Διεθνές διπλωμα

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Ειναι λίγο μουφα το διεθνές δίπλωμα -- κ γω το έβγαλα κάποτε κ ουδέποτε μου το ζήτησαν, προτιμούσαν ακόμα κ το παλιό το ροζ που είχε μόνον ελληνικά. Αν βγάλεις το ευρωπαϊκου τύπου δίπλωμα είσαι καλυμμένος
 

patsman

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
Στις ΗΠΑ έχει ζητήσει ποτέ κανείς (εταιρία ενοικιάσεων, αστυνομία) διεθνές δίπλωμα;
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Και το 11/2017 στην ΝΥ και προχθες 03/2023 στην Atlanta με πλαστικη εγω. Η δε συζυγος απο το 2015 χρησιμοποιουσε το πλαστικο εκδοσης της χωρας της, μιας που και η παρομοια με την ELPA λεσχη στη χωρα της (η ANWB) λογω διαμονης της στην Ελλαδα, για να γλυτωσει τη ταλαιπωρια της εξουσιοδοτησης, μεταφρασης κλπ της ειπανε να χρησιμοποιησει την πλαστικη ευρωπαικου τυπου σαν την Ελληνικη, εξ ου και κανει! Ξεχασα να αναφερω και το ΚΟΣΤΟΣ! Στην χωρα της κανει απο €18,95 (1 χρονο ισχυ) εως €24,95 (3τη ισχυ), περιττον να σου αναφερω οτι ο κατωτατος μισθος (απο 21 και πανω) στον τοπο της ειναι € 1,934.40!
 
Last edited:

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Στις ΗΠΑ έχει ζητήσει ποτέ κανείς (εταιρία ενοικιάσεων, αστυνομία) διεθνές δίπλωμα;
Για να νοικιάσω (4 φορές συνολικά) ποτέ δεν μου ζήτησαν το διεθνές. Έδινα πάντα την κάρτα (όχι το παλιό ροζ).

Η αστυνομία 1 φορά με έχει σταματήσει, μου ζήτησαν το διεθνές (που το είχα) και τους το έδωσα. Εννοείται μαζί με το "κανονικό" (το διεθνές δεν υποκαθιστά το "κανονικό" δίπλωμα). Τώρα δεν ξέρω αν δεν το είχα αν θα είχα θέμα, μιας και στις καινούριες κάρτες το inventory να το πω έτσι στο έχει και στα Αγγλικά, οπότε όπως και ο υπάλληλος του γραφείου ενοικίασης μπορούν να το διαβάσουν...
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Για ΗΠΑ θέλει προσοχή γιατί η κάθε πολιτεία έχει διαφορετικές απαιτήσεις. Πρέπει να δεις το ισχύει στον επίσημο ιστότοπο του adac της πολιτείας. Σε πολλές δεν είναι απαραίτητο το idp και για αυτό και δεν ζητείται από τις εταιρείες ενοικίασης.

Σε αυτές τις πολιτείες αν κάποιος έχει το χάρτινο δίπλωμα με το ευρωπαϊκό φορμά που τα γράφει όλα στα ελληνικά χρειάζεται μετάφραση. Όμως δεν λένε επίσημη μετάφραση. Εγώ το είχα ρισκάρει μια φορά και την είχα κάνει μόνος μου και νοίκιασα κανονικά. Ίσως ήμουν τυχερός.

Αυτό που είναι απαραίτητο είναι πιστωτική, όχι χρεωστική ή μεικτής χρήσης γιατί την απορρίπτει το σύστημα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Δεν ξέρω αν έχει λάβει κάποιος αποζημίωση από ασφαλιστική για ατύχημα κλπ. χωρίς προσκόμιση διεθνούς διπλώματος, εγώ εκεί εστιάζω το θέμα, όχι τόσο στο εάν θα καταφέρει να νοικιάσει χωρίς αυτό.
 

Marios_K

Member
Μηνύματα
68
Likes
185
Με το ελληνικό δίπλωμα τύπου κάρτας γνωρίζεται αν είμαστε οκ για ενοικίαση και οδήγηση στη Φινλανδία ? Σαν έγγραφα θα υπάρχει και ταυτότητα και διαβατήριο
 

Marios_K

Member
Μηνύματα
68
Likes
185
Η Φινλανδία είναι μέλος της ευρωπαικής ένωσης, άρα ισχύει το Ελληνικό δίπλωμα.

Επανέρχομαι στο θεμα με απάντηση που έλαβα από την εταιρεία ενοικίασης όσον αφορά το δίπλωμα την οποια και παραθέτω σε screenshot. Το ερώτημα μου είναι το εξής. Το ελληνικό δίπλωμα τύπου κάρτας έχει μόνο όνομα και επώνυμο στα Αγγλικά, όλα τα υπόλοιπα ακομα και ο τίτλος του εγγράφου είναι ελληνικά. Τι κάνω τώρα εγω από την εμπειρία σας
Screenshot_20230820-162600.png
?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom