Δουλειές στην Αυστραλία

8avos

Member
Μηνύματα
655
Likes
6.490
Χωρίς να έχω κάποιον γνωστό-συγγενή εκεί για να βοηθηθώ-καθοδηγηθώ και έχοντας ασκήσει το επάγγελμα στην ελλάδα του ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη για 12,5 χρόνια συμφωνα με το τεβε,πόσο πιστεύεις οτι μπορώ να "ελπίζω" για μια δουλειά στην Αυστραλία επισημαίνοντας οτι τα αγγλικά μου είναι απλά σε τουριστικό επίπεδο και όχι τόσο σε ανάπτυξη διαλόγου (με σωστή σύνταξη έστω)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καθόλου. Εκτός αν έρθεις τυχοδιωκτικά, και ελπίζοντας να γνωρίσεις κανέναν έλληνα εργοδότη να σε κάνει sponsor. Μιλάμε για σενάριο με πάρα μα πάρα πολύ λίγες πιθανότητες επιτυχίας, αν όχι μηδαμινές.
 

karmen1314

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Δευκαλιων καταρχας ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Απο οσο θυμαμαι η δικη σου βιζα ειναι σπονσορντ απο εργοδοτη ενω η δικη μας ειναι επαγγελματικη βιζα μονιμου κατοικου.Παλια ειχαν τον αριθμητικο κωδικο 175 και 176 ενω μετα τις αλλαγες που εγινα τον ιουλιο του 2012 γινανε 189 και 190.Αυτη η βιζα σου δινει τα δικαιωματα του υπηκοου(εκτος απο το να ψηφιζεις και να παιρνεις επιδομα ανεργιας που και αυτο το τελευταιο το αποκτας μετα απο ενα χρονο εργασιας,και κατι αλλα που δεν με αφορουν προς το παρον)και εχεις δικαιωμα να κανεις αιτηση για υπηκοοτητα σε 4 χρονια.Δηλαδη εχεις πληρη εργασιακα δικαιωματα,δωρεαν σχολεια και περιθαλψη και προσβαση στα οικογενειακα επιδοματα.Σκεφτομαστε να ερθουμε Αδελαιδα γιατι ειναι η πολιτεια η οποια σπονσοραρει το επαγγελμα του συζυγου μου για να αποκτησουμε τη βιζα αυτη γιατι θεωρουμε οτι η αυστραλια ειναι ενα σοβαρο κρατος και εφοσον σπονσοραρει αυτο το επαγγελμα θα εχει και αντιστοιχες θεσεις εργασιας.Παρολαυτα εχουμε το δικαιωμα να παμε και να εργαστουμε σε οποια πολιτεια επιθυμουμε.Γι αυτο σε ρωτω και για τη Μελβουρνη που εχει εντονο το Ελληνικο στοιχειο μηπως θα ηταν προτιμοτερη επιλογη.Να σου πω οτι ειμαστε μια οικογενεια η οποια αγαπαει τον αθλητισμο και τις εξορμησεις στην εξοχη και δε μας αρεσει πολυ η βαβουρα της πολης και για αυτο θα θελαμε να αποφυγουμε μεγαλα αστικα κεντρα.Ομως για μας προεχει η ευρεση εργασιας για το συζυγο μου και γι αυτο το λογο σε ρωτησα για τη Μελβουρνη.Και παλι σ ευχαριστω για το χρονο σου.Δεν ειναι απαραιτητο να μου απαντησεις αμα δεν εχεις να προσθεσεις κατι σε πληροφοριες που να αφορουν τις τραπεζικες θεσεις εργασιας.Σου ευχομαι καλη συνεχεια κι επιτυχια στη νεα σου πατριδα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Λόγω της δουλειάς μου έχω ταξιδέψει σε όλες τις πόλεις της Αυστραλίας. Έχω δει τόσο το Σύδνεϋ, όσο και την Αδελαϊδα, το Περθ, το Darwin αλλά και το Χόμπαρτ στην Τασμανία. Η μόνη άλλη πόλη που μου άρεσε όσο η Μελβούρνη ήταν το Περθ.

Η Αδελαϊδα συμπαθητική είναι αλλά δε θα διάλεγα να μείνω εκεί, μου φαίνεται μικρή και βαρετή. Η Μελβούρνη είναι το αδιαμφισβήτητο αθλητικό κέντρο της χώρας. Είναι ασφαλώς μια μεγάλη πόλη, αλλά οι πόλεις εδώ δεν είναι όπως οι ευρωπαϊκές, απλώνονται σε δεκάδες χιλιόμετρα. Εδώ για παράδειγμα που είμαστε εμείς -και θεωρείται ότι ζούμε αρκετά κοντά στο κέντρο- έχει πάρα πολύ ησυχία αφού έχει μόνο κατοικίες και τίποτα άλλο. Τα βράδια ακούμε το τρένο που περνάει το οποίο από εδώ απέχει 3 χιλιόμετρα σχεδόν! Και τα προάστια απλώνονται πολύ πιο έξω από εμάς εδώ, εμείς είμαστε 18χλμ από το κέντρο και τα προάστια απλώνονται πάνω από 80 χιλιόμετρα!

Για τις δουλειές δε γνωρίζω να σου πω συγκεκριμένα, αλλά σίγουρα θα υπάρχουν περισσότερες επιλογές και ευκαιρίες στη Μελβούρνη παρά στην Αδελαϊδα που είναι μια πολύ μικρότερη πόλη.

Θα σου πρότεινα να μη βιαστείτε να επιλέξετε πολιτεία, για μένα σύγκριση μεταξύ Βικτόριας και Νότιας Αυστραλίας δεν υφίσταται καν.

Αν μπορώ αλλιώς να βοηθήσω μου λες.
 

karmen1314

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Defkalion ησουν κατατοπιστικοτατος.Ευχαριστω και παλι για τις αμεσες απαντησεις.Μου εχεις δωσει πολυτιμες πληροφοριες που θα προσπαθησω να αξιοποιησω οσο καλυτερα μπορω.Ελπιζω να πηγαινουν ολα καλα στη ζωη σας και αμα κατεβουμε τελικα Μελβουρνη και οταν θα εχεις χρονο ελπιζω να τα πουμε κι απο κοντα.Καλη συνεχεια να εχεις!
 
Last edited by a moderator:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Πρωτα να σου ευχηθω καλη τυχη και να διευκρινησω οτι δεν εχω απολυτως τιποτα να προσθεσω για το θεμα.Μονο επειδη ετυχε να διαβασω τις αποριες σου,θα ηθελα πολυ να σε ρωτησω κατι που μου εκανε εντυπωση.Ο αντρας σου εχει θεση διευθυντικη σε τραπεζα,εσυ δεν φαινεται να δουλευεις και πρεπει να υπαρχουν παιδια.Ωστοσο εισαι προθυμη να κανεις οποιαδηποτε δουλεια εκει,το ιδιο και ο διευθυντης αντρας σου.(εκτος αν δεν καταλαβα καλα).Προς Θεου,μην απαντησεις τιποτα αν δεν νοιωθεις ανετα με οτι ρωτω..απλα διαβαζοντας επιασα τον εαυτο μου να αναρρωτιεται γιατι..
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πρωτα να σου ευχηθω καλη τυχη και να διευκρινησω οτι δεν εχω απολυτως τιποτα να προσθεσω για το θεμα.Μονο επειδη ετυχε να διαβασω τις αποριες σου,θα ηθελα πολυ να σε ρωτησω κατι που μου εκανε εντυπωση.Ο αντρας σου εχει θεση διευθυντικη σε τραπεζα,εσυ δεν φαινεται να δουλευεις και πρεπει να υπαρχουν παιδια.Ωστοσο εισαι προθυμη να κανεις οποιαδηποτε δουλεια εκει,το ιδιο και ο διευθυντης αντρας σου.(εκτος αν δεν καταλαβα καλα).Προς Θεου,μην απαντησεις τιποτα αν δεν νοιωθεις ανετα με οτι ρωτω..απλα διαβαζοντας επιασα τον εαυτο μου να αναρρωτιεται γιατι..
Μιας και γράφεις στο topic μου θα απαντήσω όχι εκ μέρους της @karmen1314 αλλά για τον εαυτό μου, μιας που κι'εγώ είχα δουλειά στην Ελλάδα, και η γυναίκα μου όταν φύγαμε. Όπως έχω γράψει σε άλλο topic εδώ στις εντυπώσεις μου από την Αυστραλία, η μετανάστευση είναι μια διαδικασία που το αν αξίζει ή όχι καμία σχέση δεν έχει με τα χρήματα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Στην δικη σου περιπτωση ισχυει,η αποψη ομως οτι το τελευταιο που ενδιαφερει σε περιπτωση μεταναστευσης ειναι τι χρηματικο,δεν με βρισκει συμφωνη.Απο οτι ξερω ειναι το πρωτο που θα ψαξει κανεις για να κανει κινηση,αλλα και ο κυριωτερος λογος να φυγει καποιος.Η ερωτηση μου αφορα το σημειο που αναφερει το μελος οτι ειναι προθυμοι για οποιαδηποτε δουλεια,πραγμα που απο οτι θυμαμαι δεν ηταν η δικη σου περιπτωση,στην οποια αλλωστε δεν αναφερθηκα.Σαν πρωην μεταναστης και σαν μανα ανεργων παιδιων το θεμα με ενδιαφερει αμεσα.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Η Ελλάδα μπορεί -αν και δύσκολα- να σου παρέχει το ζην.
Η πλήρης αδυναμία της είναι στο εύ ζην.

Και ομολογουμένως είναι το πιο δύσκολο. Συνεπώς, κι εγώ για όλα τα άλλα πλην των χρημάτων θα έφευγα αν έκανα παιδί. Μπορώ αντί για κρέας να φάω (πάλι) χαρούπια...αυτήν την έλλειψη παιδείας όμως δεν την αντέχω.

υγ. Συγγνώμη για την επέμβαση σε ξένο τόπικ. Αλλά πολύ χαίρομαι τους γονείς που την κοπανάνε έχοντας δουλειά.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Στην δικη σου περιπτωση ισχυει,η αποψη ομως οτι το τελευταιο που ενδιαφερει σε περιπτωση μεταναστευσης ειναι τι χρηματικο,δεν με βρισκει συμφωνη.Απο οτι ξερω ειναι το πρωτο που θα ψαξει κανεις για να κανει κινηση,αλλα και ο κυριωτερος λογος να φυγει καποιος.Η ερωτηση μου αφορα το σημειο που αναφερει το μελος οτι ειναι προθυμοι για οποιαδηποτε δουλεια,πραγμα που απο οτι θυμαμαι δεν ηταν η δικη σου περιπτωση,στην οποια αλλωστε δεν αναφερθηκα.Σαν πρωην μεταναστης και σαν μανα ανεργων παιδιων το θεμα με ενδιαφερει αμεσα.
Μπορείς να γράφεις σε όποιο τόπικ θέλεις :) αλλά εδώ απαντάς σε κάτι που δεν έγραψα. Είμαι ακριβόλογος, και ποτέ δεν είπα ότι το τελευταίο που ενδιαφέρει είναι το χρηματικό, είπα ότι το αν αξίζει τον κόπο η μετανάστευση ή όχι δεν έχει σχέση με τα χρήματα, που είναι εντελώς διαφορετικό από αυτό που γράφεις εσύ.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Αν και το εκφραζεις διαφορετικα,για μενα η ουσια ειναι η ιδια,αξιζει τον κοπο αν εδω τα βγαζεις περα δυσκολα η καθολου.Σιγουρα υπαρχουν αρκετοι προνομιουχοι που μπορουν να εχουν τις ιδιες ευκαιριες εδω η σε διαφορες χωρες και τα κριτηρια τους διαφερουν απο τη συντριπτικη πλειοψηφια του μεσου μεταναστη.Τοτε μιλαμε για ποιοτητα ζωης και τετοια.Οταν εισαι καλα εδω και δεν σου φτανει.Αν ζοριζεσαι με την καθημερινοτητα και δεν εχεις διεξοδο,πας οπου βρεις δουλεια και κανεις οποια δουλεια βρεις,απλα πραματα.Γι αυτο ρωτησα το μελος που απο διευθυντικη θεση θα εκανε οποια δηποτε δουλεια αρκει να φυγει..το σκεπτικο με ιντριγκαρισε ..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom