Γενικά Δικαιούμαι αποζημίωση και πως τη διεκδικώ?

akatelka

Member
Μηνύματα
23
Likes
10
Και πέρασε κι αυτή τελικά. Άρα μια φουλ αποζημίωση λόγω ακυρωμένης κατευθείαν από το site της wizz και μία κουτσουρεμένη λόγω καθυστέρησης από airhelp.
(Βγάλαμε αυτό το ταξίδι και λίγο από το επόμενο, ούτε του παπά).
Να σε ρωτήσω μιας και ήμασταν στην ίδια πτήση. Κι εγώ πήρα τα 400ε της μίας πτήσης από Wizz απευθείας. Έχω κάνει claim απευθείας από τη Wizz και για την καθυστέρηση, αλλά και για μία επιπλέον ακύρωση που είχα εγώ (έφαγα συνολικά 2 ακυρώσεις τότε και 1 καθυστέρηση). Ακόμα δεν έχω πάρει απάντηση για καμία από αυτές. Εσύ μέσω airhelp πόσα πήρες πίσω τελικά ? Τι σε χρέωσαν και σε πόσο χρόνο πήρες απάντηση ? (αν θες απάντησε και με pm αν εδώ βγαίνουμε off topic).

Ευχαριστώ.
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εσύ μέσω airhelp πόσα πήρες πίσω τελικά ? Τι σε χρέωσαν και σε πόσο χρόνο πήρες απάντηση ? (αν θες απάντησε και με pm αν εδώ βγαίνουμε off topic).
(Ας το αφήσουμε εδώ για εγκυκλοπαιδικούς σκοπούς)

Η airhelp αυτή τη στιγμή έχει στο 35% την προμήθειά της άρα παίρνεις το 65% του compensation αν βγει.
Επειδή (απ' ότι καταλαβαίνω) η πτήση ήταν της wizz air UK, υπόκειται στη uk εκδοχή του eu κανονισμού, άρα οι αποζημιώσεις είναι τυπικά σε λίρες και πάνε έτσι.
1697895146558.png

Συνεπώς το αντίστοιχο 400αρι του Λονδίνο-Αθήνα, γίνεται 350 λίρες, και αφαιρώντας προμήθεια airhelp καταλήγει 227.5 λίρες για το πελατάκι.

Φυσικά η airhelp σου δίνει και την επιλογή να σου στείλει το αντίστοιχο ποσό σε EUR, άρα πάμε κάπου στα ~260eu.

Απ' όταν έκανα το αίτημα airhelp μέχρι να δω λεφτό πέρασε κάπου 1μισης μήνας.
 

akatelka

Member
Μηνύματα
23
Likes
10
(Ας το αφήσουμε εδώ για εγκυκλοπαιδικούς σκοπούς)

Η airhelp αυτή τη στιγμή έχει στο 35% την προμήθειά της άρα παίρνεις το 65% του compensation αν βγει.
Επειδή (απ' ότι καταλαβαίνω) η πτήση ήταν της wizz air UK, υπόκειται στη uk εκδοχή του eu κανονισμού, άρα οι αποζημιώσεις είναι τυπικά σε λίρες και πάνε έτσι.
View attachment 444494
Συνεπώς το αντίστοιχο 400αρι του Λονδίνο-Αθήνα, γίνεται 350 λίρες, και αφαιρώντας προμήθεια airhelp καταλήγει 227.5 λίρες για το πελατάκι.

Φυσικά η airhelp σου δίνει και την επιλογή να σου στείλει το αντίστοιχο ποσό σε EUR, άρα πάμε κάπου στα ~260eu.

Απ' όταν έκανα το αίτημα airhelp μέχρι να δω λεφτό πέρασε κάπου 1μισης μήνας.
Κατάλαβα. Μάλλον αυτή την οδό θ ακολουθήσω κι εγώ.

Έκανες αρχικά claim για την καθυστέρηση και μέσω Wizzair ή πήγες κατευθείαν με Airhelp για το συγκεκριμένο? Γιατί εμένα έχουν πλεον περάσει 2 μήνες και δεν απαντάνε ούτε στα emails, ενώ αρχικά για το κάθε claim μου ειχαν απαντήσει οτι δικαιούμαι τα 400ε και ζηταγαν αριθμό λογαριασμού κτλ. Μόνο στο ένα τα έχω πάρει. Τα άλλα φαίνονται ακόμα σε διαδικασία... Αλλά τίποτα, δεν απαντάνε πουθενά.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.930
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Είμαστε με γκρουπ από ταξιδιωτικό πρακτορείο. Η πτήση προς Κωνσταντινούπολη με την Turkish στις 3.50 το πρωί ακυρώθηκε, μας διέθεσαν ξενοδοχείο μέχρι την επόμενη πτήση στις 10.35, περίπου 6 ώρες αργότερα. Τα εισιτήρια τα έχει εκδώσει το πρακτορείο.
Δικαιούμαστε αποζημίωση από την Turkish; Γνωρίζει κάποιος; Υπάρχει προηγούμενο;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Δικαιούμαστε αποζημίωση από την Turkish;
Δικαιώματα επιβατών αεροπορικών μεταφορών - Your Europe

  • εάν η πτήση σας αναχωρεί από χώρα της ΕΕ με προορισμό χώρα εκτός ΕΕ και εκτελείται από αεροπορική εταιρεία χώρας της ΕΕ ή χώρας εκτός ΕΕ
https://cdn.turkishairlines.com/m/2...-67-0329-Yolcu-haklar-Brosuru-ENG-ee-copy.PDF
 
Last edited:

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες :)
Καλησπέρα στην παρέα. Ταξίδεψε η μητέρα μου πριν 20 μέρες με Qatar από Αθήνα προς Brisbane, με στάση Doha, εννοείται με εισιτήριο ενιαίο που εκδώθηκε απευθείας από την Qatar. Στη Doha έφτασαν με μιαμιση ώρα καθυστέρηση, με αποτέλεσμα να τους αρνηθούν το boarding στην πτήση προς Brisbane, και τελικά τους έβαλαν και πήγαν Μελβούρνη και μετά Brisbane, φτάνοντας στον τελικό προορισμό με 5 ώρες καθυστέρηση. Με δεδομένο αυτό που είδα στο site τους ( EU Air passenger rights | Qatar Airways ) φαντάστηκα ότι θα μας έδιναν 600 € αποζημίωση.
Έστειλα το παράπονό μου όμως και μου είπαν πως ήταν beyond their control, due to shortage of local immigration staff at the airport, resulting in delayed boarding, και ότι αρνούνται να μου δώσουν κάτι. Μπορώ να το κυνηγήσω κάπως;
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Η ερώτηση μου δεν αφορά αεροπορική εταιρεία αλλά γραφείο.Εκλεισε η μητέρα μου με ταξιδιωτικό γραφείο οδική εκδρομή στην Ελβετία. Όλη η εκδρομή ήταν ένα δραμα από άποψη προγραμματισμού και χρόνου που αφιέρωναν σε κάθε μέρος. Το αποκορύφωμα είναι τώρα που έχασαν το πλοίο της επιστροφής από Ανκόνα, θα περιμένουν αρκετές ώρες για να πάρουν άλλο πλοίο με προορισμό Ηγουμενίτσα αντί Πάτρας. Όλα αυτά είναι εντάξει, μπορεί να συμβούν απλά δεν ξανακλεινει με το συγκεκριμένο γραφείο και τέλος. Το πρόβλημα είναι ότι θα φτάσουν Αθήνα περίπου μεσάνυχτα και ο τελικος προορισμός είναι Χανιά. Είναι υποχρεωμένη να βρει εκείνη την διαμονή της και να την πληρώσει κιόλας, αφού όλο το πρόβλημα ξεκινάει από τον κακό προγραμματισμό του γραφειου? Δεν ζητάει αποζημίωση επειδή η εκδρομή δεν ήταν όπως την περίμενε αλλά ζητάει να πληρώσουν το επιπλέον κόστος που θα επιβαρυνθεί από δικό τους λάθος. Από το γραφείο δεν της έχουν δώσει καμία απάντηση βρείτε διαμονή / μην βρείτε. Απευθυνόμαστε κάπου για αυτές τις περιπτώσεις?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.138
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η ερώτηση μου δεν αφορά αεροπορική εταιρεία αλλά γραφείο.Εκλεισε η μητέρα μου με ταξιδιωτικό γραφείο οδική εκδρομή στην Ελβετία. Όλη η εκδρομή ήταν ένα δραμα από άποψη προγραμματισμού και χρόνου που αφιέρωναν σε κάθε μέρος. Το αποκορύφωμα είναι τώρα που έχασαν το πλοίο της επιστροφής από Ανκόνα, θα περιμένουν αρκετές ώρες για να πάρουν άλλο πλοίο με προορισμό Ηγουμενίτσα αντί Πάτρας. Όλα αυτά είναι εντάξει, μπορεί να συμβούν απλά δεν ξανακλεινει με το συγκεκριμένο γραφείο και τέλος. Το πρόβλημα είναι ότι θα φτάσουν Αθήνα περίπου μεσάνυχτα και ο τελικος προορισμός είναι Χανιά. Είναι υποχρεωμένη να βρει εκείνη την διαμονή της και να την πληρώσει κιόλας, αφού όλο το πρόβλημα ξεκινάει από τον κακό προγραμματισμό του γραφειου? Δεν ζητάει αποζημίωση επειδή η εκδρομή δεν ήταν όπως την περίμενε αλλά ζητάει να πληρώσουν το επιπλέον κόστος που θα επιβαρυνθεί από δικό τους λάθος. Από το γραφείο δεν της έχουν δώσει καμία απάντηση βρείτε διαμονή / μην βρείτε. Απευθυνόμαστε κάπου για αυτές τις περιπτώσεις?
Ο τελικός προορισμός του γραφείου που είναι; Η Αθήνα ή τα Χανιά; Αν είναι η Αθήνα δεν νομίζω να έχει υποχρέωση το γραφείο να πληρώσει διαμονή εκτός κι αν οι όροι του συμβολαίου λένε άλλα και δίνουν σαφές χρονοδιάγραμμα λήξης της εκδρομής και ρήτρα σε περίπτωση καθυστέρησης. Ξεναγό/ οδηγό γκρουπ δεν έχει μαζί να τον ρωτήσει;
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
7.941
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Ο τελικός προορισμός του γραφείου που είναι; Η Αθήνα ή τα Χανιά; Αν είναι η Αθήνα δεν νομίζω να έχει υποχρέωση το γραφείο να πληρώσει διαμονή εκτός κι αν οι όροι του συμβολαίου λένε άλλα και δίνουν σαφές χρονοδιάγραμμα λήξης της εκδρομής και ρήτρα σε περίπτωση καθυστέρησης. Ξεναγό/ οδηγό γκρουπ δεν έχει μαζί να τον ρωτήσει;
Ο τελικός προορισμός του γραφείου είναι Αθήνα. Έχουν και ξεναγό και οδηγό αλλά θα επικοινωνήσουν και εκείνοι με το γραφείο. Γενικά τους έχουν σε αναμονή. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom