπάρχουν Μπαμπηδες και Λιτσες σίγουρα έχουμε πρόβλημα ως κοινωνία.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
Προσπαθώ να κάνω εικόνα την μέση Ιταλίδα, να φορά φακιόλι και να ζυμώνει για να φτιάξει
πίτσα. Δεν μου βγαίνει. Τι ωραία πράγματα διαβάζω!
Πρωί ζυμαρικά, μετά ζυμαρικά και στο καπάκι ζυμαρικά. Φοβερή ποικιλία.
Ψήφο στην Ιταλική κουζίνα.
 
D

Delmem38110

Guest
Παντου! Στα εστιατορια ολοι σαν πρωτο πιατο μακαρονια, στη φοιτητικη λεσχη το ιδιο, σε σπιτια φιλων το ιδιο, οι συγκατοικοι των φιλων μου μια απο τα ιδια. Οσους μα οσους ξερω σχεδον καθε μερα μακαρονια τρωγανε και το δειγμα ειναι πολυ μεγαλο.

View attachment 393580
πόσο μου έλειψαν τα μακαρόνια όμως.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Η διαφορα με την Ιταλια ειναι οτι οι Ιταλικες οικογενειες δεν εχουν την (ανθυγιεινη) συνηθεια απο μερικες γενιες πριν να θεωρουν οτι το να ταϊζεις συνεχως το παιδι και να τρως και αφου χορτασεις "για να μη μεινει" ειναι δειγμα υγειας (καταλοιπο εποχων που δεν ειχαν να φανε ή ειχαν ελαχιστο). Αυτο στην Ελλαδα υπαρχει σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απ'την Ιταλια, και περναει απο γιαγιαδες σε μαναδες σε παιδια αρκετα συχνα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.464
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Αυτό που πιστεύετε ότι οι ξένοι λαοί δεν ξέρουν να μαγειρεύουν τα πιάτα της χώρας τους δεν καταλαβαίνετε ότι είναι παράλογο; Μιλάμε για χώρες που τα παιδιά φεύγουν απ'το σπίτι στα 18. Με αέρα ζουν;

Και Ιταλιδες και Ιταλούς γνωρίζω που ξέρουν να φτιάχνουν και πίτσες και φοκατσιες κι από όλα. Έχω φάει πάρα πολλά παραδοσιακά πιάτα άλλων χωρών. Έχω κλείσει 10ετια εκτός Ελλάδας και οι μόνοι 30+ που γνωρίζω και δεν ξέρουν ούτε μακαρόνια να βράσουν είναι Έλληνες. Και κοροϊδεύουμε τους ξένους;

Τι να κάνουμε, αυτές οι χώρες είχαν και έχουν τη "δυστυχία" να δουλεύουν και οι δύο γονείς και δεν μπορούν να μαγειρεύουν κάθε μέρα μουσακαδες. Δεν ζησανε το μεγαλείο η μάνα στην κουζίνα να μαγειρεύει μέχρι να σβήσει ο ήλιος κι ο πατέρας να μην ξέρει να βράσει ένα αβγό.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Προσπαθώ να κάνω εικόνα την μέση Ιταλίδα, να φορά φακιόλι και να ζυμώνει για να φτιάξει
πίτσα. Δεν μου βγαίνει. Τι ωραία πράγματα διαβάζω!
Πρωί ζυμαρικά, μετά ζυμαρικά και στο καπάκι ζυμαρικά. Φοβερή ποικιλία.
Ψήφο στην Ιταλική κουζίνα.
πλακα κανεις τωρα? και πηρα τις μπυρες να σου στειλω...γερμανικη ειχες πεις θα ψηφισεισ
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Αυτό που πιστεύετε ότι οι ξένοι λαοί δεν ξέρουν να μαγειρεύουν τα πιάτα της χώρας τους δεν καταλαβαίνετε ότι είναι παράλογο; Μιλάμε για χώρες που τα παιδιά φεύγουν απ'το σπίτι στα 18. Με αέρα ζουν;

Και Ιταλιδες και Ιταλούς γνωρίζω που ξέρουν να φτιάχνουν και πίτσες και φοκατσιες κι από όλα. Έχω φάει πάρα πολλά παραδοσιακά πιάτα άλλων χωρών. Έχω κλείσει 10ετια εκτός Ελλάδας και οι μόνοι 30+ που γνωρίζω και δεν ξέρουν ούτε μακαρόνια να βράσουν είναι Έλληνες. Και κοροϊδεύουμε τους ξένους;

Τι να κάνουμε, αυτές οι χώρες είχαν και έχουν τη "δυστυχία" να δουλεύουν και οι δύο γονείς και δεν μπορούν να μαγειρεύουν κάθε μέρα μουσακαδες. Δεν ζησανε το μεγαλείο η μάνα στην κουζίνα να μαγειρεύει μέχρι να σβήσει ο ήλιος κι ο πατέρας να μην ξέρει να βράσει ένα αβγό.
πλακα πλακα και εγω δεν ηξερα παρολο που απο τα 22-23 περιπου ζω εκτος οικογενειακου περιβαλλοντος
ενταξει ενα αυτο και μια μακαροναδα ok, αλλα ως εκει

αλλα αν δεν μαθανε ως τωρα οι ελληναρες ποτε δεν ειναι αργα των 30+

ουτε εγω στα 25+ πιστευα οτι στα 46 θα απλωνω ζυμη να φτιαχνω πιτσα, η οτι θα φτιαχνω παραδοσιακα αυστριακα γλυκα . και μαλιστα με μεγαλη επιτυχια

ας ειναι καλα το lock down

αυτο που μου εκανε ανεκαθεν εντυπωση σε ελληνες εινα οτι πολλοι δεν τρωνε ψαρια και ακομα πιο πολλοι δεν τρωνε θαλασσινα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
αυτο που μου εκανε ανεκαθεν εντυπωση σε ελληνες εινα οτι πολλοι δεν τρωνε ψαρια και ακομα πιο πολλοι δεν τρωνε θαλασσινα
Πολλοί δε τρώνε και όσπρια, δε τρώνε μαγειρευτά, γενικώς τη βγάζουν αρκετά με σαβούρες, κάτι που εξηγεί τα νούμερα περί παχυσαρκίας στο προηγούμενο ποστ.

Συγκεκριμένα για το ψάρι (προσωπικά το λατρεύω, ειδικά ψητό) η αιώνια δικαιολογία ήταν ότι είναι φασαρία στο καθάρισμα, στο μαγείρεμα, στη μυρωδιά κτλ. Τώρα δεν υφίσταται ούτε αυτή, μιας και οι περισσότεροι ψαράδες τα καθαρίζουν, αλλά υπάρχουν και καταστήματα που με μια μικρή επιβάρυνση στα φέρνουν και ψητά στη πόρτα σου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
ουτε εγω στα 25+ πιστευα οτι στα 46 θα απλωνω ζυμη να φτιαχνω πιτσα, η οτι θα φτιαχνω παραδοσιακα αυστριακα γλυκα . και μαλιστα με μεγαλη επιτυχια
Photo or it didn't happen.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
δυστυχως μονο αυτες εχω
εκανα και το λαθος και τα εκανα με nutella και σε 20 λεπτα τα μικρα τα τσακισαν
αφησανε μονο 4 με μαρμελαδα
 

Attachments

Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom