Δουλειές στην Αυστραλία

Spy_ros

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα. Νεος χρήστης στο site, η αλήθεια ειναι οτι εντυπωσιάστηκα απο το ενδιαφέρον κ τον κόπο που έχετε κάνει μέχρι στιγμής κυρίως ο Defkalion στο να μας ενημερώσετε.

Όλοι οι υπόλοιποι έρχονται με τουριστικές βίζες ή στην καλύτερη περίπτωση φοιτητικές και προσπαθούν να βρουν άκρη αφού φτάσουν, κάτι πολύ δύσκολο όμως, και συνήθως καταλήγουν να δουλεύουν για Έλληνες εργοδότες που τους πληρώνουν πολύ κάτω από το κανονικό, ενώ ταυτόχρονα ξοδεύουν χιλιάδες δολλάρια στη βιομηχανία που έχει αναπτυχθεί γύρω από τη "νόμιμη παραμονή" στη χώρα, τις περισσότερες φορές μη παίρνοντας κανένα αποτέλεσμα.
Για παράδειγμα, το διάστημα Ιούλιος 2012 με Ιούνιος 2003 (το οικονομικό έτος της Αυστραλίας δηλαδή) δόθηκε visa εργασίας μόνο σε 457 Έλληνες ...
Αυτό το μήνα σκεφτόμουν όλο κ πιο έντονα να ξεκινήσω τις διαδικασίες για φοιτητική visa αλλα διαβάζοντας το παραπάνω ποστ ψιλοαπογοητεύτηκα.
Θέλω να έρθω για μεταπτυχιακό. Απ οτι καταλαβα με part-time δουλειά δε παιζει με την καμμία (εδώ ξενέρωσα) να ανταπεξέλθω τις οικονομικές απαιτήσεις (Το προσπερναω προς στιγμην αυτο το εμπόδιο ψάχνοντας λύση μέσω συγγενών).
Στην καλύτερη των περιπτώσεων που τελειώσω το μεταπτυχιακό, εχω δυνατότητα εργασίας πανω στο αντικείμενο μου στο τομέα πληροφορικής? Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι, οι μεταπτυχιακοί φοιτητές (που εννοείται δεν έχουν προυπηρεσία) απορροφούνται αμέσως απο επιχειρήσεις ή ειναι απλά ενα μικρό πλεονέκτημα που στην ουσία για εμας τους μετανάστες δεν αξίζει τοσο τον κόπο-έξοδα? Είναι προτιμότερο να ψάξω για sponsor με visa εργασίας?
Με την προυπόθεση οτι ειμαι ένας 25χρονος κ άμα ειναι να ξενιτευτώ, να πάω σε μια χώρα με δυνατότητα εξέλιξης κ καριέρας. Αμα ειναι να δουλεύω κ εκει μια ζωή "χαμάλης" σε Ελλήνες εργοδότες, ας μείνω Ελλαδα.
 
Last edited:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλημέρα, το ποστ μου αυτό δεν είχε σκοπό να απογοητεύσει κόσμο, αλλά να δώσει μια ρεαλιστική εικόνα της πραγματικότητας. ΚΑλύτερα να προετοιμαστείς γι'αυτό που θα συναντήσεις και να ξέρεις, παρά να κάνεις όλο το ταξίδι και να τα ανακαλύψεις εδώ. :)

Αν σπουδάσεις εδώ, και σπουδάσεις ένα από τα επαγγέλματα που είναι σε ζήτηση, έχεις πιθανότητες για να βρεις δουλειά. Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά, θα σου πρότεινα να ψάξεις για σπουδές εδώ, βρες πρώτα τι σε ενδιαφέρει, ποια πανεπιστήμια το έχουν, και μετά δες τι έξοδα έχουν και αν μπορείς με μια part time δουλειά να τα καλύψεις, ή αν όχι, τι τρύπα μένει και πόσο ρεαλιστική είναι. Μπορώ να σε βοηθήσω εγώ στο κομμάτι των οικονομικών υπολογισμών.
 

vvitorakis

Member
Μηνύματα
26
Likes
4
καλησπέρα, σχολίασα και σε αλλο θρεντ απλα νομιζω εδω ειναι πιο καταλληλο.. απο οτι εριξα μια ματια, τα fees για καποιο μεταπτυχιακο στο uni of melbourne ειναι περιπου 33.000 δολλαρια το ετος δηλαδη περιπου 21.000 ευρω απ οτι ειδα.. αμα καταφερει καποιος και τςιμπήςει καμια υποτροφια απο Ελλαδα της ταξης των 5000-8000 ευρω το μπατζετ κατεβαινει... αυτο σημαινει οτι συμφωνα και με αυτα που ειπες defkalion, εαν εργαζεσαι και εκει μπορει να μην χρειαζεται να επιβαρυνεις καθολου τους δικους σου και να τα βγαζεις 100% περα μονος σου καθως θα μενει ενα ποσο της ταξης των (21000-(5000 εως 8000))=13000 -16000 ευρο να καλυψεις.. το ερωτημα ειναι το εξης: αξιζει καποιος να παει σε ενα πανεπιστημιο στην αυστραλια για να τα βγαζει περα οριακα και με την αβεβαιοτητα της αποκαταστασης να εξακολουθει να υπαρχει παρ ολο που οπως ειπες ο ανταγωνισμος ειναι μικροτερος;! ή αξιζει καλυτερα να πας σε καποια ευρωπαικη πολη με προφανως αρκετα χαμηλοτερα διδακτρα και με την αβεβαιη αποκατασταση να παραμενει ως θεμα αλλα με τον ανταγωνισμο σε σαφως υψηλοτερα επιπεδα;; θελω να πω, αυτος ειναι ο προβληματισμος μου... γιατι να επιλεξει καποιος τη μελβουρνη ας πουμε!; επειδη λογω μειωμενου ανταγωνισμου, εαν καποιος ειναι καλος ειναι ευκολοτερο να διακριθει;; ..-μιλαω παντα με την προυποθεση οτι σε καμια απο τις δυο περιπτωσεις δε θα χεις καποιον γνωστο να σε βοηθησει σε οτι αφορα εργασια κτλ για να ειναι περισσοτερο αντικειμενικη η συγκριση..-
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κάτσε κάτσε τα μαθηματικά σου δε μου βγαίνουν. Υπολογίζεις μόνο το κόστος του Uni, δε πρέπει να υπολογίσεις και το κόστος της διαμονής, φαγητού, γενικά της ζωής; (το οποίο στην Αυστραλία είναι εξωφρενικά ψηλό)

Όσο για το ερώτημά σου, πόσο χαμηλότερα δίδακτρα έχει ένα πανεπιστήμιο στην Ευρώπη;

Επίσης, το θέμα είναι και τί σου αρέσει από πλευράς ζωής και κουλτούρας. Εγώ έχοντας περάσει ένα μικρό διάστημα στη Βοστόνη και έχοντας ταξιδέψει πολύ στην Ευρώπη, διαλέγω Αυστραλία με κλειστά μάτια, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό και εξαρτάτια στο τί ψάχνεις στη ζωή σου.
 

vvitorakis

Member
Μηνύματα
26
Likes
4
Κάτσε κάτσε τα μαθηματικά σου δε μου βγαίνουν. Υπολογίζεις μόνο το κόστος του Uni, δε πρέπει να υπολογίσεις και το κόστος της διαμονής, φαγητού, γενικά της ζωής; (το οποίο στην Αυστραλία είναι εξωφρενικά ψηλό)

Όσο για το ερώτημά σου, πόσο χαμηλότερα δίδακτρα έχει ένα πανεπιστήμιο στην Ευρώπη;

Επίσης, το θέμα είναι και τί σου αρέσει από πλευράς ζωής και κουλτούρας. Εγώ έχοντας περάσει ένα μικρό διάστημα στη Βοστόνη και έχοντας ταξιδέψει πολύ στην Ευρώπη, διαλέγω Αυστραλία με κλειστά μάτια, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό και εξαρτάτια στο τί ψάχνεις στη ζωή σου.
τα χρηματα απο την εργασια, δεν ξερω ποσα ειναι δυνατον να εξασφαλισει καποιος φοιτητης, μπορουν υποθετω να σου καλυψουν το ποσο των 13000 που απομενει για τα διδακτρα (και τα καθημερινα εξοδα ως ενα βαθμο αραγε;).. τωρα η αληθεια ειναι οτι μαλλον υπολογιζα τ εξοδα με ευρωπαικα δεδομενα... ε στην ευρωπη μπορεις να βρει πολυ καλες τιμες σε αξιολογα μεταπτυχιακα σε καλα πανεπιστημια της κεντροβορειας ευρωπης μεχρι τα 15000 ευρο συνολο.. αυτο οφειλεται στο οτι γερμανιες και ολλανδιες εχουν αρκετα κρατικα πανεπιστημια αν δεν κανω λαθος οπου και παλι πληρωνεις αλλα αρκετα χαμηλοτερα ποσα.. ενω αντιστοιχα στις ΗΠΑ οπως και εκει οπου βρισκεσαι, το μπατζετ ξεφευγει (συχνα πολυ πανω απο 20000 ευρο) και χωρις βαρβατη υποτροφια ειναι ονειρο απατηλο... αλλα αν θες εξηγησε μου τη συγκριση με τη βοστονη.. τι δε σε καλυψε εκει; γιατι σε ενα αλλο θρεντ που διαβαζα για τις εμπειριες ενος φοιτητη εκει την εκθιαζε! οπως και εσυ κανεις εδω με τη μελβουρνη και με διχαζετε:p απ οτι καταλαβαινω παντως δεν το κρινεις τοσο απο τη σκοπια του φοιτητη αλλα του οικογενειαρχη που αναζητα τις καλυτερες συνθηκες κ περιβαλλον για να ζησει...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δε το διατύπωσα σωστά μάλλον, ήθελα να κάνω τη σύγκριση με την Ευρώπη κυρίως, όχι με τη Βοστόνη, την οποία λατρεύω. :)

Τα ποσά που μου αναφέρεις ακόμα δεν τα έχω καταλάβει τι υπολογίζεις, αν αναφέρεσαι σε συνολικό κόστος σπουδών+διαμονής, τότε τα 15.000 που λες για την ευρώπη πράγματι δεν έχουν καμία σχέση με το ποσό που θα χρειαστείς για την Αυστραλία.
 

vvitorakis

Member
Μηνύματα
26
Likes
4
Δε το διατύπωσα σωστά μάλλον, ήθελα να κάνω τη σύγκριση με την Ευρώπη κυρίως, όχι με τη Βοστόνη, την οποία λατρεύω. :)

Τα ποσά που μου αναφέρεις ακόμα δεν τα έχω καταλάβει τι υπολογίζεις, αν αναφέρεσαι σε συνολικό κόστος σπουδών+διαμονής, τότε τα 15.000 που λες για την ευρώπη πράγματι δεν έχουν καμία σχέση με το ποσό που θα χρειαστείς για την Αυστραλία.
ζητω συγγνωμη αν δεν ημουν ξεκαθαρος!! να το θεσω αλλιως... ενας φοιτητης ποσα μπορει να βγαλει απο καποια δουλεια μεσα σε ενα ετος; θελω να δω αν στην περιπτωση που καλυφθουν ως ενα ποσοστο τα διδακτρα απο υποτροφια, τα 13000-15000 διδακτρα/ετος που απομενουν ΣΥΝ τα ετησια εξοδα μπορουν να καλυφθουν απο την εργασια καποιου... πραγμα δυσκολο απ οσο καταλαβαινω....
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Νομίζω το ξαναέγραψα αυτό, ο βασικός μισθός εδώ είναι γύρω στα 20$/ώρα, και ένας φοιτητής μπορεί νόμιμα να εργαστεί 20 ώρες τη βδομάδα.
 

georgia08

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλημερα!ηθελα να ρωτησω σε αυτους που βρισκονται ηδη εκει...σκεφτομαι το ενδεχομενο της μεταναστευσης και ειμαι νηπιαγωγος.εχω συγγενεις που θα μπορεσουν ναμε βοηθησουν με τη βιζα,γνωριζει καποιοσ ομως αν το επαγγελμα μου εχει αποκατασταση εκει?κ αν ναι, ειναι απο τα υψηλομισθα?θα εκτιμουσα πολυ μια απαντηση!ευχαριστω!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όταν λες ότι έχεις συγγενείς που μπορούν να σε βοηθήσουν τί εννοείς; έχουν επιχείρηση και θα σου κάνουν sponsor; γενικά εδώ έχει αρκετή πέραση το επάγγελμα καθώς οι ανάγκες για kindergartens είναι μεγάλες, αλλά δε νομίζω ότι είναι ψηλοί οι μισθοί. Μη ξεχνάς ότι τα περισσότερα kindergartens εδώ είναι δημόσια.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Θα το εχεις απαντησει,αλλα δεν το θυμαμαι(απο περιεργεια),συγγενεις α'βαθμου,μπορουν να κανουν προσκληση?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν το ξέρω δυστυχώς. Από τα λίγα που έχει πάρει το μάτι μου σχετικά, νομίζω μπορούν αν έχουν οι ίδιοι τις προϋποθέσεις (έχουν Permanent Residency πάνω από κάποια χρόνια κλπ)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.112
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom